Másfél milliárd forintot meghaladó uniós forrásból újítják fel a Návay-kúriát Óföldeákon

Csaknem 1,75 milliárd forint uniós forrásból újítják fel a Návay-kúriát a Csongrád-Csanád megyei Óföldeákon - hangzott el pénteken a helyszínen tartott konferencián.

A projekt az uniós VI-A Románia-Magyarország Együttműködési Program keretében valósul meg; összköltsége 10,558 millió euró, amelyből a projektvezető romániai Temes megyét 6,2; Óföldeákot 4,688 millió euró illeti. A projektet 2027 végéig kell megvalósítani.

Simonné Sinkó Erika (független), a Makóhoz közeli, kevesebb, mint 500 lakosú Óföldeák polgármestere elmondta, teljes külső-belső felújítás, a kastélykert revitalizálása és korhű bútorok beszerzése is része a projektnek.

Exkluzív rendezvénytér jön létre, ahol az önkormányzati rendezvényeket tartják majd; de családi és céges rendezvények, konferenciák helyszíneként is szolgál majd. A bérleti díjból az önkormányzatnak plusz forrása keletkezik, amelyet a fenntartásra tud fordítani

- jegyezte meg.

A kúriában állandó kiállítás és egy Návay-emlékszoba is létesül, utóbbiba a család tagjai ajánlottak fel tárgyakat - jegyezte meg.

Sófalvi Örs Ákos, a K2 Lab Építész Kft. ügyvezetője, a felújítás tervezője elmondta, korhű, történeti felújítást terveznek; jelenleg is zajlanak a diagnosztikai vizsgálatok és a történeti kutatások. Hozzátette, a kastélyt és a templomot egykor angolkert jellegű park kötötte össze, amelyetb szintén megújítanak.

A Návay család és a település története a 17. század óta összefonódik, a török dúlás után, majd az 1845-ös nagy árvíz után is ők kezdték meg az újjáépítést, a hitélet újjászervezését, a templom felújítását. A család jelentős tisztségeket töltött be az évszázadok során, alispánt, királyi tanácsost, prépostot is adott, Návay Lajos pedig országgyűlési képviselő volt, aki 1919-ben halt mártírhalált

- ismertette Sófalvi Örs Ákos.

Megjegyezte, 1845 után már a mintegy 4 kilométerre lévő Földeákon építették újjá a települést, a helyszínen csak a családi birtok újjászervezését végezték el. Az óföldeáki kúria az 1860-as években épült klasszicista stílusban - mondta a tervező.

Temes megyében a Hunyadi-vár keleti szárnyának földszintjét, valamint első és második emeletét restaurálják, és kialakítanak egy multifunkcionális csarnokot, egy katonai témájú kiállítást, a Bánság történelmét bemutató állandó tárlatot (az őskortól a középkorig), egy temetési szertartásokat bemutató kiállítást. Itt kap helyet A bánsági élet társadalmi trilógiája elnevezésű állandó kiállítás is.

Florin Popovic, a Temes Megyei Önkormányzat alelnöke a konferencián elmondta, a vár teljes felújítására 50 millió euróra lenne szükség; az Interreg programból a keleti szárnyat újítják fel, más forrásból, 7 millió euróból a nyugati szárnyat, és van még 4 millió euró szintén más forrásból. Az összeg legnagyobb részét a Temes megyei tanács biztosítja. Reményeik szerint 2028-2029-ben meg tudják nyitni a várat a nagyközönség előtt - közölte.

Hová utazik a legtöbb magyar szilveszterkor? Mutatjuk!

Eger, Pécs és Szeged a szilveszterezők körében legnépszerűbb hazai település a Szallas.hu friss adatai szerint. A vendégek zöme 2–3 éjszakára marad, és 170 ezer forint alatt fizet a szállásért. A szállástípusok versenyét az apartmanok nyerik.
2025. 12. 31. 13:00
Megosztás:

Lézershow és fényjáték lesz szilveszterkor több erdélyi városban

Tűzijáték helyett lézershow-val és fényjátékkal köszöntik a 2026-os évet több erdélyi városban szilveszterkor. Egyes önkormányzatok állatvédelmi szempontokkal indokolták a váltást, máshol anyagi okokból marad el a tűzijáték.
2025. 12. 31. 12:00
Megosztás:

Lengyelországban több helyszínen tartottak tüntetéseket a Mercosur-megállapodás ellen

Közúti tiltakozásokat szerveztek a gazdák Lengyelország több pontján az Európai Unió (EU) és a dél-amerikai Mercosur-országok közötti szabadkereskedelmi megállapodás megkötése ellen.
2025. 12. 31. 11:00
Megosztás:

Gyengült a forint szerda reggelre

Gyengült a forint szerda reggelre a kedd esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben. A forint az idén összességében erősödött a főbb devizákkal szemben.
2025. 12. 31. 10:00
Megosztás:

Jóval többet költhetnek lakáshitelük kedvezményes törlesztésére az egészségpénztári tagok

Több mint tizedével nő 2026-ban a lakáshitelek törlesztésére, illetve a beiskolázásra fordítható egészségpénztári megtakarítások összege is, miután a minimálbér 11 százalékkal emelkedik – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója.
2025. 12. 31. 10:00
Megosztás:

Több, mint 4,1 milliárd forintot hajtott a GVH a magyar embereknek és vállalkozásoknak

Több mint 3,3 milliárd forint bírságcsökkentést adott a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) az együttműködő és jogkövetésre törekvő vállalkozásoknak 2025-ben. Ez az összeg így a magyar gazdaságban maradt. A magyar emberek további, mintegy 800 millió forint értékű közvetlen kompenzációt is kaptak a jogsértéseket elkövetett vállalkozásoktól a GVH eljárásainak köszönhetően. A nemzeti versenyhatóság 2025-ben is kiemelt figyelmet fordított a globális technológiai vállalkozások, valamint az élelmiszer-kiskereskedelmi cégek vizsgálatára.
2025. 12. 31. 09:00
Megosztás:

Minden eddiginél többet neteztek és streameltek az év utolsó hónapjában

Jelentősen meghaladta a Magyar Telekom decemberi vezetékes- és mobilinternet forgalma az előző év azonos időszakát. A növekedést a Magenta Moments kalendárium kedvezményei, a korlátlan mobilnet-ajánlatok és a november végén meghirdetett 3 hónapos díjmentes Disney+ előfizetés is fokozták. Az ünnepi időszakon kívül az év során több kiemelkedő gaming- és sportesemény, valamint új sorozatévad is hozzájárult a forgalmi csúcsokhoz.
2025. 12. 31. 08:00
Megosztás:

Albérletpiac 2026: nincs okuk pezsgőt bontani a bérbeadóknak

Az Otthon Start Program tartós ársapkát húzott a budapesti albérletpiacra szeptember óta, amely 2026-ban és akár azt követően is korlátozhatja majd a bérleti díjak emelkedését – derül ki a Rentingo friss albérletpiaci előrejelzéséből. A bérbeadó platform szerint a budapesti használt lakások felértékelődési potenciálja erősen csökkent, ezért arra lehet számítani, hogy jövő évben bezuhan a tisztán piaci alapon történő befektetési célú lakásvásárlások száma. A bérbeadók számára különösen a 250 ezer forint feletti árszinten maradhat nehéz a terep, miközben a választási évben a bérlők jövedelmi helyzete javulhat, ami az alsóbb árkategóriákban várhatóan stabilizálja a keresletet.
2025. 12. 31. 07:00
Megosztás:

Az év utolsó napjaiban rekordot dönt a snackek iránti kereslet a Kifli.hu-n

A szilveszter a snackek egyik legnagyobb bevételt generáló időszaka a Kifli.hu online szupermarketben. Az év utolsó napjaiban, december 28–31. között a snackek forgalma az év többi napjához képest akár háromszorosára is megugrik. A kategória éves árbevétele meghaladja a 97 millió forintot, ami jól mutatja, hogy a snackek népszerűsége nem csupán a szezonális csúcsidőszakoknak köszönhető.
2025. 12. 31. 06:00
Megosztás:

Pályaválasztás, diploma, jövő – mire érdemes figyelni az egyetemválasztásnál?

Magyarországon közel 330 ezer hallgató (KSH) tanul felsőoktatásban, és a friss diplomások mintegy 90%-a (Education and Training Monitor 2025) rövid időn belül el tud helyezkedni. A diploma ma is érték, a kérdés az, hogy a gyorsan változó világban mit érdemes tanulni.
2025. 12. 31. 05:00
Megosztás:

Strukturális fordulópont előtt a piacok 2026-ban

2026 küszöbén a globális befektetési környezet összességében kedvezően alakul a kockázatos eszközök számára. A növekedés stabil maradhat, a monetáris és fiskális politikák pedig várhatóan támogatóak lesznek. Bár az elmúlt évben számos piaci aggodalom került előtérbe – a makacs alapinflációtól a vámok potenciális hatásáig –, ezek egy része mára mérséklődött. A Fidelity International elemzői szerint azonban a strukturális átalakulások továbbra is érdemi figyelmet igényelnek: ide tartoznak az AI-vezérelt beruházási trendek, a globális fragmentáció erősödése, a Fed függetlenségét övező kérdések, a részvénypiac koncentrációja és a dollár várható leértékelődése.
2025. 12. 31. 04:00
Megosztás:

Melyik faj lesz az év hala 2026-ban?

A Magyar Haltani Társaság felhívja a figyelmet, hogy már csak az utolsó napok maradtak az Év hala 2026 szavazáson való részvételre. A voksokat december 31-én, déli 12 óráig lehet leadni a társaság honlapján. A nyilvános választás célja idén is őshonos halfajaink megismertetése és népszerűsítése. Most dől el, melyik halfaj viselheti 2026-ban az Év hala címet.
2025. 12. 31. 03:00
Megosztás:

Így lehetséges a 100%-os bér- és nyugdíjemelés Magyarországon

Az Alternatív Szabadság Párt (ASP) bemutatta átfogó gazdasági modelljét, amely a progresszív adózás, a profitkivét magasabb megadóztatása és az állami kiadások átcsoportosítása révén fedezetet teremt a 100%-os bér- és nyugdíjemelésre, valamint a családi támogatások jelentős növelésére. A párt szerint a jelenlegi, pazarló közbeszerzési és kormányzati kommunikációs kiadások visszavágásával több ezer milliárd forint szabadítható fel. Az ASP hangsúlyozta: nem megszorításokkal, hanem igazságosabb közteherviseléssel és hatékonyabb állami működéssel kívánja javítani a magyarok életszínvonalát.
2025. 12. 31. 02:00
Megosztás:

Szemléletváltás és modernizáció – a Magyar Honvédség 2025-ben

A Magyar Honvédség 2025-ben tovább erősítette nemzeti védelmi képességeit, megfelelt szövetségesi kötelezettségeinek, helyt állt a nemzetközi missziókban, miközben felkészült és végrehajtotta a rendszerváltás óta tartott legnagyobb és legösszetettebb országvédelmi gyakorlatot – jelentette ki Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke.
2025. 12. 31. 01:00
Megosztás:

Kreml: Moszkva keményebb tárgyalási pozícióra vált az orosz elnöki rezidencia elleni támadás nyomán

Az orosz elnök novgorodi rezidenciája elleni ukrán támadás nyomán Moszkva keményebb tárgyalási pozíciót vesz fel Kijevvel szemben - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságíróknak kedden Moszkvában.
2025. 12. 31. 00:05
Megosztás:

Ismét Ügetőszilveszter a Kincsem Parkban

Immár 26 éves az Ügetőszilveszter, melyet hagyományosan az év utolsó napján rendeznek a fennállása centenáriumát ünneplő Kincsem Parkban.
2025. 12. 30. 23:00
Megosztás:

A JPMorgan belép a kriptovaluták világába: ezért a Digitap ($TAP) a legjobb kriptovaluta 2026-ra a lakossági bankolás területén

A Bloomberg jelentése szerint a JPMorgan Chase fontolóra veszi, hogy bővítse intézményi ügyfelei számára nyújtott kriptokereskedési szolgáltatásait. Az értékelés állítólag spot (azonnali) és derivatív ügyletekre is kiterjed, bár a tervek még nem véglegesek, és az ügyfélérdeklődéstől függenek.
2025. 12. 30. 22:00
Megosztás:

A háziállatok védelmére hívják fel a figyelmet a szilveszteri tűzijátékok idején az állatvédők

A háziállatok védelmére hívja fel a figyelmet a szilveszteri tűzijátékok és petárdázások idején az Orpheus Állatvédő Egyesület és a Rex Alapítvány.
2025. 12. 30. 21:00
Megosztás:

A Trust Wallet felhasználói 7 millió dollárt veszítettek; a Digitap ($TAP) banki infrastruktúrája biztonságosabb módot kínál a költésre és a stakingre

A kriptovaluta-biztonsági incidensek ritkán történnek csendben – a veszteségek nagysága miatt mindig visszhangot keltenek. Fagyasztott egyenlegek, kiürített tárcák és a kegyetlen felismerés, hogy az önálló tárcakezelés nem egyenlő az automatikus biztonsággal – ezek kísérik őket.
2025. 12. 30. 20:00
Megosztás:

Biztosítási szempontból a legnyugodtabb nap az újév

Biztosítási szempontból az újév régóta a legnyugodtabb nap, a nyári viharoké pedig a legmozgalmasabb időszak - közölte a Groupama hétfőn az MTI-vel.
2025. 12. 30. 19:00
Megosztás: