Így spórolhatunk sokat a klímatelepítés árán

Az idei forró nyár hatására egyre többen gondolkoznak el klímavásárláson, a beruházás előtt ugyanakkor nemcsak a berendezés, hanem a telepítés árának befolyásoló tényezőit is körül kell járni. Külön utat járni nem érdemes, ugyanis a klímatelepítéssel foglalkozó cégek nemcsak szakmai tanácsokkal látnak el bennünket, hanem a kivitelezési díj is kedvezőbb lehet, ha náluk vásároljuk meg a készülékeket. Ellenkező esetben a telepítés akár 150-200 ezer forintra is rúghat, ugyanakkor szezonon kívül, például ősz végén rendkívül jó ajánlatokba is bele lehet futni.

Így spórolhatunk sokat a klímatelepítés árán

Sorra dőltek meg az elmúlt hónapokban a melegrekordok Magyarországon is, így mostanra sokan azok közül is elgondolkoznak a klíma beszerzésén, akik korábban ettől valami miatt tartózkodtak. A hosszantartó kánikulában nemcsak a szabadban, hanem a klímával nem rendelkező lakásokban sem lehet már megmaradni, a legkorszerűbb energiatakarékos legkondicionálók népszerűsége pedig ezáltal csúcsra pörgött. Az energiahatékonyságot az energiacímkén találjuk, ezért az azon található kW/óra/szezon értéket szükséges górcső alá venni.

Tóma János, a Gree légkondicionálók kereskedelmi igazgatója elmondta, az érdeklődők száma folyamatosan nő, és azt a kérdést teszik fel leggyakrabban, hogy milyen nagyságrendű költséggel kell számolni, ha klímatelepítésben gondolkodnak.

A válasz erre többtényezős, de a szakember szerint kellő körültekintéssel mégis elcsíphetjük a legjobb ajánlatot, csakis szerződött szerelőpartner által.

„Jelenleg az OEM márkák, vagyis a gyárilag átcímkézett – forgalmazói saját márkás - termékek bruttó 200-220 ezer forintos, a gyári márkák klímái pedig bruttó 250 ezer forintos árnál kezdődnek. Ezek a legkisebb és viszonylag alacsony felszereltségű berendezések, a határ pedig igény szerint a csillagos ég is lehet. Mindig érdemes tájékozódni és szaküzletben érdeklődni arról, hogy a mi preferenciáink mellett mi számunkra a legjobb megoldás” – magyarázta a szakértő.

Hozzátette, a telepítési munkadíj már egzaktabban meghatározható, és jellemzően 80 – 120 ezer forint között mozog. Ez az összeg már magában foglalhatja a klíma beltéri és kültéri egységének felszerelését, a csövezést, az elektromos bekötést, ha az nem haladja meg a néhány méteres távolságot. Ha a kültéri elhelyezése miatt jóval hosszabb a csövezés, esetleg több faláttörés szükséges, az jelentősen megnövelheti a költséget.

Amit nyerünk a réven, elvesztjük a vámon

Tóma János kitért arra is, sokan belefutnak abba a csapdába, hogy olcsón hozzájutnak akciók révén a klímához. Ezzel több gond is lehet. Egyrészt nem biztos, hogy később megfelel az elvárásaiknak, másrészt az áruházi márkák esetében sok esetben nincs is magyar képviselet, így a jövőbeni garanciális ügyintézés vagy alkatrészellátás nehézkes lehet; harmadrészt pedig a kizárólag telepítéssel megbízott cégek gyakran magasabb díjat számítanak fel, hiszen nem tőlük szerezték be az eszközt.

„Ha a telepítőtől rendeljük meg a klímát, általában egy csomagárat kínálnak, amely tartalmazza a berendezést és a telepítést is. Ez kényelmesebb és sok esetben az összköltség is alacsonyabb. Nem beszélve arról, hogy így egy vállalkozással leszünk kapcsolatban a jövőben is, legyen szó akár karbantartásról, műszaki támogatásról vagy esetleges garanciális ügyintézésről” – mutatott rá a Gree légkondicionálók kereskedelmi igazgatója.

Fontos szempont az időzítés

A szakember végezetül kitért arra is: most, hogy lecseng a nyár és vele együtt a klímák csúcsszezonja, valószínűleg jobb ajánlatokat is kaphatnak majd a vásárlók. A tavasz eleje és az ősz vége hagyományosan a legkedvezőbb időszak a klímatelepítésre, hiszen ilyenkor mérséklődik a kereslet, és a cégek hajlandóbbak rugalmasabb lenni, illetve nagyobb kedvezményeket adni. Érdemes tehát a klímabeszerzést és telepítést is megfelelően időzíteni, miként az eszköz kiválasztásakor az energiahatékonyság mellett akár a H-tarifa és a 10 év garancia lehetőségét is megvizsgálni, igénybe venni.


Nagy az igény a jogi, orvosi, pénzügyi, oktatási vagy műszaki előképzettséggel és munkatapasztalattal rendelkező informatikusokra

A digitalizáció a pénzügyektől az oktatáson át az agráriumig, a kiskereskedelemig és az egészségügyig valamennyi iparágat átalakítja, ezért a munkáltatók előnyben részesítik azokat a junior informatikusokat, akik valamilyen, az IT-n kívüli szakmai előképzettséggel, illetve különböző iparágakban szerzett projekt-tapasztalatokkal – és esetleg menedzseri készségekkel és jó kommunikációs képességekkel – is rendelkeznek. Így például a legaltech-, a biotech-, az insurtech- vagy a fintech-forradalom miatt nagyon keresettek a hazai piacon is a jogi, orvosi vagy pénzügyi diplomával rendelkező, magukat informatikussá átképző szakemberek - foglalja össze nagyvállalati partnercégeinek tapasztalatait az egyik legnagyobb hazai IT képzési központ, a PROGmasters.
2026. 07. 17. 07:00
Megosztás:

Hamarosan több ezer fiatal örülhet, de mire számíthatnak az albérletpiacon?

A jelenlegi budapesti albérletpiac sajátossága, hogy nem klasszikus, meredeken emelkedő árakkal indul neki a nyári szezonnak és az egyetemisták rohamának. A KSH és az Ingatlan.com lakbérindexe alapján bár júniusban két hónap csökkenés után ismét nőttek az árak a fővárosban, az éves 4,7%-os drágulás így is majdnem öt éves negatív rekord.
2026. 07. 17. 06:00
Megosztás:

Tovább bővíti az EU-s agrártámogatások előfinanszírozásának lehetőségeit az MBH Bank

Újabb fejlesztésekkel bővíti az európai uniós agrártámogatások előfinanszírozásának lehetőségeit az MBH Bank. A hitelintézet új jogcímekre terjeszti ki a faktoring formájában elérhető konstrukciót, valamint egyes támogatások esetében akár a Közös Agrárpolitika 2027-ig tartó jelenlegi időszakán túl, 2028-ra is elérhetővé teszi a hároméves előfinanszírozás lehetőségét.
2026. 07. 17. 05:00
Megosztás:

Lehet, hogy érintett, de nem is tud róla

Az elmúlt 16 évben felépült Magyarország egyik legdurvább üzleti-politikai hálózata. A kérdés ma már nem csak az, hogyan jutott idáig, hanem az, hogy mi történik vele egy új korszakban.
2026. 07. 17. 04:00
Megosztás:

Budapesten eladják, vidéken veszik a lakásokat a befektetők

Kettévált a hazai lakáspiac befektetői oldala. A Duna House friss elemzése szerint a fővárosban minden korábbinál többen adják el az ingatlant, amit egykor befektetésnek vettek. Az idei második negyedévben a budapesti lakáseladások 48 százaléka mögött ez a motiváció állt. Vidéken viszont épp ellenkező irányba fordult a piac - ott a befektetési célú vásárlások aránya egy év alatt 18 százalékról 27 százalékra emelkedett.
2026. 07. 17. 03:00
Megosztás:

A rugalmatlanság drága dolog: 20 milliárd forintot égetett el idén a villamosenergia-piac

A negatív áramár nem a bőség, hanem a rugalmatlanság tünete. Idén eddig nagyságrendileg 43 millió euró (mintegy 20 milliárd forint) a negatív árú órákban realizált piaci veszteség. A következőkben a Green Cloud szakértői kommentárja olvasható a témához.
2026. 07. 17. 02:00
Megosztás:

A négy gomba titka: hogyan javíthatja az életminőséget?

Az emberek egyre inkább törekednek arra, hogy támogassák szervezetüket a mindennapi stresszel teli helyzetekben, így növekszik az érdeklődés a természetes étrend-kiegészítők iránt. Napjainkban a funkcionális gombák népszerűsége megtöbbszöröződött, sokan keresik, milyen jótékony hatásokat kínálhatnak ezek.
2026. 07. 17. 01:00
Megosztás:

A vállalatok többsége még nem tudja kimutatni MI-beruházásainak üzleti értékét

A cégek jelentős része továbbra is pilotprojektekre és elszigetelt MI-alkalmazásokra épít – derül ki az EY és az Oxford Economics globális kutatásából. A felmérés keretében 2500 technológiai vezetőt kérdeztek meg 28 országban a piaci szereplők mesterségesintelligencia-stratégiájáról és annak üzleti hatásairól. A válaszadók többsége úgy véli, hogy az automatizált megoldások nagyobb értéket teremtenek annál, mint amennyit jelenleg mérni és kimutatni tudnak.
2026. 07. 17. 00:05
Megosztás:

Rekordösszegű adó-visszatérítés érkezett az OTP Pénztárak tagjaihoz

Lezárult az idei adóbevallási időszak, és megérkeztek a végleges számok: az OTP Egészségpénztár és az OTP Nyugdíjpénztár tagjainak egyéni számláira idén összesen több mint 13,6 milliárd forint adó-visszatérítés érkezett a 2025-ös évi befizetéseik után. Ez csaknem 19%-kal haladja meg a tavalyi összeget, ami azt mutatja, hogy egyre többen és egyre tudatosabban élnek az önkéntes pénztári tagság előnyeivel.
2026. 07. 16. 23:00
Megosztás:

Csak egy megyeszékhelyen elég az átlagbér, hogy házat vegyél

Egy átlagos keresetből már gyakorlatilag elérhetetlenné vált egy átlagos méretű családi ház megvásárlása a magyar megyeszékhelyeken. A Bankmonitor számítása alapján a vizsgált 19 nagyváros közül mindössze Salgótarjánban férhet bele a szükséges lakáshitel egyetlen helyi átlagkeresetből. Két hasonló fizetésből már mindenhol teljesíthető lehet a jövedelmi feltétel, de több városban így is a család nettó bevételének több mint 40 százalékát felemésztené a törlesztőrészlet.
2026. 07. 16. 22:00
Megosztás:

A Z generáció digitális tudását elismerik, a munkához való hozzáállásukat már eltérően látják az idősebbek

A különböző korcsoportba tartozó munkavállalók számos kérdésben hasonlóan látják saját generációjukat, mint ahogyan a többiek látják őket, bizonyos témákban azonban jelentős eltérések mutatkoznak. A legtöbb félreértés és véleménykülönbség a Z generáció megítélése körül van, viszont mégsem nekik adódik a legtöbb nézeteltérésük: a harmincas-negyvenes korosztály tagjai számoltak be a legtöbb munkahelyi konfliktusról – derül ki a Profession.hu reprezentatív kutatásából.
2026. 07. 16. 21:00
Megosztás:

Magyar kkv-k a globális hadiiparban: óriási lehetőség, komoly jogi kockázatokkal

Jelentős átalakulás előtt áll a magyar védelmi ipar, amiből a hazai kis- és középvállalkozások (kkv) is profitálhatnak. A nagy nemzetközi hadiipari cégekkel való együttműködés ugyanakkor számos jogi kérdést felvet, amelyekre mindkét félnek kiemelten kell ügyelnie – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie.
2026. 07. 16. 20:00
Megosztás:

Üres vezetőfülkék, növekvő kockázatok: munkaerőhiány szorításában a logisztika

A logisztikai vállalatok előtt álló legnagyobb kihívás ma már nem az, hogy van-e elegendő fuvarfeladat vagy raktárkapacitás. A valódi kérdés: lesz-e, aki holnap elvégzi a munkát? Európában közel félmillió betöltetlen tehergépjárművezetői állás figyelmeztet arra, hogy a munkaerőhiány tartós strukturális problémává vált. A megoldás ezért nem egy újabb toborzási kampányban rejlik. Olyan szemléletre van szükség, amely az utánpótlás-építést, a munkavállalók megtartását, a digitalizációt és a sikeres integrációt nem különálló HR-feladatokként, hanem egyetlen stratégia egymásra épülő elemeiként kezeli. Hogy ez a gyakorlatban mit jelent, és milyen válaszokat adhatnak a vállalatok a munkaerőpiaci kihívásokra, arról Kőszegi Boglárkával, a Trans-Sped HR igazgatójával beszélgettünk.
2026. 07. 16. 19:00
Megosztás:

NAVIGATOR: Jelentősen nőtt a rendelésállomány a BÉT ipari-tech csoportjánál

A Budapesti Értéktőzsde Xtend piacán jegyzett NAVIGATOR Investments Nyrt. csoportszintű nyitott rendelésállománya 2026 második negyedévének végére elérte a 2,29 milliárd forintot. Az előző negyedévben publikált 1 305 millió forintos értékhez képest ez 76 százalékos emelkedést jelent, és egyben a Csoport 2022-es tőzsdei bevezetése óta mért legmagasabb negyedéves érték.
2026. 07. 16. 18:00
Megosztás:

Visszatért a körbetartozás szelleme

Az Atradius legfrissebb, 2026-os Fizetési Szokások Barométer jelentésének adataiból kirajzolódik, hogy a magyarországi vállalati szférában (B2B) ismét megjelent a körbetartozás jelensége. „A tartósan magas kamatkörnyezet, a kulcsfontosságú állami támogatások (mint a Széchenyi Hitel program) kamatainak megduplázódása, valamint a makrogazdasági lassulás együtt olyan gazdasági környezetet eredményeztek, amely különösen érzékenyen érinti a leginkább kitett ágazatokat – köztük az építőipart, a logisztikát és a kiskereskedelmet” – mutat rá Vanek Balázs, az Atradius magyarországi országigazgatója.
2026. 07. 16. 17:00
Megosztás:

80 ezer kriptós tűnt el a magyar piacról

Látványosan átalakult a magyar kriptopiac az elmúlt egy évben: a PwC 2026 júniusában elvégzett felmérése szerint az aktív felhasználók száma mintegy 80 ezer fővel csökkent, ezzel az aktív felhasználói kör 38%-kal szűkült. A változások hátterében leginkább hazai sajátosságok állnak, köztük a szigorodó szabályozási környezet és a Revolut hazai kriptoszolgáltatásainak megszűnése. A megmaradó felhasználói kör tapasztaltabb és tőkeerősebb, de továbbra is óvatosan mozog.
2026. 07. 16. 16:00
Megosztás:

A megfelelő olajválasztás jelentősége a kerti gépek esetén

Amikor a kert karbantartásáról esik szó, az egyik legalapvetőbb tényező a gépeink megfelelő kenése. A motorolajok és különféle kenőanyagok kulcsszerepet játszanak abban, hogy a gépeink zökkenőmentesen működjenek, így biztosítva a hosszú távú teljesítőképességüket.
2026. 07. 16. 15:00
Megosztás:

Óriási gócpontok a tőzsdén, Magyarország bizonyíthat

A magyar részvények 2026 első fél évében 26,6 százalékos hozamot értek el, miközben a feltörekvő piaci részvények 23,8 százalékkal, a nyersanyagok pedig 11,8 százalékkal emelkedtek. Az olajpiaci kockázatok, a mesterséges intelligencia által hajtott technológiai rali és a befektetői tőkeáramlások átrendeződése továbbra is meghatározzák a globális piacok mozgását. Eközben Magyarországon a mérséklődő infláció, a csökkenő hozamkörnyezet és az eurózónához való közeledés adhat okot a befektetői optimizmusra – hangzott el az MBH Befektetési Bank Piaci Pulzus című sajtóreggelijén.
2026. 07. 16. 14:00
Megosztás:

Rekordszámú hibridautó került piacra júniusban

Fellendülést és minőségi javulást hozott a nyár első hónapja a hazai használtautó-piacon a Használtautó.hu és a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb, júniusi közös statisztikái szerint. Éves összevetésben közel 19 ezerrel nőtt az érdeklődések* száma, miközben a kínálatban szereplő autók átlagos futásteljesítménye és átlagéletkora is csökkent. Az üzemanyagtípusok versenyében az alternatív hajtásláncok mellett a benzines modellek is kimagasló hónapot zártak, miközben a dízel fokozatosan veszít korábbi pozíciójából.
2026. 07. 16. 13:00
Megosztás:

Átalakul a hazai fagylaltpiac: megállt a drágulás, változnak a vásárlói szokások

A hazai fagylaltpiac az elmúlt években jelentős változásokon ment keresztül. A magas infláció különösen érzékenyen érintette az ágazatot: egyszerre drágultak az alapanyagok, az energia, a munkaerő, a csomagolás és a szállítás. Mindez tartósan magasabb költségszintet alakított ki, amelyhez a gyártóknak és a vendéglátóhelyeknek is alkalmazkodniuk kellett.
2026. 07. 16. 12:00
Megosztás: