Honnan jön a penész a lakásba és hogyan lehet a legegyszerűbben elűzni?

Milyen okai lehetnek, ha penészedik egy lakás? Olyan időszak jön, mikor a penész, a pollen és a kellemetlen szagok egyaránt problémát okozhatnak az otthonunkban. Jó ötlet szellőztetni a szagok és a penész ellen? Vagy mi a legjobb megoldás a penész ellen?

Honnan jön a penész a lakásba és hogyan lehet a legegyszerűbben elűzni?

A penészedésnek számos oka lehet, és gyakran több tényező is hozzájárul a probléma kialakulásához. Néhány gyakori ok a következők lehetnek:

1. Magas páratartalom: A penészedés általában akkor jelentkezik, ha a lakásban magas a páratartalom. Ez lehet azért, mert a helyiségben nincs megfelelő szellőzés vagy szellőztetés, vagy mert a helyiségben keletkező nedvesség nem tud elpárologni.

2. Rossz szellőzés: Ha a lakásban nem megfelelő a szellőzés, akkor a levegő nem tud megfelelően áramolni, és a nedvesség stagnálhat. Ez elősegítheti a penész kialakulását.

3. Rossz szigetelés: Ha a lakás rosszul szigetelt, akkor a hideg levegő és a nedvesség be tud jutni a helyiségbe, ami szintén elősegítheti a penészedést.

4. Vízkár: Ha a lakásban vízkár történik (pl. csőtörés, tetőszivárgás stb.), akkor a nedvesség bejuthat a falakba és a padlóba, és elősegítheti a penész kialakulását.

5. Rossz hőmérséklet: Ha a lakásban túl hideg vagy túl meleg van, akkor ez is elősegítheti a penész kialakulását.

Fontos megjegyezni, hogy a penészedés nem csak esztétikai probléma, hanem egészségügyi kockázatokat is hordozhat. A penészgombák allergiás reakciókat, asztmát és egyéb légzőszervi problémákat okozhatnak, különösen az idősebb emberekben és a gyermekekben. Ha penészedést észlel a lakásban, fontos mielőbb lépéseket tenni annak eltávolítására és a probléma okainak kezelésére.

A lakásokban keletkező kellemetlen szagok a komfortérzetet csökkenthetik, a penész viszont nemcsak az otthonok összképét rontja el, hanem az ott élők egészségére is káros hatással lehet. Bár a jó szigetelés segít abban, hogy a meleg bent maradjon a téli hónapokban, azonban így a pára sem tud megfelelően távozni, ami penészedéshez vezethet.

A szellőztetés hasznos lehet a kellemetlen szagok és a penész problémáján is segíthet, azonban jellemző, hogy a hideg időszakban sokkal ritkábban élnek ezzel a lehetőséggel az emberek. 

Miért alakul ki a penész?

A téli és az átmeneti időszakban alacsonyabb a szobahőmérséklet, mint nyáron, ezzel együtt pedig a levegő vízfelvevő képessége is csökken. Emiatt beltérben, a hidegebb felületeken – mint az ablakok, sarkok és falak – pára keletkezik.

Elterjedt tévhit, hogy a penésszel járó dohos szag csak a régi, korszerűtlen épületekben jelenhet meg, éppen ellenkezőleg. A gondosan karbantartott otthonokban is megjelenhet ez a probléma, hiszen a jó vagy éppen túlzott szigetelés ellehetetleníti, hogy a lakásban vagy házban keletkező pára távozzon a beltérből” – hívta fel a figyelmet Szabó-Jilek Ágnes, a Panasonic Heating & Cooling Solutions üzletágának képviselője.

A 60% feletti páratartalom ideális környezetet teremt a penészgombák elszaporodására, ráadásul a téli időszakban a szellőztetés hiánya, a jó szigetelés, a jellemzően sokkal több otthon töltött idő, a főzés és zuhanyzás során keletkező gőz, illetve a ruhák szárítása együttesen tovább fokozza a probléma kialakulását.

A penész nem csupán azért bosszantó, mert kellemetlen látványt okoz a falakon, az ajtók és ablakok körül, hanem azért is, mert légúti gondok kialakulásához vezethet. A gyakori tünetek közé tartozik a száraz köhögés, a kaparó torok, emellett az orrdugulásért is felelős lehet. Sajnos súlyosabb esetekben akár arcüreggyulladáshoz is vezethet. Ezek felett könnyű át lehet siklani a téli időszakban, hiszen a megfázás is ezekkel a tünetekkel jelentkezik, azonban amennyiben hosszan fennáll a probléma, érdemes lehet átvizsgálni a lakás állapotát.

A szellőztetés is hasznos, de vannak sokkal célszerűbb, modern megoldások

Bár hatásos lehet a penészedés kialakulásának megelőzésében a rendszeres szellőztetés, azonban nagyon fontos, hogy ez valóban rendszeresen történjen. Naponta akár három-négy alkalommal is szükséges lehet a megoldással élni.

A közösségi média felületeinken kérdeztük meg a követőinket, hogy milyen megoldásokat használnak annak érdekében, hogy javítsák a beltéri levegő minőségét, és megszabaduljanak a nem kívánt, kellemetlen szagoktól. Ezekbe beletartoznak a sütés-főzés során keletkező szagok is, amelyekkel az ünnepi időszak során, például húsvéthoz közeledve nagyon sok háztartásban kell szembenézni” – mutatott rá a Panasonic szakembere. „Sokan válaszolták, hogy a szellőztetést szokták választani. Azonban fontos tudni, hogy ez sok esetben önmagában sajnos nem megoldás, ráadásul a tapasztalatok szerint a hidegebb téli hónapokban sokkal nehezebben veszik rá magukat erre az emberek, míg tavasszal a friss levegővel megérkezhetnek a pollenek is otthonunkba” – részletezte Szabó-Jilek Ágnes.

Ezzel szemben például a modern klímakészülékek képesek a kellemetlen szagok semlegesítésére, a penészedés megelőzésére. „A Panasonic lakossági választékában az Etherea, a fali konzol, és az újépítésű házak esetében egyre népszerűbb légcsatornás rejtett klímáknál is az alapfelszereltség része a nanoeTMX technológia, de elérhető az önállóan, álmennyezetbe építhető nanoe generátor is. A nanoe TMX egyedisége abban rejlik, hogy képes a hidroxilgyökök előnyeit zárt térben is elérhetővé tenni, és semlegesíteni az allergéneket, a pollent, vírusokat, a penészt és egyes veszélyes anyagokat is” – mutatott rá a Panasonic szakértője.

Az ezzel kapcsolatos részletes kutatási eredményeinkről weboldalunkon nyújtunk tájékoztatást. Azért, hogy a beltéri levegő hozzájáruljon az életminőség javításához, ajánlott a megfelelő klímaberendezés alkalmazása.

Nem csak a penészedés és a szagok ellen hasznosak télen a klímaberendezések

Egy jó minőségű hűtő-fűtő klíma a nyári hónapok mellett a fűtési szezonban is nagy segítséget jelenthet, hiszen nem csak arra alkalmas, hogy elkerüljük a penészedést. Egyre többen élnek a lehetőséggel, hogy fűtésre képes klímával az őszi és tavaszi enyhébb időszak nagy részében klímaberendezést alkalmazzanak, hiszen sokkal gazdaságosabb megoldást jelent a hagyományos megoldásokhoz képest.

Varga Mihály: a bankrendszer a bizonytalan világgazdasági környezetben is stabil

A globális szinten tapasztalható bizonytalanság miatt az amerikai és az európai jegybankok is felfelé módosították az inflációs előrejelzésüket, míg a növekedésre vonatkozó várakozásaikat mérsékelték - jelentette ki Varga Mihály jegybankelnök, aki részt vett az Európai Központi Bank (EKB) éves konferenciáján, Sintrában.
2025. 07. 02. 14:00
Megosztás:

Változás a Zwack vezetésében: Belovai Csaba a Zwack Unicum Nyrt. új vezérigazgatója

A Zwack Unicum Nyrt. tulajdonosi döntése értelmében 2025. július 1-től a cégcsoport hazai és nemzetközi sikereiben több mint 20 éve kulcsszerepet játszó szakember, Belovai Csaba tölti be a vállalat vezérigazgatói tisztségét.
2025. 07. 02. 13:30
Megosztás:

Tavaly óta nem várta ennyi munkahely az amerikaiakat

Az Egyesült Államokban a nyitott álláshelyek száma májusban 374 ezerrel bővült, összesen 7,769 millióra, ami tavaly november óta a legmagasabb szint.
2025. 07. 02. 13:00
Megosztás:

A gazdasági bizonytalanságok ellenére sem lankad az európaiak utazási kedve

Az infláció, a gazdasági bizonytalanság, az éghajlatváltozás és a geopolitikai kockázatok miatti állandó aggodalmak ellenére az európaiak többsége idén is tervez nyaralást, és legnagyobb részük ebben az évben még többet is tervez költeni erre, mint korábban – derül ki az Allianz Nemzetközi Vakációs Bizalmi Index felmérésből.[1] Az eredmények alapján négyből három európai (75%) június és szeptember közötti időszakra időzíti a pihenését. Annak ellenére, hogy továbbra is sokan szeretnének utazni, a pénzügyi bizonytalanságok érezhetően befolyásolják ezeket a terveket. A megkérdezettek 61 százaléka az egyre növekvő utazási költségek, 51 százaléka pedig a személyes pénzügyi helyzete miatt fejezte ki aggodalmát, amely az utazási kedv enyhén csökkenő tendenciáját mutatja: ez a 2024-ben mért 83 százalékhoz képest 8 százalékponttal esett vissza.
2025. 07. 02. 12:00
Megosztás:

Mire számítsunk a részvénypiacokon az OTP Bank elemzői szerint?

Sok a kihívás a globális és a hazai a pénzpiacon: a világgazdasági lassulás és a vámháborús kockázatok világszerte beárnyékolják a befektetői hangulatot – állapították meg harmadik negyedéves befektetési stratégiájukban az OTP Bank elemzői.
2025. 07. 02. 11:30
Megosztás:

Fintradix: Stabil platform és innováció

Mivel a pénzügyi technológiák gyorsan fejlődnek, különösen értékes egy olyan partner, aki ügyesen ötvözi az innovációt a funkcionalitással. A Fintradix pontosan ilyen partner, amely stabil platformot biztosít ügyfelei számára, és széleskörű lehetőségeket nyit a növekedés és a fejlődés számára. Az innovációk folyamatos bevezetésére való összpontosítás lehetővé teszi a vállalat számára, hogy lépést tartson a korral, és magabiztosan alakítsa ki a szolgáltatásminőség új szabványait. Mivel a pénzügyi technológiák gyorsan fejlődnek, különösen értékes egy olyan partner, aki ügyesen ötvözi az innovációt a funkcionalitással.
2025. 07. 02. 11:00
Megosztás:

Trump adócsomagja és Powell óvatossága újraírta a hozammozgásokat

A korábbi napokban megfigyeltekkel ellentétesen mozogtak a kötvényhozamok a keddi kereskedés során a fejlett gazdaságok kötvénypiacain. Megtorpant az amerikai 10 éves hozam csaknem négy hete tartó lemorzsolódása, a referenciahozam 2bp-tal, 4,25%-ra emelkedett.
2025. 07. 02. 10:30
Megosztás:

Trump elnök nem hosszabbítja meg a július 9-i határidőt a kereskedelmi megállapodások tárgyalására

A Dow 0,91%-os emelkedéssel 44 494,44 ponton zárt, míg a Nasdaq Composite 0,82%-on. Az S&P500 minimális, 0,11%-os esést produkált, 6 198,01 pontos záróárfolyammal.
2025. 07. 02. 10:00
Megosztás:

Vegyesen zártak tegnap az európai tőzsdék

Vegyes hangulatban zártak kedden az európai részvénypiacok, miközben a befektetők az eurózóna inflációs adatait és az amerikai kereskedelmi tárgyalások kimenetelét mérlegelték.
2025. 07. 02. 09:30
Megosztás:

Kettészakadt a vásárlók köre az ingatlanpiacon

Megtorpant az ingatlanpiac 2025-ben, mivel a várt pénzáramlás elmaradt a magánnyugdíjpénztári megtakarítások és állampapírok irányából – közölte Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapítója. A vásárlók két csoportra szakadtak: a visszahúzódó befektetőkre és a kényszervásárlókra. Utóbbiak közé tartoznak például a családalapítók, akikre árfelhajtó hatással van a támogatások, mint a CSOK vagy a Babaváró. Vincze Krisztián, a GV Hitelközpont vezetője szerint az infláció miatt a fix kamatozású hitelek kedvezőbbé váltak. A piac alkuképes, de az árak nem csökkennek. Szakértők szerint a jó tanácsadás kulcsfontosságú a jelenlegi helyzetben.
2025. 07. 02. 09:10
Megosztás:

Útfelújítások fejeződtek be Medgyesegyházán

Megújult több utca burkolata több mint 130 millió forint uniós támogatásból a Békés vármegyei Medgyesegyházán - közölte az önkormányzat az MTI-vel.
2025. 07. 02. 08:30
Megosztás:

Mi a helyzet most a forinttal?

Alig változott szerda reggelre a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben az előző délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 07. 02. 08:00
Megosztás:

Új központtal erősít Magyarországon a Kärcher

Ünnepélyes keretek között adták át 2025. június 30-án a Kärcher Hungária Kft. új szervizközpontját Biatorbágyon. A beruházást a cég növekvő piaci részesedése indokolta. Az új létesítményben az üzleti felhasználók számára kínált professzionális termékek mellett a tisztítástechnológia legújabb trendjeit is bemutatták.
2025. 07. 02. 07:00
Megosztás:

Az Adventum Group első szállodaipari beruházását jelentette be a Radisson Hotel Group partnereként

Az Adventum Group és a Radisson Hotel Group örömmel jelenti be legújabb ingatlanfejlesztését: egy 208 szobás szállodát, amely várhatóan 2026 végén nyílik meg Wrocławban, a Sky Towerben, Prize by Radisson márkanév alatt. A Sky Tower az Adventum portfóliójának egyik legizgalmasabb és legnagyobb presztízsű épülete, mind építészeti, mind kereskedelmi szempontból.
2025. 07. 02. 06:30
Megosztás:

3-4 százalékkal is megemelheti a sertés- és baromfihúsok árát az EU által a kínai lizingyártók ellen tervezett védővám

Akár 3-4 százalékkal is megemelheti a hazai piacon a sertés- és baromfihúsok kilónkénti árát az Európai Bizottság által a kínai lizingyártók ellen indított antidömping-eljárás keretében idén januárban ideiglenesen bevezetett, 58,3 és 84,7 százalék közötti büntetővám, amelynek esetleges eltörléséről, megtartásáról, illetve utóbbi esetben annak mértékéről július 11-én szavaz az Európai Tanács.
2025. 07. 02. 06:00
Megosztás:

Fontos adóváltozások léptek hatályba kedden

Fontos adóváltozások léptek hatályba kedden, a helyszíni ellenőrzések gyorsabbá és hatékonyabbá válnak az adóhatóság digitális fordulatának köszönhetően - ismerteti a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében.
2025. 07. 02. 05:00
Megosztás:

Az OTP Bank a magyar vízilabda sportért

Az OTP Bank szintet lép a sporttámogatások terén. Májusban stratégiai partnerségre lépett a World Aquatics szervezettel, majd 2025. július 1-től a Magyar Vízilabda Szövetség (MVLSZ) kiemelt támogatójává is válik. A bejelentésre egy különleges eseményen került sor: a szingapúri világbajnokságra utazó magyar csapatok hivatalos bemutatásán.
2025. 07. 02. 04:30
Megosztás:

Gyorsuló ütemben drágulnak a lakóingatlanok a zenga.hu adatai szerint

Gyorsult a lakóingatlanok drágulási üteme 2025 második negyedévében az év elejéhez képest – közölte a zenga.hu hirdetési portál az MTI-hez kedden eljuttatott elemzésében.
2025. 07. 02. 04:00
Megosztás:

Megháromszorozza területét a HGL a HelloParks Maglód megaparkban

Újabb 10 ezer négyzetméter területre írt alá bérleti szerződést a HGL a HelloParks ipari ingatlanfejlesztő maglódi megaparkjában. A dinamikusan növekvő logisztikai szolgáltató tavaly 5 ezer négyzetméteren kezdte meg működését a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér közelében fekvő ipari és logisztikai park MG1 csarnokában, a mostani bővítéssel így már összesen 15 ezer négyzetméteren végzi majd tevékenységét.
2025. 07. 02. 03:30
Megosztás:

Ez történt a magyar tőzsdén júniusban - piaci összefoglaló elemzés

Júniusban is pozitív teljesítménnyel zárt a Budapesti Értéktőzsde. A BUX a hónap során új csúcsokra hágott, és 2,06 százalékos emelkedéssel 97 667,46 ponton fejezte be a hónapot. Az azonnali részvénypiac összforgalma 313,8 milliárd forintot tett ki, ami napi átlagban 15,7 milliárd forintot jelent. A kereskedés továbbra is főként az OTP Bank, a MOL és a Richter Gedeon papírjaival zajlott, míg a brókercégek rangsorát a Concorde, a WOOD & Company és az ERSTE vezette.
2025. 07. 02. 03:00
Megosztás: