Hiába a béremelés, nem kaphatunk azonnal több hitelt

Komoly bérharc folyik most a legtöbb cégnél, hiszen a tavalyi 14,5 százalékos éves átlagos infláció miatt ugyanaz a jövedelem mind kevesebbet ér, a munkavállalók pedig természetesen szeretnék, ha munkáltatójuk legalább ezt kompenzálná. A vállalkozások pénzügyi és piaci helyzete persze nem azonos, így a béralku sikeressége is változó kimenetelű lehet. De mire számíthat hitelfelvételnél az, akinek nem változott a jövedelme 2023-ban az előző évihez képest, és mi a helyzet akkor, ha jelentős mértékű béremelést sikerült kiharcolnia valakinek?

Hiába a béremelés, nem kaphatunk azonnal több hitelt

Magasabb jövedelem kell a hitelképességhez

Akinek nem nőtt 2023-ban a jövedelme, az bizony reálértékben komoly veszteséggel lesz kénytelen szembesülni. Bár a KSH 2022-re 14,5 százalékos átlagos éves inflációt mért, ennél közelebb áll a drágulás érzetünkhöz a múlt év decemberi 24,5 százalékos pénzromlás. Ez utóbbi ugyanis azt mutatja meg, hogy 2022. decemberben mennyivel kellett többet fizetnünk a KSH által vizsgált termékekért és szolgáltatásokért, mint a megelőző esztendő utolsó hónapjában.

Változatlan jövedelemmel kevesebb hitel vehető fel

A változatlan jövedelem azonban nem csak a csökkenő vásárlóerő miatt fájdalmas, hiteligényléskor is kellemetlen mellékhatása lehet. A JTM-szabály (jövedelemarányos törlesztőrészlet-mutató) ugyanis pontosan meghatározza, hogy az adott jövedelem mekkora része fordítható legfeljebb hiteltörlesztésre. Mivel pedig a piaci hitelek jelentősen drágultak az elmúlt egy évben, ugyanakkora jövedelemmel lényegesen kevesebb hitelösszeg érhető el, mint korábban.

Egy 5 millió forint összegű (7 éves futamidő, végig fix kamat, 450 000 forint nettó jövedelem) személyi hitel havi törlesztője például egy éve még 76 134 - 88 683 forint volt a választott banktól függően, addig most 92 144 forint és 102 833 forint között találunk ajánlatokat a Bankmonitor személyi hitel kalkulátorával.

A lakáshiteleket sem kerülte el azonban a drágulás. Egy 20 millió forint összegű, 20 éves futamidejű, végig fix kamattal igényelt lakáshitel esetében, ahol az adós 450 ezer forint nettó jövedelmet tud igazolni, a havi törlesztő egy éve még 133 600 forint - 174 000 Ft között volt, míg jelenleg 172 000 forint 208 000 forint között vannak az ajánlatok a Bankmonitor lakáshitel kalkulátora szerint.

A támogatott hitelek, mint például a Babaváró hitel vagy a CSOK támogatás mellé felvehető CSOK lakáshitel azonban nem drágultak, az előbbi az első 5 évben mindenképpen kamatmentes, míg az utóbbi kamata továbbra sem haladhatja meg a 3 százalékot.

Magasabb megélhetési költséggel számolnak a bankok

Az igénylők helyzetét nehezíti az is, hogy míg korábban a bankok egy része nem számolt megélhetési költséggel, most gyakorlatilag az összes bank csökkenti valamekkora összeggel a nettót, majd az így kapott eredmény alapján kalkulál JTM-et. A megélhetési költség egy kétgyerekes családban általában a minimálbér, de van bank, amelyik a család méretétől függetlenül 155 000 forint költséggel számol. Ha például egy 400 000 Ft-os nettó jövedelmet a bank 155 000 forint megélhetési költséggel csökkent, akkor a JTM szabály szerint az így kapott 245 000 forint 50 százaléka, vagyis 122 500 forint lehet a havi törlesztők elméleti maximuma. A bank azonban saját hatáskörben ennél óvatosabb is lehet, ugyanis a hitelbírálati gyakorlatuk nagyon különböző.  

Magasabb bér, több hitel?

A magasabb bér nagyobb összegű havi törlesztőt, ezáltal pedig nagyobb hitelösszeg felvételét teszi lehetővé, ám nem azonnal. A bankok ugyanis alapvetően 3 havi bankszámlakivonatot kérnek az igénylőktől, ami mellé egy többnyire friss jövedelemigazolást is be kell nyújtani.

A bankok minden esetben a kivonaton munkabérként beazonosítható összeget veszik alapul, ám a számítási mód nagyon különböző. Van bank, amelyik a havi nettó összegek átlagával számol, míg mások a medián értéket veszik alapul, de arra is van példa, hogy nemes egyszerűséggel a legkisebb összeg alapján számolják ki a bevállalható havi törlesztő összegét. A Bankmonitor szakértői szerint ez utóbbival mehet leginkább biztosra az igénylő a jelenlegi bizonytalan helyzetben, amikor a bankok is rendkívül óvatosan járnak el a hiteligénylések bírálatakor.

A fentiek alapján látható, hogy egy béremelés, legyen az akár kifejezetten jelentős mértékű, nem azonnal, és banktól függően különböző mértékben javítja a hitelképességet. Amennyiben a pénzintézet kizárólag a legalacsonyabb összeget veszi figyelembe, akkor például egy februári emelt összeggel legkorábban májusban számol a bank, ekkor szerepel ugyanis már kizárólag ez az utolsó három havi kivonaton. Ha a bank átlagot vagy mediánt számol, akkor hónapról hónapra emelkedik a JTM kapcsán figyelembe vett jövedelem, míg végül megegyezik majd a tényleges nettóval.

Bekavarhat a bónusz és a prémium

Az év eleje tipikusan a prémiumok és bónusz fizetések időszaka – legalábbis ahol van ilyen -, ami drasztikusan megemelheti az adott hónapra utalt összeget. Ez azonban nem jelent automatikusan több felvehető hitelt, amennyiben ugyanis a havi utalások összegei között nagy az eltérés, akkor a bankok minden esetben kérnek jövedelemigazolást, amiből kiderülhet, hogy mennyi volt a bónusz vagy prémium. Ez azért lényeges, mert a bankok ezekkel az eseti összegekkel nem számolnak, hiszen kiszámíthatatlan, hogy a jövőben az adós meg fogja-e kapni ezeket.


Vegyesen zártak az amerikai indexek

Csütörtökön az S&P 500 közel stagnált. A Nasdaq Composite 0,5%-kal esett, míg a Dow Jones 0,1%-kal kapaszkodott feljebb. A technológiai részvények a korai emelkedést követően lefordultak, ami nyomást gyakorolt a Nasdaqra. Az Apple részvényei 6,1%-kal estek, miután a vállalat árat emelt az iPadek és MacBookok esetében, hogy ellensúlyozza a memória- és adattároló chipek drágulását. Az Nvidia, a Microsoft és az Alphabet papírjai 0,5% és 3,5% közötti mértékben gyengültek. A Micron árfolyama 15,7%-kal szárnyalt, miután a vállalat eredményei és előrejelzései felülmúlták a Wall Street várakozásait. A memóriacsipeket gyártó Sandisk is 22%-kal ugrott meg.
2026. 06. 26. 09:00
Megosztás:

59 000 dollár alá bukott a Bitcoin, az ázsiai tőzsdék is gyengülnek

Rövid időre bár, de az 59 000 dolláros lélektani határ alá esett a Bitcoin árfolyama, miközben az ázsiai részvénypiacokon is eladói nyomás alakult ki. Bár a vezető kriptovaluta gyorsan visszakapaszkodott a fontos árszint fölé, a mozgás ismét ráirányította a figyelmet a globális kockázatvállalási hajlandóság csökkenésére, valamint a kriptopiac továbbra is magas volatilitására.
2026. 06. 26. 08:30
Megosztás:

Érdemes-e még befektetni a felhőalapú bányászatba 2026-ban? A legjobb öt magyarországi Bitcoin-felhőbányászati platform értékelése

A Magyar Nemzeti Bank június 23-án 6%-ra csökkentette az irányadó kamatlábat, és további kamatcsökkentéseket jósolt. A bankbetétek hozama csökkent, az állampapírok iránti érdeklődés pedig alábbhagyott. Ebben a helyzetben egyre több magyar befektető keres alternatív megoldásokat – sokan a bitcoin felhőbányászat felé fordulnak. De mi is valójában a felhőbányászat? Érdemes-e ebbe befektetni 2026-ra?
2026. 06. 26. 08:00
Megosztás:

Sok vállalat életét kavarta fel a forint hullámzása, pedig van megoldás

Mozgalmas napja volt kedden a forintnak. A magyar fizetőeszköz az elmúlt hónapok látványos erősödése után a hét eleje óta gyengébben teljesített, az euróhoz viszonyítva például az előző heti 350-hez képest a 357-es szint közelében is járt a jegybank Monetáris Tanácsa ülése után.
2026. 06. 26. 07:00
Megosztás:

Az OTP a világ 400 legnagyobb tőzsdén jegyzett cége között

Az OTP először került be a Forbes ranglistáján a világ 400 legjelentősebb tőzsdén jegyzett cége közé. A Mol az 1239. helyet szerezte meg.
2026. 06. 26. 06:30
Megosztás:

Fordulóponthoz érkezhetnek a lakásépítések Magyarországon

Az elmúlt évek visszaesése után élénkülés jelei mutatkoznak a hazai lakásépítési piacon. Bár az átadott lakások száma egyelőre továbbra is alacsony szinten alakul, az építési engedélyek számának jelentős növekedése és a fejlesztői aktivitás erősödése arra utal, hogy a következő években fokozatosan bővülhet a kínálat. A folyamat nemcsak Budapesten, hanem több vidéki nagyvárosban is egyre látványosabb, különösen Debrecenben, Szegeden, Győrben és Nyíregyházán – derül ki az MBH Index legfrissebb újlakás-piaci elemzéséből.
2026. 06. 26. 06:00
Megosztás:

A kiszámítható szabályozás és a stabil bevételi modellek vonzzák az energiatárolói beruházásokat

Néhány év leforgása alatt a korai fejlődési szakaszból érett, intézményesült befektetési kategóriává vált az energiatárolói piac – derül ki a DLA Piper „Capital Unlocks Capacity” című nemzetközi kutatásából. A felmérés szerint a befektetők ma már nem elsősorban az önálló tárolókapacitásokat keresik, hanem főként azokat a hibrid vagy kolokált projekteket, amelyeknél megfelelően telepítettek a kockázatok, kiszámítható a szabályozási környezet és stabil bevételi modell áll rendelkezésre.
2026. 06. 26. 05:30
Megosztás:

Már minden hatodik magyar kipróbálta a qvik fizetést – a gyorsaság és a kényelem vonzza a felhasználókat

Másfél évvel azután, hogy a SimplePay elsők között vezette be a qvik azonnali átutaláson alapuló fizetési megoldást, a magyar felnőtt lakosság 16 százaléka már ki is próbálta – derül ki a SimplePay Zrt. megbízásából készített, reprezentatív felmérésből. A tapasztalattal rendelkezők közel kétharmada a jövőben is ezt a fizetési módot választja, ők a gyorsaságot, a kényelmet jelölik meg fő vonzerőként.
2026. 06. 26. 05:00
Megosztás:

Véget ért az extrém drágulás a Balatonon, a készpénzes luxus és a hitelplafon rajzolja át a tóparti piacot

A balatoni ingatlanpiacon sok szempontból jelentősek a különbségek. Az északi parton a tranzakciók mintegy 90 százaléka tiszta készpénzből valósul meg, így itt a hitelpiaci változások és az új Otthon Start program 1,5 millió forintos négyzetméterár-plafonja egyáltalán nem befolyásolják a keresletet. Ezzel szemben a déli parton és a régió egyéb területein már 30-40 százalékos hitelarány érzékelhető, ott az Otthon Start szigorú vételár- és négyzetméter-korlátai az új építésű ingatlanok jelentős részét kapásból kizárják a támogatásból.
2026. 06. 26. 04:30
Megosztás:

Az állatbarát munkahely már nem extra, hanem sokszor elvárás a fiataloknak

A munkavállalói elvárások folyamatosan változnak, és mára bőven túlmutatnak a versenyképes fizetés és béren kívüli juttatási csomag kérdéskörén. Egy, a magyar munkavállalók körében végzett friss kutatás[1] szerint egyre fontosabbá válik például a munkavállalók számára az állatbarát szemlélet a munkahelyükön, különösen a Z generáció körében.
2026. 06. 26. 04:00
Megosztás:

Az OTP a világ 400 legnagyobb tőzsdén jegyzett cége között

Az OTP először került be a Forbes ranglistáján a világ 400 legjelentősebb tőzsdén jegyzett cége közé. A Mol az 1239. helyet szerezte meg.
2026. 06. 26. 03:30
Megosztás:

Fenntarthatóbb pályára állt a magyar lakóingatlanpiac

Stabilizálódó kereslet, kiegyensúlyozott kínálat és mérséklődő árdinamika jellemzi a magyarországi lakóingatlanpiacot a nyár elején. Ezekre a trendekre világít rá a Fundamenta cégcsoport InPulzus néven publikált kérdőíves felmérése, amelyet ingatlanközvetítő kollégáinak körében végzett.
2026. 06. 26. 03:00
Megosztás:

Élénkülés a használthajó-piacon: 13 százalékkal nőtt a kereslet tavaly májushoz képest

A Használtautó.hu 2026. májusi adatai szerint tovább élénkült a hazai használthajó-piac: az érdeklődések* száma éves összevetésben 12,8 százalékkal emelkedett, miközben a hirdetések száma és az átlagár is növekedett. A vízisport-szezon kezdetével párhuzamosan a kereslet a fiatalabb vízi járművek és a prémium vitorlások iránt egyaránt erős maradt.
2026. 06. 26. 02:30
Megosztás:

Megszűnik a Messenger üzenetküldő - a Facebook döntése végleges

Sok felhasználó számára véget ért a Messenger önálló számítógépes korszaka.
2026. 06. 26. 02:00
Megosztás:

120 literes kukád van? Akkor bajban leszel a jövőben

Sok magyar háztartás udvarán ma is a jól ismert 120 literes kuka áll. Csakhogy a hulladékszállítás szabályai egyre szigorúbbak: már nemcsak az számít, hogy belefér-e a szemét az edénybe, hanem annak súlya, összetétele, a kuka állapota és még az is, hogy a megfelelő méret szerepel-e a szolgáltató nyilvántartásában.
2026. 06. 26. 01:00
Megosztás:

Rendezvénysorozat kezdődött Kapu Tibor felbocsátásának első évfordulóján

Rendezvénysorozat kezdődött Kapu Tibor, Magyarország második kutatóűrhajósa felbocsátásának első évfordulóján, csütörtökön a budapesti Millenáris parkban. Az esemény megnyitóján Tanács Zoltán a HUNOR-programot egy katalizátornak nevezte, és elmondta: bár a program az év végén lezárul, szeretné, ha folytatódna a megkezdett fejlődés, és erre a fél évre felkérte Kapu Tibort a program vezetésére.
2026. 06. 26. 00:01
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 26. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 06. 25. 23:30
Megosztás:

Spark és Uniswap: új FX Layer gyorsítja a stabilcoinok közötti váltást

A Spark és az Uniswap közös stabilcoin-likviditási rendszert indított FX Layer néven. A megoldás célja, hogy hatékonyabbá és olcsóbbá tegye a dollárhoz kötött digitális eszközök közötti átváltást, miközben megszünteti annak szükségességét, hogy minden stabilcoin-kibocsátó saját, elkülönült likviditási infrastruktúrát építsen ki. A kezdeményezés indulásakor mintegy 150 millió dollárnyi tőke kerül az Uniswap v4 rendszerébe.
2026. 06. 25. 23:00
Megosztás:

Történelmi esemény! Ilyenre még nem volt példa Hollandiában

Történelme során először adták ki a legsúlyosabb időjárási riasztást a túlzott hőség miatt Hollandiában, a meteorológiai intézet (KNMI) vörös riasztása éjféltől lép életbe négy kivételével az ország összes tartományában. Luxemburgban megdőlt a júniusi hőmérsékleti rekord.
2026. 06. 25. 22:30
Megosztás:

Profitot tudott növelni a H&M, de a bevétele már zsugorodik

Szerényen nőtt a svéd Hennes & Mauritz AB (H&M), Európa második legnagyobb divatáru-kiskereskedelmi láncának profitja, miközben a bevétele 3 százalékkal csökkent a május végén zárult pénzügyi második negyedévben - áll a cég honlapján.
2026. 06. 25. 22:00
Megosztás: