Növényvédelem drónokkal – szabályos vagy sem? Tisztába tesszük!

Nemcsak a mindennapokban, de az agrárszektorban is egyre nagyobb érdeklődés övezi a drónhasználatot. Alkalmazásuk a mezőgazdaságban viszonylag újkeletű dolog, azonban Magyarországon még nem teljesen kidolgozott a jogszabályi keretrendszer, mely ezen eszközök használatát és a velük történő növényvédelmi szolgáltatást teljesen legálissá tenné. Ennek ellenére rohamosan terjed a mezőgazdasági szektorban a használatuk.

Növényvédelem drónokkal – szabályos vagy sem? Tisztába tesszük!

1 éves az a rendelet, amely lehetővé teszi a permetező drónok típusminősítését

2021. december 1-jén lépett hatályba az Agrárminisztérium azon rendelete, amely lehetővé tette a permetező drónok típusminősítését. Ennek értelmében Magyarországon kizárólag típusminősítéssel rendelkező drónok kerülhetnek kereskedelmi forgalomba. A minősítési eljárást a gyártó vagy a forgalmazó köteles kezdeményezni, mindezt azért, hogy hazánkban csakis cseppképzési és szórástechnikai aspektusból alkalmas növényvédelmi gépeket használhassanak a termelők. Az eljárás jelenleg a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemhez, azon belül is a gödöllői MATE Növényvédőgép Vizsgálólaboratórium feladatköréhez tartozik. 

„Pillanatnyilag 14 olyan permetező drón létezik, amelyek típusminősítéssel rendelkeznek. Az intézmény közlése szerint az első engedélyt még 2022. június 29-én állították ki, de a jövőben sem kizárt, hogy a lista tovább fog bővülni” – mondta dr. Gerda Anikó növényorvos, a Nyír-Chem Kft. ügyvezetője.

Azon permetező drónok, amelyek nem rendelkeznek az alábbi minősítéssel, azok használata nem engedélyezett növényvédelmi feladatok ellátására, legfeljebb kísérleti engedély birtokában, kísérleti parcellákon. Amennyiben viszont egy típusminősítéssel rendelkező permetező drón megvásárlása mellett döntöttünk, nem ér véget a folyamat a vásárlással. Hasonlóan egy személygépkocsihoz, itt is biztosítási kötelezettség áll fenn, tehát az eszközre biztosítás megkötése lesz szükséges. Ezután pedig a légügyi hatóságnál lesz még teendőnk, ugyanis a drón tulajdonosának és üzembentartójának egy regisztrációs folyamatot is szükséges elintéznie.

Már elérhető az akkreditált növényvédelmi drónpilóta képzés

Amennyiben a rendelkezésünkre áll egy minősített permetező drón, valamint az ezt követő szükséges biztosítási és egyéb adminisztrációs teendőket is elvégeztük, okkal szeretnénk használni is az eszközünket. Ennek működtetéséhez azonban egy növényvédelmi drónpilótára is szükségünk lesz.

„A permetező drónok komplex tudást igényelnek. Egyrészt növényvédelmi képzettséget, másrészt az eszköz biztonságos üzemeltetéséhez szükséges gyakorlatot is szükséges a pilótának elsajátítania” – hangsúlyozta dr. Gerda Anikó növényorvos.

Már létezik államilag akkreditált növényvédelmi drónpilóta képzés, ahol kifejezetten ezen eszközök működtetéséhez képeznek szakembereket. Azonban még szerénynek mondható az ezzel foglalkozó intézmények száma. Tehát a jogszabályi háttér lassan szabályozott mederbe tereli a növényvédelem ezen új módját is. A légügyi és növényvédelmi hatóságok kemény munkájának köszönhetően az elmúlt években sok előrelépés történt ezen a fronton. 
 
„Hiába hirdet egy vállalkozás drónpermetezési szolgáltatást, jelenleg a tevékenység elvégzésének szabályossága megkérdőjelezhető. A termelők egy kis százaléka, aki saját részre vásárol eszközt az első egy-két termelési szezon során sajátítja el az üzemeltetéshez szükséges ismereteket” – tette hozzá a Nyír-Chem Kft. ügyvezetője.

A növényvédőszer gyártóknál is folynak a kísérletek, biztosra kell menniük, hogy a növényvédőszerek kis mennyiségben, nagy koncentrációban történő kijuttatása hatékony.  A bizonyított jó hatásfok elérését követően megtörténhet a szerek engedélyokiratának kiterjesztése. A technológia kiemelt sebességgel fejlődik, mondhatni a növényvédőszerek engedélyezése az egyetlen és egyben utolsó lépcsőfok a legális használathoz, így nem kizárt, hogy hamarosan meglesz az áttörés.

Számos előnnyel járhatna a módszer legalizálása

Jó néhány gyakorlati előnye van annak, ha a növényvédelmi drónok használatát egy gazda integrálni tudja a gazdaságába. Alkalmazásukkor például nem jelentkezik taposási kár, és a talajszerkezetet sem tömörítik. A szolgáltatás költsége rendszerint kedvezőbb, mint a hidas traktorral történő permetezésé, és hektárra vetítve jelentős növényvédőszerköltség is megtakarítható. Ráadásul ez nemcsak a költségek szempontjából jelentős, de kisebb környezeti terhelést is eredményezhet. Voltaképp ez a fentarthatóbb gazdálkodáshoz is hozzájárulhat. Továbbá a foltkezelésben és változó dózisú kijuttatásban rejlő lehetőségek sem elhanyagolhatók. A módszer már számos területen bizonyította hatékonyságát, mind a hazai, mind pedig a nemzetközi színtéren.

„Léteznek olyan esetek, amikor úgy látjuk, hogy ebben a pillanatban permetező drónok használata nyújthatja konkrétan a legjobb megoldást. Ilyen például a deszikkálás. A hidas permetezők alkalmazása esetén legalább 5%-os pergési veszteséggel számolhatunk. Ez drónos kijuttatás esetén 0%. A dióburok-fúrólégy a fák felső koronaszintjén él, ahova a hagyományos eszközök nem tudják kijuttatni a permetlevet, erre is kiváló alternatívát nyújthat a légi kijuttatás. További felhasználási területet jelenthet a már záródott állományok lombtrágyázása, a foltpermetezés és a változó dózisú kijuttatás” – emelte ki dr. Gerda Anikó növényorvos, a Nyír-Chem Kft. ügyvezetője, aki hozzátette: amint meglesznek a jogszabályi keretei a permetező drónhasználatnak, ők készen állnak ilyen jellegű szolgáltatást is nyújtani a mezőgazdasági szaktanácsadásuk mellett.

BlackRock BUIDL alapja megjelent az Uniswapon – 40%-ot ugrott a UNI árfolyam percek alatt

A világ legnagyobb vagyonkezelője és a DeFi egyik zászlóshajója egy platformon: a BlackRock tokenizált pénzpiaci alapja már az Uniswapen is kereskedhető. A piac villámgyorsan reagált – a UNI token fél óra alatt 40%-ot ralizott.
2026. 02. 12. 18:40
Megosztás:

Az arany diadalmenete idén is folytatódhat

A tavalyi év a tőkepiacokon az arany és ezüst árfolyamának diadalmenetéről szólt, amit a bányászvállalatok részvényei még nagymértékben felül is teljesítettek. A nemesfém reneszánszához geopolitikai és reálgazdasági okok együttállására volt szükség – melyek a jelek szerint a közeljövőben is velünk maradnak. Az MBH Befektetési Bank elemzője megvizsgálta, mi áll az arany és az aranybányász szektor értékének kiugró emelkedése mögött.
2026. 02. 12. 18:00
Megosztás:

400 új munkahelyet teremt a Kometa új óriásberuházása Kaposváron

A Kometa 99 Zrt. húsfeldolgozó cég 45 milliárd forint értékben hajt végre kapacitásbővítést Kaposváron, amelynek nyomán négyszáz új munkahely jön létre a városban - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön a helyszínen.
2026. 02. 12. 17:00
Megosztás:

Márciusban indul az Aster Chain mainnet – Új korszak jöhet a Perp DEX piacon

Új blokklánccal, stakinggel, governance modellel és valós eszközöket leképező szintetikus piacokkal készül áttörni az Aster. A decentralizált tőzsde (DEX) márciusban indítja el saját Layer-1 hálózatát, ami nemcsak technológiai, hanem piaci fordulópontot is jelenthet.
2026. 02. 12. 16:00
Megosztás:

Olcsó és veszélyes termékek nyomában – Globális online piactereket vizsgál az NKFH és az NNGYK

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) és a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) egyedülálló, országos szintű összehangolt akciót indított a harmadik országból érkező termékek átfogó fogyasztóvédelmi ellenőrzése keretében. A kezdeményezés célja, hogy a népszerű online piacterekről származó termékeket átvizsgálják és feltárják, mely árucikkek jelenthetnek valós kockázatot a magyar családok számára.
2026. 02. 12. 15:30
Megosztás:

Kína csökkentett vámokat vet ki az Európai Unióból származó egyes tejtermékekre

Kína péntektől öt évre 7,4 és 11,7 százalék között kiegyenlítő vámot vet ki bizonyos, az Európai Unióból importált tejtermékekre, ezzel csökkenti a korábbi 21,9-42,7 százalékos ideiglenes vámtételeket - közölte csütörtökön a kínai kereskedelmi minisztérium.
2026. 02. 12. 15:00
Megosztás:

Kilenc éve tartó emelkedő csatornában az XRP – Intézményi tőke érkezhet 2026 elején?

Az XRP árfolyama ugyan rövid távon gyengült, de a hosszú távú technikai struktúra továbbra is stabil. A piaci szereplők figyelme egyre inkább az intézményi belépés felé fordul, miközben a spekulatív túlfűtöttség fokozatosan lecseng. Vajon egy új, érettebb piaci ciklus küszöbén állunk?
2026. 02. 12. 14:30
Megosztás:

Tarolnak a szabad felhasználású kölcsönök, egy átlagos igénylő 5 évre tervez eladósodni

Közel 3 millió forint, bő 5 éves futamidő és szabad felhasználás – így jellemezhető az átlagos személyi kölcsön a Bank360 oldalán végrehajtott kalkulációk alapján. A szabad felhasználású személyi hitel évek óta töretlen népszerűségnek örvend, 2025-ben rekordösszeget folyósítottak belőle a hitelintézetek. A pénzügyi szakportál adatai alapján pedig az is kiderül, hogy mire keresnek leggyakrabban az igénylők.
2026. 02. 12. 14:00
Megosztás:

Balesetekhez kapcsolt nyereményjáték miatt bírságolt a médiatanács

Balesetekhez kapcsolt nyereményjáték miatt bírságolt a médiatanács. A tragédiákhoz kapcsolódó nyereményjáték közzététele nem egyeztethető össze az emberi méltóság tiszteletét megkövetelő, a demokratikus nyilvánosság érdekeit szolgáló alkotmányos értékekkel – fogalmazott egyik friss határozatában a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa.
2026. 02. 12. 13:30
Megosztás:

A vártnál gyengébben nőtt a brit gazdaság év végén

A vártnál lassabb növekedéssel zárta a tavalyi évet a brit gazdaság.
2026. 02. 12. 13:00
Megosztás:

Helyi üzletemberek vásárolják meg a Carrefour romániai hálózatát

Kivonul Romániából a Carrefour, a kiskereskedelmi hálózatát a Paval Holding vásárolja meg - írja a profit.ro a cég közleménye alapján.
2026. 02. 12. 12:30
Megosztás:

Pár bázisponttal emelkedtek az amerikai kötvényhozamok

A vártnál alacsonyabb kínai inflációs adatok miatt ismét hozameséssel indult a kereskedés a világ kötvénypiacain, de a vártnál minden fronton – munkahelyteremtés, munkanélküliség, munkabérek – erősebb januári amerikai munkapiaci adatok megfordították a hangulatot. Végül az amerikai kötvényhozamok pár bázisponttal emelkedtek, de a tízéves hozam így is 4,2% alatt zárt. Az európai kötvénypiacokon nem volt érdemi elmozdulás, a német tízéves hozam maradt 2,8% környékén. Az erős munkapiaci adatok után erőre kapott a dollár, az EUR/USD délutánra ismét 1,19 alá süllyedt.
2026. 02. 12. 12:00
Megosztás:

Közel nyolc éve nem látott mélységben az infláció

Ma reggel a januári inflációs adatok érkeztek. A KSH közleménye szerint a fogyasztói árak havi szinten 0,3 százalékkal nőttek, az éves infláció pedig 2,1 százalékra lassult a decemberi 3,3 százalékról. Az adat elmaradt a konszenzustól és minimálisan a mi várakozásunkat is alulmúlta. A maginfláció éves indexe is csökkent az előző havi 3,5 százalékról 2,7 százalékra.
2026. 02. 12. 11:30
Megosztás:

Jutalékmentes befektetés – valóság vagy csak marketing?

Az a gondolat, hogy Apple-részvényeket, S&P 500 ETF-eket vagy bitcoint vásárolhatunk egyetlen fillér jutalék nélkül, csábítóan hangzik. És pontosan ezzel az ígérettel operál ma a legtöbb, Magyarországon elérhető brókercég. Csakhogy minden vállalatnak valahogyan pénzt kell keresnie — és ha nem fizetünk jutalékot, máshol fizetünk. Ez az elemzés azt vizsgálja, hogyan működnek konkrétan a Magyarországon jelenlévő négy fő platform — XTB, eToro, Pepperstone és Plus500 — üzleti modelljei, hol rejtőznek a valós költségek, melyik áll a legjobban, és hogy a „díjmentes befektetés" strukturálisan fenntartható modell-e, vagy inkább korlátozott élettartamú marketingeszköz.
2026. 02. 12. 10:48
Megosztás:

A vártnál kedvezőbbek lettek a januári munkapiaci adatok az USA-ban

A Nasdaq és a Dow enyhén csökkent szerdán, míg az S&P 500 lényegében nem mozdult el egyik irányba sem.
2026. 02. 12. 10:30
Megosztás:

0,1%-os növekedéssel rekord szinten zárt a STOXX 600

0,1%-os növekedéssel rekord szinten zárt a páneurópai STOXX 600. A DAX 0,5%-kal, a CAC40 0,2%-kal mérséklődött, miközben az FTSE 100 1,1%-kal erősödött. Az emelkedő olajárak mellett az energiaipari részvények vezették az erősödést, a szektorindex 3,8%-ot ugrott. A technológiai és a médiaipari részvények viszont lemaradtak, 1,8%-kal, illetve 2,6%-kal estek.
2026. 02. 12. 10:00
Megosztás:

A Yettel és a 2Connect nagykereskedelmi megállapodást kötött vezetékes szélessávú szolgáltatásokra

A 2Connect gigabit-képes vezetékes infrastruktúráján nagykereskedelmi szélessávú hozzáférést biztosít a Yettel Magyarország számára a felek által kötött megállapodás értelmében. Ennek köszönhetően az év második felében a Yettel előfizetők számára is elérhetővé válik a vezetékes internetszolgáltatás.
2026. 02. 12. 09:30
Megosztás:

BÉT: Emelkedéssel kezdődhet a kereskedés

Emelkedéssel kezdődhet a kereskedés csütörtökön a Budapesti Értéktőzsdén, a BUX 880,33 pontos, 0,68 százalékos csökkenéssel, 129 447,89 ponton zárt szerdán.
2026. 02. 12. 09:00
Megosztás:

Inflációs adatra várva: merre mozdulhat a Bitcoin és a kriptopiac?

A befektetők figyelme most egyértelműen a héten érkező, januári – korábban elhalasztott – amerikai inflációs adatra irányul. A friss fogyasztói árindex (CPI) közzététele azért kap kiemelt szerepet, mert a szerdán publikált, vártnál erősebb munkaerőpiaci jelentés ismét átírta a kamatcsökkentési várakozásokat. Az amerikai gazdaság januárban 130 ezer új munkahelyet teremtett, ami azt jelzi, hogy a gazdaság továbbra is ellenálló.
2026. 02. 12. 08:00
Megosztás:

Gyengült a forint csütörtök reggelre

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 02. 12. 07:00
Megosztás: