Itt az ideje a fatelepítésnek

Most van itt az ideje a fatelepítésnek - hívta fel a figyelmet az Országos Meteorológiai Szolgálat e heti agrometeorológiai elemzésében csütörtökön.

Itt az ideje a fatelepítésnek

A honlapon közölt összefoglaló szerint idén eddig a márciust nem az előző két évre jellemző száraz és hideg északkeleties áramlás határozza meg, nyugat felől gyakran érkeznek időjárási frontok az ország fölé, így volt ez az elmúlt egy hétben is. A frontok több-kevesebb csapadékot is hoztak, északnyugaton azonban egyre szárazabb a talaj felső rétege. A mélyebb talajrétegek szinte országszerte jó vízellátottságúak, a Tisza, valamint a Körösök mentén helyenként még mindig előfordul belvíz.

A hőmérséklet tavaszi hullámvasutat járt be az elmúlt egy hétben, a felmelegedést erős lehűlés követte két ciklusban is. A hidegfrontokkal viharossá fokozódó szél is együtt járt, ami a száraz, felszántott és nagy területen növényzet nélküli talajfelszínt fölkapva komoly porviharokat okozott - írták.

Hozzátették: az elmúlt napok porviharai ismét felhívták a figyelmet a szélerózióra, amely sok szempontból okoz hatalmas károkat.

A talaj védelmét nem lehet eléggé hangsúlyozni: minél kevesebb ideig hagyjuk fedetlenül a talajt. A mezővédő erdősávok szerepe is kiemelkedő, a fatelepítésnek pedig most van itt az ideje - hívták fel a figyelmet.

Az elemzés szerint az őszi vetések jellemzően jó állapotban vannak, az elmúlt napokban előfordult 20 fok körüli hőmérsékletek hatására megindult a tavaszi fejlődésük. Az őszi búza szépen meg van bokrosodva és a repce is jól néz ki. Immár az északkeleti országrészben is virágzanak egyes mandulafajták, közvetlen virágzás előtt a kajszi, az őszibarack és a körte virágrügyei is erősen meg vannak duzzadva, de délen, délnyugaton ezek a folyamatok még előrébb járnak. Az elmúlt napokban előfordult gyenge éjszakai fagyok lassítják a növények túl korai és túl gyors fejlődését.

A jövő hét közepéig nagyobb részt száraz, napos idő várható, a kezdeti fagyos éjszakák után enyhül az idő és a jövő hét közepére már 20 Celsius-fok közelébe emelkednek a maximumok. Hozzátették: a meleg, napos idő a mandula és kajszi teljes virágzására kedvező lesz, az pedig majd a jövő kérdése, hogy ezek után éri-e még a tavasszal fagykár.

Nem várható számottevő mennyiségű csapadék, a jövő hét közepéig tehát a talaj tovább veszít a nedvességtartalmából, az elhalt előző évi aljnövényzet is tovább szárad, így nő a tavaszi szárazfű tüzek esélye.


Iráni vezető tisztségviselő: holtpontra jutottak az iráni-amerikai tárgyalások

Holtpontra jutottak az Irán és az Egyesült Államok közötti tárgyalások - jelentette ki Mohszen Rezai, az iráni legfelső vezető katonai tanácsadója, az ország korábbi alelnöke, az Iszlám Forradalmi Gárda egykori parancsnoka a CNN amerikai hírtelevíziónak adott, pénteken sugárzott interjúban.
2026. 06. 06. 04:00
Megosztás:

Ezek a megyék voltak 2026 eddigi legnagyobb nyertesei

A kimondottan gyenge április után enyhe erősödést hozott a május az ingatlanpiacon. A zenga.hu elemzése szerint májusban 5 százalékkal nőtt az ingatlanérdeklődések száma az előző hónaphoz képest, ami a korábbi trendek alapján arra utal, hogy júniusban az adásvételek száma is kis mértékben emelkedhet. Az év első öt hónapjának adatai mögött azonban jelentős területi különbségek vannak. Miközben több, hagyományosan olcsóbb megye látványos keresletnövekedést produkált, addig Budapesten és más drágább térségekben érezhetően visszaesett a kereslet.
2026. 06. 06. 03:00
Megosztás:

Vége a gáz és fatüzelésnek Magyarországon, ez jön helyette

Magyarország fűtési térképe évtizedeken át két nagy pillérre épült: a vezetékes földgázra és a szilárd tüzelésre, főként fára, vegyes tüzelésre, kisebb részben szénre. A családi házakban a gázkazán sokáig a modernizáció jelképe volt, a vidéki térségekben pedig a fa maradt a biztonsági tartalék, sok háztartás számára pedig a legolcsóbbnak tűnő megoldás.
2026. 06. 06. 02:00
Megosztás:

Elfogadták a törvényt! A nyugdíjkorhatár így alakul és nyugdíjba vonulás

Sosem egyszerű eldönteni, hogy pontosan melyik időponttól érdemes kérni az öregségi nyugdíj megállapítását. Érdemes ezért áttekinteni, hogy az idei évben van-e mód visszamenőleges igénylésre, és ha igen, milyen határidőig.
2026. 06. 06. 01:00
Megosztás:

Kissé nőtt a hazai biztosítók díjbevétele és szerződésállománya az idei első negyedévben

A biztosítási szektor idei első negyedéves halmozott díjbevétele 571,9 milliárd forint volt, 0,5 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakának értékét, a negyedév végére a biztosítók teljes szerződésállománya 0,8 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest - tette közzé a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a honlapján pénteken.
2026. 06. 06. 00:05
Megosztás:

Alekszej Lihacsov: a Roszatom levélben jelezte készségét Budapestnek a Paks II-ről való egyeztetésre

A Roszatom diplomáciai csatornákon keresztül levelet küldött Magyarországra, amelyben kifejezte hajlandóságát a Paks II atomerőművel kapcsolatos munkák auditálására, és várja a döntést - jelentette ki Alekszej Lihacsov, az orosz állami nukleáris energetikai vállalat vezérigazgatója újságíróknak pénteken Szentpéterváron.
2026. 06. 05. 23:00
Megosztás:

Felülvizsgálják a pedagógusok teljesítményértékelési rendszerét

Mind a közoktatásban, mind a szakképzésben megkezdték a pedagógusok teljesítményértékelési rendszerének (TéR) átfogó felülvizsgálatát - írta a gyermek- és oktatásügyi miniszter pénteken Facebook-odalán.
2026. 06. 05. 22:00
Megosztás:

Figyelmeztető sztrájkot tartottak a Hanon pécsi telephelyén

Kétórás figyelmeztető sztrájkot tartottak csütörtök délután a Hanon Systems Hungary Kft. pécsi telephelyének dolgozói - tájékoztatta a Vasas Szakszervezeti Szövetség alelnöke a munkabeszüntetést követően az MTI-t.
2026. 06. 05. 21:00
Megosztás:

Egyre nagyobb szerepet kap a mesterséges intelligencia a kínai felvételi vizsgák körül

Egyre nagyobb szerepet játszik a mesterséges intelligencia (MI) a kínai egyetemi felvételi vizsgákra való felkészülésben, ugyanakkor a hatóságok arra figyelmeztetnek, hogy a technológia nem helyettesítheti a tanulást és az önálló gondolkodást - közölte a kínai oktatási tárca.
2026. 06. 05. 20:00
Megosztás:

Megnyílt a Magyar Nemzeti Parkok Hete

Megnyílt a Magyar Nemzeti Parkok Hete, a 20. alkalommal megrendezett országos programsorozat az év legnagyobb ökoturisztikai eseménye, amelyen mind a 10 magyarországi nemzeti park igazgatóság bemutatkozik a nagyközönség előtt Budapesten. A nyitó hétvégén a Vajdahunyad vár udvarán interaktív programok, játékok várják a látogatókat.
2026. 06. 05. 19:00
Megosztás:

A Travel Teachers utazási iroda biztosítója megkezdheti az utasok kártalanítását

A Travel Teachers Kft. utazási iroda biztosítója megkezdheti az utasok kártalanítását, akik a kárigényüket az Európai Utazási Biztosító (EUB) Zrt. felé nyújthatják be a biztosítótársaság által meghatározott módon - közölte Budapest Főváros Kormányhivatala (BFKH) az MTI-vel pénteken.
2026. 06. 05. 18:30
Megosztás:

MNB: májusban 507 millió euróval nőttek a nemzetközi tartalékok

Májusban 507 millió euróval nőttek a nemzetközi tartalékok és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) honlapján pénteken megjelent előzetes adatok szerint 61,137 milliárd eurót tettek ki.
2026. 06. 05. 18:00
Megosztás:

Csak a kiemelten veszélyes helyzetekben indítják be a jégkármérséklő rendszert

Június 3-tól az Országos Jégkármérséklő Rendszert (Jéger) kizárólag a legmagasabb, 60 százalék feletti jégvalószínűséggel járó, kiemelten veszélyes helyzetekben indítják be - közölte pénteken az MTI-vel a rendszert működtető Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
2026. 06. 05. 17:30
Megosztás:

Kivonul Magyarországról a Sameday

Kivonul Magyarországról a Sameday futárszolgálat, miután meghiúsult az Osztrák Posta leányvállalatával, az Express One-nal tervezett összeolvadása - közölte a román anyacég PR osztálya az MTI-vel pénteken.
2026. 06. 05. 17:00
Megosztás:

Hévíztől a János Kórházig: hogyan lesz a parkolóból adatvezérelt, bevételtermelő rendszer?

Van egy dolog, amitől szinte minden autós rosszkedvre derül: a parkolás. Körözés a tömb körül, aprópénz keresése a kesztyűtartóban, parkolóautomata keresése esőben, majd a bizonytalanság, hogy vajon időben visszaérünk-e az autóhoz. És persze ott van a bírság lehetősége is, ami akkor érkezik, amikor azt hittük, mindent jól csináltunk. De ritkábban beszélünk arról, mi történik a másik oldalon. Egy önkormányzat, egy kórház, egy bevásárlóközpont vagy egy intézmény számára a parkolás szintén komoly feladat. Üzemeltetni kell, ellenőrizni kell, bevételt kell kezelni, panaszokat kell megoldani, adatokat kell értelmezni. Ha a rendszer elavult, a parkoló könnyen költséghellyé válik. Pedig jól felépítve éppen az ellenkezője lehet: átlátható, adatvezérelt és bevételtermelő rendszer.
2026. 06. 05. 16:30
Megosztás:

Ripple: elindult az XRPL EVM Sidechain, az RLUSD több mint 40 blokkláncon terjeszkedik

Új lendületet kapott a Ripple ökoszisztémája: élesedett az XRPL EVM Sidechain, miközben az RLUSD stabilcoin egyre több okosszerződéses hálózaton válik elérhetővé. A fejlesztés egyszerre erősítheti az XRP Ledger használhatóságát, a Ripple multichain stratégiáját és az intézményi DeFi-fizetések jövőjét.
2026. 06. 05. 16:00
Megosztás:

A dráguló gabonák ellenére nagyjából stabil maradt a FAO élelmiszerár-indexe májusban

Nagyjából változatlan maradt a világ élelmiszer-alapanyagárainakreferenciamutatója májusban, mivel a növényi olajok árának csökkenése ellensúlyozta a gabonafélék és a cukor drágulását – adta hírül az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).
2026. 06. 05. 15:30
Megosztás:

Ismét az RTL vezére, Vidus Gabriella a legbefolyásosabb médiavezető

A hazai médiaipar legbefolyásosabb szereplőjének ismét Vidus Gabriellát, az RTL Magyarország vezérigazgatóját választotta a Marketing&Média kommunikációs szaklap szakmai zsűrije. A médiaipari toplista második helyén Varga Zoltán, a Central Médiacsoport tulajdonos-vezérigazgatója, míg a harmadikon Vaszily Miklós, a TV2 Csoport elnök-vezérigazgatója végzett. A szaklap idén egy időben mutatta be a legbefolyásosabb médiavezetők, marketingvezetők és PR-vezetők TOP 50-es rangsorát. A marketinges lista élén Szabó Béla Attila (Magyar Telekom), a PR-rangsor első helyén pedig Beke Zsuzsa (Richter Gedeon) végzett. A rangsorokból és a szakmai párbeszédekből egyaránt az rajzolódik ki, hogy a kommunikációs iparág egyszerre reagál a választásokat követő piaci átrendeződésekre és a technológiai változások által teremtett új helyzetre.
2026. 06. 05. 15:00
Megosztás:

Visa és Brale: stabilcoin-elszámolást tesztelnek a Canton Networkön

A Visa újabb lépést tesz a stabilcoin-alapú intézményi fizetések irányába. A vállalat a Brale-lel közösen indított proof-of-concept programot, amelyben az SBC nevű, amerikai dollárhoz kötött stabilcoin elszámolási felhasználását tesztelik a Canton Network blokklánc-infrastruktúráján. A fókuszban a privát, programozható és szabályozott intézményi tranzakciók állnak.
2026. 06. 05. 14:30
Megosztás:

Az OPUS részvényenként 20,11 forint osztalékot fizet

Az OPUS GLOBAL Nyrt. 20,11 forint osztalékot fizet részvényenként - közölte a társaság a tőzsde honlapján pénteken.
2026. 06. 05. 14:00
Megosztás: