Nem túl fényesek a német gazdaság kilátásai

Tovább romlottak a német gazdaság kilátásai az utóbbi hónapokban, az év második felére várt fellendülés valószínűleg elmarad, a 2024-es növekedés pedig a korábbi becslésekhez képest szerényebb lehet a müncheni ifo gazdaságkutató intézet csütörtökön ismertetett előrejelzése szerint.

Nem túl fényesek a német gazdaság kilátásai

A német nyelvterület vezető gazdaságkutató intézetei közé tartozó ifo (ifo Institut - Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung an der Universität München) megerősítette a 2023-ra adott előző, tavaszi előrejelzését, amely szerint Németország hazai összterméke (GDP) 0,4 százalékkal csökken. Az Európai Unió legnagyobb gazdasága jövőre ugyan ismét növekedési pályára áll, de az előző prognózisban jelzett 1,5 százalék helyett 1,4 százalékkal bővülhet. Egy évvel később, 2025-ben még csekélyebb, 1,2 százalékos növekedés várható.

A jelentésben kiemelték, hogy az utóbbi hónapokban csaknem valamennyi ágazatban gyenge teljesítményt jeleztek a mutatók, a második félévre várt fordulat így minden bizonnyal elmarad. A GDP a harmadik negyedévben 0,2 százalékkal csökkenhet az előző három hónaphoz képest. Növekedés csak az utolsó negyedévben - öt negyedév után - lehet ismét, az október-decemberi időszakban 0,4 százalékkal bővülhet a gazdaság.

Mint írták, az építőipari vállalatok egyre kevesebb megbízást kapnak, az eddigi munkákkal pedig lassan végeznek, az ágazat teljesítménye így a harmadik negyedévben visszaeshet. A feldolgozóiparban sem jobb a helyzet, mert a főleg exportra termelő német ipar legtöbb piacán továbbra is gyenge a kereslet és csak az év vége felé várható élénkülés. Mindennek hatására várhatóan megáll a foglalkoztatottság bővülése, a munkanélküliségi ráta pedig a tavalyi 5,3 százalékról 5,6 százalékra emelkedik és 2024-ben is ezen a szinten marad.

A német gazdaságnak egyedül a fogyasztás adhat némi lendületet, mert az infláció lassú csökkenése és a béremelések révén növekszik a háztartások vásárlóereje. Az infláció a tavalyi 7,9 százalék után az idén is viszonylag magas, 6 százalékos lehet, de jövőre már 2,9 százalékra, 2025-ben 1,9 százalékra süllyedhet az ifo előrejelzése szerint.

Visszaesésre számít egy másik tekintélyes kutatóintézet, az esseni RWI (Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung) is, amelynek ugyancsak csütörtökön kiadott előrejelzése szerint a német GDP az idén 0,6 százalékkal csökken, és jövőre 1,1 százalékkal nő.

Az előző, júniusi prognózisban 2023-ra alacsonyabb, 0,3 százalékos visszaesést, 2024-re magasabb, 2 százalékos növekedést jeleztek. A kilátások azért rosszabbak, mint nyáron, mert a vártnál lassabban enyhül a kibontakozást gátló tényezők hatása - írták, hozzátéve, hogy a beruházások élénküléséhez a vállalatoknak nagyobb kiszámíthatóságra van szükségük, főleg az energiapolitika területén, a háztartások fogyasztásának növekedéséhez pedig a reáljövedelem emelkedése szükséges.

A munkanélküliségi ráta az RWI szerint is 5,6 százalékra emelkedik az idén, az infláció pedig az ifo előrejelzésében szereplő 6 százaléknál magasabb szintet, 6,1 százalékot érhet el éves átlagban. Jövőre 2,5 százalékos, 2025-ben 2,1 százalékos infláció várható az RWI szerint.

Montenegró kormánya a 4iG Csoportot választotta digitalizációs fejlesztési projektjeinek megvalósítására

Montenegró kormánya a 4iG Csoportot választotta a rendvédelmi szervek technológiai fejlesztését, valamint a kormányzati adatközpont és kapcsolódó infrastruktúra kialakítását célzó projektek megvalósítására, a beruházások a csoport első nagyszabású külföldi kormányzati megbízását jelentik a digitális infrastruktúra-fejlesztés területén - közölte a 4iG Nyrt. az MTI-vel szerdán.
2026. 03. 25. 14:00
Megosztás:

Panelpiac 2026: Árban óriási a szórás a lakótelepeken, Budapest elhúzott a vidéki városoktól

Az év első hónapjaiban tovább nyílt az árolló a hazai panelpiacon. Míg Budapesten már csak a lakótelepek negyedén találni egymillió forint alatti átlagos négyzetméterárat, addig a vidéki nagyvárosokban a 700–900 ezer forintos ár a jellemző – derült ki a a Duna House friss elemzéséből.
2026. 03. 25. 13:30
Megosztás:

Bitcoin árfolyam elemzés: merre tart a kriptovaluta? – friss BTC technikai árfolyam előrejelzés

A Bitcoin (BTC) technikai képe jelenleg egyértelműen fordulópont közeli állapotot mutat. A korábbi hónapok erős lejtmenete után az árfolyam már nem esik impulzívan, inkább stabilizálódik és oldalazó-konszolidációs szakaszba lépett. Ez a piaci állapot gyakran azt jelzi, hogy a befektetők új irányra várnak: vagy megerősített emelkedés következik, vagy újabb lefelé kör indulhat.
2026. 03. 25. 13:00
Megosztás:

Elhalasztja áramszünettel járó fejlesztései legtöbbjét az E.ON a tavaszi szünetben

A lehető legkevesebb ügyfelet érint a tavaszi szünet alatt tervezett üzemszünettel járó munka az E.ON Hungária Csoport szolgáltatási területén. Ezekre a kikapcsolásokra azért van szükség, mert biztonsággal csak így végezhetők el az ügyfelek igényeiből eredő fejlesztések, új bekapcsolások, illetve a szükséges áramhálózati karbantartások.
2026. 03. 25. 12:30
Megosztás:

A Wall Streeten elfogyott a hétfői lendület

A tengerentúlon viszont már elfogyott a lendület. Az S&P 500 0,4%-kal, a Dow Jones 0,2%-kal, a Nasdaq Composite 0,8%-kal csökkent kedden.
2026. 03. 25. 12:00
Megosztás:

A magyar vállalkozások 43%-a romló gazdasági környezetre számít

A magyar vállalkozások továbbra is óvatosan tekintenek a gazdasági kilátásokra: a cégek 43%-a romló gazdasági környezetre számít, miközben közel kétharmaduk már vizsgálja a mesterséges intelligencia alkalmazását – derül ki aNiveus legfrissebb, közel 600 fős mintán végzett felméréséből. A kutatás eredményei szerint bár a vállalkozások gazdasági várakozásai továbbra is bizonytalanok, a technológiai fejlesztések iránti nyitottság egyértelműen erősödik.
2026. 03. 25. 11:30
Megosztás:

Hogyan válasszuk ki az ideális mű karácsonyfát

A karácsonyfa kiválasztása a karácsonyi készülődés egyik legkellemesebb pillanata. A fa ugyanis az egész ünnepi dekoráció központjává válik, és az a hely, ahol a család karácsony idején összegyűlik.
2026. 03. 25. 11:20
Megosztás:

Alig igényelnek felújítási célú lakáshitelt a magyarok

A januárban megkötött lakáshitel-szerződések összegének alig több mint egy százaléka szolgált felújítási célt – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Ennek az Otthon Start hitel piaci dominanciája mellett az lehet az oka, hogy a felújításokat már a legtöbb esetben személyi kölcsönből finanszírozzák a háztartások.
2026. 03. 25. 11:00
Megosztás:

Az amerikai és a német hozamok alig változtak

Bár nem érkeztek megnyugtató hírek a Közel Keletről, és Irán is cáfolta a tárgyalásról szóló híreket, az olajárak végül enyhe emelkedéssel zártak, az európai gázár pedig érdemben – 6%-kal, 53 euróig – esett.
2026. 03. 25. 10:30
Megosztás:

A DAX kivételével emelkedtek a vezető nyugat-európai részvényindexek

A minimális csökkenést elkönyvelő DAX kivételével emelkedtek a főbb nyugat-európai részvényindexek. A STOXX 600 0,4%-kal, a CAC 40 0,2%-kal, a hétfőn még gyengélkedő FTSE 100 0,7%-kal zárt magasabban.
2026. 03. 25. 09:30
Megosztás:

Aktív turisztikai fejlesztés indul a Mura térségében

A Dél-Zalai Területfejlesztési Társulás 692 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatást nyert el a "Mura térség aktív turizmus fejlesztése" című projekt megvalósítására, amelynek célja a térség aktív turisztikai hálózatának fejlesztése és természeti értékeinek fenntartható turisztikai hasznosítása - közölte a társulás az MTI-vel.
2026. 03. 25. 09:00
Megosztás:

Indul a húsvéti ellenőrzési akció

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) megkezdi húsvéti ellenőrzés-sorozatát: a hivatal kiemelten vizsgálja a zöldséget, gyümölcsöt, húst és tojást árusítókat - közölte az MTI-vel szerdán a hivatal.
2026. 03. 25. 08:30
Megosztás:

Erősödött a forint árfolyama szerda reggelre

Erősödött a forint árfolyama szerda reggel a főbb devizákkal szemben a kedd esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 03. 25. 08:00
Megosztás:

Varga Mihály: továbbra is indokolt az óvatos és türelmes monetáris politikai megközelítés

Továbbra is indokolt az óvatos és türelmes monetáris politikai megközelítés, a geopolitikai feszültségekből fakadó inflációs kockázatok és a bizonytalan pénzügyi piaci környezet okán - mondta Varga Mihály, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a monetáris tanács kamatdöntő ülését követő online sajtótájékoztatón kedden.
2026. 03. 25. 07:00
Megosztás:

Európai szinten is kiemelkedő öntözési projekt valósult meg Mezőfalván

Föld alatti mikroöntözési rendszer épült ki mintegy 330 hektáron Mezőfalván a Wienerberger-csoporthoz tartozó Pipelife Hungária Kft. szakmai támogatásával. A projekt európai összevetésben is ritkaságnak számít, és akár 30–50%-os vízmegtakarítást tehet lehetővé a hagyományos öntözési módszerekhez képest.
2026. 03. 25. 06:30
Megosztás:

Az EU és Nagy-Britannia növeli az ukrán kulturális szektor támogatását

Az Európai Unió és az Egyesült Királyság növeli az Ukrajnának szánt kulturális támogatást - jelentette be Glenn Micallef nemzedékek közötti egyenlőségért, ifjúságért, kultúráért és sportért felelős uniós biztos Brüsszelben, miután megbeszélést folytatott Ian Murray brit kulturális miniszterrel kedden.
2026. 03. 25. 05:30
Megosztás:

Jelentősen emelkedtek az inflációs előrejelzések

A Monetáris Tanács mai kamatdöntő szinten tartotta az irányadó kamatot. A jegybanki alapkamat így továbbra is 6,25 százalékon áll. A kamatfolyosó két széle maradt 5,25, illetve 7,25 százalékon. A döntés nem okozott meglepetést, megfelelt a széles körű elemzői konszenzusnak.
2026. 03. 25. 05:00
Megosztás:

Miért érezzük magunkat jobban és költünk többet, ha egy étterem teraszán ülünk?

Sokan tapasztalták már, hogy egy étterem teraszán ülve valahogy jobban esik az étel, könnyebben telik az idő, és gyakran egy újabb ital vagy desszert is belefér. A szabad levegő, az utcai élet látványa és a nyitott tér a tudomány szerint is mind hozzájárulnak ahhoz, hogy ellazultabbnak érezzük magunkat. Ilyenkor a beszélgetések is hosszabbak, a hangulat oldottabb, és észrevétlenül több időt töltünk az asztalnál. Különösen ott, ahol egyáltalán van terasz.
2026. 03. 25. 04:30
Megosztás:

Fordulat a hazai ingatlanpiacon: kétszer annyian keresnek most házat, mint lakást

Az elmúlt évben elképesztő mértékű átrendeződés volt az ingatlanpiacon, a korábbi fele-fele arány helyett ma már kétszer annyian keresnek családi házat, mint lakást a Zenga.hu ingatlankereső portál adatai szerint - hangzott el a Zenga Lakáspiaci Konferenciáján, ahol az Otthon Start hatásairól és az új építésű piac nagy esélyeiről is beszéltek a szakma meghatározó szereplői.
2026. 03. 25. 04:05
Megosztás:

Z generáció vs. felsővezetők: a fiatalok már készek rá, a cégeknek most kell lépniük

A fiatalabb generációk számára ma már alapvetés, hogy a fenntarthatóság a gazdasági döntések része. A vállalatoknál azonban sokszor még bizonyítani kell, hogy a zöld szempontok nemcsak környezeti, hanem üzleti előnyt is jelenthetnek – hívja fel a figyelmet a K&H. A klímaváltozással összefüggő kockázatok – például az energiaárak, az ellátási láncok sérülékenysége vagy az ingatlanok energiahatékonysága – miatt a fenntarthatóság egyre inkább üzleti kérdéssé válik a vállalatok számára.
2026. 03. 25. 03:30
Megosztás: