Kihalás fenyegetheti a virágos növényeket

A Föld ismert virágos növényeinek 45 százalékát kihalás fenyegetheti - figyelmeztettek a tudósok egy új átfogó tanulmányban, amelyet kedden a BBC News ismertetett.

Kihalás fenyegetheti a virágos növényeket

A fenyegetett növények között szerepelnek orchideák, számos ananászfajta és sok fontos gabonaféle is. A 2020 óta felfedezett csaknem 19 ezer új növény és gombafaj 77 százaléka lehet veszélyben.

A kew-i Királyi Botanikus Kertek kutatócsoportja által készített tanulmányhoz 30 ország 200 tudósának kutatási eredményeit használták fel.

Matilda Brown, a Királyi Botanikus Kertek természetvédelmi szakértője elmondta, hogy a növények az emberi élet minden aspektusában meghatározóak. A klímaváltozás és a biológiai sokféleség csökkenése miatt azonban egyre nagyobb veszélynek vannak kitéve. Mint Brown hangsúlyozta: tízből kilenc gyógyszerünk a növényekből származik, ez azt jelenti, hogy akár a jövőbeli gyógyszereink felét elveszíthetjük. Hozzáfűzte: nem tudjuk, hogy milyen lehetőségek tűnnek el a kihaló növényfajokkal, ezek között lehet akár egy daganatos betegség elleni szer, vagy akár az éhezés megoldása, de mindenképpen tragikus lenne elveszíteni ezeket a fajokat, mielőtt tanulmányozhattuk volna őket.

A kew-i kutatók a növények jelenleg elérhető legátfogóbb adatbázisát (World Checklist of Vascular Plants) hasonlították össze a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) kihalás szélére került fajokról vezetett vörös listájával.

A növények adatbázisa Rafael Govaerts, a kew-i Királyi Botanikus Kertek vezető botanikusa 35 évnyi alapos rendszerező munkájának eredménye. A lista mostantól folyamatosan fejlődik, várhatóan évente mintegy 2500 növényt azonosítanak majd - írta a BBC News.

Az elemzés szerint mintegy 2,5 millió gombafaj élhet a Földön, s ezek 90 százalékát még nem azonosították. A tudósok hangsúlyozták, hogy a gombákban rejlő lehetőségeket - köztük azt, hogy képesek elfogyasztani a műanyagokat -, még csak most kezdjük érteni.

A botanikusok által felfedezett mintegy százezer új növényfajt sem osztályozták még hivatalosan. A kutatócsoport szerint ezek automatikusan a veszélyeztetettek közé sorolhatók mindaddig, míg az ellenkezője nem bizonyosodik be.

A tanulmány több mint 30 olyan globális "sötét pontot" is bejelölt a gazdag biodiverzitású országokban, amelyeket a botanikusok még nem fedeztek fel, és nem térképeztek fel. Több ilyen feltérképezetlen régió van Ázsiában, például Új-Guineában és Vietnamban.

Vidék veri Budapestet: meglepő fordulatok az áprilisi ingatlanpiacon

A korábbi évekhez képest visszafogottan teljesített a lakáspiac áprilisban az ingatlan.com elemzése szerint, ami legfőképp két hatásnak köszönhető. A húsvéti ünnepi időszak után az országgyűlési választások is az idei egyik leggyengébb aktivitását okozták a lakáspiac keresleti és kínálati oldalán.
2026. 05. 05. 05:00
Megosztás:

A korábbiaknál nehezebb volt az idei magyar írásbeli

Az elmúlt évek vizsgáinál nehezebbnek ítélték a hétfői magyar nyelv és irodalom írásbeli érettségi feladatait az MTI-nek nyilatkozó középiskolai tanárok.
2026. 05. 05. 04:30
Megosztás:

Mi történt a magyar tőzsdén áprilisban?

Szolidabb periódust követően ismét lendületet vett a Budapesti Értéktőzsde az országgyűlési választásokat követően. A BUX index 133 787,99 ponton zárta az áprilist, amely 10,2 százalékos emelkedést jelent márciushoz képest. A részvénypiaci aktivitás még tovább élénkült, a forgalom meghaladta az előző havi szintet. A legnépszerűbb részvények sorrendjében az OTP Bank, a MOL és a Richter Gedeon hármasa zárt az élen, 588,3, 78,9 és 74,6 milliárd forint értékű forgalommal, míg a brókercégek között továbbra is a WOOD & Company foglalta el az első helyet, a Concorde-ot és az ERSTE-t megelőzve.
2026. 05. 05. 04:00
Megosztás:

Új vezérigazgatóval, megújuló stratégiával tervezi a további növekedést az AKKO Invest

Új vezető kinevezésével gyorsíthatja növekedési terveinek megvalósítását a WING Csoporthoz tartozó AKKO Invest: a társaság Igazgatótanácsa Gerő Jánost nevezte ki vezérigazgatónak. A több mint három évtizedes ingatlanpiaci és vállalati tranzakciós tapasztalattal rendelkező szakember 2003 óta dolgozik a WING Csoportnál. Feladata a Budapesti Értéktőzsde Prémium kategóriájában jegyzett AKKO Invest stratégiájának megújítása és további dinamikus növekedésének megalapozása egy olyan integrált ingatlanpiaci szolgáltató felépítésével, amely az organikus fejlődés és akvizíciók révén öt éven belül 100 milliárd forintot meghaladó árbevételt érhet el.
2026. 05. 05. 03:30
Megosztás:

Évek óta nem láttunk ilyet: megállt a budapesti lakásár-emelkedés

2026 elején látványos fordulat következett be a budapesti lakáspiacon. A tavalyi év dinamikus drágulását mostanra a stagnálás váltotta fel. Az átlagos hirdetési négyzetméterár január óta szinte semmit nem változott, jelenleg 1,53 millió forint körül alakul, ami nagyon közel van az Otthon Start program által meghatározott felső négyzetméterár-korláthoz. Ez egyértelműen jelzi, hogy az ennél drágább ingatlanok iránt érezhetően visszaesett a kereslet – derül ki a zenga.hu legfrissebb elemzéséből.
2026. 05. 05. 03:00
Megosztás:

Trumpék kriptós cége visszaperelte Justin Sunt: újabb jogi háború a WLFI token körül

Éles fordulatot vett a World Liberty Financial és Justin Sun kapcsolata. A Trump családhoz köthető kriptós projekt rágalmazási pert indított egyik legismertebb korai támogatója ellen, miközben a WLFI token árfolyama továbbra is jelentős veszteségben áll a nyilvános kereskedés elindulása óta.
2026. 05. 05. 02:30
Megosztás:

Kerozinválság: Drágulhat a nyaralás idén, de nincs ok pánikra

A globális kerozinválság ellenére Magyarország helyzete stabilabb, mint sok más országé. A hazai ellátást a százhalombattai finomító biztosítja, ami csökkenti a közvetlen ellátási kockázatokat. Bár a drágulás így sem kerülhető el, a rendszer működése jelenleg nem került veszélybe.
2026. 05. 05. 02:00
Megosztás:

Hazatérő magyarok ezrei keresnek új irányt

Az elmúlt években sok magyar döntött úgy, hogy külföldön vállal munkát. Volt, aki a magasabb fizetés reményében indult el, mások stabilabb megélhetést, kiszámíthatóbb rendszert vagy gyorsabb előre lépési lehetőséget kerestek. Ugyanakkor a hírek szerint egyre többen térnének haza és Magyarországon építenének új karriert. Szakértők szerint ugyanakkor a mostani hazatérési hullám egyik legérdekesebb jellemzője az, hogy nem menekülésszerű, hanem stratégiai jellegű.
2026. 05. 05. 01:30
Megosztás:

Nyakunkon az EURÓ bevezetése! Mi lesz a nyugdíjakkal?

Magyarországon ismét politikai és gazdasági közbeszéd tárgya lett az euró bevezetése. Magyar Péter és a Tisza Párt az elmúlt időszakban több alkalommal is úgy kommunikálták, hogy Magyarország számára stratégiai cél lenne az euróövezethez való csatlakozás. A Reuters beszámolója szerint a Tisza programja azt célozza, hogy Magyarország 2030-ra teljesítse az euróövezeti feltételeket, míg a kampányban az euró bevezetése mint 2030 körüli cél jelent meg.
2026. 05. 05. 01:00
Megosztás:

Hivatalból indult büntetőeljárás az MNB "általi presszió" ügyében

Hivatalból indított büntetőeljárást a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) a Magyar Nemzeti Bank (MNB) "általi presszió" ügyében, és a sajtóban megjelent információk alapján kezdett nyomozásba a rendőrség - közölte a KR NNI a police.hu oldalon hétfőn.
2026. 05. 05. 00:05
Megosztás:

Magyar fejlesztésű készítmény segíthet a növénytermesztésben

Segítheti a növénytermesztést egy magyar fejlesztésű készítmény, a FitoWool gyapjúpellet, amely előnyös tulajdonságainak köszönhetően széles körben alkalmazható termék lehet nemzetközi szinten is - mondta Áder János volt köztársasági elnök Kék bolygó című podcastjának hétfőn megjelent adásában, amely a legnépszerűbb videómegosztón is megtekinthető.
2026. 05. 04. 23:30
Megosztás:

Szlovák-magyar fejlesztések kezdődtek a Novohrad-Nógrád Geopark területén

Szlovák-magyar együttműködésben kezdődött komplex turisztikai fejlesztés a Novohrad-Nógrád Geopark területén, kerti kisvasút épül a salgótarjáni Földalatti Bányamúzeumban, földrengésszimulátorral bővülnek az Ipolytarnóci Ősmaradványok, felújítják a Palóc Zöld turistautat is - a részletekről a Nógrádi Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója tájékoztatta hétfőn az MTI-t.
2026. 05. 04. 23:00
Megosztás:

Leáll a forgalom a debreceni repülőtéren péntek reggelig

Preventív pályakarbantartás kezdődött hétfőn a debreceni repülőtéren, ezért délután 13.45 órától péntek reggel 7 óráig szünetel a forgalom a légikikötőben - közölte honlapján a repülőtér.
2026. 05. 04. 22:30
Megosztás:

Átmeneti lassulás volt a 20 millió forint feletti átutalási rendszerben

A GIRO által üzemeltetett egyik szolgáltatás, az IG2-es elszámolási platformnál nem tervezett, átmeneti szolgáltatáslassulás volt tapasztalható hétfőn, jellemzően a 20 millió forintot meghaladó egyedi tranzakciók és csoportos utalásokra használt rendszerben, a bankok közötti elszámolásoknál - tudatta a GIRO Zrt. a honlapján hétfőn délután.
2026. 05. 04. 22:00
Megosztás:

A Pick Szeged árbevétele nőtt, adózott eredménye csökkent 2025-ben

Nőtt a Pick Szeged Zrt. árbevétele, miközben adózott eredménye csökkent 2025-ben az előző évhez képest - közölte a húsipari vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján közzétett éves beszámolójában.
2026. 05. 04. 21:30
Megosztás:

Beépített mesterséges intelligenciával emeli új szintre az auditot az EY

Az EY világszerte – így Magyarországon is – beépítette az AI-ügynököket (agentic AI) a könyvvizsgálati szolgáltatásaiba. Az új megoldás jelenleg mintegy 160 000 auditmegbízást képes hatékonyan támogatni. Az EY célja, hogy egyszerűsítse a folyamatokat, javítsa a kockázatértékelést, valamint átláthatóbb és hatékonyabb működést biztosítson mind ügyfelei, mind munkatársai számára. ---
2026. 05. 04. 21:00
Megosztás:

Az Alteo árbevétele nőtt, EBITDA-eredménye csökkent az idei első negyedévben

Az energetikai szolgáltató- és kereskedő Alteo 36 milliárd forint konszolidált árbevételt ért el az idei első negyedévben, 24 százalékkal többet, mint az előző év azonos időszakában, míg kamat-, adófizetés és amortizáció előtti eredménye (EBITDA) 2,78 milliárd forint volt, 23 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakának szintjétől - közölte a vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján hétfőn.
2026. 05. 04. 20:30
Megosztás:

Bitcoin árfolyam: könnyen elérhető a 95 000 dollár, ha kitart a lendület

A Bitcoin ismét a kriptopiaci figyelem középpontjába került, miután több technikai, intézményi és makrogazdasági jelzés is arra utal, hogy a BTC árfolyama akár a 95 000 dolláros szint felé is elmozdulhat. A kereskedők számára ez a hét kulcsfontosságú lehet: a heti zárások, az ETF-beáramlások, a likvidációs zónák és a jegybanki kommunikáció együtt dönthetik el, hogy folytatódik-e az emelkedő trend, vagy megtorpan a Bitcoin lendülete.
2026. 05. 04. 20:00
Megosztás:

Nyári ruhák, pizsamák, hálóingek az ellenőrzési polcon – Széles körű hatósági vizsgálat indul a textiltermékek piacán

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) átfogó, laboratóriumi vizsgálatokkal egybekötött ellenőrzést indított a textiltermékek piacán. Az ellenőrzés célja annak megállapítása, hogy a kereskedelmi forgalomban kapható termékek megfelelnek-e a hatályos jogszabályi előírásoknak, valamint hogy a címkéken feltüntetett információk valós és megbízható tájékoztatást nyújtanak-e a fogyasztók számára.
2026. 05. 04. 19:30
Megosztás:

Ripple IPO: stratégiai kivárás borzolja a kriptoipar kedélyeit

Újra fellángolt a vita a Ripple tőzsdei bevezetése körül, miután Brad Garlinghouse vezérigazgató az XRP Las Vegas 2026 konferencián egyértelművé tette: a vállalat számára jelenleg nem prioritás az IPO. A döntés jól mutatja, hogy a Ripple inkább a szabályozási megfelelésre, az intézményi XRP-adopcióra és a hosszú távú növekedésre koncentrál, nem pedig egy gyors tőkepiaci megjelenésre.
2026. 05. 04. 19:00
Megosztás: