Mennyibe kerül egy síbaleset, ha nincs biztosításod?

2021-ben a novembertől március végéig tartó síszezonban már 587 ezer magyar kereste fel a legnépszerűbb európai terepeket; a tavalyelőtti évben pontosan 40 ezerrel több honfitársunk csatolta fel a sílécét vagy a snowboardját, mint a 2017-es szezonban - derül ki Laurent Vanat svájci gazdasági elemző évente megjelenő, a nemzetközi síturizmusról készített tanulmányából.

Mennyibe kerül egy síbaleset, ha nincs biztosításod?

A becslések szerint a hazai síelők és snowboardozók több mint kétharmada köt utasbiztosítást, ráadásul az óvatosság most különösen indokolt: a legfrissebb statisztikák szerint ugyanis a biztosító átlagosan harmadával többet, mintegy 200 ezer forintot fizetett ki idén a síbiztosítással rendelkező károsultak számára. Egy extrém síbaleset költsége azonban akár duplájára, közel 4 millió forintra is drágulhatott az elmúlt években. De mire is fizet egy naponta és fejenként durván ezer forintba kerülő síbiztosítás? Erre a kérdésre ad választ az UNION Biztosító legfrissebb blogcikke.

- Mire kell figyelni a magyarok körében legnépszerűbb síterepeken?
- Kell az Európai Egészségbiztosítási Kártya?
- Tényleg bevezették az olasz síterepeken a síelők számára kötelező felelősségbiztosítást?
- Milyen esetekben fizet kártérítést a biztosító?

Az elmúlt egy évben harmadával, átlagosan 200 ezer forintra nőtt az utasbiztosítási károk összege

Talán már meg sem lepődünk azon, hogy az elmúlt egy évben felpörgő infláció a síbiztosítások piacát sem kímélte. Míg ugyanis a tavalyi szezonban az UNION Biztosító átlagosan 150 ezer forintot fizetett ki a síelés során megbetegedő vagy balesetet szenvedő ügyfelek ellátására, illetve a különböző anyagi károkra (például a poggyász vagy a sífelszerelés eltűnésére, vagy az autó meghibásodására), addig a biztosító legfrissebb statisztikái szerint az idei szezonban már 50 ezer forinttal többet, átlagosan 200 ezer forintot teljesített az UNION minden egyes kárbejelentés után.

Az egyes esetek között persze milliós különbségek is lehetnek, és időnként még ennél is nagyobb volt az infláció mértéke - mutatják az UNION Biztosító statisztikái.

„Ausztriában például extrém áremelkedésekkel találkozhatunk: az a helikopteres mentés, ami 2019-ben még 4 ezer euró, azaz mai árfolyamon mintegy másfélmillió forint volt, az idén februárban már 8-10 ezer euróba, azaz akár közel 4 millió forintba is kerülhetett. Nyugati szomszédunknál a magánellátók is drágultak 2019-hez képest, igaz, az előbbinél kisebb mértékben, mintegy 25-30 százalékkal” - mondja Szabó Tamás, az UNION utasbiztosítási üzletágának vezetője. „Amennyiben nincs Európai Egészségbiztosítási Kártyánk– és azt kiegészítő síbiztosításunkülönösen drága hely Ausztria: egy járóbeteg-ellátás 500-700 euróra, míg egy műtét átlagosan 16 ezer euróra rúg” - teszi hozzá.

5500 euró egy kóláért és egy csokiért - mire figyelj, ha a legnépszerűbb síterepekre készülsz?

A magyar síelők és snowboardozók körében Ausztria a legnépszerűbb, amit Olaszország, Szlovákia, Franciaország pályái követnek, és mostanában kezd népszerűvé válni Szlovénia is. Ausztriában jellemzően állami ellátók üzemelnek a sípályák mellett, ezek kisebb összegű – 500 euró alatti – ellátások esetén az ingyenesen kiváltható Európai Egészségbiztosítási Kártyát (EEK) részesítik előnyben, ezért az utasbiztosítás mellett érdemes ezt is magunknál tartani.

“Nyugati szomszédunknál azonban a helikopteres mentés sok helyen magánkézben van, ami miatt gyakran indokolatlan esetben is így viszik le a síelőket a hegyről. Nemrég például egy fiatal fiúnak leesett a vércukra a sípályán, a magánszolgáltató helikoptere pedig 5500 euróért (mintegy kétmillió forintért) vitte le a hegyről, hogy adjon neki egy kólát és egy szelet csokit. Egyre gyakoribb az is, hogy a sízők a pályák hivatalos zárása után, utolsó csúszásként eltévednek. Egy ilyen esetben a sífelvonót üzemeltető társaság akár több százezer forintot is elkérhet azért, hogy a bajba jutott síelőt lehozza a hegyről” - mondja Szabó Tamás, az UNION utasbiztosítási üzletágának vezetője.

Franciaországban a komolyabb sérülések esetén állami intézmények látják el a sérülteket, tehát ott is hasznát vehetjük az EEK-nak, viszont az ellátás költsége 30 százalék önrészt tartalmaz, amit csak az utasbiztosítás fedez. Szlovákiában pedig idén jelentek meg a síterepek mellett a magánellátók, amelyek nem fogadják el az EEK-t, ráadásul északi szomszédunknál a költségek nemzetközi viszonylatban is igen magasak.

Súlyos összegek vándorolhatnak ki a zsebünkből, ha nincs biztosításunk. De mit fizethetnek a biztosítók akkor, ha van?

Ha a hüttéből a (magán)kórház felé lejt a pálya…

Egy komolyabb sérülés esetén

- például egy Ausztriában – gyakran a már említett magánszolgáltatók által – elvégzett helikopteres mentés díja 3-4 millió forint, de még a mentővel vagy a motoros szánnal történő szállításra is kifizethet a biztosító kétszázezer forintot,

- a legdurvább tétel pedig az UNION Biztosítónál a január-márciusi időszakban heti 4-8 alkalommal előforduló kórházi sürgősségi ellátás (például egy válltörés vagy egy térdsérülés után); az egyik korábbi szezonban egy felkartörés miatt elvégzett azonnali műtétre 17 ezer eurót, azaz több mint 6 millió forintot fizetett ki erre a biztosító a magánellátó részére.

- A Magyarországra történő hazaszállítás díja pedig körülbelül 300 ezer forint.

Ha „tilosban” jársz…

Sokan szeretnek a zsúfolt pályáktól távolabb, nyílt hegyoldalakon síelni. A pályán kívüli síelés – amit sokszor „szűzhósízésnek” vagy „terepsízésnek” is hívnak – különösen veszélyes, extrém sportnak számít. Aki a lesiklásnak ezt a típusát választja, ellenőrizze, hogy a síbiztosítása védelmet nyújt-e a freeride vagy nem kijelölt síterületen történő síelésre, snowboardozásra is!

„A pályán kívülről kizárólag speciális felszerelés segítségével, gyakran csak mentőhelikopterrel tudják lehozni a sérülteket, mivel nem biztos, hogy a terep motoros szánnal megközelíthető. Ezek a mentések általában kétszer annyiba kerülnek, mint egy kijelölt pályáról való lejutás” - mondja Szabó Tamás, az UNION utasbiztosítási üzletágának vezetője.

A sípályán is kell a „KGFB”

Idén januárban nagy visszhangot váltott ki itthon, hogy a hírek szerint a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) arra figyelmezteti az Olaszországba készülő síelőket, hogy ne utazzanak felelősségbiztosítási kiegészítés nélkül, mert az olasz síterepeken 2022. január 1-től bevezették a síelők számára kötelező felelősségbiztosítást. Az legtöbb síbiztosításazonban már tartalmaz felelősségbiztosítást.

Ugyanis nemcsak elszenvedői, de okozói is lehetünk egy síbalesetnek, ebben az esetben pedig előfordulhat, hogy valaki megsérül miattunk. Ekkor ugyanúgy anyagi felelősség terhel minket, mint ha vezetés közben okozunk balesetet. Erre az esetre találták ki a felelősségbiztosítást, amely a KGFB-hez hasonló.

„Minden évben számos olyan esettel találkozunk, amikor ügyfeleink személyi sérüléses kárt okoznak a lesiklás során. Ilyenkor jellemzően a kárt szenvedett fél – akár több millió forintos – orvosi ellátásának költségeit fizetjük, valamint egy meghatározott összegig a sérült személy ruházatára és felszerelésére is kiterjedhet a biztosítás. Átlagosan egymillió forint körüli összeget szoktunk fizetni ezekben az esetekben, ügyfeleink a legtöbbször a síelési szabályok megsértése miatti gázolás okán keletkezett károk miatt vették igénybe a biztosítást.” - jegyzi meg az UNION utasbiztosítási üzletágának vezetője.

Ha elveszítjük a kütyüt vagy megsérül a felszerelés

A téli sportok nem tartoznak a legolcsóbb hobbik közé: a sí- vagy snowboard felszerelés a lécektől a védőeszközökön át a kiegészítőkig és a ruházatig simán belekerül több százezer forintba. Ráadásul a legtöbben már ki se teszik a lécüket a pályára különböző műszaki cikkek – mobiltelefon, GoPro fejkamera vagy akár egy táblagép – nélkül. Ha a saját vagy bérelt felszerelést, ruházatot, vagy a nálunk lévő műszaki cikket valamilyen kár éri – például egy síbalesetben megsérülnek, vagy az utazás alatt ellopják őket –, a megfelelő síbiztosítás ezekre is fizet.

Ha előbb véget ér, vagy el sem kezdődik a síszünet

A gyerekkel utazók jól tudják, hogy a régóta várt szabadság akár az utolsó pillanatban is meghiúsulhat, vagy előbb véget érhet – egy betegség vagy egy baleset miatt. Az útlemondás védelmet is tartalmazó síbiztosítás azonban kártalanít minket, így nem bukjuk el a síbérletre vagy a szállásra kifizetett több száz eurót. Arról nem is beszélve, hogy rajtunk kívül álló ok – például az extrém időjárás vagy a lavinaveszély – miatt a sípálya üzemeltetője lezárhatja a pályát, az útlemondás védelmet is tartalmazó síbiztosítás azonban ekkor is kártalanít.

Ha cserbenhagy az autó

Az is előfordulhat, hogy útban a sípálya felé balesetet szenvedünk, vagy lerobban az autónk. Az autó assistance birtokában ilyenkor a biztosítónk megszervezi és fizeti helyettünk többek között a helyszíni javíttatást vagy a szervizbe szállítást, a csereautó bérlését vagy a hazautazást, sőt, akár még a szállást is a javítás idejére.Ne feledjük: az utasbiztosítást okostelefonon vagy tableten is pár perc alatt megköthetjük, akár indulás előtt is. A biztosítás pedig azonnal érvényes, miután bankkártyával kifizettük a díját. Mindenképp figyelembe kell vennünk, hogy a biztosító mindig a konkrét utasbiztosítási szerződésben foglaltak szerint térít, ezért az általunk választott csomagtól, az utasbiztosításra vonatkozó biztosítási szerződési feltételektől függ, hogy pontosan mire és milyen összegben terjed ki a biztosításunk - derül ki az UNION Biztosító legfrissebb blogcikkéből.

Technológiai innovációiért kapott rangos elismerést a Knorr-Bremse Budapest

A tehervonati közlekedés jövőjét formáló mérnöki megoldások hozták el a sikert a Knorr-Bremse Budapest számára a Joint Venture Szövetség idei Companies for the Future Award versenyén. A zsűri a Best Technology Investment kategóriában díjazta a vállalatot két olyan fejlesztésért, amelyek a digitalizáció és az automatizáció mentén gondolják újra az európai vasúti áruszállítás működését.
2026. 03. 25. 18:30
Megosztás:

Az online csalásokkal szemben is nélkülözhetetlen a tudatos felhasználói attitűd

A hazai internetezők több mint kétharmada találkozott már adathalászattal és más online veszélyekkel, miközben nagy részük alapvető online biztonsági ismeretekkel sem rendelkezik - egyebek mellett erre hívja fel a figyelmet friss kutatásai nyomán a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH), azt hangsúlyozva: a digitális csalásokkal szembeni jogszabályi eszközökön túl továbbra is elengedhetetlen a fogyasztói tudatosság.
2026. 03. 25. 18:00
Megosztás:

A SWIFT blokkláncos lépése felrobbantotta az XRP-közösséget – közeledik a Ripple pillanata?

Újra felpörgött az XRP körüli spekuláció, miután a SWIFT bejelentette, hogy több mint 25 bank már júniusban élesben indulhat el blokklánc-alapú, 0–24 órás nemzetközi fizetésekkel. A hír önmagában is komoly jelentőségű, de az igazán érdekes rész az, hogy a technikai irányvonal sokak szerint meglepően közel áll ahhoz az infrastruktúrához, amelyet a Ripple és az XRP Ledger (XRPL) évek óta épít.
2026. 03. 25. 17:30
Megosztás:

Milyen juttatásokra vágynak a magyarok?

Az OTP Bank felmérése* szerint a cafeteriában részesülő munkavállalók átlagosan évi 245 ezer forint juttatást kapnak, ami a 2024-es enyhe csökkenés után a 2023-as szinthez való visszatérést jelenti. Ez arra utal, hogy a vállalatok juttatási rendszere a gazdasági környezet bizonytalanságai és az inflációs nyomás utáni korrekció ellenére stabilizálódni látszik a havi nettó 20 ezer Ft-os szinten. A kutatás megerősítette, hogy a SZÉP-kártya továbbra is a cafeteria-rendszer leggyakrabban választott eleme, a munkavállalók 67%-a részesül ilyen juttatásban. A kártyakibocsátó kiválasztásakor a dolgozók számára továbbra is az elfogadóhelyek száma a legfontosabb szempont, vagyis, hogy minél több helyen tudják felhasználni a juttatást. A kártyatechnológia önmagában keveseket befolyásol, azonban a digitalizált bankkártyával fizetők körében már átlag feletti, fontos tényező lett.
2026. 03. 25. 17:00
Megosztás:

Új korszak a vállalati finanszírozásban: érkeznek a kölcsönnyújtó befektetési alapok

A vállalati finanszírozás világa az elmúlt években látványosan átalakult. A klasszikus banki hitelezés továbbra is meghatározó külső forrás maradt a vállalkozások számára, ugyanakkor egyre nagyobb szerepet kapnak azok az alternatív, tőkepiaci finanszírozási csatornák is. Ebbe a trendbe illeszkedik a 2026 áprilisától megjelenő új szereplő: a kölcsönnyújtó befektetési alap, amely olyan vállalkozások részére teremti meg a forrásbevonási lehetőséget, amelyek a klasszikus banki piacon nem tudnának hitelhez jutni. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda munkatársa ismerteti a részleteket.
2026. 03. 25. 16:30
Megosztás:

Óriási támogatással jöhet az Aave V4: kulcsfontosságú mérföldkőhöz ért a DeFi-hitelezési óriás

Újabb fontos állomásához érkezett az Aave, miután a protokoll közösségi irányítási rendszere, a DAO, szinte teljes egyetértéssel támogatta az Aave V4 Ethereumra történő bevezetését. A döntés nem csupán egy technikai frissítésről szól: a V4 egy új, moduláris architektúrával érkezik, amely alapjaiban alakíthatja át a decentralizált hitelpiacok működését.
2026. 03. 25. 16:00
Megosztás:

Jelentős vállalásokat tett az ásványvíz-palackozó cég a GVH eljárásának eredményeként

Komoly hatást gyakorolhat a PET palackokkal kapcsolatos zöld állítások kommunikációjára a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) most lezárt eljárása. Az ásványvizeket palackozó Fonte Viva Kft. – illetve a céget 2018 óta tulajdonló MOL Nyrt. –komplex vállaláscsomagot ajánlottak fel a GVH Versenytanácsának. Ennek végrehajtása nem csak a vállalkozások belső megfelelését és jogszerű kommunikációját biztosítja majd a jövőben, hanem a fogyasztók általános tájékozottságát is támogatja a palackozott italtermékek környezeti hatásait illetően. Mindezekre tekintettel a GVH nem állapított meg jogsértést az ügyben.
2026. 03. 25. 15:30
Megosztás:

Hat év után újranyitják az élményfürdőt Gyopárosfürdőn

Hat év után pénteken újranyitják az élményfürdőt Gyopárosfürdőn. Az önkormányzat három hónapos üzemeltetésre kötött bérleti szerződést az egyik helyi szálloda üzemeltetőjével; közben előkészítik a hosszú távú üzemeltetésről szóló közbeszerzési eljárást - tájékoztatta Tatár Zoltán jegyző szerdán az MTI-t.
2026. 03. 25. 15:00
Megosztás:

A TAO árfolyama kilőtt: négyhavi csúcsra ugrott a Bittensor tokenje a felezés után

Látványos raliba kapcsolt a Bittensor (TAO), miután a piac egyre nagyobb figyelemmel kezdte követni a hálózat ökoszisztémájának bővülését, a subnet staking felfutását és a projekt első halving, vagyis felezési eseményének hatását. A token árfolyama március 25-én négyhavi csúcsra emelkedett, miközben több piaci szereplő szerint a mostani mozgás még csak a kezdet lehet, ha a subnetekbe áramló tőke tovább gyorsul.
2026. 03. 25. 14:30
Megosztás:

Montenegró kormánya a 4iG Csoportot választotta digitalizációs fejlesztési projektjeinek megvalósítására

Montenegró kormánya a 4iG Csoportot választotta a rendvédelmi szervek technológiai fejlesztését, valamint a kormányzati adatközpont és kapcsolódó infrastruktúra kialakítását célzó projektek megvalósítására, a beruházások a csoport első nagyszabású külföldi kormányzati megbízását jelentik a digitális infrastruktúra-fejlesztés területén - közölte a 4iG Nyrt. az MTI-vel szerdán.
2026. 03. 25. 14:00
Megosztás:

Panelpiac 2026: Árban óriási a szórás a lakótelepeken, Budapest elhúzott a vidéki városoktól

Az év első hónapjaiban tovább nyílt az árolló a hazai panelpiacon. Míg Budapesten már csak a lakótelepek negyedén találni egymillió forint alatti átlagos négyzetméterárat, addig a vidéki nagyvárosokban a 700–900 ezer forintos ár a jellemző – derült ki a a Duna House friss elemzéséből.
2026. 03. 25. 13:30
Megosztás:

Bitcoin árfolyam elemzés: merre tart a kriptovaluta? – friss BTC technikai árfolyam előrejelzés

A Bitcoin (BTC) technikai képe jelenleg egyértelműen fordulópont közeli állapotot mutat. A korábbi hónapok erős lejtmenete után az árfolyam már nem esik impulzívan, inkább stabilizálódik és oldalazó-konszolidációs szakaszba lépett. Ez a piaci állapot gyakran azt jelzi, hogy a befektetők új irányra várnak: vagy megerősített emelkedés következik, vagy újabb lefelé kör indulhat.
2026. 03. 25. 13:00
Megosztás:

Elhalasztja áramszünettel járó fejlesztései legtöbbjét az E.ON a tavaszi szünetben

A lehető legkevesebb ügyfelet érint a tavaszi szünet alatt tervezett üzemszünettel járó munka az E.ON Hungária Csoport szolgáltatási területén. Ezekre a kikapcsolásokra azért van szükség, mert biztonsággal csak így végezhetők el az ügyfelek igényeiből eredő fejlesztések, új bekapcsolások, illetve a szükséges áramhálózati karbantartások.
2026. 03. 25. 12:30
Megosztás:

A Wall Streeten elfogyott a hétfői lendület

A tengerentúlon viszont már elfogyott a lendület. Az S&P 500 0,4%-kal, a Dow Jones 0,2%-kal, a Nasdaq Composite 0,8%-kal csökkent kedden.
2026. 03. 25. 12:00
Megosztás:

A magyar vállalkozások 43%-a romló gazdasági környezetre számít

A magyar vállalkozások továbbra is óvatosan tekintenek a gazdasági kilátásokra: a cégek 43%-a romló gazdasági környezetre számít, miközben közel kétharmaduk már vizsgálja a mesterséges intelligencia alkalmazását – derül ki aNiveus legfrissebb, közel 600 fős mintán végzett felméréséből. A kutatás eredményei szerint bár a vállalkozások gazdasági várakozásai továbbra is bizonytalanok, a technológiai fejlesztések iránti nyitottság egyértelműen erősödik.
2026. 03. 25. 11:30
Megosztás:

Hogyan válasszuk ki az ideális mű karácsonyfát

A karácsonyfa kiválasztása a karácsonyi készülődés egyik legkellemesebb pillanata. A fa ugyanis az egész ünnepi dekoráció központjává válik, és az a hely, ahol a család karácsony idején összegyűlik.
2026. 03. 25. 11:20
Megosztás:

Alig igényelnek felújítási célú lakáshitelt a magyarok

A januárban megkötött lakáshitel-szerződések összegének alig több mint egy százaléka szolgált felújítási célt – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Ennek az Otthon Start hitel piaci dominanciája mellett az lehet az oka, hogy a felújításokat már a legtöbb esetben személyi kölcsönből finanszírozzák a háztartások.
2026. 03. 25. 11:00
Megosztás:

Az amerikai és a német hozamok alig változtak

Bár nem érkeztek megnyugtató hírek a Közel Keletről, és Irán is cáfolta a tárgyalásról szóló híreket, az olajárak végül enyhe emelkedéssel zártak, az európai gázár pedig érdemben – 6%-kal, 53 euróig – esett.
2026. 03. 25. 10:30
Megosztás:

A DAX kivételével emelkedtek a vezető nyugat-európai részvényindexek

A minimális csökkenést elkönyvelő DAX kivételével emelkedtek a főbb nyugat-európai részvényindexek. A STOXX 600 0,4%-kal, a CAC 40 0,2%-kal, a hétfőn még gyengélkedő FTSE 100 0,7%-kal zárt magasabban.
2026. 03. 25. 09:30
Megosztás:

Aktív turisztikai fejlesztés indul a Mura térségében

A Dél-Zalai Területfejlesztési Társulás 692 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatást nyert el a "Mura térség aktív turizmus fejlesztése" című projekt megvalósítására, amelynek célja a térség aktív turisztikai hálózatának fejlesztése és természeti értékeinek fenntartható turisztikai hasznosítása - közölte a társulás az MTI-vel.
2026. 03. 25. 09:00
Megosztás: