Hogy állunk az élelmiszer-inflációval?

A verseny legyalulta az élelmiszer-inflációt, amely éves alapon 30 hónapja nem volt olyan alacsony, mint 2024. első hónapjában - hívta fel a figyelmet a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) pénteken az MTI-nek küldött közleményben.

Hogy állunk az élelmiszer-inflációval?

Felidézték, hogy a Központi Statisztikai Hivatal pénteken közölte, hogy 2024. januárban a fogyasztói árak átlagosan 3,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat, az élelmiszerek inflációja pedig ennél is alacsonyabb, 3,6 százalék volt.

Kiemelték, az adatok rávilágítanak arra, hogy az élelmiszereket érintő, éves összevetésben mért infláció hónapról hónapra csökken. A 2022. decemberi 44,8 százalékos csúcshoz képest alig egy év alatt kevesebb, mint tizedére zuhant az élelmiszerárak emelkedése, köszönhetően a célzott kormányzati intézkedéseknek, a jegybank lépéseinek, illetve a Gazdasági Versenyhivatal aktív beavatkozásainak, versenyélénkítő lépéseinek, közte az online árfigyelő rendszernek.

A januári, éves élelmiszer-áremelkedésnél alacsonyabb utoljára 2021 júliusában volt, akkor 3,1 százalékot tett ki.

A gazdasági növekedés helyreállítása szempontjából is kedvező folyamatokhoz a kormányzati és jegybanki intézkedések mellett hozzájárult a Gazdasági Versenyhivatal által működtetett, www.arfigyelo.gvh.hu címen elérhető online árfigyelő rendszer is, ami január 13-tól újabb 16 termékkategóriával bővült - hangsúlyozta a GVH.

Felidézték, hogy bekerültek az árfigyelőbe a speciális étrendet követők által leggyakrabban fogyasztott laktóz-, tejfehérje- és gluténmentes termékek. Így már összesen 78 termékkategóriában - ami napi szinten mintegy 2000 különböző élelmiszerterméket jelent - hasonlíthatják össze a vásárlók a boltokra szűkített árakat.

A közleményben kitértek arra, hogy a GVH és a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) együttműködésével létrehozott, az IdomSoft Zrt. által fejlesztett online árfigyelő nemcsak a vásárlóknak jelent fogyasztóbarát segítséget, hanem azt a marketing szakma is elismeri. Az oldal Minőségi-díjat kapott a Magyar Marketing Szövetség és az Internet Marketing Tagozat által szervezett "Az Év Honlapja" pályázaton.

Az online árfigyelővel, tudatos tervezéssel - például a bevásárlólista és a térképes boltszűrő funkciók használatával - több ezer forintot, és sok időt lehet megspórolni a nagybevásárlások során - írták a közleményben.

A www.arfigyelo.gvh.hu címen elérhető online árfigyelő 2024-ben is folyamatosan elérhető a magyar vásárlók, a magyar családok számára, így a GVH által működtetett rendszer továbbra is biztosítja az árak összehasonlíthatóságát, és hozzájárul az árak kordában tartásához - tájékoztatott a Gazdasági Versenyhivatal.


A Művészetek Völgye Eventex Sustainability díjat nyert

Nemzetközi elismerésben részesült a Művészetek Völgye: az ország legnagyobb összművészeti fesztiválja elnyerte az Eventex Impact Eventdíját, amellyel a szervezet a rendezvény fenntarthatóságért és pozitív társadalmi hatásáért tett kiemelkedő törekvéseit ismerte el.
2026. 05. 12. 17:30
Megosztás:

Folytatja a szakmai képzéseket a Versenyügyi Regionális Oktatási Központ

Folytatja a szakmai képzéseket a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) által közösen, Budapesten működtetett Versenyügyi Regionális Oktatási Központ (ROK), májusban bíráknak szóló versenyjogi képzéssel folytatódik a központ rendezvénysorozata, amelyre az EU-tagállamokból és az unión kívüli kedvezményezett országokból is várnak résztvevőket - tájékoztatta a GVH közleményben az MTI-t kedden.
2026. 05. 12. 17:00
Megosztás:

A szja-bevallások leggyakoribb hibáira figyelmeztet a NAV

Az adóhatósághoz eddig beérkezett személyi jövedelemadó bevallásokban a leggyakoribb hibák a gyermekek után járó kedvezményeknél merülnek fel - hívta fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az MTI-hezk kedden eljuttatott közleményében.
2026. 05. 12. 16:30
Megosztás:

Hamarosan indul az Agrárium 2026 összeírás

Május 15-től indul az Agrárium 2026, a KSH több tízezer gazdaságot érintő országos adatfelvétele, az összeírás a teljes agrárszektort érinti - közölte a Központi Statisztikai Hivatal kedden az MTI-vel.
2026. 05. 12. 16:00
Megosztás:

A legtöbb online visszaélést 2025-ben is gyermekek ellen követték el

Gyermekekkel szembeni online szexuális visszaélés, engedély nélkül közzétett tartalom és internetes pénzügyi csalás. Ezek vezették tavaly a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) jogsegélyszolgálata, az Internet Hotline (IH) által kezelt ügyek listáját – derül ki éves beszámolójukból. A megalakulásának tizenötödik évfordulóját ünneplő szolgálatnak egyre több szülő és gyermek szavaz bizalmat. Az IH fennállásának tizenöt éve alatt több mint 21 ezer bejelentést kezelt, és ezzel hozzájárult az online tér biztonságosabbá tételéhez.
2026. 05. 12. 15:30
Megosztás:

Bank360 Koin: a csatlakoztatott számlák több mint fele revolutos

A csatlakoztatott bankszámlák jelentős többségét a Revolutnál vezetett számlák alkotják a Bank360 Koin applikáció adatai alapján - írja közleményében a Bank360. A mobilbank aggregátor alkalmazás felhasználói között egyértelmű fölénybe kerültek a neobank ügyfeleinek a számlái az indulást követő első időszakban.
2026. 05. 12. 15:00
Megosztás:

Kármán András: senki nem kaphat 120 ezer forintnál kevesebb nyugdíjat Magyarországon

Az első dolga lesz megemelni a legalacsonyabb nyugdíjat, senki nem kaphat 120 ezer forintnál kevesebb nyugdíjat Magyarországon - jelentette ki Kármán András pénzügyminiszterjelölt képviselői kérdésre kedden, kinevezés előtti meghallgatásán az Országgyűlés pénzügyi és költségvetési bizottságának ülésén.
2026. 05. 12. 14:30
Megosztás:

Hogyan profitálhat a tőkepiac az új világrendből?

A világ alapjaiban változott meg, és ezzel együtt a befektetési lehetőségek is új irányt vettek. A COVID csak az első jel volt, azóta azonban egymást követik a globális sokkok, miközben a geopolitikai feszültségek és a nagyhatalmak közötti verseny teljesen új korszakot nyitott. Egy dolog viszont nem változott: ahol átalakulás van, ott lehetőség is születik. Az új világrend legfontosabb tőkepiaci trendjeit, valamint kilátásait a Magyarországon is jelen lévő globális befektetési szolgáltató, az XTB szakértője, Szitás Lóránt vizsgálta meg.
2026. 05. 12. 14:00
Megosztás:

A modern iroda egyik legfontosabb eszköze: a jól megválasztott nyomtató

A digitalizáció ellenére a dokumentumkezelés továbbra is a vállalkozások mindennapi működésének egyik alapja. Szerződések, számlák, riportok, szállítólevelek, HR-anyagok vagy prezentációk – a legtöbb cég napi szinten nyomtat. Éppen ezért egy rosszul megválasztott készülék nemcsak bosszúságot, hanem komoly idő- és költségveszteséget is okozhat.
2026. 05. 12. 13:30
Megosztás:

Rejtett milliárdokat mozgat a rehabilitációs hozzájárulás Magyarországon

A hazai vállalatok jelentős része rutinszerűen fizeti be a rehabilitációs hozzájárulást. Sok esetben észre sem veszik, hogy évente akár több tízmillió forintot hagynak az asztalon egy olyan kötelezettség miatt, amely valójában tudatos döntéssel optimalizálható lenne. A Jobtain HR Szolgáltató tapasztalatai szerint a cégek jelentős része a mai napig automatikus költségként kezeli ezt a tételt, holott a jogszabály logikája nem befizetésre, hanem ösztönzésre épül. A cél a megváltozott munkaképességű munkavállalók foglalkoztatása, amely teljes mértékben kiválthatja a fizetési kötelezettséget.
2026. 05. 12. 13:00
Megosztás:

Nőtt a KBC Csoport profitja az első negyedévben éves szinten

A Magyarországon a K&H Bankban érdekelt KBC Bank belga biztosító és bankcsoport adózott eredménye 557 millió euróra emelkedett az idei első negyedévben az egy évvel korábbi 546 millió euróról, részvényarányosan a nyereség 1,32 euró maradt - derült ki a cég honlapjára kedden felkerült jelentésből.
2026. 05. 12. 12:10
Megosztás:

Németországban 2,9 százalékra gyorsult az infláció

Németországban 2,9 százalékra, 2024 januárja óta a legmagasabbra emelkedett az éves infláció áprilisban az egy hónappal korábban jegyzett 2,7 százalékról a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden ismertetett végleges adatai szerint.
2026. 05. 12. 11:30
Megosztás:

Tovább emelkedett a nyersolaj ára, felfelé kúsztak a kötvényhozamok hétfőn

Miután Donald Trump visszautasította a legutóbbi iráni békejavaslatot, az energiahordozók ára és a kötvényhozamok ismét emelkedtek, a dollár pedig erősödött.
2026. 05. 12. 11:00
Megosztás:

Hétfőn újabb csúcson zárt az S&P és a Nasdaq, a geopolitikai helyzet romlása fékezte az emelkedést

Csekély emelkedéssel indították a hetet tengerentúli részvényindexek, ami az S&P500 és a Nasdaq Composite esetében újabb történelmi csúcsot jelentett. A Dow és az S&P 0,2%-os pluszban zárt, a Nasdaq 0,1%-kal araszolt feljebb. A hangulat ezzel együtt nyomott volt, az amerikai-iráni békekötés esélye csökkent miután a felek álláspontja nem közeledett.
2026. 05. 12. 10:30
Megosztás:

Az Ondo Finance tokenizált részvényeket visz a Hyperliquidre a LayerZero hídján keresztül

Az Ondo Finance újabb fontos lépést tett a valós eszközök tokenizációja felé: a vállalat több tucat tokenizált részvényt és ETF-et tett elérhetővé a Hyperliquid ökoszisztémájában. A fejlesztés nemcsak a hagyományos pénzügyi piacok és a DeFi közötti átjárást erősítheti, hanem a LayerZero számára is fontos piaci visszaigazolást jelenthet egy nehéz időszak után.
2026. 05. 12. 10:00
Megosztás:

Pénteki szintjük közelében zártak a vezető nyugat-európai indexek hétfőn, a közel-keleti béke vagy a szoros megnyitása sem került közelebb

Óvatos hangulat jellemezte az európai részvénypiacokat, miközben a befektetők a közel-keleti geopolitikai fejleményeket, az amerikai–iráni tárgyalások elakadását értékelték. A Stoxx600 index 0,1%-kal emelkedett az előző napi záráshoz képest, a szektorok teljesítménye azonban vegyes képet mutatott. A védelmi részvények kifejezetten gyengélkedtek, miután a piacok számára kedvezőbbnek tartott béketárgyalások megtorpanni látszanak, és az amerikai vezetés elutasító nyilatkozatai növelték a bizonytalanságot. A Rheinmetall, a Renk, a Leonardo és a Hensoldt is markáns esést szenvedett el, miközben a befektetői hangulatra az is hatással volt, hogy az ukrajnai háború lezárásával kapcsolatos nyilatkozatok vegyesen értékelhetők.
2026. 05. 12. 09:30
Megosztás:

Alekszej Lihacsov: a Roszatom minden Paks II-re vonatkozó kérdésre választ tud adni Budapestnek

A Roszatom minden, a Paks II projektet illető kérdésre választ tud adni az új magyar vezetésnek - jelentette Alekszej Lihacsov, az orosz állami atomenergetikai vállalatvezetője újságíróknak hétfőn Moszkvában.
2026. 05. 12. 08:30
Megosztás:

Orbán Anita: a magyar külpolitika első feladata a bizalom helyreállítása

A magyar külpolitika első feladata a bizalom helyreállítása, visszaépítjük Magyarország tekintélyét az EU-ban és a NATO-ban is - mondta Orbán Anita külügyminiszter-jelölt kinevezés előtti meghallgatásán az Országgyűlés európai ügyek bizottsága előtt hétfőn.
2026. 05. 12. 08:00
Megosztás:

Válságban a hazai kkv-benzinkutak

A Független Benzinkutak Szövetsége Egyesület (FBSZ) felhívja a figyelmet a hazai üzemanyag-ellátás kritikus helyzetére. Az import ellehetetlenülése és a stratégiai készletek kimerülése miatt a szektor működése fenntarthatatlanná vált. A független kutak - amelyek évi 400 milliárd forint adóbevételt generálnak - jelenleg veszteséget finanszíroznak, miközben a beígért támogatások nem érkeztek meg. Sürgetjük a szakmai egyeztetést és a piaci torzulásokat okozó átmeneti szabályozás mielőbbi lezárását a vidéki ellátásbiztonság és a tisztességes piaci verseny megőrzése érdekében.
2026. 05. 12. 07:30
Megosztás:

Megalakul az új kormány, ülést tart a parlament, esküt tesznek a miniszterek

Folytatódnak kedd reggel a leendő miniszterek parlamenti bizottsági meghallgatásai, délután pedig megalakul a Tisza-kormány, majd összeül az Országgyűlés, és esküt tesznek a miniszterek.
2026. 05. 12. 07:00
Megosztás: