Magasabb bérekért tüntettek Horvátországban

Mintegy ezer igazságügyi alkalmazott tüntetett pénteken Horvátországban 400 eurós fizetésemelést, illetve a kollektív tárgyalások szabályozását követelve a bíróságokon és az ügyészségen - közölte a horvát közszolgálati televízió a helyszínről jelentkezve.

Magasabb bérekért tüntettek Horvátországban

A tüntetők az egész ország területéről gyűltek össze, majd dobokkal, sípokkal és transzparensekkel vonultak a kormány épülete elé. A demonstrációt négy hete tartó sztrájk előzte meg. Közben több fordulóban is tárgyalt a szakszervezet az igazságügyi minisztérium képviselőivel, de nem született megegyezés, ezért szervezték a tiltakozást. .

Ivo Suskovic, az állami tisztviselők szakszervezetének elnöke elmondta: a tárgyalások azért hiúsultak meg, mert nem kaptak konkrét ajánlatot az illetékes minisztériumtól, így nem volt miről egyeztetniük. Ezzel szemben a tárca azt állítja: szándéknyilatkozatot ajánlott fel, amelyben ígéretet tett arra, hogy állandó párbeszédet folytatnak a szakszervezetekkel mindaddig, amíg meg nem születnek azok a jogi megoldások, amelyek szabályozzák az állami és közszolgálati bérek kérdését, és ki nem egyenlítik a jövedelmeket a különböző intézményekben.

Ivan Malenica közigazgatási és igazságügyi miniszter a sajtónak úgy nyilatkozott: az új bértörvényről a nyári szünet előtt szavaz a horvát parlament első olvasatban.

A kormány két hete állapodott meg a szakszervezetekkel az állami és köztisztviselők bérének növeléséről. Ez több mint 200 ezer hivatalnokot érint, a béremelések pedig 60-tól 100 euróig terjednek.

Állandó ideiglenes pótlékról van szó, az alapbérről szeptemberben folytatódnak a tárgyalások - mondta az igazságügyi miniszter, hozzátéve, hogy az elmúlt 5 évben az igazságügyi alkalmazottak alapbére harmadával, a jegyzőké 38 százalékkal nőtt ugyanebben az időszakban.

A 6415 bírósági tisztviselő többsége nő, fizetéseik pedig 500-600 eurót tesznek ki, ami az érintettek szerint nem elég az alapvető életszükségletekhez. A tüntetésen azt üzenték a kormánynak, hogy mindvégig kitartanak, mert nincs vesztenivalójuk.

Horvátországban már május eleje óta akadozik az igazságügyi szolgáltatás. Korábban az elsőfokú bíróságokon kezdtek kéthetes figyelmeztető sztrájkba a bírók magasabb béreket követelve, most pedig a bírósági tisztviselők nem veszik fel a munkát. A bírákkal rövid időn belül megegyezett a kormány.

A kabinet az igazságügyi alkalmazottak ügyében a bírósághoz is fordult; de a megyei bíróság, majd a legfelsőbb bíróság is arra a következtetésre jutott, hogy "a bírósági tisztviselők és alkalmazottak sztrájkja jogszerű, azt a gazdasági és társadalmi érdekek védelme és előmozdítása céljából szervezték meg".


Moszkva adott otthont a BRICS-országok első kvantumtechnológiai fórumának

A BRICS-országcsoport első Kvantumtechnológiai Fórumát Moszkvában rendezték, amelyen tudósok, iparági szakértők és kormányzati képviselők vitatták meg az érintett országok kvantumtechnológiák terén folytatott együttműködését. A Roszatom vezetésével eddig hét kvantumszámitógépet fejlesztettek ki Oroszországban aminek köszönhetően a világ három vezető országának egyike Oroszország.
2026. 06. 16. 22:00
Megosztás:

Mi most a legjobb kripto befektetés? Íme az elmúlt 24 óra legnagyobb nyertesei

A kriptopiac ismét megmutatta, miért számít a világ egyik legizgalmasabb pénzügyi ökoszisztémájának. Miközben a Bitcoin és az Ethereum árfolyama viszonylag kiegyensúlyozott mozgást mutatott, a második vonalban olyan projektek robbantak be, amelyek néhány óra alatt kétszámjegyű emelkedést produkáltak.
2026. 06. 16. 21:30
Megosztás:

Regionális szakmai- és tesztközpont jöhet létre Magyarországon a nem halálos védelmi eszközök területém

A 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. (4iG SDT) előzetes megállapodást írt alá a brazil CONDOR Non-Lethal Technologies vállalattal a párizsi Eurosatory 2026 nemzetközi védelmi ipari kiállításon. Az együttműködés célja egy magyarországi közös vállalat, valamint egy európai piacot kiszolgáló regionális szakmai és tesztközpont létrehozása a nem halálos védelmi eszközök területén. A jelenlegi megállapodás a 2025 augusztusában aláírt szándéknyilatkozat megerősítése és az együttműködés további feltételeinek részletes rögzítése, amely a rendvédelmi eszközök területére is kibővíti a 4iG SDT hagyományosan katonai felhasználású fegyver- és lőszergyártási üzletágának képességeit.
2026. 06. 16. 21:00
Megosztás:

Az MVM egységesíti ügyfélkiszolgálási rendszereit

Az MVM egységesíti ügyfélkiszolgálási rendszereit, ezáltal nemcsak az egyetemes szolgáltatásban ellátott ügyfelek, hanem a versenypiaci villamosenergia-vásárlók, valamint az MVM Démász elosztói ügyfelei is egyszerűbben intézhetik ügyeiket, az átállással átmeneti ügyintézési korlátozást vezetnek be, a változásról az érintettek személyre szabott tájékoztatást kapnak - közölte az MVM kedden az MTI-vel.
2026. 06. 16. 20:30
Megosztás:

Lassan 250 millió újrahasznosítható italdoboz készült a Ball makói üzemében, és 70 új munkatársat vennének fel a gyárba

Tovább bővíti csapatát nemrég megvásárolt makói üzemében a fenntartható alumíniumcsomagolások terén világszerte vezető Ball Corporation. A gyáregység egyre fontosabb szerepet játszik az ügyfelek kiszolgálásában és a körforgásos csomagolási megoldások elterjesztésében Európában, erősítve a Ball hosszú távú jelenlétét a régióban.
2026. 06. 16. 20:00
Megosztás:

Szerbia és a Mol aláírta a NIS irányításáról szóló részvényesi megállapodást

Aláírták a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) irányításáról szóló részvényesi megállapodást a szerb kormány és a Mol képviselői - közölte a szerbiai közszolgálati televízió (RTS) kedden.
2026. 06. 16. 19:30
Megosztás:

Milyen európai vizei az idei nyári fürdőzéshez?

Az európai természetes fürdőhelyek túlnyomó többsége biztonságos, több mint 85 százalékuk megfelel az Európai Unió legszigorúbb, kiváló minőségi előírásainak, míg a vizsgált fürdővizek 96 százaléka megfelelt legalább a minimális minőségi előírásoknak és csak 1,5 százalékuk tartozik a kifogásolható kategóriába - derül ki az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) és az Európai Bizottság közösen összeállított és kedden közzétett értékeléséből.
2026. 06. 16. 19:00
Megosztás:

Már a héten olcsóbb lehet a benzin és a gázolaj a védett árnál

A kőolaj világpiaci árának csökkenése és a forint erősödése miatt már a héten olcsóbb lehet a védett árnál a kutakon a benzin és a gázolaj - jelentette be Magyar Péter miniszterelnök Facebook-oldalán kedden.
2026. 06. 16. 18:30
Megosztás:

Iráni konfliktus: Az elmúlt napok eseményei optimizmusra adnak okot

Az elmúlt néhány nap eseményei óvatos optimizmusra adnak okot a közel-keleti helyzettel kapcsolatban - jelentette ki Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő Strasbourgban kedden.
2026. 06. 16. 18:00
Megosztás:

Medúzák az Adrián: duplán fájhat a csípés, ha nincs biztosítás

A klímaváltozás hatására egyre több, emberekre is veszélyes faj jelenik meg a környező országokban - a magyarok kedvenc nyári úti célján, Horvátországban idén is okozhat nehéz perceket az iránytű medúza jelenléte. Az Insura szakértője arra figyelmeztet, hogy Horvátországban egészségbiztosítási kártyával sem ingyenes az egészségügyi ellátás, így az utasbiztosítási védelem már a közeli úti célok esetén is egyre fontosabb.
2026. 06. 16. 17:30
Megosztás:

MBH Bank: csökkent a logisztikai ágazat teljesítménye az első negyedévben

Az év elején az enyhén erősödő gazdaság sem tudta pozitív irányba fordítani a logisztikát, az első negyedévben csökkent az ágazat teljesítménye, ez sorozatban a hetedik negyedév, ami éves szinten csökkenést mutat, de a második és harmadik negyedév fordíthat ezen az MBH Bank elemzése szerint.
2026. 06. 16. 17:00
Megosztás:

Hosszú távra szóló stratégiát hirdettek meg a Magosz ifjú gazdái

Hosszú távra szóló, kihívásokat azonosító és javaslatokat tartalmazó stratégiát hirdettek meg a Magyar Gazdakörök és Gazdaszervezetek Szövetségének (Magosz) ifjú gazdái - jelentették be az érdekképviselet vezetői sajtótájékoztatón kedden, Budapesten.
2026. 06. 16. 16:30
Megosztás:

Mikor indul a hazai dinnyeszezon?

A hazai termelők várhatóan június 24-én kezdik meg a görögdinnye szállítását a Lidl Magyarország logisztikai központjaiba, ezután a magyar dinnye fokozatosan átveszi a külföldi termékek helyét és hazai áruval fedezik majd a keresletet - mondta Szlavikovics Zita, a vállalat igazgatóságának elnöke az Agrár- és Élelmiszergazdaságért Felelős Minisztérium és az áruházlánc keddi budapesti sajtótájékoztatóján.
2026. 06. 16. 16:00
Megosztás:

Mészáros Lőrinc a leggazdagabb magyar az idei százas listán is

A leggazdagabb magyarok százas listájának élén az idén is Mészáros Lőrinc vállalkozó szerepel, a második Csányi Sándor, az OTP elnöke, a harmadik helyen pedig az idén is a gépgyártásban érdekelt Felcsuti Zsolt áll - derült ki a kiadvány honlapján közzétett közleményből.
2026. 06. 16. 15:00
Megosztás:

Aranyopciók érkeztek a Bybitre: új piac nyílt a Tether Gold előtt

A tokenizált arany újabb lépést tett a professzionális kriptokereskedés felé. A Bybit elindította a Tether Goldra épülő opciós kereskedést, amely USDT-ben elszámolt derivatívákkal ad lehetőséget kockázatkezelésre, aranyár-spekulációra és összetettebb intézményi stratégiák kialakítására.
2026. 06. 16. 14:30
Megosztás:

Hogyan Alkalmazkodik a Betscore Online a Modern Játékosok Elvárásaihoz

Az online szórakoztatóipar az elmúlt években olyan ütemben változott, hogy a korábban elfogadható megoldások mára egyszerűen elavultnak számítanak.
2026. 06. 16. 13:56
Megosztás:

Ez lett a megduplázott ingyenes keretből: ennyivel több pénzt veszünk ki a szaporodó ATM-ekből

Kiderült, mit ér a sokkal több bankjegykiadó automata és a duplájára emelt ingyenes készpénzfelvételi limit: új csúcsra, 124 ezer forint fölé ugrott az első negyedévben az egy kártyás készpénzfelvételre jutó átlagos összeg. A BiztosDöntés.hu elemzése szerint viszont hiába telepítettek több száz új ATM-et a bankok, mégis kevesebbszer használták ezeket.
2026. 06. 16. 13:30
Megosztás:

Sepsiszentgyörgyi üzemet vásárolt fel a Reed Capital magántőkelap

Sepsiszentgyörgyi üzemet vásárolt fel a Reed Capital magántőkelap - írja a profit.ro a vállalat közleménye alapján.
2026. 06. 16. 13:00
Megosztás:

MEKH: felmérés készül a tervezett szélerőmű kapacitásokról

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) a következő hetekben felméri az új szélerőmű-kapacitások létesítésére vagy a meglévő kapacitások bővítésére irányuló piaci elképzeléseket - hívta fel a figyelmet keddi közleményében a hivatal.
2026. 06. 16. 12:00
Megosztás:

A Mol-csoport termelésmegosztási megállapodást írt alá líbiai tengeri kutatásról

A Mol-csoport termelésmegosztási megállapodást írt alá líbiai tengeri kutatásról, amely szeizmikus adatgyűjtést és egy kutatófúrást is magában foglal - közölte a vállalat kedden a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2026. 06. 16. 11:30
Megosztás: