Iskolakezdés és infláció: Hogyan segíthet a munkáltató?

Drasztikusan nőtt a füzetek, a hátizsákok ára és drágulni fog a menza is. Munkáltatóként érdemes szem előtt tartani, hogy az iskolakezdés időszaka – az infláció és az egyéb aktuál gazdasági folyamatok következtében – idén várhatóan különösen nagy terhet ró majd a családokra. Milyen eszközökkel támogathatják ebben a helyzetben dolgozóikat a munkaadók? Jó hír, hogy több kedvező adózású megoldás is létezik!

Iskolakezdés és infláció: Hogyan segíthet a munkáltató?

Minden eddiginél nagyobb tehertételt jelenthet a gyermeket nevelő családok számára az idei iskolakezdés. A füzetek és egyéb papíripari termékek ára 40-50 százalékkal emelkedett az év elejéhez képest, de a nem papír jellegű irodaszerek esetében is 30 százalékos drágulás történt. Jócskán a zsebükbe kell nyúlniuk a szülőknek a ruhaneműk, tornafelszerelések, cipők megvásárlásakor is, hiszen a hivatalos KSH-adatok szerint a ruházkodási cikkek csaknem 5százalékkal voltak drágábbak júliusban, mint egy évvel korábban.

A hátizsákok átlagára 17 százalékkal, 9 ezer forint fölé nőtt. Az alapanyagok, a rezsi és az üzemanyagok áremelkedése miatt várhatóan legalább 30 százalékkal drágul az iskolai menza is szeptembertől, és mindehhez jöhetnek hozzá az iskolakezdéshez kapcsolódó egyéb egyszeri tételek, például a tanuláshoz használt számítógép- vagy táblagép-beszerzés, amely akár több 100 ezer forintba is kerülhet.

"Munkáltatóként érdemes odafigyelni arra, hogy az iskolakezdés korántsem csak a családok mindennapjainak átszervezése szempontjából nehezebb időszak. Miközben a szabadságolások után ismét át kell állni egy másfajta életritmusra, az idei ősz az infláció és a rezsiköltségek alakulása miatt is nagy tehertétel lehet. Napjainkban szinte minden ágazat szakemberhiánnyal küzd, így a már meglévő munkatársak megtartása, illetve az újak bevonzása mostanra kulcsfontosságú tényezővé vált" – hívja fel a figyelmet Szendrő Tamás, az Edenred Magyarország ügyvezető igazgatója. Ezért is különösen fontos, milyen támogatásokat tud nyújtani egy munkáltató a dolgozóinak, kiváltképp az iskolakezdés időszakában. A jóidőben adott támogatás nagy segítséget jelenthet, és egyúttal növelheti a munkavállalók lojalitását is.

Az Edenred év eleji, 200 vezető részvételével készített kutatásából az derült ki, hogy a vállalatok 14 százalékánál kaptak a dolgozók iskolakezdési támogatást. A juttatás népszerűségében jelentős az eltérés cégmérettől függően: míg az 50 fő alatti vállalkozásoknak 10 százaléka adta, az 51 és 150 fő közötti kategóriában már 23 százalék, a 150 főnél is több embert foglalkoztató társaságok pedig közel harmada (29 százaléka) alkalmazta az iskolakezdési támogatást 2021-ben.

"Létezik olyan kedvező adózású, a tanévkezdéshez kötődő juttatás, amely az iskolás korúak mellett az óvodai, bölcsődei vagy egyetemi félévet kezdő gyermeket nevelő szülőknek is adható" – mondja Fata László juttatási szakértő, a Cafeteria TREND magazin alapítója. Amennyiben az iskolakezdést utalvánnyal támogatja a munkáltató, érdemes figyelni arra, hogy legyenek meghatározottak azok a termékkörök, amikre a kiválasztott cafeteriaeszközt fel lehet használni. "Ez lehet egészen széles paletta. A termékkör meghatározása nélkül »mindenre« felhasználható utalvány viszont nem lesz kedvező adózású" – teszi hozzá Fata László.

Az Edenred iskolakezdési megoldásai a munkáltatók szempontjából vizsgálva is költséghatékony eszközök, hiszen akár 22 százalék megtakarítást jelenthetnek ahhoz képest, mint ha az adott összeget bérként fizetnék ki. Egy egyszeri, maximum 20 ezer forintos támogatás esetén például a céges költség az Edenred iskolakezdési megoldásaival 26.608 forint, míg bérként kifizetve ugyanez 33.985 forintba kerülne.

Abban az esetben, ha az iskolakezdés támogatására szánt összeget a munkáltató közvetlenül a munkavállaló gyermekének nevére csekély értékű ajándékként adja, a fejenkénti 20 ezer forintos maximum összeg a gyermekek számával megtöbbszörözhető. A támogatás kifizetését egyszerűen és jogszerűen megtehetik a cégek az Edenred megoldásaival: Edenred kártyán vagy utalvány formájában. Aki ennél is magasabb összeggel támogatná a munkavállalók családját, szintén kedvező költség mellett megteheti azt az Edenred Családi Kártya konstrukciónak köszönhetően.


Évek óta nem volt ilyen olcsó a magyarok kedvenc hitele – nem csoda, hogy csúcsra jár

Tovább csökkent és már 14,33 százalékon járt márciusban a személyi kölcsönök átlagos kamata, ami majdnem négyéves mélypont. A BiztosDöntés.hu adatai szerint azonban ennél jóval olcsóbbak is vannak, az elmúlt hetekben újabb akciókat indítottak a bankok, így tovább nőtt a választék a 10 százalék alatti kamatokat kínáló hitelekből.
2026. 05. 27. 09:00
Megosztás:

Háztartási kiadások optimalizálása: hogyan spóroljon egy átlagos magyar család 2026-ban?

A KSH 2026-os adatai szerint egy átlagos magyar háztartás havi kiadásainak nagyjából 30%-a megy lakhatásra és rezsire, további 25%-a élelmiszerre, és 15%-a közlekedésre.
2026. 05. 27. 08:30
Megosztás:

Erősödött a forint szerda reggelre

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben szerdán a keddi jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 05. 27. 08:00
Megosztás:

Beérett a 4iG távközlési stratégiája: 118 milliárdos rekorderedmény 2025-ben

A 4iG Csoport távközlési szegmensét összefogó holdingtársaság 2025-ben kiemelkedő, 118,2 milliárd forintos adózott eredményt ért el. Köszönhetően az elmúlt két év szerkezetátalakítási programjának, a távközlési holding üzemi eredménytermelő képessége több, mint duplájára nőtt. A nyereséget a társaság arra fordítja, hogy tovább növelje értékét: a nemzetközi növekedésének támogatására és saját tőkéjének erősítésére.
2026. 05. 27. 07:30
Megosztás:

A fizetés és a stabilitás után az elfogadó közeg: ezektől érzik a munkavállalók biztonságban magukat

A munkahelyi biztonság az anyagiaknál kezdődik, és a közegnél folytatódik – ebben minden generáció egyetért. A legfiatalabbak emellett fejlődési lehetőséget, a legidősebbek pedig kiszámítható, pontosan tisztázott feladatkört várnak el azért, hogy biztonságban érezzék magukat. Azok a cégek vonzóak számukra, akiknek stabil a működésük és emellett emberközpontúan képesek működni – derül ki a Profession.hu új országos reprezentatív kutatásából.
2026. 05. 27. 07:10
Megosztás:

Nagy változás jön a magyar ingatlanpiacon

A Magyarországra jelentős nemzetközi tőkét hozó, és az ezredforduló óta több ezer milliárd forint értékű fejlesztést megvalósító ingatlanfejlesztők hazai érdekképviseleti szervezete, az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) stratégiai szakmai együttműködést kezdeményez az új kormányzattal a beruházási versenyképesség, a versenysemlegesség és a kiszámítható gazdasági környezet erősítése érdekében – jelentette be az egyesület a tisztújító közgyűlését követően.
2026. 05. 27. 06:00
Megosztás:

Új gazdasági igazgató a DDC vezetésében

A Duna-Dráva Cement Kft. (DDC) 2026. május 1-jétől Panik Zoltán kinevezésével új fejezetet nyitott gazdasági vezetésében. A döntés a vállalat hosszú távú működésének további megerősítését szolgálja, és illeszkedik abba a stratégiai irányba, amely a pénzügyi stabilitást, az üzleti hatékonyságot és a fenntartható növekedést helyezi középpontba.
2026. 05. 27. 05:30
Megosztás:

Hiába a javulás, van ahol még mindig luxus egyedül albérletet fenntartani

Bár javult a helyzet a korábbi évekhez képest. a medián lakbérek még mindig jelentős tételt jelentenek a nettó fizetésekhez mérve. Erre jutott az ingatlan.com friss elemzése, amely a kiadó társasházi lakások medián bérleti díját vetette össze a márciusi, kedvezmények nélküli becsült nettó átlagbérekkel.
2026. 05. 27. 05:00
Megosztás:

Az agrárminiszter június 4-ig felülvizsgálja az agrárkamara szabályozását

Az agrár- és élelmiszergazdaságért felelős miniszter június 4-ig felülvizsgálja a Magyar Agrár-, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamaráról szóló törvényt és az agrárkamara működését - derül ki a Magyar Közlönyben kedden este megjelent kormányhatározatból.
2026. 05. 27. 04:30
Megosztás:

Befektetési biztosítás vs. önálló portfólió: melyiket válassza a magyar középosztály?

Egy középosztálybeli magyar háztartás havi 50–100 ezer forintos hosszú távú megtakarítási kapacitása ma többnyire kétféle tanácsadói csatornán végződik: bankfiókban befektetési biztosításként, vagy online brókercégnél önálló portfólióként. A két út már a tájékozódás szintjén szétválik, és ez a szétválás később pénzben is megjelenik. Egyik sem rossz választás, csak más típusú befektetőnek való. A cikk az összevetést számokkal, nem ideológiával végzi el: működési logika, költségek, idő-ráfordítás és döntési keret 2026-os magyar adatokkal.
2026. 05. 27. 04:19
Megosztás:

Százezrek hiányoznak a hazai munkaerőpiacról közlemény

A magyar gazdaság működőképességének fenntartása mindig, de a jelen helyzetben kiemelkedően fontos. Ennek számos előfeltétele van, melyek közül a legkritikusabb a rendelkezésre álló munkaerő. 2025-ben éves szinten a GKI Gazdaságkutató Zrt. adatai szerint is mintegy 350-550 ezer közötti munkaerőigény jelenhetett meg a magyar munkaügyi és állásközvetítő rendszerekben, melyeknek csak mintegy 60%-át sikerült több-kevesebb nehézség árán betölteni. 150-250 ezer állás tehát részben vagy teljesen üres maradt, melyek közül legalább 65 ezer munkakör számíthat tartósan betöltetlennek ‒ mutatott rá a hazai helyzetre Horváth Tamás, a Menton Jobs Kft. tulajdonos-ügyvezetője.
2026. 05. 27. 04:00
Megosztás:

Lottó vs. kripto: melyik az okosabb fogadás a pénzedre?

A KSH adatai szerint egy átlagos magyar háztartás évi 10–15 ezer Ft-ot költ lottóra, miközben az aktív kriptobefektetők ennek 10–20-szorosát is mozgatják egyetlen pozícióban.
2026. 05. 27. 03:31
Megosztás:

A választás után Svájcból és az Egyesült Királyságból ugrott meg a lakáspiaci érdeklődés

A 2026-os országgyűlési választás után eltelt másfél hónapban nem látható tömeges kiköltözési vagy hazaköltözési hullám a magyar ingatlanpiacon – derül ki a Duna House saját látogatottsági és piaci adataiból. Bár néhány nyugat-európai országból érezhetően nőtt az érdeklődés magyar ingatlanok iránt, az összkép továbbra is stabil és a külföldi vásárlói arány változatlanul 5-7 százalék körül alakul.
2026. 05. 27. 03:30
Megosztás:

Ne higgyünk minden online értékelésnek!

Az online vásárlások során széles körben használt és megbízhatónak tűnő mércének számítanak a korábbi vásárlók által megfogalmazott vélemények, értékelések. Sokan azonban nem tudják, hogy a platformok számos módszerrel tudják ezen értékeléseket befolyásolni, szűrni, sőt akár hamisítani is, megtévesztve az ezekre támaszkodó fogyasztókat. A GVH Gondolja Végig Higgadtan! kampányának legújabb kiadványában a hamis vásárlói vélemények veszélyeire hívja fel a fogyasztók figyelmét, gyakorlati tanácsokat is nyújtva azok felismerésére.
2026. 05. 27. 03:00
Megosztás:

A fuvarozók megkezdték a felkészülést a közös munkára az új kormánnyal

A NiT Hungary szerint a közúti fuvarozás versenyképessége nem ágazati részletkérdés, hanem nemzetgazdasági ügy: a logisztika a magyar GDP mintegy 5,3 százalékát adja, ezen belül a fuvarozás önmagában körülbelül 4 százalékos súlyt képvisel.
2026. 05. 27. 02:30
Megosztás:

Szeretné, ha a nyugdíját újra kiszámítaná valaki?

Mivel a nyugdíj összegének újbóli megállapítása magasabb ellátási összeg elérését teheti lehetővé, ez sokak számára vonzó lehetőségnek számít, ezért folyamatosan nagy az érdeklődés a feltételek iránt. Ugyanakkor a témával kapcsolatban számos félreértés is él a köztudatban. Az alábbiakban bemutatjuk a vonatkozó szabályokat.
2026. 05. 27. 02:00
Megosztás:

Nyomás az ALDI-ba, 99 Ft-ért kínálnak egy csomó dolgot!

Az ALDI magyarországi áruházaiban újabb nagyszabású akció indul. A május 28-án kezdődő kiárusítás több kategóriát is érint: elektronikai és ruházati termékek, lakberendezési cikkek, barkácsoláshoz kapcsolódó áruk, valamint szabadidős eszközök is kedvezményes áron lesznek elérhetők.
2026. 05. 27. 01:00
Megosztás:

Meghosszabbította az emberi jogok megsértése miatt Oroszországgal szemben bevezetett szankciókat az EU

Az Európai Unió egy évvel, 2027. május 28-ig meghosszabbította az emberi jogok megsértése miatt Oroszországgal szemben bevezetett szankciók hatályát - közölte az Európai Unió Tanácsa kedden.
2026. 05. 27. 00:30
Megosztás:

A MEKH piaci manipuláció miatt 350 millió forintra bírságolta a Hungaro Energy Kft.-t

A piaci manipulációra vonatkozó tilalom megszegése miatt 350 millió forintos bírság megfizetésére kötelezte a Hungaro Energy Kft.-t a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) - közölte a hivatal kedden az MTI-vel.
2026. 05. 27. 00:05
Megosztás:

Az OTP Csoport bezárja a fizz.hu online kereskedési platformot

A fizz.hu egy innovatív kezdeményezés volt, egyfajta startup, amelynek célja a piacvezető e-kereskedelmi pozíció megszerzése volt új digitális megoldások kialakítása és egy széles ügyfélkör megszólítása révén.
2026. 05. 26. 23:30
Megosztás: