Ötödével kevesebb lakás épült, de jövőre fordulat jöhet

Továbbra is csökkenő tendenciát mutat az átadott új lakások száma A lakásépítési kedv is 2 százalékkal mérséklődött a kiadott építési engedélyek statisztikája alapján. Az új lakások iránti kereslet idén viszont növekedett, és jövőre is erősödő pályán maradhat. A 2025-ben az állampapír-piacról érkező keresletélénkülés emelheti az új lakások árait, ami miatt a jelenleginél több beruházó láthat fantáziát a lakásépítésekben. Mivel a következő évben várható állami támogatások és jegybanki intézkedések is élénkíthetik az új lakások piacát, ezért a fenti tényezők miatt pozitív fordulat várható a lakásépítésekben.

Ötödével kevesebb lakás épült, de jövőre fordulat jöhet

Az idei gyenge újlakáspiaci teljesítményt mutatja, hogy januártól szeptember végéig 8709 lakóingatlan épült, ami 19 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A kiadott lakásépítési engedélyek száma pedig 2 százalékkal 14 551 darabra csökkent.

“A friss adatok nem okoztak meglepetést. A csökkenés mindkét mutatónál várható volt a korábbi adatok alapján. Az első félévben az átadott lakások és a lakásépítési engedélyek száma egyaránt 18 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól” - értékelte az adatokat Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.

Ugyanakkor elmondta azt is, hogy a kereslet már felfutóban van az új lakások piacán is. Az idei év első 10 hónapjában 26 százalékkal nőtt az új lakások iránti kereslet éves összevetésben. “Bár ez jelentős növekedést jelent, ám nagyon alacsony szintről indult, mivel az elmúlt két évben az új lakások iránti érdeklődések száma 22-42 százalékkal csökkent.” - közölte Balogh László.

A szakember beszélt arról is, hogy az új építésű lakások négyzetméterára november elején Budapesten 1,38 millió forint volt, ami 6 százalékos drágulást jelent tavaly októberhez képest. A fővároson belül messze a XIII. kerületben a legnagyobb az újlakás-kínálat, több mint 1000 lakóingatlan vár gazdára, mégpedig majdnem 1,5 millió forintos átlagos négyzetméteráron. Jelentős még a kínálat a III. és a XIV. kerületben, ahol 1,4 és közel 1,3 millió forintos átlagár a jellemző. A legdrágább fővárosi városrészek közé az I., II. és a XII. kerület tartozik, ahol 2,8-2,9 millió forintba kerül átlagosan egy négyzetméternyi új lakás. “Emellett öt vármegyeszékhelyen - Debrecenben, Szegeden, Pécsen, Veszprémben és Zalaegerszegen - is már 1 millió forint feletti átlagról beszélhetünk. E szint közelében van Székesfehérvár és Győr, a maga 999 és 934 ezer forintos összegével” - fogalmazott Balogh László.

Az új lakások piacon már most látható keresletnövekedés jövőre tovább folytatódhat az állampapírokból kiáramló tőke miatt, ami még feljebb tornászhatja az új lakások árait. Ez ösztönözheti a beruházókat újabb fejlesztésekre, ami fordulatot hozhat a lakásépítésekben is. “Lesz is mit építeni, mert jövőre változik az építési szabályozás, így az év végéig még számos építési engedély születhet a régi szabályok alapján.” - fogalmazott az ingatlan.com szakértője. Balogh László hozzátette, hogy a kínálatbővülés és a lakásépítés felpörgése elengedhetetlen ahhoz, hogy az új lakások árai a megfizethetőbb irányba mozduljanak el.

Bitcoin esik, a kriptopiac korrigál: veszélybe került az aranykereszt?

A Bitcoin múlt heti rövid fellélegzése – amely során az árfolyam átlépte a 97 000 dolláros szintet – gyorsan kifulladni látszik. A BTC jelenleg 93 192 dollár körül forog, gyakorlatilag lenullázva azt a lendületet, amely sok kereskedőt egy trendforduló reményével töltött el.
2026. 01. 20. 06:00
Megosztás:

A francia kormány mégis megkerüli a parlamentet a költségvetés elfogadásához

Sébastien Lecornu francia miniszterelnök hétfőn bejelentette, hogy a költségvetés elfogadásához korábbi ígérete ellenére érvényesíteni kívánja az alkotmány azon cikkét, amely lehetővé teszi törvények elfogadását a képviselők szavazata nélkül.
2026. 01. 20. 05:30
Megosztás:

Digitális szülőség - könyvújdonság a gyermekkor kihívásairól a digitális világban

Az online megosztás és a szülői nevelés öszvérkifejezésével, a sharentinggel, korunk egyik legelterjedtebb, ugyanakkor legellentmondásosabb jelenségével is részletesen foglalkozik a Gondolat Kiadó Médiatudományi könyvek-sorozatában megjelent Digitális szülőség című kötet. A Lendvai Gergely Ferenc médiajogász, valamint Koltay András, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) elnöke által szerkesztett hiánypótló mű számos nézőpontból vizsgálja a digitalizált gyermekkorból adódó lehetőségeket, kihívásokat és konfliktushelyzeteket - közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága hétfőn az MTI-vel.
2026. 01. 20. 05:00
Megosztás:

Új akcióterv a vaddisznóállomány szabályozásáról

A sertéstartás biztonsága, valamint a vaddisznópopuláció és a környezet védelme érdekében kiemelt fontosságú az afrikai sertéspestis (ASP) járvány megelőzése, ellenőrzése és felszámolása. Magyarország az Európai Bizottság rendelete alapján új, 2026–2031 közötti időszakra vonatkozó ASP Akciótervet dolgozott ki. Az új terv részletesen szabályozza a vaddisznóállomány kezelését, a fenntartható állománysűrűség biztosítását, a vadászatra jogosultak felelősségét, valamint az ASP terjedésének megelőzésére és felszámolására irányuló szakmai intézkedéseket.
2026. 01. 20. 04:30
Megosztás:

Melyik autó most a menő? 920 ezer használt autó cserélt gazdát 2025-ben

Az előzetes adatok szerint a hazai használtautó-piacon minden eddiginél több, 920 200 személygépkocsi cserélt gazdát 2024-ben. Ez az érték 1,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi rekordot: 2024-ben 906 900 volt a belföldi átírások száma. Ezzel a használt személyautók hazai piacának forgalma egy évtized alatt közel 70 százalékkal emelkedett.
2026. 01. 20. 04:00
Megosztás:

Solana és a Base robbantotta fel a stablecoin-piacot: 3,82 milliárd dolláros növekedés egy hét alatt

Új lendületet kapott a kriptovaluta-piac: mindössze néhány nap leforgása alatt több milliárd dollárral nőtt a stablecoinok összértéke. A háttérben két blokklánc, a Solana és a Base áll, miközben az intézményi befektetők aktivitása és a likviditási mozgások is új trendeket vetítenek előre a kriptopiacon.
2026. 01. 20. 03:00
Megosztás:

Horvát kormányfő: ésszerű megoldás kell a Grönland körüli vitában

Ésszerű megoldást kell találni Washington és az Európai Unió (EU) között a Grönland körül kialakult vitában, és nem szabad ott feszültséget kelteni, ahol arra nincs szükség - jelentette ki hétfőn Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök.
2026. 01. 20. 02:30
Megosztás:

Az IMF minimálisan javított idei globális növekedési előrejelzésén

A tavaly októberben vártnál 0,2 százalékponttal gyorsabban, 3,3 százalékkal nőhet az idén a globális gazdaság a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hétfőn kiadott prognózisa szerint. A jövő évre vonatkozó 3,2 százalékos GDP-növekedési várakozás nem változott. Tavaly a globális gazdaság 3,3 százalékkal nőtt.
2026. 01. 20. 02:00
Megosztás:

Online petíció indult az élelmiszer-biztonság és magyar gazdák védelmében

Online petíció indult az élelmiszer-biztonság, a magyar föld és magyar gazdák védelmében - mondták hétfői sajtótájékoztatójukon Budapesten a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), valamint a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetségének (Magosz) vezetői.
2026. 01. 20. 01:30
Megosztás:

MÁV-csoport: 13 százalékot meghaladó keresetnövekedés az idén

A kiegészítő bérfejlesztéssel a MÁV-csoport dolgozóinak alapbére 9,6 százalékkal nő, az összes emelést és juttatást beleszámolva 13 százalékkal kereshetnek többet az idén – közölte a társaság az MTI-vel azt követően, hogy hétfőn megállapodtak a munkavállalói érdekképviseletek, a cégcsoport, valamint az állam tulajdonosi jogait gyakorló Építési és Közlekedés Minisztérium (ÉKM) vezetői.
2026. 01. 20. 01:00
Megosztás:

Kezdődik az új Mercedes-Benz GLB sorozatgyártása a kecskeméti gyárban

A kecskeméti Mercedes-Benz gyárban megkezdődött az új elektromos GLB sorozatgyártása. A magyarországi üzem rugalmas európai MMA-gyártási hálózatban működik együtt a délnémet rastatti gyárral. Az új EQ technológiájú GLB (az EQB után) már a második teljesen elektromos Entry modell, amely a kecskeméti telephelyen készül – ezt követi majd az év folyamán a modern belső égésű motorral szerelt 48 V-os hibrid GLB. A modellnek mind a teljesen elektromos, mind a csúcstechnológiás hibrid hajtású változata ugyanazon a gyártósoron készül majd, rugalmas gyártásszervezéssel.
2026. 01. 20. 00:30
Megosztás:

Etiópia új gazdasági fejezete: állami Bitcoin-bányászat zöld energiával

Etiópia új irányt vesz a kriptovaluta-iparban: a kormány saját hatáskörben, állami szinten kíván belépni a Bitcoin-bányászat világába. A cél nem pusztán a profit – az ország zöld energiából teremtene digitális vagyont, miközben hosszú távú gazdasági és pénzügyi stratégiájának új alappillérét fekteti le.
2026. 01. 19. 23:30
Megosztás:

A világ dollármilliárdosainak vagyona nőtt tavaly

A világ dollármilliárdosainak vagyona 16 százalékkal nőtt tavaly, háromszor gyorsabban az elmúlt öt év átlagánál - derült ki az Oxfam jótékonysági szervezet hétfőn közzétett tanulmányából, amelyet a davosi Világgazdasági Fórum (WEF) előtt hoztak nyilvánoságra.
2026. 01. 19. 23:00
Megosztás:

A Bitcoin ralija összeomlott 97 000 dollárnál, ahogy a finanszírozási ráta megtorpant, a kisbefektetők kimaradtak – Miért a Digitap ($TAP) a legjobb kriptovaluta, amit ma érdemes megvenni

A Bitcoin ralija erős ellenállásba ütközött 97 000 dollárnál, és az elutasítás egyértelmű jele annak, hogy a vevők nem hajlandók ezen a szinten tovább vásárolni. Az árfolyam közel 97 900 dollárnál tetőzött, majd visszaesett 95 500 dollár környékére, így a kitörési próbálkozás visszahúzódássá alakult.
2026. 01. 19. 22:00
Megosztás:

Magyar fejlesztésű autósapp segít spórolni a kötelezőn

Megéri jól vezetni a Drivello-val – az UNION új okosappja díjazza a felelősséget, a felhasználók kedvezményt kaphatnak a kötelező biztosításuk díjából.
2026. 01. 19. 21:30
Megosztás:

Vegyesen változott hétfő estére a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben hétfő estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 19. 21:00
Megosztás:

Jakub Stanislavot nevezte ki közép-kelet-európai szállodaüzletágának vezetőjévé a CBRE

Jakub Stanislavot nevezte ki a közép-kelet-európai szállodai üzletágának vezetőjévé 2026 januártól a világ legnagyobb kereskedelmi ingatlanszolgáltató és befektetési vállalata. A szakember továbbra is a csehországi tőkepiaci üzletágat vezeti, emellett pedig a vállalat szállodai befektetési tanácsadási platformját is irányítja Közép- és Kelet-Európában. A CBRE Magyarország esetében Csörget Balázzsal, a helyi hotel csapat vezetőjével és Antoine Fromental hotel befektetési elemzővel működik szorosan együtt.
2026. 01. 19. 20:30
Megosztás:

2,04 dolláros XRP vagy Digitap ($TAP)? Kriptós előértékesítési alfa 2026 januárjában

Az XRP-t visszautasították 2,40 dolláron, és most beragadt. Az árfolyam 2,04 dollár körül ingadozik egyértelmű irány nélkül. A kereskedők a grafikonokat figyelik. A forgalom elapadóban. Mindenki a következő lépésre vár. Csakhogy a várakozás pénzbe kerül. Miközben az XRP egy szűk sávban konszolidálódik, egy másik lehetőség egyre nagyobb lendületet vesz.
2026. 01. 19. 20:00
Megosztás:

Az EU-nak megvannak az eszközei az új amerikai vámok elkerülésére

Az EU rendelkezik azokkal az eszközökkel, amelyekkel elrettentheti Donald Trump amerikai elnököt attól, hogy új vámokat vessen ki azokra az országokra, amelyek ellenzik Grönland amerikai annektálását – jelentette ki hétfőn Stéphane Séjourné iparpolitikáért felelős uniós biztos.
2026. 01. 19. 19:30
Megosztás:

A Mol szándéknyilatkozatot írt alá a szerb NIS többségi tulajdonának megvásárlásáról

A Mol-csoport kötelező erejű szándéknyilatkozatot írt alá a Gazprom Neft társasággal a szerb Naftna Industrija Srbije (NIS) vállalatban fennálló 56,15 százaléknyi részesedésük megvásárlásáról, a tranzakció megvalósulásával a Mol jelentős részvényesi felelősséget és irányítási jogot vállalhat a Szerbia egyetlen olajfinomítóját üzemeltető társaságban, amellyel tovább erősítheti jelenlétét a közép- és délkelet-európai energiapiacon - közölte az olajtársaság a tőzsde honlapján hétfőn délután.
2026. 01. 19. 19:00
Megosztás: