Megmenthetők lennének a kidobásra ítélt babakocsik

Életük első két évében átlagosan 1400 órát töltenek a magyar gyerekek babakocsiban, melyből ez idő alatt legalább kettőt, de esetenként akár kilencet is vásárolnak nekik a szüleik. Az elhasználtnak vélt termékek ezután jellemzően évekig a padláson porosodnak vagy lomtalanítják őket, pedig az esetek nagy százalékában menthetők lennének.

Megmenthetők lennének a kidobásra ítélt babakocsik

Kétéves korukig a gyermekek a babakocsiban töltik idejük nagy részét, legyen szó evésről, alvásról vagy utazásról, éppen ezért fontos, hogy megfelelő és tiszta eszközökben legyenek a gyerekek. A babakellék azért is speciális terület, mert egy gyermek rövid ideig használ 1-1 eszközt, előfordul, hogy csak pár hónapot, vagy néhány alkalmat. Sőt, jellemzően 1 család minimum 2 babakocsit használ, de nem ritka, hogy 3 év alatt 5-6 új babakocsit is vásárolnak, mert nem találják az „igazit” – derül ki a Flora Miniwash belső felméréséből.

Sokan csak újban gondolkodnak: Magyarországon a családok csupán 37%-a vásárol használt baba kellékeket. Az átlagos nézet az, hogy ha valami használt, akkor az koszos, törött, ódivatú esetleg funkcionálisan nem jól működő. Az is jellemző, hogy miután a babakocsi már szükségtelenné vált, a szülők elajándékozzák azt egy ismerősnek, megpróbálnak túladni rajta nyomott áron, vagy évekig a padláson tárolják, miközben rohamosan romlik az állapota. A Flora MiniWash nem titkolt célja ezeken az attitűdökön változtatni, többek között szemléletformáló kampányokkal.

Ritka a menthetetlen babakocsi

Nyári Fruzsina babakocsi-szakértő szerint a babakocsi rendszeres karbantartása legalább olyan fontos, mint a gyerekszoba takarítása. A babakocsi tisztítóba kerülő babakellékek több mint 25%-a penészes vagy extrán szennyezett, amelyről sokan lemondanak, pedig létezik rá megoldás.

 „A használaton kívüli babakocsi mindössze néhány hónapon belül rettentő állapotba kerül. A legtöbbször hamar jelentkezik a penészesedés, a kerekeknél beszorul a homok és a haj, a különböző szennyeződések pedig károsítják a szöveteket. Otthon ezekkel a problémákkal már nem lehet mit kezdeni, ugyanakkor a legtöbb esetben menthetők a termékek” – magyarázta Nyári Fruzsina, a Flora MiniWash alapító-tulajdonosa.

A budapesti babakocsi mosodában ipari gépekkel tisztítják meg a babaeszközöket, amikre otthoni környezetben nincs lehetőség. Ózongenerátorral, gőzzel fertőtlenítik a termékeket, majd speciális eszközökkel a legapróbb helyeket is megtisztítják, ezzel extrém módon meghosszabbítva az élettartamukat.

„Rendíthetetlen célunk, hogy a babakellékek hosszú távon szép állapotúak és jól működőek legyenek, és a családok jó szívvel adják tovább egymás között, több generációt is kiszolgálva. Tudjuk, hogy a családoknak ehhez szemléletváltásra van szükség, de a folyamat elindult és ezért nagyon bizakodóak vagyunk” – tette hozzá Nyári Fruzsina, akik 2020 indulásuk óta már közel 2000 babakocsit tisztítottak meg.

Nemcsak a higiéniáról szól

Itthon a legtöbb szülő még mindig új babakocsiban gondolkozik, amikor gyermek érkezik, pedig a tapasztalatok azt mutatják, hogy az eredeti ár akár harmadáért is hozzá tudnának jutni ugyanolyan minőségű, tisztított termékekhez, amit később értékesíteni is tudnak.

Szerencsére sokan elkötelezettek a környezeti terhelés csökkentése mellett is. A Flora MiniWash például nemcsak babakellékek tisztításával foglalkozik; varrodai szolgáltatásuk segítségével a ruhákon kívül bármilyen szakadt babaeszközt helyre tudnak hozni. Babakocsi bérlő szolgáltatásuk pedig adott élethelyzetben gazdaságosabb és nem utolsósorban környezetkímélőbb megoldást kínál a családoknak.

A cég adománykampányt is futtat, amellyel a rászorultabb családoknak igyekszik segíteni: folyamatosan gyűjti a használt, de jó állapotú üléseket és babakocsikat, amiket begyűjtés és tisztítást követően a Máltai Szeretetszolgálattal és egyéb alapítványokkal együttműködésben ajándékoznak el az ország legkülönbözőbb pontjain.

Tippek a sokáig ép babakocsiért:

- Legalább havonta egyszer porszívózzuk át a babakocsit
- Ha beleborul valamilyen étel, azonnal töröljük ki és ne hagyjuk rászáradni a felületre
- A gyártói utasítás szerint a csavarokat időközönként húzzuk meg
- A kerekeket bizonyos időközönként szereljük le, hogy a szennyeződéseket eltávolítsuk belőle
- Érdemes rendszeresen, biológiailag lebomló ápolószerekkel áttörölni a műanyag- és fémelemeket
- A babakocsi tisztítóba járást is érdemes évente 2-4 alkalommal elvégezni, ahol  professzionális körülmények között teljeskörű ápoláson esik át a babakellék

1,71 milliárd dolláros kriptobányászati veszteség után irány az AI: új pályára áll a MARA?

Brutális negyedéves mínuszt jelentett a MARA Holdings, miután a Bitcoin árfolyamesése letarolta a mérleget. A cég azonban nem csupán túlélni akar: mesterséges intelligencia-adatközpontokkal és egy francia energetikai óriás leányvállalatával közösen teljesen új üzleti modellt építene.
2026. 02. 28. 19:00
Megosztás:

Több mint negyvenezer fiatalt hozott helyzetbe az Otthon Start program

A lakásvásárlást tekintve több mint negyvenezer fiatalt hozott helyzetbe az Otthon Start hitelprogram - közölte a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára a program bevezetése óta eltelt hat hónap eredményeit ismertetve szombaton Debrecenben.
2026. 02. 28. 18:00
Megosztás:

Iráni konfliktus - Kína a katonai műveletek azonnali leállítását sürgeti

Kína nagyfokú aggodalmát fejezte ki az Izrael és az Egyesült Államok által Irán ellen végrehajtott légitámadások miatt, és a katonai műveletek leállítását sürgeti - közölte szombaton a kínai külügyminisztérium.
2026. 02. 28. 17:00
Megosztás:

Több mint 531 milliárd SHIB áramlott a tőzsdékre – Komoly nyomás alá került a Shiba Inu árfolyama

A Shiba Inu ismét kritikus ponthoz érkezett. Az on-chain adatok szerint egyetlen nap alatt több mint 531 milliárd SHIB token került kriptotőzsdékre, ami erős eladói nyomásra utal. A technikai kép továbbra is gyenge, a hétvégi alacsony likviditás pedig felerősítheti az árfolyammozgásokat.
2026. 02. 28. 16:00
Megosztás:

Megközelítette a 4 milliárd forintot a CIG Pannónia nyeresége tavaly

A CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. 59,7 milliárd forintos díjbevétel mellett 3,958 milliárd forint adózott eredménnyel zárt tavaly - közölte a társaság pénteken az MTI-vel.
2026. 02. 28. 15:00
Megosztás:

A Leapmotor kínai autómárka gyors ütemben bővíti hálózatát Európában

A Leapmotor kínai autómárka a Stellantis kiterjedt márkakereskedői hálózatába integrálódva gyors ütemben erősíti európai jelenlétét - tájékoztatta a C Automobil Import Kft. az MTI-t szombaton.
2026. 02. 28. 14:00
Megosztás:

80 ezer BTC visszaszerzése hard forkkal? Mark Karpeles vitatott javaslata felforgathatja a Bitcoint

Egy minden eddiginél merészebb ötlet rázta meg a kriptoközösséget: a csődbe ment Mt. Gox egykori vezérigazgatója, Mark Karpeles egy egyszeri Bitcoin hard fork végrehajtását javasolja annak érdekében, hogy visszaszerezzen közel 80 000 BTC-t egy 2011-es hackből. A terv nemcsak technikai, hanem filozófiai szempontból is alapjaiban kérdőjelezi meg a Bitcoin egyik legszentebb elvét: a megváltoztathatatlanságot (immutability).
2026. 02. 28. 13:00
Megosztás:

A gyógyszerpiac versenyjogi kihívásairól tartott szemináriumot a GVH és az OECD közös budapesti oktatási központja, Budapesten

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) közösen működtetett Versenyügyi Regionális Oktatási Központja (ROK) a gyógyszerpiac versenyjogi kérdéseiről szervezett szemináriumot. A háromnapos szakmai eseményen közel 20 ország versenyhatósági szakértői vettek részt. A GVH aktívan foglalkozik a gyógyszerpiacokon felmerülő versenyjogi problémákkal, nemrég két versenyfelügyeleti eljárást is indított versenykorlátozás, illetve erőfölénnyel való visszaélés gyanújával.
2026. 02. 28. 12:00
Megosztás:

A Wizz Air felfüggesztette izraeli, dubaji, abu-dzabi és ammani járatait

A közel-keleti helyzet eszkalálódása miatt a Wizz Air azonnali hatállyal felfüggesztette minden izraeli, dubaji, abu-dzabi és ammani járatát - közölte a Wizz Air Magyarország szombaton az MTI-vel, jelezve: az intézkedés legalább március 7-ig érvényben marad.
2026. 02. 28. 11:00
Megosztás:

A Shopper Park Plus Nyrt. eredménye jelentősen nőtt 2025-ben

Az SPP Csoport 2025. évi adózott nyeresége 36,6 millió euró volt, 12,4 millió euróval magasabb, mint 2024-ben - tájékoztatott a Shopper Park Plus Nyrt. a tőzsde honlapján szombaton, a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) alapján készült, konszolidált, nem auditált jelentésében.
2026. 02. 28. 10:00
Megosztás:

Izrael megtámadta Iránt

Izrael megelőző csapást mért Iránra - jelentette be szombat reggel Jiszrael Kac izraeli védelmi miniszter. Az IRNA iráni állami hírügynökség mindeközben robbanásokat jelentett Teheránból.
2026. 02. 28. 09:00
Megosztás:

Az Erste Ingatlan Alapok nyerték el az „Év Ingatlanpiaci Vállalata” díjat a Real Estate Awardson

A hazai ingatlanpiac egyik legjelentősebb szakmai díjával ismerték el az Erste Ingatlan Alapok több mint két évtizedes, stabil és értékteremtő működését a 2026-os Real Estate Awards gálán. Az elismerés a társaság piacvezető szerepét, fenntarthatósági törekvéseit és következetes üzleti teljesítményét igazolja.
2026. 02. 28. 08:00
Megosztás:

Átadták az Év szállodája 2025 elismeréseket

Átadták az Év szállodája 2025 elismeréseket pénteken este, a pályázatot tavaly szeptemberben hirdette meg a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) a Visit Hungary szakmai partnerségében - közölte a MSZÉSZ az MTI-vel.
2026. 02. 28. 06:00
Megosztás:

Így teremthetnek versenyelőnyt a bizonytalanságból a biztosítók

A makrogazdasági bizonytalanság, a geopolitikai feszültségek, a szabályozási környezet széttagoltsága, illetve a gyors technológiai változások egyre összetettebb és kiszámíthatatlanabb működési körülményeket teremtenek világszerte a biztosítási szektor számára – állapítja meg az EY legfrissebb ágazati jelentése. Ezek a megatrendek a kihívások mellett azonban lehetőségeket is kínálnak az intézetek vezetőinek.
2026. 02. 28. 05:00
Megosztás:

Nőtt a lakáskárok száma, a szélsőséges időjárási hatásokra is fel kell készülni

A lakáskárok száma 36 százalékkal emelkedett 2025-ben, miközben a szélsőséges időjárás egyre nagyobb szerepet játszik az ingatlanokat érintő káreseményekben – derült ki az MBH Bank reprezentatív kutatásából[1] és a CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító Zrt. lakásbiztosítási állományára vonatkozó éves adataiból. A közös elemzés szerint miközben nő a kárkifizetések összege, a háztartások egy része kevésbé készül fel pénzügyileg a váratlan helyzetekre, és továbbra is jelentős az alulbiztosítottság kockázata. A növekvő kockázatok miatt kiemelten fontos a megfelelő lakásbiztosítás kiválasztása, amelyben már mesterséges intelligencián alapuló szakértői támogatás is segíti az ügyfeleket.
2026. 02. 28. 04:00
Megosztás:

Megjelent a NAV 2026-os ellenőrzési terve - lássuk kik vannak a célkeresztben

Megjelent a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) 2026-os ellenőrzési terve. A dokumentum alapján az elmúlt évek hagyományait folytatva az adatvagyonát felhasználva idén is célzottan választja ki ellenőrzésre az adózókat a hatóság. A Deloitte szakértői szerint a NAV-ot továbbra is a fokozatosság elve vezérli: először adatot egyeztet, illetve támogat, azonban a visszaesőknél azonnal közbeavatkozik.
2026. 02. 28. 03:00
Megosztás:

Koleszterin, vérnyomás: rendben! De mi a helyzet a vérzsírral?

A vezetők jelentős része rendszeresen ellenőrizteti a koleszterinszintjeit és a vérnyomását. Ha ezek rendben vannak, megnyugodnak. A számok jók, a teljesítmény magas, a napi működés stabil. A kockázat „kezelve”. A legutóbbi kutatási eredmények alapján a szív-érrendszeri kockázat ugyanakkor nem kizárólag a koleszterinszintről szól.
2026. 02. 28. 02:00
Megosztás:

Döntött az Unió! Mindenki fizetését nyilvánosságra kell hozni, amit sokan nem akarnának...

Az idő szorít: hamarosan alkalmazni kell az Európai Unió bérátláthatósági irányelvét, miközben jelenleg a vállalatok 75%-a és a munkavállalók 51%-a sem támogatná, hogy a keresetek mindenki számára hozzáférhetővé váljanak.
2026. 02. 28. 01:00
Megosztás:

Zöld jelzést kapott a Richter tocilizumab bioszimiláris készítménye az EMA-tól

Pozitív szakvéleményt adott ki a Tuyory európai forgalomba hozatali engedélyének megadására az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) emberi felhasználásra szánt gyógyszerkészítmények bizottsága (CHMP), a készítményt a Richter és a Mochida Pharmaceutical Co. Ltd. közösen fejlesztette ki a RoActemr tocilizumab bioszimiláris változataként - közölte a Richter pénteken a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2026. 02. 27. 23:00
Megosztás:

Áttört egy lélektani határt a kisgyermekes nők munkavállalási kedve

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai alapján 2025-ben is stabilan magas szinten maradt a 25–49 éves korú nők foglalkoztatási rátája. A 85% körüli mutató jelzi, hogy a rugalmas foglalkoztatási formák terjedésével egyre több kisgyermekes anyukát sikerül sikeresen integrálni a munkaerőpiacra.
2026. 02. 27. 22:00
Megosztás: