Kézikönyv etikus influenszereknek

Az influenszer-lét korántsem a könnyű siker útja, ugyanis a figyelem középpontjában állni nagy felelősséggel jár – mutat rá a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) legújabb kiadványa.

Kézikönyv etikus influenszereknek

Az „Influenszerek jogi kézikönyve” című kötetet Koltay András, az NMHH elnöke, valamint Tóth András, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnökhelyettese szerkesztette.

A mű gazdasági-, szerzői- és médiajogi szempontokat is felvonultat, hasznos segédlet lehet mindazok számára, akik az ismertségből szeretnének tőkét kovácsolni. A hiánypótló kötetet október 15-én, szerdán a GVH budapesti székházában mutatták be.

Egyre több fiatal képzeli el a jövőjét influenszerként, és ebbe a trendbe illeszkedik, hogy a kommunikáció- és médiatudományi szakokra jelentkezők egy része már kifejezetten az online tartalomgyártásban látja a szakmai kiteljesedés útját. Az influenszerek korunk márkanagykövetei, akik tömegek vásárlási döntéseit befolyásolhatják. Ahhoz, hogy valaki influenszerré váljon, nem kell speciális képzettség – sőt, kérdéses, hogy ez a tevékenység szakmának tekinthető-e hagyományos értelemben véve –, ugyanakkor a követők megszólítása és a véleményvezér-szerep speciális felkészültséget feltételez. 

Éppen ezért hiánypótló az NMHH Médiatudományi Intézete gondozásában, a Médiatudományi Könyvtár sorozat részeként megjelent „Influenszerek jogi kézikönyve” című kötet, amelyet szerkesztőként Tóth András, a GVH elnökhelyettese és a hatóság Versenytanácsának elnöke, valamint Koltay András, az NMHH és a Médiatanács elnöke jegyez. 

A kiadvány arra kívánja felhívni a figyelmet, hogy a közismertségre építő marketing milyen felelősséggel jár. Az influenszerek ugyanis a követőik bizalmából kovácsolnak tőkét, és eközben számos buktatóval, problémával és kockázattal szembesülhetnek, de nemcsak ők, hanem a reklámláncolat velük együttműködő szereplői is.

Tevékenységükkel kapcsolatban szinte a végtelenségig lehetne sorolni a megválaszolásra váró kérdéseket: a tartalomért mennyiben felelős maga az influenszer, és mennyiben az azt közzétevő platform? Mi fér bele egy influenszer-együttműködés kereteibe, és mi nem? Kik azok a niche influenszerek, és mi a helyzet a kidfluenszerekkel, hiszen a gyermekmunka tiltott? Hogyan kommunikáljon az, akinek kiskorú követői is vannak? Függ-e az influenszer felelőssége a követők számától, illetve hogyan reklámozhatók etikusan a saját termékek? 

A kiadvány amellett, hogy választ ad a leggyakrabban felmerülő kérdésekre, izgalmas gyakorlati példákkal is segíti az olvasók tájékozódását. A kötet egy egész fejezetet szentel a gyermekvédelem szempontjainak, az Európai Unió szabályozásán kívül az egyes közösségimédia-platformok gyakorlatát is figyelembe véve.

A könyv bemutatórendezvényén Rigó Csaba Balázs kiemelte: „Az influenszer-marketing nem csupán gazdasági tevékenység, hanem bizalmi kapcsolat az alkotók és a fogyasztók között. Éppen ezért közös érdekünk, hogy ez a kapcsolat átlátható, tisztességes és felelősségteljes legyen.” A GVH elnöke felidézte, hogy a nemzeti versenyhatóság 2024-ben végzett felmérése szerint a hazai influenszerek mindössze 20 százaléka tartja be minden esetben a reklámjelleg feltüntetésére vonatkozó szabályokat. Rigó Csaba Balázs hangsúlyozta: „A jogszerűség nem választható opció, hanem a piaci jelenlét alapvető feltétele.”

Koltay András a rendezvényen úgy fogalmazott: „az influenszerek egyértelműen közéleti szereplők, hiszen emberek tömegeire tudnak hatással lenni akár közhatalmi, akár egyéb, társadalmilag fontos ügyeket érintő kérdésekben.” Az NMHH elnöke rámutatott, hogy ezen online szereplők kritizálhatósága ma még nyitott kérdés, hiszen a hazai joggyakorlat eddig nem adott egyértelmű választ arra, hogy az influenszerek ebben a tekintetben inkább a politikusokkal vagy a hétköznapi emberekkel esnek-e egy kategóriába. Koltay András hangsúlyozta: „számos előnnyel jár, ha valaki a széles körű nyilvánossághoz fér hozzá, de ezeket senki nem használhatja ki úgy, hogy közben a közszereplőket sújtó hátrányos következmények alól magánszemélyként vonja ki magát.”

A könyvbemutatóval egybekötött konferencián a köszöntőt és a szakmai előadásokat követően az influenszer kommunikáció etikai és jogi kérdéseiről tartottak panelbeszélgetést a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, a Gazdasági Versenyhivatal, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatói, kutatói, szakértői részvételével. 

Az NMHH fontos célja széles körű tudományos együttműködésekkel segíteni a médiapiac átláthatóságát, valamint hiteles és naprakész szakértői elemzésekkel támogatni a nemzeti és közösségi jogalkotók és jogalkalmazók munkáját. Ennek szellemében született meg a GVH szakmai közreműködésével készült, az influenszermarketing szerzői jogi, versenyjogi, védjegyjogi és adójogi szempontjait ismertető kiadvány is. A mű hasznos és gondolatébresztő olvasmány szakjogászok és kommunikációs stratégák számára, de azoknak is, akik közösségimédia-szereplésre szeretnének karriert alapozni. Korunk ígérete pedig éppen az, hogy influenszer bárkiből lehet.


Megerősítette Izrael elsőrendű osztályzatait stabil kilátással az S&P

Változatlan stabil kilátással megerősítette Izrael hosszú és rövid futamidejű külső és hazai szuverén kötelezettségeinek elsőrendű "A/A-1" osztályzatát az S&P Global Ratings, mindenekelőtt azzal a véleményével indokolva a döntést, hogy a tűzszüneti megállapodások enyhítették az Izraelt közvetlenül fenyegető biztonsági kockázatokat.
2026. 05. 09. 23:00
Megosztás:

Magyarország magas áfával, alacsony társasági nyereségadóval és ágazati különadók sokaságával tűnik ki a régióban

Az unión belül egyedi adópolitikai profilt rajzolnak ki Magyarországról a páratlanul alacsony, 9 százalékos társasági adókulcs és a kiemelkedő családi adókedvezmények, valamint az élénk szakmai vitát kiváltó a magas áfa, illetve a szektorális különadók a Forvis Mazars idén 14. alkalommal kiadott 2026-os kelet-közép-európai adókalauza szerint.
2026. 05. 09. 22:00
Megosztás:

A Pénztárszövetség online játékába május 11-én éjfélig lehet jelentkezni

Az idén eddig mintegy 2500-an kapcsolódtak be az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) online játékába, a Pénzmesterek versenybe; az érdeklődők május 11-én éjfélig még regisztrálhatnak és kitölthetik a kvízeket, így indulhatnak a közel 4 millió forint összdíjazású verseny nyereményeiért - közölte a Pénztárszövetség az MTI-vel.
2026. 05. 09. 21:00
Megosztás:

Folytatja modernizációs programját a Decathlon

A Decathlon szombaton újranyitotta teljesen megújult, idén a 20. születésnapját ünneplő székesfehérvári áruházát, amely az első vidéki helyszín a vállalat hazai modernizációs folyamatában.
2026. 05. 09. 20:00
Megosztás:

Újra pluszban az amerikai spot Ethereum ETF-ek: a BlackRock ETHB húzta fel a piacot

Ismét pozitív tartományba fordultak az amerikai spot Ethereum ETF-ek tőkeáramlásai: május 8-án mintegy 3,6 millió dolláros nettó beáramlást regisztráltak. Bár az összeg mérsékeltnek számít, a fordulat fontos jelzés lehet az Ethereum-alapú befektetési termékek iránti intézményi érdeklődés szempontjából.
2026. 05. 09. 19:00
Megosztás:

Bírósági jóváhagyást kapott az Aave mentőterve: 71 millió dollárnyi befagyasztott ETH sorsa dőlhet el

Az Aave újabb fontos lépést tett az rsETH-incidens utáni helyreállításban: egy manhattani szövetségi bíró engedélyezte, hogy az Arbitrum DAO on-chain szavazáson döntsön a Lazarus Grouphoz kötött exploit után befagyasztott ETH mozgatásáról. A döntés kulcsfontosságú lehet az rsETH fedezetének helyreállításában és a protokoll normál működésének újraindításában.
2026. 05. 09. 18:00
Megosztás:

Mekkora most a magyar infláció? Friss adat érkezett

Az áprilisi fogyasztói áradatokat tette ma reggel közzé a KSH, melyek szerint a fogyasztói árak havi szinten 0,4 százalékkal nőttek az év negyedik hónapjában. Az éves inflációs ráta ezzel 2,1 százalékra emelkedett a márciusi 1,8 százalékról. Az adat nem okozott meglepetést, csak hajszálnyit lett magasabb a mi 2 százalékos várakozásunknál. Az éves maginflációs mutató 2,2 százalékon állt áprilisban.
2026. 05. 09. 17:05
Megosztás:

Magyar részvétellel sürgetnek új, átfogó európai öregedéskutatási programot a világ vezető tudósai

Több mint 100 nemzetközi intézet közös felhívásban figyelmezteti az Európai Uniót: a kontinens gyorsan öregszik, de a jelenlegi egészségügyi stratégiák csak a betegségek utólagos kezelésére fókuszálnak a probléma gyökere helyett. A világ egyik vezető tudományos folyóiratában most megjelent publikáció egy átfogó európai „Longevity” (hosszú, egészséges élet) program azonnali elindítását sürgeti. A történelmi jelentőségű felhívás egyetlen magyar szerzője Dr. Horváth Dóra, a Budapesti Corvinus Egyetem adjunktusa.
2026. 05. 09. 16:00
Megosztás:

Nőtt az aranyfelvásárlás Kínában az első negyedévben

Enyhén emelkedett 2026 első negyedévében az aranyfelvásárlás Kínában, elsősorban az aranyrudak és -érmék iránti erős keresletnek köszönhetően - derült ki a Kínai Aranyszövetség (China Gold Association) szombaton közzétett adataiból.
2026. 05. 09. 15:00
Megosztás:

Ondo, Jupiter és Filecoin vezette a kriptópiac hirtelen ébredését

A kriptópiacnak vannak reggelei, amikor a kereskedők nem a kávéért nyúlnak először, hanem a telefonért. A képernyőn zöld számok futnak, a Telegram-csoportokban újra megjelenik a régen hallott mondat: „ez most végre kitörés?” Az elmúlt 24 óra top10-es nyertesei pontosan ezt a hangulatot idézik. Az Ondo 19,07%-os, a Jupiter 18,93%-os, a Filecoin 15,35%-os emelkedése nem puszta statisztika: egy olyan piaci pillanat lenyomata, amikor a befektetők újra vadászni kezdik, mi lehet a legjobb kriptovaluta befektetés a következő hullámban.
2026. 05. 09. 14:00
Megosztás:

Csapj le Szoboszlai mezére és segíts!

Licitre került Szoboszlai Dominik aláírt meze és kapitányi karszalagja, valamint a Liverpool kiválósága, Kerkez Milos dedikált meze. A jótékonysági kezdeményezés a közelmúltban egy baleset miatt kerekesszékbe kényszerülő, egykori kiválóság, Sándor Attila és családja számára nyújt segítséget. A focitársadalom összetartását mutatja az is, hogy jótékonysági mérkőzést is szerveznek, melyen a Magyar Öregfiúk Válogatott lép pályára Karancslapujtőn.
2026. 05. 09. 13:00
Megosztás:

Gyorstájékoztató az államháztartás központi alrendszerének 2026. április végi helyzetérő

Április végéig az államháztartás központi alrendszere 3849,8 milliárd forintos hiánnyal zárt, ez az éves hiánycél 70,7%-a, ezen belül a központi költségvetés 3743,4 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 43,9 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 150,3 milliárd forintos hiányt mutattak.
2026. 05. 09. 12:00
Megosztás:

Egy évvel a parajdi bányakatasztrófa után is meghosszabbították a veszélyhelyzetet

Egy évvel azután, hogy a fölötte folyó Korond-patak elkezdett beszivárogni a parajdi sóbányába, majd teljesen elárasztotta a tárnákat, továbbra is érvényben marad a veszélyhelyzet a székelyföldi településen - írta pénteken a Hargita megyei prefektúra közlése alapján az Agerpres.
2026. 05. 09. 11:00
Megosztás:

Megfelelt a szabályoknak a vizes élőhelyek védelme és kezelése az utóbbi öt évben

A vizes élőhelyek védelmét szolgáló intézkedések és fejlesztések a természeti értékek hosszú távú fenntarthatósági szempontjait figyelembe véve valósultak meg 2020 és 2025 között - közölte az Állami Számvevőszék (ÁSZ) pénteken az MTI-vel.
2026. 05. 09. 10:00
Megosztás:

A Meta kísérletére újabb kriptovaluta-botrány készül a USDC-stabilcoin miatt?

A Meta ismét belépne a kriptovaluta-alapú fizetések világába, de Washingtonban már most felvonták a szemöldöküket. Elizabeth Warren amerikai szenátor kemény kérdéseket intézett Mark Zuckerberghez a vállalat új USDC-stabliloin pilotprogramja miatt, amely Kolumbiában és a Fülöp-szigeteken indult el. A tét nem kicsi: a vita már nemcsak egy technológiai tesztről szól, hanem arról is, mekkora hatalmat kaphatnak a Big Tech cégek a digitális pénzügyi rendszerben.
2026. 05. 09. 09:00
Megosztás:

Solana árfolyam elemzés: kriptovaluta előrejelzés, vétel vagy kivárás jöhet?

A Solana (SOL) árfolyama az elmúlt napokban látványosan erősödött: a csatolt napi grafikon alapján a korábbi oldalazó, bizonytalan mozgásból felfelé próbál kitörni. A jelenlegi árfolyam a megadott adatok és a friss piaci lekérdezés alapján nagyjából 93–94 dollár körül jár, ami már közvetlenül fontos ellenállási zóna alatt/felett mozog.
2026. 05. 09. 08:00
Megosztás:

Alakuló ülését tartja a parlament

Alakuló ülését tartja az Országgyűlés szombaton. A tervek szerint miniszterelnökké választják Magyar Pétert, az április 12-i parlamenti választáson nyertes Tisza Párt elnökét, listavezetőjét, aki 16 év megszakítás nélküli kormányzás után válthatja Orbán Viktort hivatalában.
2026. 05. 09. 07:00
Megosztás:

Állami Számvevőszék: megfelelt a szabályoknak a vizes élőhelyek védelme és kezelése

A vizes élőhelyek védelmét szolgáló intézkedések és fejlesztések a természeti értékek hosszú távú fenntarthatósági szempontjait figyelembe véve valósultak meg 2020 és 2025 között - közölte az Állami Számvevőszék (ÁSZ) pénteken az MTI-vel.
2026. 05. 09. 06:00
Megosztás:

Az elsőlakás-vásárlóké a piac, de a befektetők árszintje dominál

A budapesti lakásvásárlók már csak 23%-a vásárolt befektetési céllal - ez közel feleződés a tavalyi 43%-os szinthez képest, és négy hónapja tartó folyamatos visszaesés eredménye - derül ki a Duna House friss elemzéséből. Az Otthon Start Program átírta a fővárosi piac szerkezetét: a befektetési vásárlók aktivitása mérsékelt, miközben az árszint a befektetői időszakból megörökölt magas sávban maradt. A Duna House piaci elemzése három dimenzió - vevői összetétel, árszint és eladói motívációk - mentén vizsgálja a változást.
2026. 05. 09. 05:00
Megosztás:

Nyugdíjbiztosítás: Átlagosan 71 ezer forint maradhat az államnál, ha nem figyelünk az adóbevallásra

Az előző évben az államilag támogatott nyugdíjbiztosítási számláikra összesen 189,1 milliárd forintot fizettek be az ügyfelek. Ez szerződésenként 354 ezer forintnyi befizetést jelent, ami után 71 ezer forintos adójóváírás igényelhető. Ez azonban nem jár automatikusan: az összeget csak azok számlájára utalja az adóhatóság, akik ezt a május 20-ig benyújtandó szja-bevallásukban külön igénylik – figyelmeztet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ).
2026. 05. 09. 04:00
Megosztás: