Nőtt novemberben a vendégéjszakák száma

Tavaly novemberben a magyarországi turisztikai szálláshelyeken (kereskedelmi, magán- és egyéb szálláshelyeken) 1,0 millió vendég 2,5 millió vendégéjszakát töltött el. A vendégek száma 13, a vendégéjszakáké 7,5 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbinál - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön.

Nőtt novemberben a vendégéjszakák száma

A belföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 5,9, a külföldivendég-éjszakáké 8,9 százalékkal emelkedett.

A 2023. január-novemberi időszakban a belföldi vendégek 5,8 százalékkal kevesebb, a külföldiek 12 százalékkal több vendégéjszakát töltöttek el a turisztikai szálláshelyeken, mint az előző év azonos időszakában - írta a KSH.

Novemberben a vendégéjszakák 75 százalékát a kereskedelmi szálláshelyek adták, ahol a forgalom 6,3 százalékkal volt nagyobb az előző évinél. A magán- és egyéb szálláshelyeken 11 százalékkal több vendégéjszakát regisztráltak, mint egy évvel korábban.

A belföldi vendégek száma 9,3, a vendégéjszakáké 5,9 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához képest. A vendégek száma 545 ezer, az eltöltött vendégéjszakáké 1,2 millió volt a turisztikai szálláshelyeken; ezen belül a kereskedelmi szálláshelyeken 428 ezer vendéget és 943 ezer vendégéjszakát regisztráltak. Utóbbiak 77 százalékát szállodákban töltötték el, ahol a vendégéjszakák száma 8,6 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbinál. A magán- és egyéb szálláshelyeken eltöltött belföldivendég-éjszakák száma 7,0 százalékkal nőtt 2022. novemberéhez mérten.

A két legnépszerűbb turisztikai térségben, a Balaton és a Mátra-Bükk turisztikai szálláshelyein a belföldivendég-éjszakák 20, illetve 12 százalékát regisztrálták, Budapest részesedése 14 százalék volt.

A külföldi vendégek száma 17, a vendégéjszakáké 8,9 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A turisztikai szálláshelyekre érkezett 502 ezer vendég 1,3 millió vendégéjszakát töltött el, amelyek közül 383 ezer vendéget és 964 ezer vendégéjszakát a kereskedelmi szálláshelyeken regisztráltak. Utóbbiak 85 százalékát szállodákban töltötték el, ahol a vendégéjszakák száma 8,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A magán- és egyéb szálláshelyeken eltöltött külföldivendég-éjszakák száma 14 százalékkal bővült 2022. novemberéhez mérten. A külföldivendég-éjszakák 68 százalékát Budapest turisztikai szálláshelyein regisztrálták, a legnépszerűbb turisztikai térség pedig a Balaton volt, 5,5 százalékos részesedéssel.

Novemberben összesen 18 747 turisztikai szálláshely, ezen belül 2221 kereskedelmi, illetve 16 526 magán- és egyéb szálláshely fogadott vendégeket.

A kereskedelmi szálláshelyek közül 907 szálloda és 965 panzió volt nyitva november egy részében vagy egészében.

A kereskedelmi szálláshelyeken az összes bruttó árbevétel 43,4 milliárd forint volt, ez folyó áron 15 százalékkal nagyobb az egy évvel korábbinál.

Széchenyi Pihenőkártyával folyó áron 3,0 százalékkal kevesebbet, 2,2 milliárd forintot költöttek a kártyatulajdonosok a kereskedelmi szálláshelyeken az előző év azonos hónapjához viszonyítva.

Január és november között a turisztikai szálláshelyeken 1,9 százalékkal több, összesen 38,2 millió vendégéjszakát regisztráltak. A belföldi vendégek 5,8 százalékkal kevesebb, a külföldiek 12 százalékkal több (20,2 millió, illetve 18,0 millió) vendégéjszakát töltöttek el a turisztikai szálláshelyeken - írta a KSH.

Eurostat: tovább nőtt az európaiak várható átlagos élettartama

Az előző évhez képest 0,1 évvel nőtt, ezzel 81,5 évre emelkedett az uniós tagországok állampolgárainak születéskor várható átlagos élettartama 2024-ben - közölte az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat pénteken közreadott jelentésében.
2026. 03. 15. 08:00
Megosztás:

Kiemelten ellenőrzi a benzinkutakat a NAV

Kiemelten ellenőrzi a védett árú üzemanyagokra vonatkozó szabályok betartását a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a benzinkutakon és a telephelyeken. A szabályszegők akár 15 millió forintos bírságra is számíthatnak - közölte a hivatal az MTI-vel pénteken.
2026. 03. 15. 07:00
Megosztás:

Ukrán elnök: Oroszország 10 milliárd dollárt nyer az Egyesült Államok szankcióinak enyhítésével

Az Egyesült Államok átmeneti szankcióenyhítése hatására Oroszország további 10 milliárd dollárhoz jut, amelyből Ukrajna elleni háborúját finanszírozhatja - figyelmeztetett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken Párizsban, Emmanuel Macron francia elnökkel közös sajtótájékoztatóján.
2026. 03. 15. 06:00
Megosztás:

Magyar fejlesztésű kiberbiztonsági platform erősítheti a digitális ellenállóképességet

Erősítheti a digitális ellenállóképességet az Alverad Technology Focus Kft. mesterséges intelligenciával támogatott kiberbiztonsági auditor és tanácsadó platformja - közölte a társaság az MTI-vel.
2026. 03. 15. 05:00
Megosztás:

Sulyok Tamás: a magyar tudomány és kultúra képviselői összefognak minket

A magyar tudomány és kultúra emberei munkájuk és alkotásaik által összefognak minket, erősítenek, építenek és gyarapítanak mindannyiunk javára - mondta Sulyok Tamás köztársasági elnök a Kossuth- és Széchenyi-díjak átadásán szombaton az Országházban.
2026. 03. 15. 04:00
Megosztás:

XIV. Leó beköltözik a pápai lakosztályba

XIV. Leó pápa legközelebbi munkatársaival beköltözik a vatikáni apostoli palotában található pápai lakosztályba, az elődei számára is fenntartott lakóhelyre - közölte a szentszéki sajtóközpont szombaton.
2026. 03. 15. 03:00
Megosztás:

Veszélyben a készpénzt rejtegetők! A KP-nak vége, mi lesz vele?

Egyre több jel utal arra, hogy a készpénz aranykora lassan véget ér. Bár Magyarországon még mindig sokan tartanak otthon jelentős mennyiségű pénzt, a gazdasági, pénzügyi és biztonsági trendek egyre inkább azt mutatják: a párna alatt tartott bankjegyek komoly kockázatot jelenthetnek. Nemcsak a lopás vagy a tűz miatt, hanem azért is, mert a pénz értéke csendben, napról napra csökken.
2026. 03. 15. 02:00
Megosztás:

Sok nyugdíjas nem is tudja: vissza kell fizetni a kiutalt nyugdíjat!

A jelenleg érvényes jogszabályok egyértelműen rögzítik azokat az eseteket, amikor az állami nyugdíjat vissza kell fizetni. A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény többek között azt is meghatározza, milyen helyzetekben kötelező a már kifizetett nyugdíj visszatérítése. Az alábbiakban bemutatjuk a szabályozás legfontosabb pontjait.
2026. 03. 15. 01:00
Megosztás:

Fogyasztóvédők a tudatos vásárlásra hívják fel a figyelmet a fogyasztóvédelem világnapján

Fontos a körültekintő, tudatos vásárlás mind a boltokban, mind az online térben, a döntés előtt mérlegelni kell pénzügyi lehetőségeinket és azt is, hogy a kiválasztott termékre valóban szükségük van-e - hívta fel a figyelmet a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) és a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége (FEOSZ) a fogyasztóvédelem világnapja alkalmából, ami március 15-én lesz.
2026. 03. 14. 23:00
Megosztás:

Felminősítette Horvátországot az S&P

Felminősítette Horvátországot az S&P Global Ratings.
2026. 03. 14. 22:00
Megosztás:

Fogyasztóvédők a tudatos vásárlásra hívják fel a figyelmet a fogyasztóvédelem világnapján

Fontos a körültekintő, tudatos vásárlás mind a boltokban, mind az online térben, a döntés előtt mérlegelni kell pénzügyi lehetőségeinket és azt is, hogy a kiválasztott termékre valóban szükségük van-e - hívta fel a figyelmet a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) és a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége (FEOSZ) a fogyasztóvédelem világnapja alkalmából, ami március 15-én lesz.
2026. 03. 14. 21:00
Megosztás:

Átadták a Keleti pályaudvar első megemelt, akadálymentes peronját

Átadták a Keleti pályaudvar első megemelt, akadálymentes peronját, és felújították a műemlék perontető korrodált tartószerkezetét - jelentette be a közösségi oldalán pénteken a MÁV vezérigazgatója.
2026. 03. 14. 20:00
Megosztás:

Már elérhetők az adóbevallási tervezetek

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az idén is több mint 5,6 millió adózónak készítette el az szja-bevallási tervezetét, a dokumentumot az eSZJA-oldalon nézhetik meg azok, akik regisztráltak az Ügyfélkapu+-ra vagy a DÁP-ra - közölte a NAV az MTI-vel szombaton.
2026. 03. 14. 19:00
Megosztás:

Hogyan váljunk a kertészkedés mesterévé?

Eszedbe jutott már, hogy a saját kerted lehetne a nyugalom oázisa a város nyüzsgésében? Egy gondosan kialakított kert, ahol a sövények rendezett sora harmóniát és vonzó látványt biztosít, könnyen elérhető cél lehet.
2026. 03. 14. 18:00
Megosztás:

Deflációba váltott a Hyperliquid HYPE tokenje

Új szakaszba lépett a Hyperliquid ökoszisztémája: a platform natív tokenje, a HYPE immár nettó deflációs pályára állt. A HyperCore által végrehajtott agresszív token-visszavásárlások olyan ütemben csökkentik a kínálatot, hogy az már meghaladja a staking jutalmak révén kibocsátott új tokenek mennyiségét. Ez a modell jelentősen eltér a legtöbb nagy blokklánc inflációs tokenrendszerétől.
2026. 03. 14. 17:00
Megosztás:

Fenntartható reklámajándékok a környezettudatos marketingben

A reklámajándékok évek óta kiemelt szerepet töltenek be a marketingben, segítve a cégeket a márkaépítésben. A modern világban azonban a vállalkozásoknak egyre inkább figyelembe kell venniük, hogyan hatnak a környezetre.
2026. 03. 14. 16:00
Megosztás:

Ne váljunk adathalászat áldozatává!

Az online pénzügyi tranzakciók során egyre gyakoribbá válik az internetes csalás. Egy friss eset is rámutat arra, hogy mekkora jelentőséggel bír az éberség a digitális banki szolgáltatások használata közben. Habár sokan magabiztosan kezelik online pénzügyeiket, néha a csalók ügyessége mégis megzavarhatja őket, ahogyan ennek a jogesetnek a tanulságai is tükrözik.
2026. 03. 14. 15:00
Megosztás:

A BlackRock óvatos a kriptovaluta ETF-ekkel: „exotikus” termékek helyett megfontolt terjeszkedés

A világ legnagyobb vagyonkezelője tovább bővíti kriptokínálatát, de nem kíván kockázatos vagy túl bonyolult ETF-struktúrákba belemenni. A BlackRock új, staking alapú Ethereum ETF-et indított, miközben vezetői egyértelművé tették: a cég stratégiája továbbra is a stabil, intézményi befektetők számára is átlátható kriptoeszközökre épül.
2026. 03. 14. 14:00
Megosztás:

A változás ereje

Sokan megtapasztalhatták már azt az érzést, amikor egy hétfő egyszerűen nem akar beindulni. Látszólag minden a helyén van, mégis nehezen mozdulunk meg. Itt jön a képbe a keddi nap, amely egy igazán különleges alkalom lehet arra, hogy újra nekifogjunk annak, amit az előző nap nem sikerült. Egy szimpla hétköznap, mint a kedd, könnyen válhat a megújulás és az újrakezdés szimbólumává.
2026. 03. 14. 13:00
Megosztás:

Új biztonsági korszak a Sui blokkláncon: decentralizált kulcsszerver indul a teszthálózaton

A Sui blokklánc jelentős biztonsági fejlesztést jelentett be, amely alapjaiban változtathatja meg a kriptográfiai kulcskezelés modelljét. A Mysten Labs elindította a Decentralized Seal Key Server (DSKS) infrastruktúrát a Sui teszthálózatán, amely egy decentralizált, több résztvevős kriptográfiai rendszerrel igyekszik megszüntetni a blokklánc-alkalmazások egyik legnagyobb gyengeségét: az egyetlen hibapontból eredő kulcslopás kockázatát.
2026. 03. 14. 12:00
Megosztás: