Meredeken emelkedett a globális M&A-ügyletek értéke

Hosszas stagnálás után meredeken emelkedett a globális vállalati szektor által bejelentett kiugróan nagy értékű egyesülési és felvásárlási ügyletek (M&A) összértéke az idei első negyedévben.

Meredeken emelkedett a globális M&A-ügyletek értéke

A Londoni Értéktőzsde (LSE) és a Financial Times londoni üzleti napilap pénteken ismertetett közös kimutatatása szerint 2024 első három hónapjában tizenegy, egyenként legalább 10 milliárd dollár értékű M&A-tranzakcióról jött létre megállapodás, mindenekelőtt az amerikai energiaipari, technológiai és a pénzügyi szektorban.

Ezeknek az ügyleteknek az összértéke 215 milliárd dollár.

A tavalyi utolsó negyedévben öt ilyen megatranzackiót jelentettek be a globális M&A-piacon 100 milliárd dollár értékben.

Az LSE/FT-kimutatás szerint az idei első negyedévben megkötött összes M&A-ügylet értéke 30 százalékkal 690 milliárd dollárra emelkedett.

Az új egyesülési és felvásárlási tranzakciók zömét az amerikai piacon jelentették be, de az M&A-aktivitás különösen meredek ütemben élénkült Európában: az idei első negyedévben született európai M&A-ügyletek értéke éves összevetésben 60 százalékkal nőtt és elérte a 127 milliárd dollárt.

A globális M&A-ügyletek szervezőinek mezőnyében a JP Morgan állt az első helyen az idei első negyedévben. A felső hármas mezőnyben szerepelt a Goldman Sachs és Morgan Stanley is.

Az M&A-ügyletek meglódulása által jelzett üzleti derűlátást alátámasztják a nagy londoni elemzőházak friss felmérései is.

Az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőműhely, az Oxford Economics legújabb befektetői vizsgálatában kimutatta, hogy a globális üzleti szektor vállalatainak 44 százaléka ítéli meg az eddigieknél derűlátóbban a következő két év világgazdasági kilátásait, és csak 24 százalékuk lett a korábbinál borúlátóbb.

A geopolitikai fejleményekkel kapcsolatos aggályok általános enyhülésének megfelelően az Oxford Economics előző felmérésében kimutatott 49 százalékról 32 százalékra csökkent azon vállalatok aránya, amelyek szerint a világgazdasági növekedés kilátásait lefelé ható kockázatok terhelik, a válaszadók fele úgy látja, hogy a kockázatok megoszlása egyensúlyban van.

A ház hangsúlyozta: a kockázatokat kiegyensúlyozottnak tartó üzleti vállalakozások aránya most a legmagasabb azóta, hogy 2017-ben az erre vonatkozó kérdés először bekerült a felmérésbe.

Az Oxford Economics 103 nagyvállalat várakozásait vizsgálta. A felmérésbe bevont cégek együtt hatmillió alkalmazottat foglalkoztatnak, összesített éves forgalmuk hozzávetőleg kétezer milliárd dollár


OTP vezérigazgató-helyettes: stabilan kiemelkedő teljesítményt nyújt a bank

Stabilan kiemelkedő teljesítményt nyújt az OTP-csoport, a számok hosszú évek óta ezt tükrözik; az első negyedév alapján nem változtatnak az idei évre vonatkozó március elején közzétett előrejelzésükön - értékelte Bencsik László vezérigazgató-helyettes sajtótájékoztatón pénteken a csoport 2026. első negyedéves eredményeit.
2026. 05. 16. 00:05
Megosztás:

Kőrösi Levente lesz a természetvédelemért és állatjólétért felelős államtitkár

Kőrösi Levente lesz az Élő Környezetért Felelős Minisztérium természetvédelemért és állatjólétért felelős államtitkára - közölte Gajdos László tárcavezető pénteken Facebook-oldalán.
2026. 05. 15. 23:00
Megosztás:

Elveszítené a választásokat a jelenlegi kormánykoalíció Izraelben

Vesztésre áll Benjámin Netanjahu miniszterelnök jobboldali-vallásos kormánykoalíciója Izraelben néhány hónappal a parlamenti választások előtt a Maárív című újságban pénteken ismertetett közvélemény-kutatás szerint.
2026. 05. 15. 22:00
Megosztás:

Márkás nyerőgépek a casino kínálatában: filmek, zenekarok és tévésorozatok ihlette címek

A márkás nyerőgépek az online kaszinó-világ egyik legfelkapottabb szegmensét alkotják 2026-ban is. Ezek a címek filmekből, rockzenekarokból vagy népszerű tévésorozatokból merítenek, a licenctulajdonosok pedig szoros együttműködést tartanak fenn a fejlesztőstúdiókkal.
2026. 05. 15. 21:30
Megosztás:

A dolgozók 90 százaléka magyar lesz az új orosházi török gyárban

A török befektetéssel létrejövő, főként chipsgyártással foglalkozó orosházi gyárban a 441 munkavállaló 90 százaléka magyar lesz – közölte pénteken közösségi oldalán Orosháza polgármestere.
2026. 05. 15. 21:00
Megosztás:

David Beckham az első brit sportmilliárdos

David Beckham is csatlakozott a brit milliárdosok klubjához, mégpedig az egykori sportsztárok közül elsőként.
2026. 05. 15. 20:00
Megosztás:

Kína és az Egyesült Államok kereskedelmi és befektetési tanácsot hoz létre

Kína és az Egyesült Államok kereskedelmi és befektetési tanács létrehozásáról állapodott meg - közölte Vang Ji kínai külügyminiszter pénteken Pekingben, ismertetve a kínai és az amerikai elnök találkozójának eredményeit.
2026. 05. 15. 19:00
Megosztás:

SoFi stabilcoin érkezhet a Solanára: banki hátterű dollártoken készülhet

A SoFi Technologies állítólag saját, amerikai dollárhoz kötött stabilcoin bevezetésére készül a Solana blokkláncon. Ha a terv megvalósul, a tőzsdén jegyzett fintech vállalatok között a SoFi az elsők között lehet, amely banki leányvállalatán keresztül bocsát ki saját márkás digitális dollárt. A lépés nemcsak a Solana intézményi szerepét erősítheti, hanem új szintre emelheti a banki stablecoinok körüli piaci versenyt is.
2026. 05. 15. 18:30
Megosztás:

Az EUB Zrt. sajtóközleménye a Travel Teachers Kft. utazási szolgáltatóval kapcsolatban

A Travel Teachers Kft. utazási szolgáltató az Európai Utazási Biztosító Zártkörűen Működő Részvénytársaságnál (”Biztosító”) rendelkezik kezesi biztosítással, azonban a Biztosítónak jelenleg nincs szolgáltatási kötelezettsége.
2026. 05. 15. 18:00
Megosztás:

MBH Bank: már júniusban megkezdheti a kamatcsökkentést a jegybank

Az MBH Bank legfrissebb jelentésében úgy véli, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) már júniusra előrehozhatja a kamatcsökkentések megkezdését, de az 5,5 százalékos jegybanki alapkamatszint elérése után lassítani fog a tempón, mivel az infláció várhatóan folyamatosan emelkedik majd idén - közölték az MTI-vel pénteken.
2026. 05. 15. 17:00
Megosztás:

Vir, Crikvenica és Starigrad a magyarok kedvenc horvát úti célja 2026 nyarán

Így nyaral a magyar vendég Horvátországban idén nyáron: jellemzően 5-7 éjszakára foglal, apartmant választ, és leggyakrabban 2-4 fős társaság vakációzik együtt. A foglalások területi megoszlása alapján a legtöbb magyar vendéggel a Kvarner-öböl, a Dalmácia - Zadar és az Isztria régiókban találkozhatunk.
2026. 05. 15. 16:30
Megosztás:

Törvényi szinten a veszélyhelyzeti szabályok – itt vannak a legfontosabb adózási rendelkezések

Az új Országgyűlés 2026. május 9-én elfogadta a 2026. évi XIV. törvényt, amely több, az ukrajnai fegyveres konfliktus miatt kihirdetett veszélyhelyzet során megalkotott kormányrendeletet törvényi szintre emel. A jogszabály kifejezetten érinti a gazdasági és adózási környezetet, mivel számos, eddig átmeneti jelleggel alkalmazott intézkedés továbbra is hatályban marad, illetve új, törvényi szintű szabályozást kap. A Grant Thornton szakemberei a következőkben a törvény legfontosabb, adózást érintő rendelkezéseit emelik ki, a teljesség igénye nélkül.
2026. 05. 15. 16:00
Megosztás:

Átlépte az 1 milliárd dollárt a Hyperliquid staking értéke

Újabb fontos mérföldkőhöz érkezett a Hyperliquid ökoszisztéma: a hálózaton stake-elt HYPE tokenek összértéke meghaladta az 1 milliárd dollárt. A látványos növekedés nemcsak a felhasználói bizalom erősödését jelzi, hanem azt is, hogy a Hyperliquid egyre komolyabb szereplővé válik a decentralizált pénzügyi, vagyis DeFi szektorban.
2026. 05. 15. 15:30
Megosztás:

Tarol a Toyota Magyarországon

A Toyota márka a piac bővülését jóval meghaladó növekedésről számolt be éves összevetésben a magyarországi újautó-piacon, ahol továbbra is vezeti a márkák sorrendjét - tájékoztatta a Toyota Central Europe Kft. (TCE) az MTI-t.
2026. 05. 15. 15:00
Megosztás:

Az Európai Unió konnektivitásra való törekvés

Az Európai Politikai Közösség legfontosabb témái a biztonsági, energiaügyi és digitális szektorban lehetséges együttműködések voltak.
2026. 05. 15. 14:30
Megosztás:

Független Benzinkutak Szövetsége: életben maradhatnak a kis benzinkutak

A Független Benzinkutak Szövetségének (FBSZ) elnöke örömmel fogadta a gazdasági és energetikai miniszter rendeletét a biztonsági kőolajtermék-készlet egy részének felszabaditásáról. Gépész László az MTI-nek pénteken azt mondta, az intézkedésnek köszönhetően életben maradhatnak a kis benzinkutak.
2026. 05. 15. 14:00
Megosztás:

Byreal és WLFI: 1 millió dollárnyi WLFI-jutalommal pörgetnék fel az USD1 növekedését Solanán

A Byreal új együttműködést jelentett be a WLFI-vel, amelynek célja az USD1 stabilcoin ökoszisztémájának bővítése a Solana hálózatán. A kampány likviditási ösztönzőkkel és egy 1 millió WLFI összdíjazású kereskedési versennyel próbálja bevonzani a DeFi-felhasználókat, kereskedőket és likviditásszolgáltatókat.
2026. 05. 15. 13:30
Megosztás:

Fél év alatt annyi támogatott lakáshitelt szórtak ki a bankok, mint a megelőző négy évben összesen

Óriási ugrást hozott a támogatott lakáshiteleknél az Otthon Start szeptemberi bevezetése. Tavaly október és idén március között több mint 1270 milliárd forint értékben kötöttek ilyen szerződéseket a bankok, ami nagyjából a megelőző négy év együttes összegének felel meg – számolta ki a BiztosDöntés.hu. Közben folyamatosan emelkedik a lakáshitelek átlagos összege is, egy év alatt több mint 7 millió forinttal.
2026. 05. 15. 13:00
Megosztás:

Megunták - Vége a részegeskedésnek Horvátországban!

A turisták okozta éjszakai rendbontások visszaszorítása érdekében Horvátországban a helyi önkormányzatok korlátozhatják az alkoholos italok éjszakai árusítását - írta pénteken a Jutarnji List című horvát napilap.
2026. 05. 15. 12:30
Megosztás:

XRP: on-chain adatok jelezhetnek bikás fordulatot, de óvatosságra int a tőkeáttétel növekedése

Az XRP határidős piacán ismét élénkülni látszik a spekulatív aktivitás, miközben a nyitott pozíciók értéke közel félmilliárd dollárra emelkedett. Az on-chain és derivatív piaci adatok alapján a befektetői érdeklődés visszatérhet az XRP piacára, de a növekvő tőkeáttétel egyszerre lehet bikás jelzés és fokozott volatilitási kockázat is.
2026. 05. 15. 12:00
Megosztás: