Kötelező akciózást vezet be a kormány

A háború és az elhibázott szankciós politika Európa szerte eddig nem látott inflációhoz vezetett; a kormány célja, hogy a szankciók sújtotta gazdasági helyzetben is megvédje a családokat, a nyugdíjasokat, a teljes foglalkoztatást, továbbá kivédje a recessziót, és év végére egyszámjegyűre csökkentse az inflációt - közölte a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) és az Agrárminisztérium (AM) pénteki közös közleményében.

Kötelező akciózást vezet be a kormány

A kormány ennek érdekében folyamatosan újabb eszközöket vezet be, a korábban meghozott 20 intézkedésen túlmutatóan a Gazdasági Versenyhivatallal egy közös online árfigyelő rendszert, a fogyasztóvédelmi hatósággal pedig egy olyan adatbázist hoz létre, amelyekkel a verseny fokozása érdekében célzottan figyeli és bemutatja a termékek árváltozását. Emellett szakmai egyeztetéseket folytat a legfontosabb terméktanácsok vezetőivel az egyes élelmiszer-alapanyagok árváltozása mögötti folyamatok pontos feltárása érdekében.

A kormány intézkedései működnek, az infláció januárban tetőzött, azóta folyamatos és trendszerű csökkenésnek indult. Az infláció mérséklődésének üteme azonban még nem áttörő - írta közleményében a két tárca. A kormány éppen ezért legutóbbi ülésén - amellett, hogy 2023. június 30-ig meghosszabbította az élelmiszerárstopot - görög és francia példák alapján új inflációellenes eszköz bevezetéséről határozott: a jelentősebb bevétellel rendelkező kiskereskedelmi üzleteket rendszeres akciók meghirdetésére kötelezi, és ennek hatékony végrehajtása érdekében a következő elvi döntéseket hozta.

A tervezett szabályozás szerint a fontosabb élelmiszereket 20 termékkategóriába (például baromfihús, sajt, kenyér, péksütemény, zöldség, gyümölcs) sorolják be annak érdekében, hogy kellően széles termékskálára terjedjen ki a kedvezményes vásárlás lehetősége. Az érintett kiskereskedelmi üzleteknek valamennyi kijelölt termékkategóriából egy-egy szabadon választott terméket a kötelező árleszállítást megelőző 30 napban tapasztalt legalacsonyabb árnál legalább 10 százalékkal szükséges kedvezőbb áron értékesíteniük. Az akciókra heti rendszerességgel kell sort keríteni, ami nem vonatkozhat árstopos termékekre.

A szabályozás alapján tehát az érintett kiskereskedelmi boltokban az adott héten az akciózott termék eltérhetnek egymástól, emellett egy adott kiskereskedelmi egységben hetente is változhat az adott termékek köre. Ez kiemelten fontos a verseny fenntartása érdekében - hívták fel a figyelmet a közleményben.

Az aktuális kedvezményezett árú termékek listáját az üzletek bejáratánál és az akciós újságokban jól látható módon fel kell tüntetni. Ez alapján minden héten a vásárlók rendelkezésére áll majd egy 20 termékből álló akciós árú élelmiszerkosár az adott boltban, amit az előző hónaphoz képest sokkal olcsóbban vásárolhatnak meg.

A kötelező akciózást legkésőbb 2023. június 1-ig vezetik be. A kormány a részletszabályok kidolgozására a Gazdaságfejlesztési Minisztériumot és az Agrárminisztériumot jelölte ki.

A kormány a vásárlók érdekében az új intézkedéstől azt várja, hogy az árak csökkentésével és a versenyhelyzet fokozásával megállítható a túlárazás és a spekuláció, így már a közeljövőben tovább mérséklődhet a szankciós infláció. Ahogy eddig is, mind a fogyasztóvédelem, mind a Gazdasági Versenyhivatal részéről folyamatosak és szigorúak lesznek az ellenőrzések - közölte a GFM és az AM.


Milliós állami támogatás járhat a lakáshitel-törlesztéshez

Egy tavalyi jogszabálymódosítás nyomán még népszerűbbé vált az egészségpénztári megtakarítások lakáshitel-törlesztésre történő felhasználása. Ehhez számottevő, hosszútávon akár több millió forintot kitevő állami támogatás is járhat, sőt, a befizetésekből az adóstárs is azonnal törleszthet. Mindennek az ügyintézésére immár létezik egy kényelmes, egyszerűen igénybe vehető megoldás.
2026. 06. 16. 04:00
Megosztás:

A Samsung SDIH a gödi lakosokkal együttműködve valósítja meg környezetvédelmi akciótervét

A Samsung SDI Hungary (SDIHU) átfogó intézkedéscsomag megvalósítását jelentette be, amellyel erősíteni kívánja az együttműködést Göd lakosságával a várost érintő környezetvédelmi és zajvédelmi kezdeményezések kapcsán.
2026. 06. 16. 03:00
Megosztás:

Strukturális fordulat előtt állhat a budapesti irodapiac

A budapesti irodapiacon növekedhet az igény a jó minőségű, modern irodákra, ami a beruházásokat is élénkítheti, az üresedési ráta Magyarországon akár 10 százalék alá is csökkenhet, ám a mesterséges intelligencia terjedése már középtávon is kockázatot jelent - áll Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdászának az MTI-hez hétfőn eljuttatott elemzésében.
2026. 06. 16. 02:30
Megosztás:

Bírságok tömkelege lesz postázva: pár napja maradt a kertes házak tulajdonosainak

A kerítés mögött burjánzó gaz nem magánügy: ha parlagfű nő benne, a hatóság szerint már közegészségügyi kockázat. A következő hetekben sok kertes ház, telek, zártkert és elhanyagolt udvar tulajdonosa szembesülhet azzal, hogy a „majd hétvégén lekaszálom” hozzáállás akár több százezer forintos, nagyobb területnél milliós következménnyel járhat.
2026. 06. 16. 02:00
Megosztás:

Fordulat a devizaváltásban – Az idei nyaraláshoz már a hazai bankoknál kaphatunk olcsóbban eurót?

Hosszú éveken át élt alapvetésként a köztudatban, hogy ha euróra vagy más külföldi pénznemre van szükségünk, a neobankok kínálják a legolcsóbb megoldást a középárfolyamos váltással. A hazai bankszektor azonban felvette a kesztyűt: ma már több hagyományos pénzintézet is olyan konstrukciókat kínál, amelyek bizonyos keretek között nemcsak versenyképesek, hanem konkrétan olcsóbbak is lehetnek a fintecheknél – áll a money.hu legfrissebb elemzésében.
2026. 06. 16. 01:30
Megosztás:

Sok készpénzt tartasz otthon? Baj lesz belőle!

Sokan még mindig úgy érzik: az a pénz van igazán biztonságban, amit otthon, kézzel fogható formában tartanak. Egy boríték a fiók mélyén, néhány köteg bankjegy a szekrényben, „vészhelyzeti tartalék” a matrac alatt – ismerős megoldások ezek.
2026. 06. 16. 01:00
Megosztás:

Közel 41,5 milliárd forint értékű hálózatfejlesztési beruházást zárt le az OPUS TITÁSZ

Az OPUS TITÁSZ közel 41,5 milliárd értékű villamosenergia-hálózatfejlesztési beruházást valósított meg az EU és a kormány Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközének (RRF) 50 százalékos vissza nem térítendő támogatásával a Széchenyi Terv Plusz keretében - közölte a társaság az MTI-vel hétfőn.
2026. 06. 16. 00:30
Megosztás:

Megújul a népligeti buszállomás utastájékoztatási rendszere

Ezekben a hetekben teljesen megújul a Népliget autóbusz-állomás utastájékoztatási rendszere, majd a munka később más, nagy forgalmú állomásokon folytatódik - jelentette be a közlekedési és beruházási miniszter hétfőn a Facebookon.
2026. 06. 15. 23:30
Megosztás:

A visegrádi országok képviselőivel egyeztetett a külügyminiszter

Orbán Anita külügyminiszter a visegrádi országok (V4) külügyi képviselőivel egyeztetett Luxemburgban, az uniós Külügyek Tanácsa ülése alkalmából hétfőn.
2026. 06. 15. 23:00
Megosztás:

Az EU ezentúl kibervédelmi támogatást is nyújt Ukrajnának súlyos támadások esetén

Jóváhagyta az európai uniós tagállamok kormányainak képviselőiből álló Tanács Ukrajna csatlakozását az uniós kiberbiztonsági tartalékhoz hétfőn, így az ország rendkívüli uniós támogatást vehet igénybe nagyszabású kiberbiztonsági incidensek esetén.
2026. 06. 15. 22:30
Megosztás:

Moszkva tájékoztatást vár Washingtontól az amerikai rendezési elképzelésekről

Moszkva arra számít, hogy Steven Witkoff, Donald Trump amerikai elnök különmegbízottja, valamint Jared Kushner, az elnök veje a közelgő oroszországi látogatása során tájékoztatást ad arról, hogy az amerikai fél miként szándékozik végrehajtani az alaszkai orosz-amerikai csúcstalálkozón megvitatott megállapodásokat - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter hétfői minszki sajtótájékoztatóján.
2026. 06. 15. 22:00
Megosztás:

Az EP elnöke bejelentette a Tisza Párt két új EP-képviselőjét

Roberta Metsola, az Európai Parlament (EP) elnöke a testület strasbourgi plenáris ülésén bejelentette, hogy május 22-i hatállyal Bogdán Csaba és Weisz Viktor a Tisza Párt két új EP-képviselője.
2026. 06. 15. 21:30
Megosztás:

Jelentősen bővíti létszámát Szegeden a ContiTech

Jelentős bővítésbe kezd a ContiTech Rubber Industrial Kft. Szegeden: a most induló toborzási kampányban a vállalat összesen 130 új szellemi munkatárs felvételét tervezi 2027 végéig - tájékoztatta a cég hétfőn az MTI-t.
2026. 06. 15. 21:00
Megosztás:

Aktív, dolgozó és önkénteskedő nyugdíjasok formálják a hosszú élet új ritmusát

A nyugdíjas évek Magyarországon egyre kevésbé jelentenek visszavonulást, sokan aktívak maradnak, munkát vállalnak vagy közösségi szerepet töltenek be. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint ma már 140–150 ezer nyugdíjas végez keresőtevékenységet, ami az elmúlt tíz évben körülbelül 2,5–3-szoros növekedést jelent.
2026. 06. 15. 20:00
Megosztás:

Elfogadták az alaptörvény tizenhatodik módosítását

Elfogadta az Országgyűlés hétfőn az alaptörvény tizenhatodik módosítását, amely nyolc évben korlátozza a miniszterelnöki megbízatás maximális hosszát.
2026. 06. 15. 19:30
Megosztás:

Nőtt az Egyesült Államok ipari termelése májusban

Az elemzők által vártnál kisebb mértékben nőtt az ipari termelés az Egyesült Államokban májusban havi összevetésben, míg éves szinten gyorsuló ütemű bővülést jegyeztek fel - derült ki az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) hétfőn közzétett adataiból.
2026. 06. 15. 19:00
Megosztás:

Kína üdvözli az amerikai-iráni megállapodást

Kína üdvözli az Egyesült Államok és Irán között létrejött megállapodást, amelynek részeként újraindulhat a hajóforgalom a Hormuzi-szorosban - közölte Lin Csien, a kínai külügyminisztérium szóvivője hétfőn a tárca szokásos pekingi sajtótájékoztatóján.
2026. 06. 15. 18:30
Megosztás:

Újabb szankciókat fogadott el az EU Oroszországgal szemben

Újabb szankciókat fogadott el hétfőn az uniós tagállamokat tömörítő Tanács az Ukrajna elleni orosz agresszióval összefüggésben; a büntetőintézkedések az orosz hadiipari komplexumot, az energiaszektorból származó bevételeket biztosító úgynevezett árnyékflottát, az Oroszország által folytatott hibrid műveletek és dezinformációs kampányok szereplőit, valamint az emberi jogok megsértéséért felelős személyeket és szervezeteket célozzák.
2026. 06. 15. 18:00
Megosztás:

Ázsia stabilcoin-forradalma: Japán bankjai, Hongkong szabályai és a tokenizált eszközök új korszaka

A stabilcoinok már nem pusztán kriptotőzsdei segédeszközök vagy dollárhoz kötött digitális parkolópályák. Ázsiában egyre inkább rendszerszintű fizetési infrastruktúrává válnak, miközben a régió pénzügyi szabályozói sorra döntik el, kik bocsáthatnak ki ilyen digitális pénzeket, milyen feltételek mellett, és hogyan illeszkedhetnek ezek a hagyományos bankrendszerbe.
2026. 06. 15. 17:30
Megosztás:

Az Alteo 25-40 milliárd forintos kötvénykibocsátást tervez ősszel

Az Alteo Energiaszolgáltató Nyrt. 25-40 milliárd forint összértékű kötvénykibocsátást készít elő intézményi befektetők számára, a forrásbevonás a tervek szerint ősszel indulhat - közölte a társaság hétfőn a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján megjelent rendkívüli tájékoztatásában.
2026. 06. 15. 17:00
Megosztás: