Jó eredménnyel zárt a Mol tavaly

A Mol-csoport tisztított, kamat-, adófizetés és amortizáció előtti eredménye (EBITDA) 1773,9 milliárd forint (4,7 milliárd dollár) volt tavaly az előző évi 1071,9 milliárd forint (3,53 milliárd dollár) után - tette közzé a társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján pénteken.

Jó eredménnyel zárt a Mol tavaly

A vállalatcsoport a tavalyi utolsó negyedévben 438,8 milliárd forint (1,074 milliárd dollár) újrabeszerzési árakkal becsült tiszta EBITDA-t termelt, ami az előző negyedévinél 26 százalékkal alacsonyabb, 2021 utolsó negyedévében ugyanakkor 301,2 milliárd forintot (947 millió dollárt) tett ki az EBITDA.

A Mol fő piacának számító Kelet-Közép-Európában az ársapkák és különadók EBITDA-t érintő becsült hatása mintegy 1,6 milliárd dollár volt 2022-ben - jelezték. A társaság közleménye idézi Hernádi Zsoltot, a vállalat elnök-vezérigazgatóját, aki úgy fogalmazott: az ukrán háború és ellátásbiztonságra gyakorolt hatásai, a szabályozási környezet és a kiszámíthatatlan makrokörülmények példátlan kihívások elé állították a Mol-t. A tavaly elért kimagasló EBITDA még az extrém mértékű adók, ársapkák és szabályozói intézkedések mellett is lehetőséget biztosít a vállalat stratégiájában megfogalmazott transzformáció és fejlesztések végrehajtására - emelte ki.

Az elnök-vezérigazgató felidézte, hogy beruházásokat indítottak a zöld hidrogén gyártásának területén, és beléptek a hulladékgazdálkodásba, ami fontos lépés a társaság körforgásos gazdasággal kapcsolatos stratégiai céljainak elérése felé. A tavalyi év minden szempontból próbatétel volt az iparág számára, de a Mol sikerrel vette az akadályokat, és mind működési, mind pénzügyi szempontból jól teljesített - kommentálta az eredményeket Hernádi Zsolt. Az elnök-vezérigazgató szerint a 2023-as év sem lesz könnyebb. Hozzátette ugyanakkor, hogy a Mol többszörösen bizonyított rugalmasságával és ellenállóképességével magabiztosan tudnak majd navigálni a bizonytalan időkben.

A Mol-csoport nettó eredménye 628,3 milliárd forint (1,66 milliárd dollár) volt tavaly az előző évi 526,1 milliárd forint (1,74 milliárd dollár) után. Az értékesítés nettó árbevétele meghaladta a 9868 milliárd forintot (26,33 milliárd dollár) 2022-ben, az egy évvel korábbi 5959 milliárd forint (19,61 milliárd dollár) után.

A kutatás és termelés (upstream) üzletág negyedik negyedévi EBITDA-ja 8 százalékkal, 200,2 milliárd forintra (492 millió dollár) nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az üzletág teljes éves EBITDA-ja elérte 827,5 milliárd forintot (2,21 milliárd dollár), 47 százalékát adva a Mol-csoport egész éves eredményének. A vállalat értékelése szerint az eredményhez az év során végig magas olaj- és gázárak mellett hozzájárult a Mol nemzetközi és hazai portfóliója is. Jelentős negatív hatást gyakorolt viszont az eredményekre a horvátországi gázárszabályozás és a magyarországi bányajáradék.

A feldolgozás és kereskedelem (downstream) üzletág negyedik negyedévi EBITDA-ja kissé javult az előző évihez képest, 158,5 milliárd forintot (384 millió dollár) ért el. A finomítói hozzájárulás annak ellenére képes volt mérsékelni a petrolkémia negatív EBITDA-ját, hogy a Dunai Finomító a 2022 novemberére tervezett leállás után csak késve tudott újraindulni. Magyarországon és Szlovákiában tovább csökkent 4 százalékkal az üzemanyag-kereslet az utolsó negyedévben, miközben a magyar piacra az ársapka miatt még a szűkös ellátási körülmények is hatottak - jelezte a Mol.

Az üzletág éves EBITDA-ja 848,4 milliárd forint (2,24 milliárd dollár) volt a jó finomítási teljesítménynek köszönhetően. A Slovnaft finomítójában lezajlott teszteléssel a vállalat felkészült arra, hogy növelje a nem orosz eredetű kőolaj bedolgozását. A fogyasztói szolgáltatások EBITDA-ja 2022-ben majdnem megfeleződött a 2021-es teljes évi eredményhez képest, a kelet-közép-európai árszabályozások miatt 121,2 milliárd forintot (320 millió dollárt) ért el. A növekvő értékesítés és a lengyelországi terjeszkedés csak részben ellensúlyozta a negatív hatásokat. Tavaly az utolsó negyedévben a Mol sikeresen lezárta a Lotos akvizíciót, amelynek keretében 417 benzinkutat vásárolt meg Lengyelországban. A Fresh Cornerek száma 1130-ról 1179-re nőtt az utolsó negyedévben.

A gázszállítási üzletág 61 milliárd forint (163 millió dollár) EBITDA-t ért el 2022-ben, 20 százalékkal többet az előző évinél. Ezt a belföldi és a határokon átnyúló szállítás iránti kereslet növekedése mellett a tárolók folyamatos feltöltése eredményezte. Az utolsó negyedévben 24,7 milliárd forint (61 millió dollár) volt az EBITDA, ami 79 százalékos növekedés az előző év azonos időszakában elért eredményhez képest.

A Mol részvényeivel a BÉT prémium kategóriájában kereskednek, a papír 2792 forinton zárt csütörtökön. Az elmúlt egy évben a részvények legmagasabb árfolyama 3170, a legalacsonyabb 2300 forint volt.

Roszatom: folytatódik a Paks II. Atomerőmű oktatóinak képzése a Leningrádi Atomerőmű II. oktatási központjában

Folytatódik a Paks II. Atomerőmű oktatóinak képzése a Leningrádi Atomerőmű II. oktatási központjában - közölte a Roszatom csütörtökön az MTI-vel.
2026. 03. 05. 20:00
Megosztás:

A Kyndryl többankos platformmá modernizálja a Yamaguchi Financial Group core banking rendszerét

A Kyndryl (NYSE: KD), a létfontosságú vállalati rendszerekhez kapcsolódó technológiai szolgáltatások egyik vezető globális szolgáltatója bejelentette, hogy támogatja a Yamaguchi Financial Groupot (Yamaguchi FG) egy integrált platform kialakításában a csoport új, következő generációs core banking (alapbanki) rendszeréhez.
2026. 03. 05. 19:30
Megosztás:

Az Emirates korlátozott járatszámmal újraindította hálózatát

Az Emirates korlátozott járatszámmal újraindította hálózatát - közölte az Egyesült Arab Emírségek légitársasága csütörtökön az MTI-vel.
2026. 03. 05. 19:00
Megosztás:

MI-alapú üzleti és gyártástámogató szoftvert fejleszt két magyar cég

Prediktív analitikán alapuló, mesterséges intelligenciával támogatott üzleti és gyártástámogató szoftvert fejleszt a Neocons Zrt. és a CodeYard Kft. konzorciuma - közölte Neocons Zrt. az MTI-vel.
2026. 03. 05. 18:30
Megosztás:

Romániában további egy évig fennmarad a lakossági gázár hatósági korlátozása

Elfogadta a román kormány a lakossági gázár hatósági korlátozásának meghosszabbításáról szóló sürgősségi rendeletet, így a háztartásoknak a következő 12 hónapban is az ársapkával védett, kilowattóránként 31 banis (23,5 forint) árat kell megfizetniük az energiahordozóért - jelentette be csütörtökön Ilie Bolojan miniszterelnök.
2026. 03. 05. 18:00
Megosztás:

Elindult az idei BÉT Részvényfutam, a tőzsde online játéka

Az idén is elindult a BÉT Részvényfutam, a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) online tőzsdei játéka, amely megújult formában, webes felületre és mobiltelefonra egyaránt fejlesztett applikációval érhető el - közölte a BÉT csütörtökön az MTI-vel.
2026. 03. 05. 17:30
Megosztás:

Elemzők: a Bitcoin piaca az FTX-összeomlás utáni mélypontot idézi

Bár a Bitcoin az elmúlt hónapokban komoly nyomás alá került, egyes piaci elemzők szerint a kriptovaluta közel kerülhetett egy új ciklus mélypontjához. A K33 kutatócég szakértői úgy látják, hogy a jelenlegi piaci mintázatok meglepően hasonlítanak a 2022-es FTX-összeomlás idején kialakult fordulóponthoz.
2026. 03. 05. 17:00
Megosztás:

Az olaj és a gáz árának emelkedése növelheti az inflációs nyomást az energiahordozókat importáló országokban

Az Egyesült Államok és Izrael Irán elleni katonai művelete 2026. február 28-án kezdődött, és azonnal fokozta a kockázatkerülést a világpiacokon. A Brent-olaj ára az eszkalációt követő első üléseken jelentősen emelkedett – egyes pillanatokban az árfolyamok megközelítették a 82 USD/hordó szintet, és magas szinten maradtak, miközben az elemzők figyelmeztetnek, hogy a konfliktus elhúzódása esetén 90–100 USD/hordó vagy ennél magasabb árak is lehetségesek. Az amerikai államkötvények, az arany és a svájci frank nyertek az bizonytalanság hatására, míg a részvényindexek csökkentek a kockázati felárak növekedésére reagálva. Az Ománi-szoros blokádjának veszélye, amelyen körülbelül a világ energiahordozóinak 20%-a szállítódik, továbbra is a piaci árazás kulcsfontosságú eleme.
2026. 03. 05. 16:30
Megosztás:

Fogadási pénzek mindenhol az európai futballban

Ha ma végignézünk az európai élvonalbeli bajnokságokon, nehéz olyan klubot találni, amelynek nincs valamilyen kapcsolata a fogadási iparral. A friss adatok szerint a 31 vizsgált első osztályban szereplő csapatok nagyjából kétharmada kötött megállapodást egy szerencsejátékos céggel.
2026. 03. 05. 16:28
Megosztás:

Most a zártkertek piacát pörgette fel az Otthon Start

A zártkerti ingatlanok piaca látványos élénkülést mutat 2026 első negyedévében. Az Otthon Start Program kiterjesztése és a 3%-os fix kamatú hitel lehetősége véget vetett a külterületi házak korábbi árhátrányának, ami azonnali, 12–18%-os drágulást indított el ebben a szegmensben – derül ki a Duna House legfrissebb elemzéséből.
2026. 03. 05. 16:00
Megosztás:

Intézményi pénz a DeFi-ben? A DigiFT vezérigazgatója szerint a bizalom a kulcs

A decentralizált pénzügyek (DeFi) régóta azt ígérik, hogy mindenki számára nyitott, közvetítők nélküli pénzügyi rendszert hoznak létre. A kriptoinfrastruktúra gyors fejlődése ellenére azonban a nagy intézményi befektetők még mindig óvatosak. A DigiFT vezérigazgatója szerint ennek oka nem a technológia – hanem a bizalom hiánya.
2026. 03. 05. 15:30
Megosztás:

A Temu olcsóbb, de nem mindenben erősebb – ebben bízhatnak a magyar boltok

Drasztikusan megváltoztak a magyar vásárlási szokások: bár a fizikai boltok dominanciája megmaradt, a döntések már a mobilkijelzők előtt születnek. A Temu és más globális e-kereskedelmi platformok erős árversenyt hoztak a piacra, de a hazai kereskedők legnagyobb előnye továbbra is a bizalom és a fizikai jelenlét.
2026. 03. 05. 15:00
Megosztás:

Egyre többet költenek a családok, 3,5 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom

A béremeléseknek és a családi adócsökkentésnek köszönhetően tovább élénkül a fogyasztás Magyarországon - emelte ki a legfrissebb kiskereskedelmi adatokhoz fűzött kommentárjában a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
2026. 03. 05. 14:30
Megosztás:

Az AI-forradalom árnyékában: Leopold Aschenbrenner hedge fundja az áramra és a bitcoin-bányászokra fogad

A mesterséges intelligencia fejlődése nemcsak technológiai, hanem gazdasági versenyt is elindított. Egy fiatal AI-kutató, Leopold Aschenbrenner szerint az igazi nyertesek nem feltétlenül az AI-modelleket fejlesztő cégek lesznek, hanem azok, akik az ehhez szükséges energia- és számítási infrastruktúrát biztosítják. Hedge fundja ennek megfelelően hatalmas téteket helyez el az energiacégek és a kriptobányász vállalatok részvényeiben.
2026. 03. 05. 14:00
Megosztás:

Automated Market Maker (AMM) jelentése, értelmezése és működése

Market Maker (AMM) fogalma, jelentése avagy algoritmikus árképzés a kriptovilág „digitális pénztárcájában”. Képzeld el, hogy szeretnél eurót forintra váltani: elmész egy pénzváltóhoz, és kapsz egy árfolyamot. A kriptovilágban sokáig hasonlóan működtek a tőzsdék is: emberek (vagy robotok) adtak-vettek, és az ár ott alakult ki, ahol a vevők és az eladók „találkoztak”.
2026. 03. 05. 13:30
Megosztás:

REGIO JÁTÉK: 25,4 milliárd forint árbevétel és nemzetközi nyitás

A REGIO JÁTÉK 2025-ben 25,4 milliárd forint nettó árbevételt ért el, miközben több európai piacon is elindította online áruházát. A forgalom egyharmada a karácsonyt megelőző, nagyjából hathetes időszakban realizálódott, amit a társasjátékok és trendvezérelt újdonságok iránti kereslet, valamint a fiatal felnőtt vásárlók erősödő jelenléte húzott. A vállalat 2026-ban a nemzetközi online jelenlét további bővítésére, aznapi szállítás bevezetésére és új fizetési megoldások tesztelésére készül.
2026. 03. 05. 13:00
Megosztás:

Csendben keletkező adókötelezettség: így lesz egy külföldi projektből komoly adókockázat?

Magyar cég külföldön, külföldi cég Magyarországon – egy rosszul menedzselt üzleti jelenlét akár jelentős többletadó-fizetést és komoly kockázatokat is hozhat. A telephely fogalma gyakran bonyolultabb, mint elsőre látszik, ezért a Niveus szakértői szerint a tudatos tervezés kulcsfontosságú a nemzetközi működés során.
2026. 03. 05. 12:30
Megosztás:

Ennyivel emelik a bankok a vállalkozói számlák díjait

Az Erste 2026. május 5-i hatállyal megemeli a vállalkozói bankszámlák díjait a KSH által közzétett, 4,4 százalékos tavalyi éves inflációval – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Ugyanakkor van olyan díj is, amelyik idén jelentősen csökken az Ersténél, vagy változatlan marad. Ezzel minden nagybank közzétette a tavasztól érvényes kondíciókat, és döntő többségük emelt is a díjakon.
2026. 03. 05. 12:00
Megosztás:

Kína 4,5 és 5 százalék közötti GDP-növekedést céloz meg 2026-ra

A kínai kormány 4,5 és 5 százalék közötti, az elmúlt évtizedek legalacsonyabb GDP-növekedési célját tűzte ki 2026-ra a 14. Országos Népi Gyűlés éves ülésszakának megnyitóján ismertetett kormányzati munkajelentés szerint.
2026. 03. 05. 11:30
Megosztás:

Némileg gyengült a dollár, erősödtek a régiós devizák

Bár az olajárak még minimálisan emelkedtek tegnap, a legtöbb piacon megállt az iráni háború által kiváltott mozgás – sőt, sok esetben megindult a korrekció. Az európai földgázár 8%-os esés után 50 EUR/MWh alá süllyedt.
2026. 03. 05. 11:00
Megosztás: