Javított a világgazdaság tavalyi növekedésére vonatkozó becslésén az OPEC

Javított kissé a világgazdaság tavalyi GDP-növekedésére vonatkozó becslésén, az idei előrejelzésén viszont nem változtatott az OPEC a havi rendszeres olajpiaci jelentésének januári kiadásában. A növekedés mértéke lassul az idén a tavalyihoz képest mind globális, mind regionális szinten a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete szerint.

Javított a világgazdaság tavalyi növekedésére vonatkozó becslésén az OPEC

A javított 2022-es növekedési előrejelzést a gazdasági nehézségeknek az elmúlt év második felében tapasztalt vártnál jobb kezelésének tulajdonítja az OPEC, különösen az OECD országokban, mivel az Egyesült Államok és az euróövezet a reméltnél jobban kézben tudta tartani a monetáris szigorítást és az inflációs nyomást.

A világgazdasági növekedés 2022-ben eszerint 3,0 százalékos lehet, 0,2 százalékponttal magasabb a szervezet előző, decemberi becslésében szereplőnél. A 2023-as növekedés viszont változatlanul 2,5 százalékos lehet. Az OECD-országokra vonatkozó 2022-es növekedési becslését is felfelé javította 0,2 százalékponttal az OPEC, 2,6 százalékra, az ideit pedig 0,1 százalékponttal 0,9 százalékra.

Az euróövezetben 3,2 százalékos volt a GDP-növekedés tavaly az OPEC legfrissebb becslése szerint, 0,2 százalékponttal magasabb a múlt hónapban előrejelzettnél. Az idén 0,4 százalékos lehet az euróövezeti növekedés, 0,1 százalékponttal magasabb az előző becslésnél. A kínai növekedésre vonatkozó becslésén az OPEC nem változtatott, tavaly 3,1 százalékos volt, az idén 4,8 százalék lehet. India növekedése meg fogja haladni a kínait, az idén 5,6 százalékos lesz a tavalyi 6,8 százalék után, amit 0,3 százalékponttal javított felfelé az OPEC.

A globális olajkereslet 2022-ben napi 2,5 millió hordóval napi 99,6 millió hordóra nőtt az OPEC legfrissebb becslése szerint is. Nem változott az idei olajkereslet-növekedésre vonatkozó becslés sem, ami napi 2,2 millió hordó lesz, mégpedig az OECD-országok keresletének napi 0,3 millió hordós, a többi országénak pedig napi 1,9 millió hordós növekedésével. A világ teljes olajkereslete így 2023-ban várhatóan eléri a napi 101,8 millió hordót. A prognózis azonban számos bizonytalansági tényezőnek van kitéve, beleértve a globális gazdasági fejleményeket, a járványvédelmi politikában bekövetkező változásokat és a folyamatos geopolitikai feszültségeket.

Az OPEC referencia olajára 79,68 dollár volt decemberben, 11,2 százalékkal alacsonyabb az előző havinál. Az OPEC referencia olajár éves átlaga 100,08 dollár hordónként.

A Brent decemberi átlagára 81,34 dollár volt hordónként, 10,5 százalékkal az előző havi alatt. A WTI ára havi 9,3 százalékkal csökkent decemberben 76,52 dollárra. Az OPEC olajtermelése decemberben napi 28,97 millió hordó volt, magasabb a novemberi napi 28,88 millió hordónál.

Andrej Babis mozgalma az ANO stabilan vezeti a pártok népszerűségi listáját

Két héttel a cseh képviselőházi választások előtt az ellenzéki Elégedetlen Polgárok Akciója (ANO) vezeti a pártok népszerűségi listáját. A második helyen a kormánykoalíció három pártját tömörítő Spolu (Együtt) áll.
2025. 09. 21. 16:00
Megosztás:

Folytatódik a halfogyasztás népszerűsítése

Folytatódik a halfogyasztás népszerűsítése, hogy minél többen fedezzék fel a halételek egészséges, ízletes és változatos fogyasztási lehetőségeit; ezt célozza az új elemekkel bővülő, "Kapj rá!" elnevezésű kampány - közölte az Agrármarketing Centrum Nonprofit Kft. (AMC Nkft.) vasárnap az MTI-vel.
2025. 09. 21. 15:30
Megosztás:

Ebben a tanévben is lesz Made in Kecskemét nevű kurzus

Hatodik alkalommal hirdette meg a kecskeméti Neumann János Egyetem Made in Kecskemét nevű kurzusát, amely a kecskeméti autógyár felépítését és működését, valamint az autógyártás területén alkalmazott legújabb technológiákat megismertető tantárgy.
2025. 09. 21. 14:00
Megosztás:

Októbertől jön a háromgyermekes édesanyák személyi jövedelemadó-mentessége

Októbertől jön a háromgyermekes édesanyák személyi jövedelemadó-mentessége, ami mintegy negyedmillió anyának jelent pluszpénzt, de az adómentességet igényelni kell – hívta fel a figyelmet Koncz Zsófia, a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára vasárnap a Facebook-oldalára feltöltött videóban.
2025. 09. 21. 13:00
Megosztás:

Hegyi Zsolt: nem tudtuk megnyitni vasárnap reggel a Keleti pályaudvart

A tervezett felújítási munkálatokat maradéktalanul elvégeztük, de a Keleti pályaudvart nem tudtuk megnyitni vasárnap reggel - közölte Hegyi Zsolt, a MÁV-csoport vezérigazgatója a Facebook-oldalán a helyszínen rögzített videóüzenetében.
2025. 09. 21. 12:30
Megosztás:

Növekvő forgalomban csökkent a BUX a héten

Növekvő forgalomban csökkent a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a héten, pénteken a BUX 100 198,56 ponton zárt, 1001,28 ponttal, 0,99 százalékkal alacsonyabban, mint egy héttel korábban.
2025. 09. 21. 11:00
Megosztás:

Az egészségpénztárak is jól járhatnak az Otthon Start Hitel felpörgésével

Az Otthon Start hitel megjelenése tovább növelheti azon összegek nagyságát, amelyeket az egészségpénztári tagok a számlájukon lévő megtakarításaikból jelzáloghitelük törlesztésére fordítanak. A folyamatot az is erősíti, hogy júliustól megszűnt a korábban kötelező 180 napos várakozási idő a törlesztéshez felhasználható összegeknél – hívta fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu szakértője.
2025. 09. 21. 09:00
Megosztás:

Indulnak a kiberbiztonsági ellenőrzések: cégeket vizsgál az SZTFH

Hazánkban a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága felel az Európai Unió 2022/2555 Irányelvének (NIS2) hazai jogszabályba átültetett rendelkezéseinek betartásáért a versenyszférában. Bár a kötelezett szervezeteknek már 2024. október 18-tól meg kell felelni az elvárásoknak, addigra be kellett vezetni a szükséges védelmi intézkedéseket, a közelmúltban két fontos határidő is lejárt.
2025. 09. 21. 08:00
Megosztás:

Nyúlhúsfogyasztást népszerűsító kampány indult

A Nyúl Szakmaközi Szervezet és Terméktanács a spanyol társszervezetével közösen egy hároméves, 4,2 millió euró költségvetésű kampányt indított a nyúlhús fogyasztásának népszerűsítésére és a nyúlhús piaci jelenlétének növelésére 2-5 százalékkal - jelentette be Nagy István agrárminiszter pénteken Budapesten, az Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás és Vásáron (OMÉK).
2025. 09. 21. 07:00
Megosztás:

Annalena Baerbock: az ENSZ alapvető reformokra szorul

Alapvető reformokra szorul az ENSZ, mert a Biztonsági Tanács tagjai vétójukkal túl gyakran gátolják a nemzetközi közösség béketörekvéseit, miközben a szervezet egyre nagyobb pénzügyi nyomás alatt áll - jelentette ki Annalena Baerbock, az ENSZ-közgyűlés elnöke pénteken a német médiában. Reem Alabali Radovan fejlesztési miniszter pedig bejelentette: Berlin 30 millió eurós segélyt tervez eljuttatni a Palesztin Hatóságnak.
2025. 09. 21. 06:00
Megosztás:

Bemutatkoztak Budapest új buszai

A fővárosi Autómentes hétvégén bemutatkoznak Budapest legújabb buszai - közölte főpolgármesteri hivatal Karácsony Gergely facebook posztjára hivatkozva szombaton az MTI-vel.
2025. 09. 21. 05:00
Megosztás:

Mit üzen Trump bitcoin-vásárlási láza az amerikaiaknak a pénzükről?

Donald Trump amerikai elnök 2025 márciusában aláírta a 14233-as számú elnöki rendeletet, amellyel létrehozta az Egyesült Államok első Stratégiai Bitcoin Tartalékát. Ez nemcsak történelmi jelentőségű politikai döntés, hanem alapjaiban változtathatja meg az amerikaiak befektetési szemléletét is. Most először kezeli hivatalosan is a kormányzat a bitcoint olyan nemzeti tartalékeszközként, mint az arany vagy más stratégiai kincsek.
2025. 09. 21. 04:00
Megosztás:

280 milliárd forint értékű óriásberuházás érkezik Békéscsabára

A szingapúri Vulcan Shield Global a vármegyében gazdaságtörténeti jelentőségű, mintegy 280 milliárd forint értékű óriásberuházást jelentett be Békéscsabán, amelynek a nyomán 2500 munkahely jön majd létre - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken a helyszínen.
2025. 09. 21. 03:00
Megosztás:

Csaknem duplájára nőtt az állattenyésztés a nemzeti kormányzás óta

Csaknem duplájára nőtt az állattenyésztés a nemzeti kormányzás óta - közölte az Agrárminisztérium (AM) pénteken az MTI-vel.
2025. 09. 21. 02:00
Megosztás:

A rendeletet aláírták! 64-84 éves nyugdíjasok készüljetek!

2024-től kezdődően a nyugdíjelőleget már nem határozattal, hanem végzéssel állapítják meg. De vajon mit jelent ez a változás a nyugdíjak és a nyugdíjasok szempontjából? Vizsgáljuk meg a kérdést, mert sok nyugdíjas számára fontos lehet.
2025. 09. 21. 01:00
Megosztás:

Solana: Egyetlen erős érv a vásárlás mellett – és egy ok az óvatosságra

A kriptovaluták világában egyre gyakrabban elemzik a blokkláncokat úgy, mintha azok vállalatok lennének – bevételtermelő képességük alapján. A logika egyszerű: ahol nagyobb a bevétel és stabilabb a növekedés, ott jobb befektetési lehetőség is adódhat.
2025. 09. 21. 00:01
Megosztás:

Befejeződött a Fejlődő vidék kampány

Befejeződött a "Fejlődő vidék" kampány, amely különféle kommunikációs csatornákon keresztül tette ismertebbé a magyar vidék átalakulásának folyamatát, a közösségeket megerősítő beruházásokat és a jövőbe mutató fejlesztéseket - tájékoztatta a 82. OMÉK-on pénteken tartott programzárásról az Agrármarketing Centrum (AMC) az MTI-t közleményben.
2025. 09. 20. 23:00
Megosztás:

Horvátországban ismét pusztít a sertéspestis

Ismét pusztít az afrikai sertéspestis (ASP) Horvátországban: a Bellye (Belje) mezőgazdasági vállalat katalinpusztai (Sokolovac) telepén, Baranyában mintegy 10 ezer sertést kell elaltatni - jelentette be szombaton David Vlajcic mezőgazdasági miniszter.
2025. 09. 20. 22:05
Megosztás:

Varga Mihály: a jegybankok az árstabilitással járulnak hozzá a fenntartható gazdasági fejlődéshez

A jegybankok a jelenlegi világgazdasági körülmények között az árstabilitás elérésével és a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásával tudnak a leghatékonyabban hozzájárulni a fenntartható gazdasági fejlődéshez - jelentette ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke az Európai Uniós gazdasági és pénzügyminiszterek, valamint jegybankelnökök ülése (ECOFIN) után Koppenhágában az MNB közleménye szerint.
2025. 09. 20. 21:00
Megosztás:

Százezres tömeget várnak Charlie Kirk búcsúztatására

A szervezők százezres tömeget várnak a merénylet áldozatává vált Charlie Kirk amerikai konzervatív aktivista búcsúztatására, amelynek helyszínén, a Phoenix melletti Glendale-ben a titkosszolgálat őrizetbe vett egy fegyverest hamis hatósági igazolvánnyal.
2025. 09. 20. 20:00
Megosztás: