Kedvező finomításokat eszközöltek a Napenergia Plusz Programban

Több, túlnyomórészt technikai jellegű módosítást vezettek át a modern napelemes rendszerek telepítését támogató program kiírásán.

Kedvező finomításokat eszközöltek a Napenergia Plusz Programban

A várható megtérülési időhöz igazodva egységesen tíz év lesz a rendszer-, termék- és kivitelezői garanciák teljes időtartama - közölte csütörtökön az MTI-vel az Energiaügyi Minisztérium (EM).

Az új elemek egyebek mellett rögzítik, hogy legfeljebb 600 ezer forint értékben számolható el a mérőhely szabványosítása, fázisbővítése. A kivitelezők dolgát könnyíti meg, hogy alvállalkozóiknak nem szükséges külön regisztrálniuk. A január közepén megnyíló programban egy ingatlanra akár 5 millió forint támogatás nyerhető el napelem és tároló együttes létesítéséhez. A kormány a pályázattal a zöldenergia termelésére és tárolására ösztönözve segíti hozzá a családokat áramszámlájuk csökkentéséhez.

A kereken egy hónapja meghirdetett Napenergia Plusz Program lehetőséget teremt a saját tulajdonú lakóingatlannal, haszonélvezeti joggal vagy lízingszerződéssel rendelkező magánszemélyek számára, hogy vissza nem térítendő támogatással megújuló energiaforrással lássák el lakóépületeiket. A költségeik kétharmadának átvállalásával megvalósuló beruházásoknak köszönhetően a családok saját célra termelhetnek zöldenergiát, és tárolhatják azt el későbbi felhasználásra. A támogatott háztartások így nagyobb mértékben válnak képessé az energetikai szempontú öngondoskodásra. A nyertesek a rugalmas felhasználási lehetőséggel élve hatékonyabban mérsékelhetik rezsiterheiket.

A kivitelezők 2023. december 4-e óta jelentkezhetnek a Napenergia Plusz Programba, egy hónap alatt több mint 400 cég regisztrációját hagyták jóvá. A fokozott érdeklődést jelzi, hogy a támogató NFFKÜ - Nemzetközi Fejlesztési és Forráskoordinációs Ügynökség Zrt. az elmúlt hetekben több mint 1900 telefonos és írásos ügyfélszolgálati megkeresést kapott. Jórészt a beérkezett észrevételek alapozták meg a kiírás első módosításában érvényesített pontosításokat, változtatásokat.

Fontos újdonság, hogy a mérőhely szabványosítása és legfeljebb 3*20 A-es fázisbővítése támogatható tevékenységként összesen maximum 600 ezer forintig számolható el. Az e tételektől külön kezelendő előkészítési és adminisztratív költségekre a beruházási kiadások legfeljebb 15 százaléka fordítható. A fejlesztés kapcsán kötelező garanciális időszakokat a várható megtérülési időhöz igazítják. Ennek megfelelően a rendszergarancia, a kivitelezői garancia, valamint a napelemre, az inverterre és a tárolóra vonatkozó termékgarancia időtartamát egyformán 10 évben határozza meg a módosított kiírás.

Az iparági vállalkozásokat érintő egyik legfontosabb változás, hogy kizárólag a generálkivitelezőknek kell regisztrálniuk a programban, az általuk igénybe vett alvállalkozók regisztrációja nem szükséges. A pályázók és kivitelezők védelme érdekében a módosított dokumentumok részletezik a vállalkozási szerződés felmondási feltételeit, jogosulatlan felhasználás esetén a támogatás visszakövetelésének lehetséges módját.

A teljes dokumentáció naprakész formában elérhető a támogató NFFKÜ https://napenergiaplusz.nffku.hu/ pályázati felületén. A családok 2024. január 15-étől választhatnak majd kivitelezőt a Napenergia Plusz Programban regisztrált cégek közül. Az adminisztrációt a szerződésminta kötelező használata is egyszerűsíti a jelentkezők számára. Támogatási kérelmeket a már megkötött kivitelezői szerződéssel rendelkezők nyújthatnak majd be.

A magyar gazdaság jövője a zöldenergia. A korszerű, tiszta technológiák alkalmazása erősíti Magyarország versenyképességét és energiaszuverenitását, hozzájárul a gazdasági növekedés helyreállításához. A kormány azon dolgozik, hogy az ország a lakásokban és az ipartelepeken egyaránt élen járjon a zöldenergia termelésében és tárolásában - írták. A 75 milliárd forintos keretösszegű Napenergia Plusz Program mellett így január közepén a gazdasági társaságoknak szóló önálló felhívás is megnyílik majd. A 62 milliárd forintos vállalati pályázat vissza nem térítendő beruházási támogatással és bevételkompenzációval segíti a cégeket abban, hogy a jelenlegi mintegy 20 megawatt ipari energiatárolói kapacitás hússzorosát építsék ki 2026 nyarára - áll a közleményben.


Gyorstájékoztató az államháztartás központi alrendszerének 2026. április végi helyzetérő

Április végéig az államháztartás központi alrendszere 3849,8 milliárd forintos hiánnyal zárt, ez az éves hiánycél 70,7%-a, ezen belül a központi költségvetés 3743,4 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 43,9 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 150,3 milliárd forintos hiányt mutattak.
2026. 05. 09. 12:00
Megosztás:

Egy évvel a parajdi bányakatasztrófa után is meghosszabbították a veszélyhelyzetet

Egy évvel azután, hogy a fölötte folyó Korond-patak elkezdett beszivárogni a parajdi sóbányába, majd teljesen elárasztotta a tárnákat, továbbra is érvényben marad a veszélyhelyzet a székelyföldi településen - írta pénteken a Hargita megyei prefektúra közlése alapján az Agerpres.
2026. 05. 09. 11:00
Megosztás:

Megfelelt a szabályoknak a vizes élőhelyek védelme és kezelése az utóbbi öt évben

A vizes élőhelyek védelmét szolgáló intézkedések és fejlesztések a természeti értékek hosszú távú fenntarthatósági szempontjait figyelembe véve valósultak meg 2020 és 2025 között - közölte az Állami Számvevőszék (ÁSZ) pénteken az MTI-vel.
2026. 05. 09. 10:00
Megosztás:

A Meta kísérletére újabb kriptovaluta-botrány készül a USDC-stabilcoin miatt?

A Meta ismét belépne a kriptovaluta-alapú fizetések világába, de Washingtonban már most felvonták a szemöldöküket. Elizabeth Warren amerikai szenátor kemény kérdéseket intézett Mark Zuckerberghez a vállalat új USDC-stabliloin pilotprogramja miatt, amely Kolumbiában és a Fülöp-szigeteken indult el. A tét nem kicsi: a vita már nemcsak egy technológiai tesztről szól, hanem arról is, mekkora hatalmat kaphatnak a Big Tech cégek a digitális pénzügyi rendszerben.
2026. 05. 09. 09:00
Megosztás:

Solana árfolyam elemzés: kriptovaluta előrejelzés, vétel vagy kivárás jöhet?

A Solana (SOL) árfolyama az elmúlt napokban látványosan erősödött: a csatolt napi grafikon alapján a korábbi oldalazó, bizonytalan mozgásból felfelé próbál kitörni. A jelenlegi árfolyam a megadott adatok és a friss piaci lekérdezés alapján nagyjából 93–94 dollár körül jár, ami már közvetlenül fontos ellenállási zóna alatt/felett mozog.
2026. 05. 09. 08:00
Megosztás:

Alakuló ülését tartja a parlament

Alakuló ülését tartja az Országgyűlés szombaton. A tervek szerint miniszterelnökké választják Magyar Pétert, az április 12-i parlamenti választáson nyertes Tisza Párt elnökét, listavezetőjét, aki 16 év megszakítás nélküli kormányzás után válthatja Orbán Viktort hivatalában.
2026. 05. 09. 07:00
Megosztás:

Állami Számvevőszék: megfelelt a szabályoknak a vizes élőhelyek védelme és kezelése

A vizes élőhelyek védelmét szolgáló intézkedések és fejlesztések a természeti értékek hosszú távú fenntarthatósági szempontjait figyelembe véve valósultak meg 2020 és 2025 között - közölte az Állami Számvevőszék (ÁSZ) pénteken az MTI-vel.
2026. 05. 09. 06:00
Megosztás:

Az elsőlakás-vásárlóké a piac, de a befektetők árszintje dominál

A budapesti lakásvásárlók már csak 23%-a vásárolt befektetési céllal - ez közel feleződés a tavalyi 43%-os szinthez képest, és négy hónapja tartó folyamatos visszaesés eredménye - derül ki a Duna House friss elemzéséből. Az Otthon Start Program átírta a fővárosi piac szerkezetét: a befektetési vásárlók aktivitása mérsékelt, miközben az árszint a befektetői időszakból megörökölt magas sávban maradt. A Duna House piaci elemzése három dimenzió - vevői összetétel, árszint és eladói motívációk - mentén vizsgálja a változást.
2026. 05. 09. 05:00
Megosztás:

Nyugdíjbiztosítás: Átlagosan 71 ezer forint maradhat az államnál, ha nem figyelünk az adóbevallásra

Az előző évben az államilag támogatott nyugdíjbiztosítási számláikra összesen 189,1 milliárd forintot fizettek be az ügyfelek. Ez szerződésenként 354 ezer forintnyi befizetést jelent, ami után 71 ezer forintos adójóváírás igényelhető. Ez azonban nem jár automatikusan: az összeget csak azok számlájára utalja az adóhatóság, akik ezt a május 20-ig benyújtandó szja-bevallásukban külön igénylik – figyelmeztet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ).
2026. 05. 09. 04:00
Megosztás:

Váratlan pénz hullik 4 csillagjegy számára májusban

Májusi pénzügyi és szerencse horoszkóp minden csillagjegy számára.
2026. 05. 09. 03:00
Megosztás:

A törvényt elfogadták! 65 év feletti nyugdíjasok pénze a tét

Az elmúlt néhány évben több olyan nyugdíjügyi döntés született Magyarországon, amely közvetlenül érintette a 65 év feletti nyugdíjasok havi jövedelmét.
2026. 05. 09. 02:00
Megosztás:

Nyugdíj titkok: 15 nap, 159 980 forintos határ és az 50 ezres minimum

Egy hozzátartozó elvesztése önmagában is megrázó esemény. Ilyenkor az ember nem jogszabályokat akar olvasni, nem paragrafusokat böngészni, és főleg nem hivatalos mondatok között keresgélni, hogy mire jogosult. Mégis pontosan ezek a mondatok dönthetik el, hogy egy özvegy, egy árva gyermek, egy elvált házastárs vagy akár egy idős szülő kap-e ellátást, mennyit kap, és milyen papírokat kell időben benyújtania.
2026. 05. 09. 01:00
Megosztás:

Az európaiak döntő többsége előnyösnek tartja az EU-tagságot

Az európaiak nagy többsége előnyöket lát országa európai uniós tagságában, és a közösséget a stabilitás és a biztonság pillérének tekinti - derült ki az Európai Bizottság megbízásából készített, és pénteken közzétett Eurobarométer-felmérésből.
2026. 05. 09. 00:05
Megosztás:

Az Opel és a Leapmotor közös elektromos modell gyártását tervezi Európában

Az Opel új, tisztán elektromos SUV modell gyártását tervezi Európában, a kínai Leapmotorral tervezett kiterjesztett együttműködés keretében - tájékoztatott a Stellantis autóipari konszern pénteken a honlapján olvasható közleményben.
2026. 05. 08. 23:00
Megosztás:

Elfogadta a GVH a Szentkirályi kötelezettségvállalásait

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) Versenytanácsa elfogadta a Szentkirályi Magyarország Kft. vállalásait, amelyeket a cég a PET palackokkal kapcsolatos zöld állítások miatt indított versenyfelügyeleti eljárás eredményeképpen tett - közölte a versenyhatóság pénteken az MTI-vel.
2026. 05. 08. 22:00
Megosztás:

Fontos üzenet érkezett Brüsszelből: kitart az EU és az USA a kereskedelmi egyezség mellett

Mindkét fél továbbra is teljes mértékben elkötelezett az Európai Unió és az Egyesült Államok között tervezett kereskedelmi megállapodás végrehajtása mellett - közölte Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azt követően, hogy telefonbeszélgetést folytatott Donald Trump amerikai elnökkel péntek hajnalban.
2026. 05. 08. 21:00
Megosztás:

Aláírták a Lengyelországnak szánt, 43,7 milliárd euróra szóló SAFE hitelprogramról szóló szerződést

Andrius Kubilius védelemért felelős és Piotr Serafin költségvetésért felelős uniós biztos, valamint Donald Tusk lengyel kormányfő jelenlétében aláírták pénteken a varsói kormányfői hivatalban a Lengyelországnak szánt, 43,7 milliárd eurós SAFE hitelprogramról szóló szerződést.
2026. 05. 08. 20:00
Megosztás:

Csökkent a Mol-csoport eredménye az első negyedévben

A Mol-csoport tisztított, kamat-, adófizetés és amortizáció előtti eredménye (EBITDA) 205,1 milliárd forint (626 millió dollár) volt az idei első negyedévben, az előző év azonos időszakában elért 318,8 milliárd forint (833 millió dollár) után - derül ki a társaság Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján pénteken közzétett jelentéséből.
2026. 05. 08. 19:00
Megosztás:

Több mint 89 ezren jelentkeztek középiskolába

Idén több mint 89 ezer tanuló felvételizett középfokú nevelési-oktatási intézménybe; 9. évfolyamra 76 198-an, 6 évfolyamos gimnáziumba 8071-en, 8 évfolyamos gimnáziumba 5272-en - tájékoztatta az Oktatási Hivatal (OH) pénteken az MTI-t.
2026. 05. 08. 18:30
Megosztás:

Aggasztó ütemben nő az államháztartás hiánya

Áprilisban (egy hónap alatt) 429,4 milliárd forint hiányt halmozott fel az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt központi alrendszere, szemben az előző évi azonos havi 376,4 milliárd forintos deficittel. A negyedik hónap végére a központi alrendszer deficitje ezzel 3849,8 milliárd forintra nőtt, ami az éves hiánycél 70,7 százaléka - derül ki a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) pénteken kiadott gyorstájékoztatójából.
2026. 05. 08. 18:00
Megosztás: