Indul a román elnökválasztáson Marcel Ciolacu

Facebook-bejegyzésben jelentette be Marcel Ciolacu román miniszterelnök kedden, hogy indul az év végén tartandó romániai elnökválasztáson.

Indul a román elnökválasztáson Marcel Ciolacu

A bejegyzéshez mellékelt videóüzenetében a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöki tisztségét betöltő politikus azt mondta: pártjával, családjával és a románokkal folytatott egyeztetés nyomán hozta meg döntését, mert Romániának stabilitásra és kiegyensúlyozottságra van szüksége és egy olyan elnökre, aki valamennyi román sorsát szívügyének tartja.

Ciolacu azt ígérte, hogy a PSD szombaton tartandó jelölőkongresszusán bemutatja országprojektjét, egyúttal kifejezte reményét, hogy párttársai bizalmat szavaznak neki, és támogatni fogják az államelnöki tisztség elnyerésében.

Hozzátette: sosem futamodott meg a nehéz kihívások elől, a párt vezetését is nehéz pillanatban vette át, de kollégáival együtt sikerült visszaszerezniük az emberek bizalmát, és a "közelmúlt egyik legbonyolultabb pillanatában" vállalta el a kormányfői tisztséggel járó felelősséget, de a kormány többi tagjával együtt "sikerült rendbe tenniük a dolgokat"

"Olyan jövőt akarok a románoknak biztosítani, amely a jólét és béke reményét hordozza, és amelyben az ország gazdasági fejlődésének gyümölcseiből minél többen részesülnek azok közül, akik előmozdították fejlődését. Úgy vélem, Románia elnökének mandátuma egy korrekt, jól szervezett Romániáról, a becsületes munkából élők védelméről kell, hogy szóljon. Kész vagyok a hasonlóan gondolkodókkal együtt harcolni azért, hogy a románok olyan országban éljenek, amelyre mindig büszkék lehetnek" - zárta bejegyzését a szociáldemokrata politikus.

Ciolacu sokáig halogatta bejelentését az államfőjelöltséget illetően, több nyilatkozatában is arra utalt: szakítani próbál azzal a gyakorlattal, hogy a pártelnök automatikusan államfőjelölt is legyen. A román média annak tulajdonította vonakodását, hogy a rendszerváltás utáni Románia legnagyobb, legutóbbi névváltoztatásán 2001-ben átesett pártja PSD néven még sosem nyert elnökválasztást, és a párt valamennyi alkalommal félreállította az államfőválasztáson kudarcot valló pártelnökét.

Ciolacu korábban többször jelezte, hogy szívesebben maradna pártelnök, de nem azért, mert tart az esetleges kudarctól: a PSD éléről ugyanis akkor is távoznia kell az alkotmány értelmében, ha megnyeri az elnökválasztást.

A szociáldemokrata politikus az idei választási év elején még azt szerette volna elérni, hogy a PSD nagykoalíciós partnerével, a néppárti tagsággal rendelkező Nemzeti Liberális Párttal (PNL) közösen induljon az év végi parlamenti, illetve elnökválasztáson, ebbe azonban a PNL nem ment bele.

Felmerült az is, hogy a PSD az államelnöki tisztségre most várhatóan függetlenként pályázó Mircea Geoanát támogassa, de a távozó NATO-főtitkárhelyettes nem akart visszatérni egykori pártjához, hiszen éppen abból próbál politikai tőkét kovácsolni, hogy immár a pártérdekek felett álló, nemzetközi tekintélyű politikusként pályázza meg a tisztséget.

A Szociáldemokrata Párt az 1989-es fordulat után hatalomra került Nemzeti Megmentési Front (FSN) - később Társadalmi Demokrácia Romániai Pártja - jogutódja, amelynek éléről eddig csak a pártot alapító Ion Iliescu nyert elnökválasztást, 1990-ben és 1992-ben, illetve később 2000-ben, amikor a szélsőségesen nacionalista Corneliu Vadim Tudor volt az ellenfele.

A 2004-es elnökválasztás után Adrian Nastase, a 2009-es voksolás után pedig Mircea Geoana kényszerült távozni a PSD éléről, miután az elnökválasztáson alulmaradt a küzdelemben a jobboldali Traian Basescuval szemben. Hasonlóképpen a szociáldemokraták elmozdították pártelnöki tisztségéből Victor Pontát, aki 2014-ben, majd Viorica Dancilát, aki 2019-ben veszítette el az elnökválasztást a PNL jelöltjeként induló Klaus Iohannisszal szemben.

A közvélemény-kutatások többsége szerint Marcel Ciolacunak jó esélye van arra, hogy bekerüljön az idei román elnökválasztás második fordulójába, ha ő lesz a PSD államfőjelöltje.

320 millió eurós beruházással erősíti európai hőszivattyú gyártását és kutatás-fejlesztését a Panasonic

A Panasonic jelentős mérföldkőhöz érkezett az európai hőszivattyú-gyártás és -elosztás terén: ünnepélyesen megnyitotta teljeskörűen felújított és kibővített pilseni grandiózus Csehországban. A több százmillió eurós beruházásnak köszönhetően az új gyártó komplexum 2030-tól évente akár 1,4 millió beltéri és kültéri hőszivattyú egység előállítására lesz képes, amelyekkel egész Európa piacát ellátják.
2025. 09. 23. 04:30
Megosztás:

A PwC Magyarország és a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem együttműködése új szintre lépett

A PwC Magyarország és a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem stratégiai megállapodást kötött, és ezzel megerősítették több évtizedes együttműködésüket. A partnerség célja, hogy a világ egyik vezető könyvvizsgáló és tanácsadó cége aktívan hozzájáruljon a gazdaságtudományi felsőoktatás további fejlesztéséhez, valamint támogassa a hallgatók szakmai fejlődését és munkaerőpiaci felkészültségét.
2025. 09. 23. 04:00
Megosztás:

Újabb zuhanás rázta meg a kriptopiacot

Hétfőn ismét vörösben úszott a kriptovaluta-piac, miután a bitcoin és más jelentős digitális eszközök árfolyama hirtelen esett. A teljes piaci kapitalizáció vasárnap este óta 4 billió dollár alá csökkent, ami több mint 1,7 milliárd dollárnyi derivatív piaci pozíció kényszerlikvidálásához vezetett.
2025. 09. 23. 03:00
Megosztás:

Augusztusban is nőtt a használtautó-piac

Augusztusban 75 ezer személygépkocsi cserélt gazdát a hazai használtautó-piacon, 8,3 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Ez a mennyiség csaknem eléri az év előző hónapjainak átlagát, vagyis az idei augusztusban kimaradt az egyszeri szezonális visszaesés, amely tavaly ilyenkor bekövetkezett - közölte a JóAutók.hu hétfőn az MTI-vel, a DataHouse előzetes adatai alapján.
2025. 09. 23. 02:00
Megosztás:

Minden ötödik ellenőrzésnél hibát találtak a Balatonnál és a Velencei-tónál

Mintegy kétezer-ötszáz ellenőrzés, ötszáz adóügyi visszaélés - ez a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) nyári akciójának mérlege a Balatonnál és a Velencei-tónál - jelentette be a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn kiadott közleményében.
2025. 09. 23. 01:30
Megosztás:

Kína hadat üzent az online hangulatkeltésnek – országos kampány indul

Kéthónapos országos kampányt indított a kínai internetfelügyelet (CAC) a közösségi médiában és más online platformokon terjedő káros tartalmak, például a konfliktust szító, erőszakot terjesztő vagy pesszimista életszemléletet népszerűsítő bejegyzések visszaszorítására - közölte hétfőn a hivatal a honlapján.
2025. 09. 23. 01:00
Megosztás:

Nézettségi rekordokat döntött a Hunyadi című filmsorozat

Nézettségi rekordokat döntött a Hunyadi című tévéfilmsorozat - derült ki a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságnak (NMHH) a filmsorozat népszerűségét és társadalmi hatását vizsgáló kutatásából, amelynek részleteit hétfőn közölték az MTI-vel.
2025. 09. 23. 00:30
Megosztás:

Orbán Viktor: a magyar középosztály kiszélesítésének programja az Otthon Start

A magyar középosztály kiszélesítése programjának nevezte az Otthon Start Programot Orbán Viktor hétfőn az Országgyűlésben.
2025. 09. 22. 23:30
Megosztás:

Megújult Nagyatád központja

Megújult Nagyatád központja és a Jókai lakótelep, a Somogy vármegyei város egymilliárd forintot költött a fenntarthatóság és környezettudatosság jegyében megvalósult fejlesztésre - tájékoztatta az önkormányzat hétfőn, közleményben az MTI-t.
2025. 09. 22. 23:00
Megosztás:

Nyáron sem tartott szünetet a belföldi használtautó-piac

Augusztusban a DataHouse előzetes adatai szerint 75 ezer személygépkocsi cserélt gazdát a hazai használtautó-piacon, 8,3 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Ez a mennyiség csaknem eléri az év előző hónapjainak átlagát, vagyis az idei augusztusban kimaradt az az egyszeri szezonális visszaesés, amelyet tavaly ilyenkor tapasztalhattunk.
2025. 09. 22. 22:30
Megosztás:

Az Otthon Start miatt most még a korábban beragadt ingatlanokra is megjelentek az érdeklődők a belvárosban

Felgyorsultak az eladások, miközben folyamatosan kúsznak felfelé az árak a budapesti belső kerületek ingatlanpiacán. Pedig sokan úgy kezdenek ingatlankeresésbe Otthon Start-os érdeklődőként, hogy nincsenek tisztában azzal, megfelelnek-e egyáltalán az új, állami kamattámogatású hitel feltételeinek.
2025. 09. 22. 22:00
Megosztás:

Közbeszerzési Hatóság: fokozódik a szigor a közbeszerzést mellőzőkkel szemben

Fokozódik a szigor a közbeszerzést mellőzőkkel szemben. A közfeladatot ellátó, kizárólag állami vagy önkormányzati tulajdonban lévő cégek gyakran nem közbeszerzés útján valósítják meg beszerzéseiket. A jövőben minden ilyen szervezetet fokozott szigorral ellenőriznek majd - hangsúlyozta a Közbeszerzési Hatóság és az Állami Számvevőszék elnöke egy konferencián hétfőn Budapesten a hatóság közleménye szerint.
2025. 09. 22. 21:30
Megosztás:

Két év múlva készülhet el az MCC új miskolci központja

A tervek szerint 2027 őszére készülhet el a Mathias Corvinus Collegium (MCC) új miskolci központja, amely az egykori Korona Szálló felújításával jön létre - ismertette Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója hétfő délelőtt a beruházásról tartott sajtótájékoztatón, az épület Vörös terménél.
2025. 09. 22. 21:00
Megosztás:

A KLM szerdán 119 járatot töröl a földi személyzet sztrájkja miatt

A KLM holland légitásaság szerdán 119 járatát törli a földi személyzet béremelést követelő sztrájkja miatt - tájékoztatott a Dutch News című, angol nyelvű holland hírportál szerdán.
2025. 09. 22. 20:30
Megosztás:

2010-ben három autópálya érte el, ma tíz autópálya éri el az országhatárt

Míg 2010-ben három, ma tíz autópálya éri el az országhatárt, miközben 2010-ben kevesebb mint 1300 kilométernyi gyorsforgalmi út volt hazánkban, ma pedig hosszuk eléri az 1900 kilométert - hangsúlyozta Nagy Bálint, az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) közlekedésért felelős államtitkára Bicskén, az M1-es autópálya bővítéséről tartott hétfői sajtótájékoztatón.
2025. 09. 22. 20:00
Megosztás:

Több mint 80 ezer látogatót fogadott az idei OMÉK

Több mint 80 ezer látogatót fogadott a 82. Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás és Vásár (OMÉK) - közölte az MTI-vel hétfőn az Agrármarketing Centrum (AMC).
2025. 09. 22. 19:30
Megosztás:

Mínuszban zárt a BUX a kedvezőtlen piaci hangulatban

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 808,91 pontos, 0,81 százalékos csökkenéssel, 99 290,14 ponton zárt hétfőn.
2025. 09. 22. 19:00
Megosztás:

Kicsit enyhült a borúlátó fogyasztói hangulat az euróövezetben

Az euróövezetben némileg enyhült a borúlátó fogyasztói hangulat szeptemberben az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatóságának (DG ECFIN) hétfőn közzétett előzetes adatokon alapuló jelentése szerint.
2025. 09. 22. 18:30
Megosztás:

Új korszak kezdődik: megújul a Suzuki logója

A Suzuki Motor Corporation 22 év után változtat a termékein használt logón - jelentette be a cég honlapján hétfőn.
2025. 09. 22. 18:00
Megosztás:

Energiaügyi Minisztérium: 9 gigawatt felett a hazai zöldenergia kapacitás

A MAVIR energia irányító adatai szerint szeptember elejére 9000 megawatt fölé nőtt a megújuló áramtermelők összes beépített teljesítménye Magyarországon - jelentette be hivatalos Facebook-oldalán hétfőn az Energiaügyi Minisztérium (EM).
2025. 09. 22. 17:30
Megosztás: