Mit tehetünk, ha penészedik a kulacs?

A penész jelenléte egyes élelmiszereknél természetes és kívánatos, de amikor a gyerekek kulacsában bukkan fel, annak már fele sem tréfa.

Mit tehetünk, ha penészedik a kulacs?

A legtöbb szülő szembesült már azzal a kellemetlen helyzettel, hogy a rendszeresen használt ivóalkalmatosság belsejében elszaporodott ez a bosszantó gomba. Ilyenkor jogosan merül fel a kérdés: mit lehet tenni ellene, és hogyan előzhető meg?

Léteznek olyan ivásra szolgáló edények, melyek kevésbé hajlamosak a penészesedésre, mint pl. a BLWbolt által kínált kulacsok között is találhatunk fémet, valamint speciális antibakteriális technológiával készül darabokat, melyekkel könnyebb dolgunk lesz. De más praktikák is léteznek, ássunk most a dolog mélyére. 

Miért pont a kulacs penészedik be?

Az egyik fő oka, hogy a zárt térben, ahol nedvesség és meleg van, könnyen megtelepednek a gombák. Ráadásul a palack szívószálas vagy csőrös kialakítása miatt sok apró rés van, amit nehéz alaposan kitisztítani. Az is fokozza a problémát, hogy a gyerekek rendszeresen használják, így naponta többször is találkozik a nyálukkal, ami táptalaj a gombáknak és baktériumoknak.

A penész jó dolog, de nem a kulacson!

Bár bizonyos típusú penészek hasznosak lehetnek – például a sajtok érlelésénél vagy a gyógyszeriparban –, a kulacson megjelenő gombák már nem sorolhatók ebbe a kategóriába. A penész által termelt spórák belélegzése vagy lenyelése problémák tárházát hozhatja magával.

Ha ezek a spórák bekerülnek a szervezetbe, különböző tüneteket válthatnak ki. Egyes gyermekeknél allergiás reakciókat vagy légúti problémákat okozhat, másoknál pedig emésztőrendszeri panaszok, például hányás vagy hasmenés jelentkezhet. Ha pedig a penész folyamatosan jelen van a gyerekek használati tárgyain, egy idő után akár asztmás tünetek is felüthetik a fejüket.

Hogyan előzhetjük meg a problémát?

A legfontosabb teendő a rendszeres és alapos tisztítás. Sokan úgy próbálják meg kikerülni, hogy több itatóeszközt használnak felváltva, de ez sajnos nem megoldás. Jobb, ha minden nap alaposan lemossuk a kulacsot, főként ott, ahol a folyadék és a nedvesség nem tud kiürülni.

Ha az itatóedényben már megjelent a penész, nem érdemes rögtön kidobni, néhány természetes módszert is bevethetünk. Gyakran használt házi szerek közé tartozik az ecet, a szódabikarbóna és a forró víz.

Ha a természetes módszerek nem bizonyulnak elég hatékonynak, akkor erősebb tisztítószerekhez is folyamodhatunk. A klórtartalmú fertőtlenítők eredményesen pusztítják el a penészt, de fontos, hogy alaposan kiöblítsük a kulacsot, ha ilyen szereket alkalmazunk. 

Egyes fertőtlenítők kifejezetten élelmiszerrel érintkező felületek tisztítására készülnek, de ezeknél is figyelni kell arra, hogy ne maradjon belőlük maradvány a palackban.

A kulacs penészesedése előfordulhat bárkinél, a legtöbb szülő találkozott már ezzel a problémával. A rozsdamentes acél kivitelek bár magasabb árfekvésűek, jobban ellenállnak a kellemetlen jelenségnek.


Az izraeli-libanoni tűzszünet hírére estek az olajárak, emelkedtek a nyugat-európai tőzsdék

Emelkedtek csütörtökön az európai részvénypiacok, miután az olajárak gyengültek, bár a befektetők továbbra is óvatosak maradtak azzal kapcsolatban, hogy a Közel-Keleten zajló legújabb fejlemények tartós békemegállapodáshoz vezetnek-e.
2026. 06. 05. 09:30
Megosztás:

Újabb remény a devizahiteleseknek Magyarországon

Az Országgyűlés ismét tárgyalni fogja a devizahitelesek ügyét, így végül az érvénytelenség jogkövetkezményéről is a jogalkotó fog dönteni.
2026. 06. 05. 09:00
Megosztás:

Mit kockáztat egy 35 éves, ha nem kezd el időben félretenni a nyugdíjra?

A legtöbb 35 éves számára a nyugdíj még távoli kérdésnek tűnik. A mindennapi kiadások, a lakhatás, a gyermeknevelés vagy éppen a karrierépítés mellett nehéz elképzelni, milyen anyagi helyzetben leszünk 30-35 év múlva. Azonban éppen ebben az életkorban lenne a legfontosabb elkezdeni a nyugdíjcélú megtakarítást, hiszen így nyerhetünk vele a legtöbbet - hívják fel a figyelmet a Bank360 szakértői.
2026. 06. 05. 08:30
Megosztás:

Takarításkor a fenntarthatóság csak a magyarok 3 százalékánál elsődleges szempont

A magyarok egyre tudatosabbak a takarítóeszközök felhasználásában, de a döntéseikben továbbra is a praktikusság dominál a Kärcher felmérése szerint: míg a válaszadók közel fele az ár-érték arányt tartja a legfontosabb szempontnak takarítóeszköz-vásárláskor, addig a fenntarthatóság csupán a megkérdezettek 3 százalékánál kerül az első helyre. A kutatás ugyanakkor arra is rámutatott, hogy a környezetbarát megoldások akkor válnak igazán vonzóvá, ha a hatékonyságról sem kell lemondani.
2026. 06. 05. 08:00
Megosztás:

Trump: csak az Egyesült Államok és Kína rendelkezik az iráni uránkészlet eltávolításához szükséges eszközökkel

Csak az Egyesült Államok és Kína rendelkezik a lebombázott iráni atomlétesítményekben rekedt dúsított uránkészlet eltávolításához szükséges eszközökkel - jelentette ki Donald Trump amerikai elnök csütörtökön.
2026. 06. 05. 07:30
Megosztás:

Mintegy negyedmillió vállalkozás térhet át a kata adózásra jövőre

Mintegy 300-350 ezer vállalkozót érinthet a kisadózó vállalkozások tételes adójának (kata) 2027-re tervezett kibővítése, a GKI Gazdaságkutató Zrt. azzal számol, hogy 250-270 ezer kisadózó térhet át az adózási formára.
2026. 06. 05. 07:00
Megosztás:

Putyin: érvényben van az iráni dúsított urán elszállítására vonatkozó orosz javaslat

Az iráni dúsított urán Oroszországba való elszállítására vonatkozó javaslat továbbra is érvényes - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön Szentpéterváron külföldi médiaorgánumok vezetőivel találkozva.
2026. 06. 05. 06:30
Megosztás:

Bezzeg Bulgária már bevezette az euró csodaszert. Vagy mégsem?

Bulgária alig féléve csatlakozott az eurózónához, máris túlzottdeficit-eljárás alatt áll – ez felveti a kérdést, hogy a csatlakozás mennyit ér strukturális felkészültség nélkül.
2026. 06. 05. 06:00
Megosztás:

Innovatív fizetési megoldást tesztel a Lidl: Érkezik a „Scan & Go” a kijelölt üzletekben

A Lidl Magyarország új szintre emeli digitális szolgáltatásait: június 4-től három üzletében teszt jelleggel bevezeti a Scan & Go funkciót. A vállalat közvetlenül a népszerű Lidl Plus applikációba integrálja a legújabb, önkiszolgáló fizetési módját, melynek köszönhetően még gyorsabbá és kényelmesebbé válhat a bevásárlás.
2026. 06. 05. 05:30
Megosztás:

Felújíthatják a Nyugati téri aluljárót

A pesti fonódó villamosprojekt előkészítésének részeként elkészülhetnek a Nyugati téri aluljáró teljes körű felújításának tervei is - írta Karácsony Gergely csütörtökön Facebook-bejegyzésében.
2026. 06. 05. 05:00
Megosztás:

Nem a kontárok okozzák az összes kárt: sokszor az információs asszimetria a valódi ok

Az építőiparban kevés döntés visszafordítható. Egy hibás technológiai választás vagy kivitelezési megoldás akár évekkel később is komoly minőségi vagy pénzügyi problémákat okozhat. A háttérben sokszor nem hanyagság vagy szándékos megtévesztés áll, hanem az úgynevezett információs aszimmetria: amikor az eladó vagy szakember lényegesen több tudással rendelkezik egy termékről vagy technológiáról, mint a megrendelők.
2026. 06. 05. 04:00
Megosztás:

Allianz Globális Biztosítási Jelentés 2026 – A biztosítás jövője egy változó világban

A jelentés szerint a globális biztosítási piac 2025-ben 456 milliárd euróval, 6,9 ezermilliárd euróra bővült. Bár ez a 7,1 százalékos növekedés elmarad a 2024-es kiemelkedő 9,4 százalékához képest, továbbra is jelentősen meghaladja az elmúlt tíz év +5,6 százalékos átlagos éves növekedési ütemét, ami azt jelzi, hogy a biztosítások iránti kereslet tartósan erős maradt. Továbbra is az életbiztosítás volt a legnagyobb szegmens (2 861 milliárd euró), ezt követte a vagyon- és felelősségbiztosítás (2 320 milliárd euró), majd az egészségbiztosítás (1 688 milliárd euró).
2026. 06. 05. 03:30
Megosztás:

Nébih: napokon belül felszámolják a fertőzéssel érintett vállaji sertésállományt

Három-négy napon belül véget érhet a sertésállomány felszámolása a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Vállaj településen működő gazdaságban, ahol afrikai sertéspestis fertőzést mutattak ki a vizsgálatok; a telepről két vágóhídra juthattak sertések a lappangási idő alatt - ismertette Nemes Imre országos főállatorvos, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elnöke csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón.
2026. 06. 05. 03:00
Megosztás:

Megduplázódtak a lakáshitelek, már négy hónap alatt ezer milliárd forintot vettek fel belőlük

Az év első négy hónapja soha nem látott, bőven ezer milliárd forint feletti új szerződést hozott a lakáshiteleknél – derül ki a BiztosDöntés.hu elemzéséből.
2026. 06. 05. 02:30
Megosztás:

Autósok figyelem: megvan a döntés a 10 évnél idősebb kocsikról

Hónapokig tartó bizonytalanság után most végre tisztábban látszik, mire számíthatnak azok az autósok, akik 10 évnél idősebb járművel járnak.
2026. 06. 05. 02:00
Megosztás:

Sokkoló nyugdíjcsapda: hiába dolgoztál, nem biztos, hogy beszámít a nyugdíjba

Sokan úgy gondolják, hogy ha valaki dolgozott, akkor az az idő automatikusan beleszámít majd a nyugdíjába. A törvényi szabályozás azonban ennél jóval szigorúbb és részletesebb. A szolgálati idő egyik legfontosabb feltétele, hogy az adott időszakra az előírt nyugdíjjárulékot levonják vagy megfizessék.
2026. 06. 05. 01:00
Megosztás:

Lassítja a világgazdaság növekedését az iráni konfliktus

A korábbi előrejelzésekben valószínűsített ütemnél lassabb világgazdasági növekedés várható az idén az iráni konfliktus okozta olajellátási válság inflációs hatásai miatt - áll a Fitch Ratings csütörtökön Londonban bemutatott, lefelé módosított új negyedéves prognózisában.
2026. 06. 05. 00:30
Megosztás:

Visszatér a napos idő a nyár első hétvégéjén

Visszatér a jellemzően napos idő a nyár első hétvégéjére. Pénteken még előfordulhatnak vastagabb felhők, de szombaton és vasárnap már sok napsütés várható gomolyfelhőkkel, amelyekből záporok, zivatarok előfordulhatnak. A hőmérséklet csúcsértéke 25 és 30 Celsius-fok között alakul - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttatott el az MTI-hez.
2026. 06. 04. 23:00
Megosztás:

Megalakult az új szlovén kormány

Megszavazta a szlovén parlament csütörtökön a Janez Jansa vezette új szlovén kormányt.
2026. 06. 04. 22:30
Megosztás:

Vasas Szakszervezet: figyelmeztető sztrájkot tartanak a Hanon pécsi telephelyén

Kétórás figyelmeztető sztrájkot jelentett be péntekre a Vasas Szakszervezet a Hanon Systems Hungary Kft. pécsi telephelyére - közölte az érdekvédelmi szervezet csütörtökön az MTI-vel.
2026. 06. 04. 22:00
Megosztás: