Így teljesített a magyar gazdaság

A bruttó hazai termék (GDP) volumene Magyarországon 2023 második negyedévében a nyers adatok szerint 2,4 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint a gazdaság teljesítménye az előző év azonos időszakához képest 2,3 százalékkal, míg az előző negyedévhez mérten 0,3 százalékkal mérséklődött - erősítette meg pénteken kiadott második becslésben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Így teljesített a magyar gazdaság

Az első félévében a gazdaság teljesítménye a nyers, valamint a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint egyaránt 1,7 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.

A termelési oldalon az ipar teljesítménye 5,7, ezen belül a feldolgozóiparé 4,0 százalékkal visszaesett az előző év azonos időszakához képest. A feldolgozóipari ágazatok közül a legnagyobb mértékben a vegyi anyag és vegyi termék, valamint az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása járult hozzá a csökkenéshez, míg a közúti járművek gyártása fékezte leginkább az ipar visszaesését.

Az építőipar hozzáadott értéke 6,0 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakában mérttől, a mezőgazdaságé viszont 67,9 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszaki alacsony bázist.

A szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke együttesen 2,4 százalékkal csökkent. A legnagyobb növekedés a humán-egészségügyi, szociális ellátás nemzetgazdasági ágban történt (10,2 százalék). Az információ, kommunikáció ág teljesítménye 2,6, a pénzügyi, biztosítási tevékenységé 1,9, az ingatlanügyleteké 0,5 százalékkal emelkedett.

A közigazgatás hozzáadott értékének volumene 1,1, a művészet, szórakoztatás, szabadidő, egyéb szolgáltatásé 1,4, a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátásé 2,5 százalékkal mérséklődött. A szakmai, tudományos, műszaki és adminisztratív tevékenység teljesítménye 2,9, az oktatásé 4,0, a szállítás, raktározásé 6,2, a kereskedelemé pedig 12,6 százalékkal zsugorodott.

A KSH számításai szerint a bruttó hazai termék 2023. második negyedévi, 2,4 százalékos csökkenéséhez a szolgáltatások 1,5, az ipar 1,0, az építőipar 0,3, a termékadók és támogatások egyenlege pedig 1,2 százalékponttal járult hozzá. A csökkenést 1,7 százalékponttal fékezte a mezőgazdaság jó teljesítménye. A szolgáltatásokon belül leginkább a humán-egészségügyi, szociális ellátás mérsékelte (0,4 százalékponttal) a GDP csökkenését.

A felhasználási oldalon a háztartások tényleges fogyasztása 1,6 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A tényleges fogyasztás összetevői között legnagyobb arányt képviselő háztartások fogyasztási kiadása 3,2 százalékkal visszaesett. A háztartások Magyarország területén realizálódó (hazai) fogyasztási kiadása 3,8 százalékkal kisebb lett az egy évvel korábbinál. A hazai fogyasztási kiadások volumene a nem tartós termékek esetében 9,0, a féltartós termékek esetében 4,2 százalékkal csökkent, míg a tartós termékek és szolgáltatások körében 0,1 és 0,7 százalékkal növekedett.

A kormányzattól kapott természetbeni társadalmi juttatások volumene 6,2 százalékkal, míg a közösségi fogyasztásé 2,3 százalékkal emelkedett. A háztartásokat segítő nonprofit intézményektől kapott természetbeni társadalmi juttatások volumene 1,8 százalékkal nagyobb lett. A fenti folyamatok eredményeként a végső fogyasztás 1,0 százalékkal csökkent - jelentette a KSH.

A bruttó állóeszköz-felhalmozás a második negyedévben 15,6 százalékkal visszaesett az előző év azonos időszakához képest. Az építési beruházások volumene jelentősen csökkent, míg a gép- és berendezésberuházásoké emelkedett. A beruházásokból legnagyobb arányban részesülő nemzetgazdasági ágak közül csak a feldolgozóiparban figyelhető meg bővülés, míg a többi területen csökkent a fejlesztések volumene.

A bruttó felhalmozás 21,3 százalékkal visszaesett az előző év azonos időszakához képest. A fogyasztási és a felhalmozási folyamatok révén a belföldi felhasználás a második negyedévben összességében 7,6 százalékkal zsugorodott.

A nemzetgazdaság külkereskedelmi forgalmában folyó áron 1247 milliárd forintos aktívum keletkezett. Az export volumene 0,2 százalékkal bővült, míg az importé 5,6 százalékkal csökkent. A külkereskedelem 83 százalékát kitevő áruforgalomban a kivitel 1,8 százalékkal emelkedett, míg a behozatal 5,1 százalékkal kisebb lett az egy évvel korábbinál. A nemzetgazdaság külkereskedelmi forgalmán belül a szolgáltatások (beleértve a turizmust is) exportja 6,2, importja 8,9 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.

A bruttó hazai termék 2023. második negyedévi, 2,4 százalékos visszaeséséhez a végső fogyasztás 0,7, a bruttó felhalmozás pedig 7,1 százalékponttal járult hozzá. A külkereskedelmi forgalom egyenlege összességében 5,4 százalékponttal mérsékelte a gazdasági teljesítmény csökkenését.

Az előző negyedévhez képest a gazdaság teljesítménye 0,3 százalékkal mérséklődött 2023 második negyedévében a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok alapján. A termelési oldalon az ipar teljesítménye 0,3 százalékkal nőtt, míg az építőiparé 0,4 százalékkal, a szolgáltatásoké 0,8 százalékkal, a mezőgazdaságé pedig 2,3 százalékkal csökkent.

A felhasználási oldalon a végső fogyasztás összetevői közül a háztartások fogyasztási kiadásának volumene stagnált. A kormányzattól származó természetbeni társadalmi juttatások volumene 1,1 százalékkal, a közösségi fogyasztásé 0,8 százalékkal emelkedett. A bruttó állóeszköz-felhalmozás 5,8 százalékkal visszaesett. A külkereskedelemben az export volumene 3,1, az importé 5,9 százalékkal csökkent - közölte a KSH.


Coinbase visszatért Indiába: biztonságosabb kriptózás vagy csak kényelmesebb belépő?

A Coinbase újraindította szolgáltatásait Indiában, ezúttal közvetlen rúpiás banki kapcsolatokkal, spot kereskedéssel, perpetual futures termékekkel és dedikált INR order bookokkal. A lépés fontos fordulat az indiai kriptopiacon, ahol a felhasználók korábban gyakran kényszerültek kockázatos P2P megoldásokra. A nagy kérdés azonban továbbra is nyitott: egy szabályozott, banki integrációval működő globális tőzsde valóban biztonságosabbá teszi a kriptovásárlást, vagy egyszerűen csak könnyebbé?
2026. 06. 02. 21:00
Megosztás:

Kovács Csaba építész lett a MOME rektorjelöltje

Kovács Csaba Ybl-díjas, Prima Primissima díjas építész, egyetemi tanár, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) megbízott rektora nyerte el az egyetem rektorjelölti pozícióját - közölték az intézmény Facebook-oldalán kedden.
2026. 06. 02. 20:30
Megosztás:

Lassult az infláció Horvátországban

Lassult az infláció Horvátországban májusban az áprilisi 2,5 éves csúcsot követően - közölte kedden előzetes adatai alapján a horvát statisztikai hivatal.
2026. 06. 02. 20:00
Megosztás:

Coinbase és Checkout.com: több mint 1 000 kereskedőnél jöhetnek a stabilcoin-fizetések

Újabb fontos lépést tett a stabilcoinok tömeges elfogadása felé a kriptopiac: a Coinbase stratégiai partnerségre lépett a globális fizetési feldolgozó Checkout.commal, amelynek révén több mint 1 000 kereskedő fogadhat el USDC és USDT-alapú fizetéseket.
2026. 06. 02. 19:30
Megosztás:

Megkezdődött a minisztériumok átszervezése

Megkezdődött a minisztériumok átszervezése, a cél egy olyan köz­igaz­ga­tás felépítése, amely valóban a közjót és a magyar embereket szolgálja - közölte a kabinet a kormany.hu oldalon.
2026. 06. 02. 19:00
Megosztás:

Csökkent a holland kormány támogatottsága száz nappal hivatalba lépése után

Visszaesett a holland választók bizalma a Rob Jetten miniszterelnök vezette holland kormány iránt a kabinet hivatalba lépését követő első száz napban - derült ki az RTL Nieuws megbízásából készült közvélemény-kutatásból.
2026. 06. 02. 18:30
Megosztás:

750 millió USDC érkezett a Solana hálózatára: erősödik a stabilcoin-likviditás a kriptopiacon

A Circle egyetlen nap alatt 750 millió USDC-t bocsátott ki a Solana blokkláncon, ami az elmúlt hetek egyik legnagyobb stabilcoin-kibocsátásának számít. A lépés újabb jele annak, hogy a digitális dollár iránti kereslet tovább növekszik, miközben a Solana egyre fontosabb szerepet tölt be a gyors, olcsó és nagy volumenű blokklánc-alapú tranzakciók piacán.
2026. 06. 02. 18:00
Megosztás:

A Samsung SDI Hungary nyilvánosságra hozza környezeti mérési adatait és párbeszédet vállal a gödi közösséggel

A Samsung SDI Hungary (SDIHU) a Göd-ÉRT Egyesület által szervezett lakossági fórumon bejelentette, hogy rendszeresen nyilvánosságra hozza független szakértőkkel végzett környezeti mérési eredményeket, és folytatja a gödi közösséggel a párbeszédet. Az első mérési adatok már elérhetőek a vállalat Facebook oldalán: az üzemből származó zaj a mérési pontokon határérték alatt maradt.
2026. 06. 02. 17:30
Megosztás:

Több mint 1,4 milliárd dollár áramlott ki a Bitcoin ETF-ekből: óvatosabbá váltak az intézményi befektetők

Rövid idő alatt komoly fordulat látszik a spot Bitcoin ETF-ek piacán: a befektetők egyetlen hét alatt 1,42 milliárd dollárt vontak ki az alapokból, miközben a makrogazdasági bizonytalanság, az emelkedő amerikai kötvényhozamok és az AI-részvények iránti erős kereslet egyre nagyobb nyomást helyez a kriptopiacra.
2026. 06. 02. 16:50
Megosztás:

A kata adónem széleskörű elérhetősége a vállalkozók munkalehetőségét növelné

Az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) szerint a kisadózó vállalkozások tételes adójának (kata) szélesebb körű elérhetősége a kisvállalkozások, az egyéni vállalkozók, a kézművesek munkalehetőségét növelné, ezért üdvözlik a kormány tervezett intézkedését - mondta Németh László, az IPOSZ elnöke kedden az MTI érdeklődésére.
2026. 06. 02. 16:00
Megosztás:

Belgiumban leáll a légi közlekedés a forgalmi irányítók sztrájkja miatt

Leáll a Belgiumba irányuló és az onnan induló légi közlekedés kedd délután 14 órától a belga légiforgalmi irányító szolgálatot ellátó Skeyes munkavállalóinak munkabeszüntetése miatt - közölte a vállalat.
2026. 06. 02. 15:00
Megosztás:

Meghosszabbították a Tisztaszoftver programot

Sikerült július 30-ig meghosszabbítani az Orbán-kormány miatt május végével lejáró Tisztaszoftver programot a felsőoktatásban - közölte a tudományos és technológiai miniszter kedden a Facebook-oldalán.
2026. 06. 02. 14:30
Megosztás:

Az OTP Ingatlanpont hitelközvetítői hálózat szolgáltatásaival erősíti piaci pozícióját

Fontos stratégiai mérföldkőnek nevezhető, hogy a Financial Expert Kft. (Finex) többes pénzügyi partnerként csatlakozik az OTP Csoporthoz, amely így tovább bővíti lakásfinanszírozási szolgáltatásait, azzal a céllal, hogy az ingatlanvásárlás minden fázisában megbízható, teljes körű és egy helyen elérhető partnerként támogassa az ügyfeleket. A többes pénzügyi szolgáltató szorosabb illeszkedése az OTP Ingatlanpont és az OTP Pénzügyi Pont stratégiájába indokolttá tette mindhárom szervezet egy kézben összpontosuló irányítását.
2026. 06. 02. 14:00
Megosztás:

Utazási trendek 2026-ban: Európa a kulturális, gasztronómiai és élmény-turizmus globális központja

A Mastercard Economics Institute (MEI) közzétette éves, 2026-os utazási trendjelentését, amely a globális utazási költések alakulását vizsgálja. Az összesített és anonimizált tranzakciós adatok, valamint külső adatforrások elemzésére épülő jelentés azt mutatja be, milyen tényezők formálják ma az utazási döntéseket a folyamatos gazdasági és geopolitikai bizonytalanság közepette. Európa utazási képe egy szélesebb körű nemzetközi átrendeződést tükröz: az utazók alkalmazkodnak és újragondolják: hová utaznak, hogyan jutnak el oda, illetve milyen szempontokat helyeznek előtérbe az utazási döntéseik során.
2026. 06. 02. 13:30
Megosztás:

A GVH megszüntette a Google-lel szemben indított versenyfelügyeleti eljárását

Bizonyíthatóság hiányában nem volt megállapítható jogsértés, az eljárás folytatásától sem volt várható eredmény, ezért a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) megszüntette a 2025-ben indított versenyfelügyeleti eljárást a Google Ireland Limiteddel, az Alphabet Inc. európai tevékenységeiért felelős leányvállalatával szemben - közölte a hatóság kedden az MTI-vel.
2026. 06. 02. 13:00
Megosztás:

Leginkább az alkuk növekedésén látszik az ingatlanpiac változása a belső kerületekben

Óvatosak a vásárlók a budapesti belvárosi ingatlanpiacon. Habár az új kormány megalakulása után élénkülni kezdett a kereslet, a vevők egy része és a befektetők továbbra is kivárnak. A szakértő szerint a túlárazott lakások így hónapokig a piacon ragadhatnak, miközben egyre nőnek az alkuk
2026. 06. 02. 12:30
Megosztás:

Augusztustól díjat emel az MBH Bank

Beállt a sorba az utolsó nagybank is, a többiek után közzétette, hogy inflációs díjemelést hajt végre a bankszámláinál. Az MBH Bank a lakossági fizetési számláinak költségeit és díjait a szerződésektől függően 8,1 vagy 4,4 százalékkal növeli meg augusztustól – derül ki a BiztosDöntés.hu összeállításából. Az új ügyfelek viszont egy új számlacsomagot is választhatnak, ez havidíj-mentes számlavezetést és akár díjmentes átutalást kínál.
2026. 06. 02. 12:00
Megosztás:

A magyar közszféra bérszerkezete alapjaiban rendeződött át 2019 és 2024 között

A magyar közszféra bérszerkezete alapjaiban rendeződött át 2019 és 2024 között, a célzott, eseti bérrendezések miatt az egyes szakmák közötti kereseti különbségek drasztikusan nőttek - közölte a GKI Gazdaságkutató az MTI-vel.
2026. 06. 02. 11:30
Megosztás:

Csökken az olajár a hétfői erőteljes drágulás után

Csökken a kőolaj ára a nemzetközi piacokon kedden reggel a hétfői jelentős drágulás után.
2026. 06. 02. 11:00
Megosztás:

Mire számíthatnak kedden a befektetők?

Ma reggelre jelentős eladási hullám bontakozott ki az ázsiai piacokon is. A Nikkei és a dél-koreai Kospi is 1,5%-ot meghaladó mínuszban tartózkodik.
2026. 06. 02. 10:30
Megosztás: