Most érdemes építkezésbe kezdeni!

Az elmúlt évek viharai, kezdve a Covid járvány hirtelen berobbanásával, folytatva a szomszédunkban kialakult háborús helyzettel, számos piaci szegmenshez hasonlóan az építőipart is jelentősen megtépázták. Aki ebben a periódusban építkezett, annak az általános anyaghiány miatt jelentős csúszással és elképesztő módon megemelkedett költségekkel kellett számolnia. A helyzet mára normalizálódott, és bár a költségek továbbra is magasan maradtak, újra elérhető minden, amire egy építkezés során szükség lehet, és az árak napról napra történő emelkedésének réme sem fenyegeti már az építtetőket. Emellett az Imperial Holdingnak köszönhetően már Magyarországon is elérhetőek olyan kész típustervek, amelyek még gyorsabbá, kiszámíthatóbbá és gazdaságosabbá teszik az építkezést.

Most érdemes építkezésbe kezdeni!

2018 óta nem volt ilyen stabil egyensúlyi helyzet az építőipar piacon, mint amilyet most tapasztalunk. Aki most kezd építkezésbe, nagy valószínűséggel a kijelölt határidőn belül a végére is érhet, és ami éppen ennyire lényeges, a kiadásokkal is hosszú távon tervezhet.

„Jó érzés újra azt mondani, hogy ma már biztonságosan tervezhetőek a beruházások. Aki eddig kivárt, annak most érdemes építtetni, mert végre abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy az építőipar, illetve azon belül az építőipari cégek a korábbihoz hasonló szinten képesek kiszolgálni az igényeket. Versenyképes, és valóban betartható határidőket és árajánlatokat tudunk adni az ügyfeleinknek” – tájékoztatott Virág Gergő, az Imperial Holding tulajdonosi körének tagja.

Ami volt….

Az elmúlt 3 évben a kivitelezési költségek közel 100%-ot emelkedtek. Aki belevágott egy építkezésbe nem tudhatta, mekkorára fognak rúgni a kiadásai, mire használhatóvá, lakhatóvá válik az épület. Emellett komoly problémát jelentett az is, hogy sokkal több építkezés futott az országban, mint amennyi hozzáértő szakember rendelkezésre állt. Ez egyrészt ahhoz vezetett, hogy szinte bárki munkát kaphatott az építőiparban, aki jelentkezett, másrészt fennakadásokat okozott az is, ha egy éppen dolgozó brigád munkabérére egy másik építtető ráígért, amiért azok csapot-papot maguk mögött hagytak. A piaci helyzet lehetőséget adott arra, hogy ezt megtegyék. A határidők emiatt és még sok más miatt is a végletekig kitolódtak, az átlagos 7-8 hónap helyett több mint két évet is igénybe vehettek.

„Kezdetben az elszállt alapanyagárak okoztak fejfájást, hiszen 2020-ban egy köbméter fa 75000 Ft-ról 240000 Ft-ra emelkedett, mindössze fél év alatt, a háború kitörése után pedig a betonacélérért 380000 Ft tonnánkénti ár helyett már 790000 Ft-ot kellett fizetni. Aztán megtapasztaltuk, hogy lehet ennél is rosszabb, mégpedig az, hogy egyáltalán nem tudunk a szükséges anyagokhoz hozzájutni” – elevenítette fel Virág Gergő.

… és ami most van

Mostanra a helyzet minden téren normalizálódott. A szakmunkások végre ismét munkavállalók és alvállalkozók lettek, nem pedig a kivitelező cégek és a megrendelők főnökei. Nem ők diktálják a feltételeket. Most minőségi munkát végző szakemberek jelentkeznek munkára és a kóklerek, akik rengeteg építőipari hibáért és minőségi problémáért feleltek, elkezdtek kiszorulni a piacról.

„Ennek a hatásnak a begyűrűzése az, hogy a munkadíjak stagnálnak, és már lehet versenyeztetni alvállalkozókat egy kivitelező cégnél, vagy akár kivitelező cégeket is egymással egy munkára. Az árak nem csökkentek, és valószínűleg egy ideig még nem is fognak, de azt kijelenthetjük, hogy a beruházások kiszámíthatóak lettek. Ha valaki belevág egy 7 hónapos családiház-építésbe, akkor most jó eséllyel várhatja azt, hogy tényleg 7 hónapba fog telni, és tényleg annyiba fog kerülni, mint amennyit a szerződésben meghatároztak” – ismertette az Imperial Holding tulajdonosi körének tagja.

Hozzátette: 2018 óta rengeteg olyan készház, illetve gyorsház építési technológia jelent meg a magyar piacon, amelyek sokkal gyorsabb és praktikusabb építkezést tesznek lehetővé. Reagálnak a szakemberhiányra is, mivel az előregyártott paneleknek köszönhetően jóval kevesebb szakemberrel is végigvihető a kivitelezés, illetve a rövid elkészülési idő miatt még nagyobb biztonságban tudhatja magát az építtető anyagi téren is. Egyes technológiákból akár 4-5 hónap alatt kulcsrakész családi házat lehet építeni.

Katalógusból is választhatunk házat

Ma már lehetőség van arra is, hogy csakúgy, mint bármi más terméket, a házunkat is kiválaszthatjuk egy katalógusból.

„Az Imperial Holding rendelkezik az ország legszélesebb típusterv választékával, közel hétszáz típusház közül választhatnak az ügyfeleink. 12 millió Ft-tól egészen 600 millió Ft-ig, 25m2-es kis garzontól 1000m2-épületig, sokféle stílusú és felhasználási célú terv található meg a kínálatunkban fix áron, amivel az építtető már a projekt kezdetekor teljes bizonyossággal számolni tud. Nem beszélve arról, hogy így a tervezésért és a kivitelezésért is egyetlen cég felelős, ami még magasabb szintű garanciát jelent a kifogásolhatatlan minőségre” – tette hozzá Molnár Ádám, az Imperial Holding ügyvezetője.

Pest megye északi részén ikerházas, társasházas és családi házas beruházások tekintetében piacvezető ingatlanfejlesztő vállalat ügyvezetője azt is elárulta, meglévő partnereik mellé együttműködés céljából olyan ingatlanirodák jelentkezését várják, amelyek kínálatában üres telkek is találhatóak. Ezekre a telkekre látványtervekkel, alaprajzzal és teljes műszaki tartalommal rendelkező típusházak kerülhetnek, amelyek értékesítése az ingatlaniroda hatáskörébe tartozna, ezzel megnövekedett jutalékösszegeket teremtve számukra. 


Chicagóban megnyílt az Obama Központ

Chicagóban korábbi elnökök és ismert személyiségek jelenlétében nyitották meg a Barack Obama 8 éves elnöki időszakának emléket állító könyvárat, múzeumot, kulturális- és szabadidőközpontot csütörtökön.
2026. 06. 19. 18:30
Megosztás:

Elkészült az első Magyar Senior Index: három külön világban él a munkavállaló, a HR és a cégvezetés

A senior álláskeresők 92,6 százaléka tapasztalt már valamilyen koralapú kirekesztést, miközben a vállalatok többsége sem az AI-átmenetre, sem a tudásmegőrzésre, sem az utódlási nehézségek megoldására nincsenek felkészülve – derül ki a hazai 45 év feletti munkavállalók helyzetét vizsgáló legújabb kutatásból. Az első Magyar Senior Index rámutat: a probléma már nem egyéni karrierkérdés, hanem a magyar gazdaság és vállalati szektor versenyképességét érintő stratégiai kihívás.
2026. 06. 19. 18:00
Megosztás:

Sulyok Tamás aláírta az alaptörvény tizenhatodik módosítását

Sulyok Tamás köztársasági elnök aláírta az alaptörvény tizenhatodik módosítását és elrendelte a Magyar Közlönyben való kihirdetését - közölték az államfő Facebook-oldalán pénteken.
2026. 06. 19. 17:30
Megosztás:

A személyautók kgfb-díjai csökkentek, a károkra azonban többet fizettek a biztosítók

A személyautók kötelező gépjármű-felelősségbiztosításának átlagos éves díja csaknem 5 százalékkal csökkent idén március végén az előző év azonos időszakával összevetve. A piaci verseny éleződését mutatja, hogy eközben a károkra majdnem 12 százalékkal többet fizettek a biztosítók - állapította meg pénteken kiadott Kgfb-indexében a Magyar Nemzeti Bank (MNB).
2026. 06. 19. 17:00
Megosztás:

Kampány indul Szlovéniában a kánikula egészségügyi kockázatairól

Országos tájékoztató kampány indul pénteken Szlovéniában arról, hogyan lehet védekezni a tartós hőség egészségügyi hatásai ellen.
2026. 06. 19. 16:30
Megosztás:

Tízből csak három magyar képes felismerni egy online csalási kísérletet

Tíz magyarból mindössze három képes éles helyzetben felismerni egy online csalási kísérletet, a felhasználók felkészületlensége így a teljes pénzügyi ökoszisztéma biztonságát veszélyezteti – derül ki a Cyber Islands kiberbiztonsági közösségnek a Mastercard szakmai támogatásával készített friss kutatásából.
2026. 06. 19. 16:00
Megosztás:

A nyári szezonban napi 1200 járatot indít a Wizz Air

A Wizz Air a nyári csúcsidőszakban napi 1200 járatot indít, és az elmúlt évek tapasztalatai alapján ismét rendkívüli intézkedéseket vezet be, hogy biztosítsa a biztonságos és nyugodt utazást - közölte a légitársaság pénteken az MTI-vel.
2026. 06. 19. 15:30
Megosztás:

Ez az egyik legokosabb döntés hosszú távon

Sok vállalkozás azért nem éri el a kitűzött céljait, mert túl gyorsan szeretne látványos eredményeket. A növekedés azonban ritkán múlik egyetlen kampányon vagy hirtelen költésen.
2026. 06. 19. 15:00
Megosztás:

JPMorgan: Komoly nyomás alatt a bitcoin-bányászok, miközben a BTC árfolyama a termelési költség alatt mozog

A Bitcoin árfolyamának közelmúltbeli visszaesése nemcsak a befektetőket, hanem a bányászokat is egyre nehezebb helyzetbe hozza. A JPMorgan friss jelentése szerint a világ legnagyobb kriptovalutája hónapok óta a becsült előállítási költsége alatt kereskedik, ami jelentős kihívás elé állítja a bányászati szektort.
2026. 06. 19. 14:30
Megosztás:

Online elállás gomb – még nem minden webshop állt át

2026. június 19-től a fogyasztó és a vállalkozás közötti szerződések részletes szabályairól szóló új kötelezettséget telepít az online kereskedőkre: a webshopoknak olyan online elállási funkciót kell biztosítaniuk, amelyen keresztül a fogyasztók egyszerűen, közvetlenül és elektronikus úton gyakorolhatják az elállási jogukat. A Bán, S. Szabó, Rausch & Partners Ügyvédi Irodától dr. Mersits Vivien és dr. Szabó Gergely Gábor az alábbiakban mutatják be az új szabályozás gyakorlati jelentőségét.
2026. 06. 19. 14:00
Megosztás:

Váratlan törés a magyar GMO-ellenes konszenzusban az EP-szavazáson

A Greenpeace Magyarország, a Magyar Biokultúra Szövetség és a Magyar Természetvédők Szövetsége megütközéssel fogadta, hogy a Tisza párt európai parlamenti képviselői tegnap szavazatukkal segítették az új GMO-k szabályozása lazítását. A három civil szervezet szerint a kormánynak most egyértelművé kell tennie: Magyarország továbbra is kiáll a GMO-mentes mezőgazdaság mellett, és kész az Európai Unió Bíróságához fordulni az új GMO-k deregulációja ellen.
2026. 06. 19. 13:30
Megosztás:

Ömlik be a sok használtautó - Mi most a kedvenc típus?

Változatlanul nagyon élénk a használt személyautók hazai piaca: a DataHouse legfrissebb előzetes adatai szerint az elmúlt hónapban Magyarországon mintegy 84 200 személygépkocsi cserélt gazdát. Ez az érték 6,8 százalékkal haladja meg a tavaly májusi szintet.
2026. 06. 19. 13:00
Megosztás:

Vége az ÁSZF-ek bújásának: péntektől egyszerűbb az online vásárlások visszamondása

Ha egy online vásárlás után meggondoljuk magunkat, péntektől már nem kell e-mail-címeket vadászni vagy az ÁSZF-et bújni az elállás módja után. Június 19-től ugyanis minden webshopnak kötelező lesz elektronikus elállási lehetőséget biztosítania a fogyasztóknak. A változás több tízezer magyar webáruházat érint, de a szakértők nem számítanak fennakadásokra vagy az elállások számának jelentős növekedésére.
2026. 06. 19. 12:30
Megosztás:

A bankok is csengetnek a diákoknak: már akár 50-60 ezer forintot is fizetnek egy számláért

Nemcsak az az értékes ügyfél a bankok számára, aki sokat keres, hanem akár az is, aki még semmit. A tanévet június 19-én befejező diákokért annyira versenyeznek, hogy már 50-60 ezer forint is ütheti a markukat egy számlanyitásért, ráadásul fillérekért bankolhatnak, ha ügyesen választanak. A BiztosDöntés.hu megnézte, milyen ajánlatokkal licitálnak egymásra a bankok a fiatalok kegyeiért a vakáció kezdetén.
2026. 06. 19. 12:00
Megosztás:

Hány forintba kerül az utasbiztosítás egy napra 2026 nyarán?

A Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetségének (FBAMSZ) tagvállalati adatai alapján az év első öt hónapjában megkötött utasbiztosítások átlagos díja naponta és személyenként a 850-900 forint közötti sávban mozgott. Az utazni vágyók tehát továbbra is igen kedvező feltételekkel gondoskodhatnak a biztonságukról. A kedvező díjszint ellenére a kiutazók mintegy harmada még mindig utasbiztosítás nélkül indul útnak. Közülük sokan tévesen úgy vélik, hogy az Európai Egészségbiztosítási Kártya (EEK) vagy a bankkártyájukhoz kapcsolódó szolgáltatás önmagában is elegendő védelmet nyújt.
2026. 06. 19. 11:30
Megosztás:

Előző napi szintjük közelében zártak a fejlett piaci kötvényhozamok

Tegnap Ázsiában és Európában még a szerda esti szigorú Fed döntés mozgatta a kötvénypiacokat, a hozamok enyhén emelkedtek, a japán tízéves 2,6% fölé, a német pedig 2,95% közelébe, bár utóbbi végül csökkenéssel zárt. Az amerikai piacon korrigáltak a piacok a tegnapelőtti jelentős emelkedés után a tízéves dollárhozam 5 bázisponttal 4,45% közelébe süllyedt. A dollár viszont tovább erősödött, több, mint egy éves csúcsra az euróval szemben az 1,145-ös szintig.
2026. 06. 19. 11:00
Megosztás:

A Hormuzi-szoros megnyitásával kapcsolatos optimizmus nyomán emelkedtek a Wall Street-i indexek

Az iráni békemegállapodással kapcsolatos optimizmus hajtotta a részvényindexeket felfelé csütörtökön az USA-ban, az S&P500 1,1, a Nasdaq Composite 1,9-ot emelkedett, a Dow 0,1%-kal araszolt feljebb, ahogy enyhültek az inflációs aggodalmak, noha a piac a szeptemberi mellett egy decemberi kamatemelést is 50%-nál nagyobb valószínűséggel áraz. A Russell2000 kisvállalati index 2%-os emelkedést követően rekordszinten zárt.
2026. 06. 19. 10:00
Megosztás:

Vegyesen zártak csütörtökön az európai tőzsdék, erősödtek a kamatemelési várakozások a Fed szigorú hangvételű kommunikációja után

Bár a szerdai kereskedést még pluszban zárták az európai részvénypiacok, csütörtökön már elromlott a hangulat az erősödő kamatemelési várakozások hatására a Fed előző esti kamatdöntő ülését követően. Trump amerikai elnök aláírta az Iránnal kötött szándéknyilatkozatot, amely 60 napra felfüggeszti a háborút és helyreállítja a tartályhajók forgalmát a Hormuzi-szoroson keresztül.
2026. 06. 19. 09:30
Megosztás:

Microsoft-riasztás: USB-meghajtókon terjedő „Crypto Clipper” lopja a kriptotárcák adatait

A Microsoft Threat Intelligence új, Windows-felhasználókat célzó kriptós kártevőre figyelmeztetett. A „Crypto Clipper” néven emlegetett malware USB-meghajtókon keresztül terjed, és kifejezetten kriptotárcákhoz kapcsolódó érzékeny adatokat, privát kulcsokat, seed phrase-eket és tárcacímeket próbál megszerezni.
2026. 06. 19. 09:00
Megosztás:

Gyengült a forint péntek reggelre

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben péntek reggel a csütörtök esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
2026. 06. 19. 08:30
Megosztás: