Mélyebb V4-es együttműködésre van szükség

A visegrádi négyek (V4) együttműködésének mélyítését szorgalmazta a területfejlesztési miniszter pénteken Budapesten, egy nemzetközi konferencián.

Mélyebb V4-es együttműködésre van szükség

Navracsics Tibor kijelentette: "ahhoz, hogy sikeresek legyünk", sokkal mélyebb V4-es együttműködésre van szükség. Visegrádi Nyári Akadémia címmel a regionális együttműködési lehetőségekről rendezett konferenciát a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) és a Waclaw Felczak Lengyel-Magyar Együttműködési Intézet (WFI) az NKE Ludovika téri főépületének Dísztermében.

Navracsics Tibor A Visegrád a háború árnyékában című panelbeszélgetésen Magyarországot az érzelmileg leginkább elkötelezett országnak nevezte a V4-es együttműködésben. Úgy vélte, Csehország és Szlovákia pragmatikus és geopolitikai okok miatt, a lengyelek pragmatikus és érzelmi alapon tagjai a V4-nek.

Hangsúlyozta, hogy a migrációs kérdés kezelése során nagyon jól tudnak együttműködni a tagországok, az ukrajnai háború és Oroszország agressziója miatt azonban számos nézeteltérés és vita került felszínre. Leszögezte, a magyar kormány szerint azonnali tűzszünetre és igazságos békére van szükség Ukrajnában.

Jelezte, most a V4-es politikai együttműködés megerősítésre és jelképes gesztusokra lenne szükség.

A rendezvény résztvevőit videoüzenetben köszöntötte Novák Katalin köztársasági elnök, hangsúlyozva: az eseményen megjelent fiatalok jelentik a visegrádi négyek együttműködésének jövőbeli garanciáját. Kiemelte a WFI tevékenységének jelentőségét a magyar-lengyel barátság erősítésében, és hangsúlyozta a közép-kelet-európai országok regionális együttműködésének fontosságát az ukrajnai háború idején.

Mernyei Ákos Péter, az NKE nemzetközi főigazgatója köszöntőjében Deli Gergely rektor nevében is üdvözölte a résztvevőket. Aláhúzta, a V4-es tagországok olyan eredményeket tudnak elérni együtt, amelyekre külön-külön képtelenek lennének.

Maciej Szymanowski, a WFI igazgatója kiemelte, hogy az intézet is részt vett a dél-lengyelországi Krasiczynban immár 6. alkalommal a minap megrendezett lengyel-magyar nyári egyetemen.

A lengyel kancelláriát vezető és a konferenciára videokapcsolaton keresztül bejelentkező Marek Kuchcinski közölte, hogy az ukrajnai háború miatt Varsó már a hazai össztermék (GDP) 4 százalékát fordítja hadserege fejlesztésre és honvédelemre.

Kitért arra is: Németország, Franciaország és az Egyesült Államok távolodik egymástól, és erősödik az izoláció az Európai Unió (EU) nyugati tagállamai között is. Az EU-n belül nő a föderalizmus és az Európai Parlament hatalmának erősítése iránti igény. Egy ilyen helyzetben a V4 országai az elmúlt 4-5 évben a legerősebb gazdasági növekedést mutatták az EU-n belül, és Németország legfontosabb gazdasági partnereivé váltak. Aláhúzta, hogy ennek a gazdasági sikernek a receptje a V4-es együttműködés.

Kijelentette, hogy a V4-es országok feladata, hogy elhárítsák a jól ismert "Oszd meg és uralkodj!" elvet, amelyet Moszkva és Brüsszel is használ. Minden háború, így az ukrajnai háború is, megerősíti a regionális együttműködést, és erre fokozottan szükség van a varsói és a budapesti kormány között - tette hozzá.


Trump megtiltja a CBDC-t - nyertesek a stabilcoinok

Donald Trump amerikai elnök nem írta alá a lakhatási törvénycsomagot, az mégis automatikusan hatályba lépett. A jogszabály egyik, lakáspolitikához nem kapcsolódó rendelkezése 2030 végéig megtiltja a Federal Reserve számára egy amerikai jegybanki digitális pénz, vagyis digitális dollár kibocsátását. A döntés komoly győzelem a kriptoipar és a privát stabilcoinok számára, ugyanakkor Trump politikai konfliktusa veszélybe sodorhatja az Egyesült Államok eddigi legfontosabb kriptopiaci törvényét.
2026. 07. 11. 20:06
Megosztás:

Magyar Péter: hétfőn az Országgyűlés elfogadja az alaptörvény 17. módosítását

Hétfőn az Országgyűlés elfogadja az alaptörvény 17. módosítását. A köztársasági elnöknek öt napja lesz, hogy aláírja azt. Ha nem teszi meg, akkor megindítható ellene a megfosztási eljárás – írta szombaton Facebook-oldalán Magyar Péter miniszterelnök.
2026. 07. 11. 19:05
Megosztás:

MiCA-hatás: rekordot döntött a Circle EURC aktivitása

Látványosan megugrott az érdeklődés a Circle euróhoz kötött stabilcoinja iránt. Az EURC napi aktív címeinek száma júliusban történelmi csúcsra emelkedett, miközben az Európai Unió új kriptopiaci szabályozása alaposan átrendezte a stabilcoinok versenyét. A jelek szerint a MiCA-megfelelés már nem egyszerű jogi kötelezettség, hanem komoly piaci előny is lehet.
2026. 07. 11. 18:00
Megosztás:

Szövetségi banki felügyelet alá kerül az USDC: zöld utat kapott a Circle trust bankja

Új szintre emelheti az USDC szabályozási hátterét a Circle legújabb engedélye. Az amerikai pénzügyi hatóság jóváhagyásával létrejöhet a Circle National Trust, amely közvetlen szövetségi felügyelet mellett kezelheti a világ egyik legnagyobb stabilcoinjának tartalékait. A változás nemcsak az USDC átláthatóságát és biztonságát erősítheti, hanem az intézményi kriptoelfogadás előtt is új lehetőségeket nyithat.
2026. 07. 11. 15:00
Megosztás:

Újabb 821 millió forintot biztosít a kormány a Dunai Vasmű területén a környezetkárosodás megelőzésére

Újabb 821 millió forintot biztosít a kormány a Dunai Vasmű területén a környezetkárosodás megelőzésére - az erről szóló kormányhatározat pénteken jelent meg a Magyar Közlönyben.
2026. 07. 11. 14:00
Megosztás:

Magyarország csatlakozik az Európai Ügyészséghez

Magyarország csatlakozik az Európai Ügyészséghez, miután az Európai Bizottság pénteken elfogadta az erről szóló határozatot.
2026. 07. 11. 13:00
Megosztás:

Egyre több fogyasztó fordul a Békéltető Testületekhez

Egyre több fogyasztó fordul a kamarai hálózat által működtetett Békéltető Testületekhez, amelyek az idén az első fél évben 6102 ügyet zártak le, a tavalyinál 6 százalékkal többet. A fogyasztók leggyakrabban a lábbelik, valamint a közlekedés miatt kezdeményeztek eljárást az idén - írta a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében.
2026. 07. 11. 12:00
Megosztás:

Hetven százalékos foglaltsággal működött első évében az ibis Styles Debrecen Airport szálloda

A debreceni repülőtér mellett található ibis Styles Debrecen Airport szálloda átlagosan 70 százalékos foglaltsággal működött az elmúlt egy évben - tudatta Kövesdi Barnabás, a hotel ügyvezető igazgatója az MTI-vel pénteken.
2026. 07. 11. 11:00
Megosztás:

Meghatározták az ajánlott építőipari rezsióradíj mértékét

Az építőipari rezsióradíj általános forgalmi adó (áfa) nélküli legkisebb mértéke 7830 forint óránként - a közlekedési és beruházási miniszter erről szóló rendelete pénteken jelent meg a Magyar Közlönyben.
2026. 07. 11. 10:00
Megosztás:

A Meta termékeinek függőséget elősegítő kialakítása sértheti az uniós szabályokat

Az Európai Bizottság előzetes megállapítása szerint a Meta amerikai technológiai óriásvállalat megsérthette a digitális szolgáltatásokról szóló uniós rendeletet (DSA), mivel a Facebook és az Instagram platformok kialakítása függőséget elősegítő elemeket tartalmaz, amelyek veszélyeztethetik a felhasználók - különösen a kiskorúak és a sérülékeny csoportok - mentális és fizikai jólétét.
2026. 07. 11. 09:00
Megosztás:

Az első félévben 12,7 százalékkal csökkent az autóipari termelés Romániában

Az első félévben 12,7 százalékkal csökkent az autóipari termelés Romániában - írja az economica.net az ágazati munkáltói egyesület (ACAROM) adatai alapján.
2026. 07. 11. 08:00
Megosztás:

2025-ben is a bevándorlás következtében nőtt EU népessége

A koronavírus-járvány hatása miatt 2020-ban és 2021-ben bekövetkezett csökkenés után az Európai Unió népessége immár az ötödik egymást követő évben nőtt, de ez főként a bevándorlásnak tudható be - derült ki az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat pénteken közreadott jelentéséből.
2026. 07. 11. 07:00
Megosztás:

UniCredit: idén 1,3 százalékkal, jövőre 2,5 százalékkal bővülhet a magyar gazdaság

Idén a magyar GDP-növekedése 1,3 százalékos lehet, majd jövőre a beruházások fellendülésével 2,5 százalékra javul - ismertette Mauro Giorgio Marrano, az UniCredit Közép- és Kelet-Európát elemző szenior közgazdásza a bank legfrissebb negyedéves makrogazdasági előrejelzését pénteken.
2026. 07. 11. 06:00
Megosztás:

Stratégiai együttműködést kötött a BME és az OTP Bank a kiberbiztonsági képzés és kutatás fejlesztésére

A megállapodás célja, hogy a BME műszaki, informatikai és kutatás-fejlesztési tudásbázisa, valamint az OTP Bank gyakorlati, nagyvállalati és pénzügyi szektorból származó kiberbiztonsági tapasztalata egymást erősítve járuljon hozzá a hazai kibervédelmi képességek fejlesztéséhez. Az együttműködés az oktatás, a kutatás, az innováció, a tehetséggondozás és a tudományos ismeretterjesztés területére is kiterjed.
2026. 07. 11. 05:00
Megosztás:

Eltűntek a jó szakmunkások, minden második cég ugyanazért a néhány jelöltért versenyez

A magyarországi vállalatok továbbra is komoly kihívásokkal szembesülnek a fizikai munkavállalók toborzásában. Bár a jelentkezők felkutatása önmagában is nehéz feladat, a legnagyobb veszteség sok esetben a kiválasztási folyamat végén jelentkezik. Az alkalmasnak minősített jelöltek közül sokan egyszerűen nem állnak munkába. A Jobtain HR Szolgáltató országos Kékgalléros Benchmark kutatása szerint a cégek számára a megbízhatóság messze a legfontosabb kiválasztási szemponttá vált. Eközben a szakmunkásokért zajló verseny tovább erősödött, miközben a gyorsaság, a jelöltélmény és a toborzási folyamat hatékonysága minden korábbinál nagyobb szerepet kap.
2026. 07. 11. 04:00
Megosztás:

Tovább hűl a lakáspiac: felére csökkent a budapesti kereslet

Júniusban tovább hűlt az ingatlanpiaci kereslet. Májushoz képest 5 százalékkal kevesebb érdeklődést mért a zenga.hu a lakások és házak iránt, a tavalyi év havi átlagához viszonyítva pedig 24 százalékos a visszaesés. Miközben a fővárosi piac látványosan lassult, egyes megyékben élénkülés tapasztalható.
2026. 07. 11. 03:00
Megosztás:

Új törvény a kerti kutakra! Aki hibázik, ráfázik: 300.000 Ft bírság jöhet

Sokan még mindig úgy tudják, hogy minden kerti kutat be kell jelenteni, mások pedig azt hiszik, hogy a saját telken bárhol és bármilyen mélyre szabad kutat fúrni. Mindkét állítás téves. A 2026. július 10-én hatályos szabályozás több szempont alapján különbözteti meg a kutakat, egy rossz döntés pedig akár több százezer forintos bírsághoz, illetve a kút átalakításához vagy megszüntetéséhez is vezethet.
2026. 07. 11. 02:00
Megosztás:

Elfogadták a törvényt! Ezért kell a nyugdíjhoz bejelentett munkaviszony

A borítékban kapott fizetés ára: ezért számít minden bejelentett év és forint a nyugdíjnál.
2026. 07. 11. 01:00
Megosztás:

A balatonfüredi Kisfaludy Strand a Balaton legjobb strandja

A balatonfüredi Kisfaludy Strand nyerte el a Balaton Legjobb Strandja 2026. címet, az elismerést pénteken Fonyódon adták át a Balatoni Szövetség (BSZ) Kék Hullám Zászló díjkiosztó rendezvényén.
2026. 07. 11. 00:05
Megosztás:

Katar megvétózott egy Németország és Izrael közötti fegyveripari üzletet

Katar megvétózott egy Németország és Izrael közötti üzletet, amelynek keretében a Volkswagen egyik németországi gyárában az izraeli Vaskupola légvédelmi rendszerhez gyártottak volna alkatrészeket - jelentette a Maariv című izraeli lap hírportálja pénteken német sajtóértesüléseket is idézve.
2026. 07. 10. 23:00
Megosztás: