Nőtt novemberében az ipari termelés

2022 novemberében az ipari termelés volumene 0,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 0,8 százalékkal emelkedett - jelentette pénteken második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Nőtt novemberében az ipari termelés

Az első becslésben közölt novemberi adathoz viszonyítva a második becslés adata nem változott. A feldolgozóipari alágak többségében mérséklődött a termelés volumene, azok közül viszont, amelyekben nőtt, a villamos berendezés gyártásáé bővült a legnagyobb mértékben. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás a 2022. októberinél 0,7 százalékkal kisebb volt.

Az ipari export volumene 5,1 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. A feldolgozóipari exportértékesítés 32 százalékát képviselő járműgyártás kivitele 25 százalékkal bővült, a 13 százalékos súlyú számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásáé 4,9 százalékkal csökkent. Az ipar belföldi értékesítése 3,2 százalékkal nagyobb, a feldolgozóiparé 7,7 százalékkal kisebb lett az előző év azonos hónapjához képest. Az iparon belül döntő (95 százalékos) súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 1,3 százalékkal nőtt, ugyanakkor a csekély súlyú bányászat kibocsátása 1,2, az energiaiparé (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 19,6 százalékkal csökkent.

A legnagyobb súlyú, a feldolgozóipari termelés 26 százalékát képviselő járműgyártás 23 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A közúti gépjármű gyártása 19,9, a közúti jármű alkatrészeinek gyártása 26 százalékkal nőtt. A feldolgozóipari termelés 10 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 3,7 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához képest. A két legnagyobb alágazat közül az elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártása 22 százalékkal bővült, az elektronikus fogyasztási cikk gyártása 30 százalékkal visszaesett.

A feldolgozóiparból 13 százalékkal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 2,0 százalékkal mérséklődött, elsősorban a hazai eladások csökkenése miatt, miközben a külpiaci eladások nőttek. A legnagyobb (24 százalékos) súlyt képviselő húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 5,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Ezenkívül még hat alágazatban csökkent a kibocsátás, a leginkább, 27 százalékkal a malomipari termék, keményítő gyártásában. A többi alágazatban 3,6 és 26 százalék közötti mértékben nőtt a termelés, a legnagyobb mértékben a cukorgyártást is magában foglaló egyéb élelmiszer gyártásában.

Az alágak közül a 11 százalékos súlyt képviselő villamos berendezés gyártása emelkedett a leginkább, 55 százalékkal. A két legjelentősebb súlyú alágazat közül az akkumulátor, szárazelem gyártása 97, a villamos motor, áramfejlesztő, -elosztó, -szabályozó készülék gyártása 62 százalékkal bővült.

A két közepes súlyú alág közül a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása 12,4, a fémalapanyag és fémfeldolgozási terméké 16,4 százalékkal visszaesett az előző év azonos hónapjához viszonyítva. Öt hónapja tart a növekedés a kis súlyú gyógyszergyártásban, a termelés volumene 13,9 százalékkal nagyobb volt a 2021. novemberinél, főleg az exportértékesítés bővülésének köszönhetően.

Folytatódott a csökkenés a vegyi anyag, termék gyártásában (33 százalékkal), nagyrészt a műanyagalapanyag-, illetve a műtrágya-, nitrogénvegyület-gyártás számottevő visszaesése miatt. A legnagyobb mértékben, 50 százalékkal a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás kibocsátása maradt el az egy évvel korábbitól, mindkét értékesítési irányban csökkentek az eladások.

Az ipari termelés három régióban nőtt, egyben stagnált, négyben csökkent az előző év azonos időszakához képest. A legnagyobb, 12,4 százalékos volumenbővülést Közép-Dunántúlon, a legjelentősebb, 15,6 százalékos visszaesést Észak-Alföldön regisztráltuk. A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 5,8 százalékkal nagyobb volt a 2021. novemberinél. Az új belföldi rendelések 1,9 százalékkal csökkentek, az új exportrendelések 7,2 százalékkal nőttek. Az összes rendelésállomány november végén 19,9 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.

2022. január-novemberben az előző év azonos időszakához képest az ipari termelés 6,0 százalékkal nőtt. Az összes értékesítés 59 százalékát adó külpiaci eladások volumene 8,2, a 41 százalékot képviselő hazai értékesítésé 6,0 százalékkal emelkedett. Az ipari termelés csak Dél-Dunántúlon csökkent (0,5 százalékkal). A többi régióban 0,7 és 12,9 százalék közötti volumennövekedést mértünk, a legnagyobb mértékűt Pest régióban.


Az augusztusi családi pótlék kifizetése így fog zajlani

Augusztusban a megszokottnál is fontosabbá válik, hogy a családok pontosan kövessék a családi pótlék folyósítását.
2026. 08. 03. 02:00
Megosztás:

Jogszabályi döntés! A nyugdíj nem feltétlenül indul el automatikusan

Sokan úgy gondolják, hogy a 65. életév betöltését követően az állam automatikusan kiszámítja és folyósítani kezdi az öregségi nyugdíjat. A valóságban azonban a korhatár elérése önmagában általában nem indítja el a kifizetést: az érintettnek kérelmet kell benyújtania, és meg kell jelölnie azt is, hogy melyik naptól kéri az ellátás megállapítását.
2026. 08. 03. 01:00
Megosztás:

Kisebb visszaesés tapasztalható a dél-balatoni vendéglátók forgalmában

Mintegy 20 százalékkal esett a dél-balatoni vendéglátók forgalma tavalyhoz képest, a hétvégék hasonlóan erősek, de hétközben szinte nincs forgalom - jelezte a KISOSZ dél-balatoni csoportjának elnöke vasárnap az MTI-nek, míg a megkérdezett Velencei-tavi vendéglátósok mindegyike arra panaszkodott, hogy a tó állapota miatt az idei esztendő forgalma katasztrofális.
2026. 08. 03. 00:05
Megosztás:

Magyar Péter: több mint egy hónapra is leállíthatják a paksi atomerőművet

Akár több mint egy hónapra is leállíthatják a paksi atomerőművet - mondta a miniszterelnök vasárnap az RTL Házon kívül című műsorában.
2026. 08. 02. 23:00
Megosztás:

Újabb nagybank vág kamatot: augusztustól olcsóbbak lesznek a CIB lakás- és jelzáloghitelei

Újabb hazai nagybank jelentett be kamatcsökkentést: 2026. augusztus 1-jétől a CIB Bank több lakáscélú és szabad felhasználású jelzáloghitelének kamata is mérséklődik. A CIB ezzel az OTP után már a második nagybank, amely az elmúlt hetekben olcsóbbá tette piaci lakáshiteleit: az OTP július 1-jétől csökkentette egyes konstrukcióinak kamatát.
2026. 08. 02. 22:00
Megosztás:

A Fidesz részt vesz a Forsthoffer Ágnes által összehívott hétfői egyeztetésen

A Fidesz ott lesz a köztársasági elnöki jogköröket ideiglenesen gyakorló házelnök, Forsthoffer Ágnes által összehívott hétfői egyeztetésen - tudatta Bóka János, az ellenzéki párt parlementi frakcióvezetője a Facebook-oldalán vasárnap.
2026. 08. 02. 21:00
Megosztás:

Energiatakarékosság - Magyar Péter: az ország energiarendszere stabilan működik

Hazánk energiarendszere stabilan működik. A szakemberek gyors beavatkozásának köszönhetően újra üzemel és teljes kapacitással termel Százhalombattán a Dunamenti Erőmű - jelentette be Magyar Péter vasárnap a Facebook-oldalán. A miniszterelnök videóüzenetében a teljes paksi leállásról, a fogyasztási adatokról, az energiarendszer állapotáról, a védelmi munkacsoport ülésének témájáról és a következő napok várható fejleményeiről adott tájékoztatást.
2026. 08. 02. 20:00
Megosztás:

Gajdos László: 10-20 településen problémás a vízellátás

Jelenleg az egész országban biztosított az ivóvízszolgáltatás, 10-20 településen lehetnek problémák, de azokat folyamatosan kezelik - közölte az élő környezetért felelős miniszter vasárnap Facebook-oldalán.
2026. 08. 02. 19:00
Megosztás:

A magyarországi Auchan áruházakban is intézkedéseket vezettek be

Az országos energiapiaci helyzetre tekintettel haladéktalanul energiatakarékossági intézkedéseket vezetett be az Auchan Retail Magyarország - közölte a bolthálózatot üzemeltető társaság vasárnap az MTI-vel.
2026. 08. 02. 18:00
Megosztás:

Nyári diákfoglalkoztatás 2026: tudnivalók a kötelező szakmai gyakorlatról

A nyári kötelező szakmai gyakorlat nemcsak a diákok számára jelent lehetőséget arra, hogy valódi munkatapasztalatot szerezzenek, hanem a fogadó cégeknek is alkalmat kínál arra, hogy fiatal, motivált munkaerőt vonjanak be működésükbe. A diákok foglalkoztatása azonban csak akkor jelent valódi előnyt, ha a munkáltatók pontosan ismerik a vonatkozó jogszabályi és adminisztrációs előírásokat. A Niveus összefoglalta, mire kell figyelni a szerződéskötéstől a bérszámfejtésen át egészen a NAV-adminisztrációig.
2026. 08. 02. 17:00
Megosztás:

Megugrott a Circle részvénye a New York-i hatósági engedély után

Öt százalékkal emelkedett a Circle Internet Group részvényének árfolyama, miután az USDC stabilcoin kibocsátója megszerezte a New York-i pénzügyi felügyelet korlátozott célú trustengedélyét. A jóváhagyás tovább erősítheti a vállalat szabályozási pozícióját az Egyesült Államokban, miközben a stabilcoinpiacon egyre intenzívebb verseny és fokozódó hatósági figyelem tapasztalható.
2026. 08. 02. 16:00
Megosztás:

Lezárult a Lunar Program 246,5 millió forintos startup-inkubációs projektje

Lezárult a Lunar Program Zrt. 246,5 millió forint támogatásból megvalósított Startup Factory 2023 inkubációs projektje, amelynek során kilenc innovatív magyar startup vállalkozás kapott finanszírozást és komplex szakmai támogatást - közölte a társaság az MTI-vel.
2026. 08. 02. 15:00
Megosztás:

Javaslatokat fogalmazott meg az iparkamara az energiaválság enyhítése érdekében

Összefoglaló javaslatokat fogalmazott meg a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) az energiaválság lehetséges enyhítése érdekében - közölte a köztestület szombaton az MTI-vel.
2026. 08. 02. 14:00
Megosztás:

Változik az ügyfélszolgálatok rendje a NAV-nál a jövő héten

Az adóhivatal ügyfélszolgálatain jövő héten is intézhetőek az adóügyek, de a rendkívüli körülmények miatt a személyes ügyfélfogadást hétfőtől szerdáig a helyszínek adottságaihoz igazítják - közölte a NAV vasárnap az MTI-vel.
2026. 08. 02. 13:00
Megosztás:

A bölcsődék és óvodák zárva tartását ajánlja a szakminisztérium a hőség miatt

Valamennyi bölcsőde és óvoda számára megfontolásra ajánlja az Oktatási és Gyermekügyi Minisztérium a hőségriadó idejére a zárvatartás lehetőségét, erről tájékoztatott Lannert Judit oktatási és gyermekügyi miniszter Facebook-oldalán szombaton.
2026. 08. 02. 12:00
Megosztás:

Hackertámadás érhette a michigani állami vízellátó rendszert

Hackertámadás érhette az Egyesült Államok Michigan államának vízellátó rendszerét, az eseteket szövetségi nyomozók vizsgálják – jelentették be az állam illetékesei szombaton.
2026. 08. 02. 11:00
Megosztás:

Erős UV-B sugárzásra figyelmeztet a HungaroMet

Erős, a figyelmeztetési kritériumot meghaladó vasárnapi UV-B sugárzásra figyelmeztet, és fokozott védekezést javasol a HungaroMet Nonprofit Zrt. az MTI-hez szombaton eljuttatott közleményében.
2026. 08. 02. 10:00
Megosztás:

Megjelent a Magyar Közlönyben a nagyfogyasztók lekapcsolhatóságáról szóló kormányrendelet

Megjelent a kormányrendelet szombat este a Magyar Közlönyben, amely lehetővé teszi, hogy az ipari nagyfogyasztókat lekapcsolhassák az áramellátásról, amennyiben nem hajtják végre az elvárt fogyasztáscsökkentést.
2026. 08. 02. 09:00
Megosztás:

Turisztikai szervezetek az energiafogyasztás racionalizálását javasolják tagjaiknak

A felelős energiagazdálkodás érdekében ajánlást adott ki a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ); a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetsége (FATOSZ) szintén arra kéri tagjait, hogy vizsgálják meg az átmeneti energiamegtakarítás lehetőségeit.
2026. 08. 02. 08:00
Megosztás:

Nyugdíj emelés módszertana Németországban

A német nyugdíjemelési rendszer egyik legfontosabb sajátossága, hogy az ellátások éves korrekcióját nem közvetlenül az inflációhoz, hanem elsősorban a munkabérek változásához köti. A szabályozás célja, hogy a nyugdíjasok részesedjenek a gazdaság és a munkajövedelmek növekedéséből, miközben a rendszer pénzügyi fenntarthatósága és a járulékfizetők teherbíró képessége is megjelenik a számításban.
2026. 08. 02. 07:00
Megosztás: