Rekordszámú a pedagógusjelölt

Töretlen az Eötvös Lóránd Tudományegyetem (ELTE) népszerűsége: az idei felvételi eljárás során az egyetem 11 960 jelentkezőt vett fel képzéseire, amelyek közül az elmúlt 15 év adatait tekintve pedagógusképzésen idén kezdi tanulmányait a legtöbb hallgató - közölte az intézmény szerda este az MTI-vel.

Rekordszámú a pedagógusjelölt

Mint írták, alapszakra 7180, mesterszakra 3345, osztatlan szakra 1304, felsőoktatási szakképzésre 131 fő került be az ELTE-re. A felvettek közül 9241-en nappali, 2567-en levelező és 152-en esti munkarendben kezdik meg tanulmányaikat.

Az egyetem gólyáinak 84 százaléka, 10 019 fő állami ösztöndíjas finanszírozási formában tanulhat. Idén az elsőhelyes jelentkezők 70 százalékát felvette az egyetem, szemben a tavalyi 68 százalékkal.

A legtöbb hallgatót a Bölcsészettudományi Kar (2214) fogadja, amelyet a Gazdaságtudományi Kar (2099), valamint a Pedagógiai és Pszichológiai Kar (1345) követ.

Az ELTE-nek - az ország elsőszámú, a pedagógusképzés teljes spektrumát lefedő felsőoktatási intézményeként - kiemelten fontos, hogy a felvettek 20 százaléka pedagógushallgatóként kezdi meg tanulmányait. Mindez számszerűen azt jelenti, hogy az ELTE az elmúlt 15 év adatait tekintve idén vette fel a legtöbb jelentkezőt (2500 fő) pedagógusképzésre.

Hozzátették: ezen belül 192 főt csecsemő- és kisgyermeknevelő, 284 főt óvodapedagógus, 203 főt tanító, 1053 főt tanár, 744 főt gyógypedagógus és logopédia szakra. Kiemelkedő jelentőségű, hogy tanári mesterszakra az elmúlt 5 év átlagának háromszorosa, 550 fő nyert felvételt, összhangban a tanárok utánpótlására irányuló kormányzati törekvéssel. A 80 leendő informatikatanár mellett a leginkább hiányszakmának minősülő természettudományos tanárszakokon is jelentősebb számú hallgató (212 fő) kezdi meg tanulmányait.

Az ELTE szombathelyi képzéseire összesen csaknem 1000-en nyertek felvételt, ezen belül közel 50 százalékos részesedéssel megőrizte vezető szerepét a pedagógusképzési terület.

Kitértek arra is, hogy az ELTE minden évben igyekszik bővíteni portfólióját olyan új képzések indításával, amelyek mind a jelentkezők, mind az állam és a piaci szereplők igényeit kielégítik. Ennek fényében 2024 szeptemberében Szombathelyen elindul a csecsemő- és kisgyermeknevelő szak (30 fő) és az óvodapedagógus szak (54 fő), Budapesten pedig az adattudomány mesterszak (17 fő).

Emellett újra indul az alkalmazott közgazdaságtan alapszak (12 fő). Az ELTE 26 képzést kínált angol nyelven, amelyeken összesen 746 hallgató kezdi meg tanulmányait.

A legnépesebb szak idén a jogászoké (801), őket követik a gyógypedagógusok (636), valamint a programtervező informatikusok (608).

Megjegyezték, az idei felvételi eljárás egyik jelentős újításaként az egyetemek lehetőséget kaptak arra, hogy intézményeként, karonként vagy akár szakonként eltérő pontszámítási módszertant alakítsanak ki.

A többi felsőoktatási intézményhez hasonlóan az ELTE is élt ezzel a lehetőséggel, ami azzal jár, hogy idén a pontszámok sem intézményen belül, sem intézmények között nem hasonlíthatók össze.

Különösen fontos megemlíteni, hogy az eltérő módszertan miatt nincs semmi összefüggés az idei és az előző évek ponthatárai között, így azokat összehasonlítani nem lehet - szögezték le a közleményben.

A Microsoft negyedéves bevétele és nyeresége is jelentősebben nőtt

Az elemzők által vártnál jelentősebben nőtt az amerikai Microsoft technológiai vállalat negyedéves bevétele és nyeresége a december végével záródott pénzügyi második negyedévében.
2026. 01. 29. 22:30
Megosztás:

Hirtelen kriptó zuhanás: 84 000 dollár alá esett a Bitcoin árfolyama

A Bitcoin ára 2025. március 13-án váratlanul az ikonikus 84 000 dolláros szint alá csúszott, ezzel izgalmas és aggasztó fordulatot hozva a kriptopénzpiacokon. A mozgás mögött komoly eladási nyomás és piaci túlhevültség állhat – de ez vajon csak egy egészséges korrekció vagy valami nagyobb dolog előjele? Cikkünkben részletesen elemezzük az eseményeket, szakértői véleményeket, és a jövőbeli kilátásokat.
2026. 01. 29. 22:00
Megosztás:

A Mercosur árnyékában - Újabb dilemmák az EU kereskedelempolitikájában

Az Európai Unió kereskedelempolitikája fordulóponthoz érkezett. A Mercosur-megállapodás körüli viták megmutatták, hogy a piacnyitásból nem következnek automatikusan előnyös geopolitikai ígéretek, a szabadkereskedelmi megállapodások belpolitikai és alkotmányos korlátaival viszont foglalkozni kell. A kérdés ma már nem pusztán az, hogy az EU képes-e új megállapodásokat kötni, hanem az, hogy mindezt kinek a felhatalmazásával, milyen hatáskörök rovására és milyen társadalmi áron teszi meg.
2026. 01. 29. 21:30
Megosztás:

Magyar fejlesztésű vákuumszárítás keltheti újra életre a zöldségek hatóanyagait

Egy magyar állattenyésztő mérnök, Selymes-Stockdale Erzsébet súlyos betegsége után saját kutatásai révén vákuumszárítási eljárással olyan porított élelmiszert fejlesztett ki, amely akár egy kanálnyi adagban is annyi vitamint tartalmazhat, mint egy tál friss zöldség. A technológia, mely megőrzi a növényi sejtek bioaktív anyagait, már a HUNOR magyar űrhajós program érdeklődését is felkeltette.
2026. 01. 29. 21:00
Megosztás:

Oroszország évi 4000 USD-ben korlátozza a kriptobefektetést – Vajon más országok is követik a példát?

Az orosz kriptoszabályozás új szintre lép: 2026 közepére életbe léphet az a törvény, amely szigorúan korlátozza a nem minősített befektetők digitális eszközvásárlásait. Eközben a "nagyhalak" korlátlanul vásárolhatnak. A szabályozási szigorítások mögött nemcsak befektetővédelmi, hanem geopolitikai és gazdasági érdekek is meghúzódnak. De vajon ez csak az oroszok útja, vagy világtrend van kialakulóban?
2026. 01. 29. 20:30
Megosztás:

Az Allegro megnyitotta a közép-európai piacot a magyar vállalkozások előtt

A magyar eladók könnyedén elérhetik az Allegro több mint 21 milliós aktív ügyfélkörét Lengyelországban, Csehországban, Szlovákiában és Magyarországon – anélkül, hogy országonként külön értékesítési csatornát kellene kezelniük vagy egyedi megállapodást kellene kötniük a fuvarozókkal. Mindez megkönnyíti a nemzetközi terjeszkedést a kisebb vállalkozások számára is.
2026. 01. 29. 20:00
Megosztás:

Ezek a települések vonzották a legtöbb turistát az előző évben Magyarországon

Továbbra is meghatározó a Balaton népszerűsége a belföldi utazók körében – derült ki a Szallas.hu2025-os eredményeiből. A települések rangsorát Budapest, Siófok és Eger vezették tavaly. Az online fizetett előző évi foglalások összértékének csaknem 27 százalékát a SZÉP-kártyások adták.
2026. 01. 29. 19:30
Megosztás:

Csúcsra pörgött a SZÉP-kártya decemberben: 42%-kal bővült a felhasználás

A SZÉP-kártya tavaly decemberben a családok kikapcsolódása mellett ünnepi vásárlásaikat is kiemelten támogatta. A Kormány ugyanis 2025. december 1. és 2026. április 30. között ismét lehetővé tette a hideg élelmiszer vásárlását SZÉP-kártyával.
2026. 01. 29. 19:00
Megosztás:

Egy iroda funkciója napjainkban – valóban szükség van rá?

Mivel a munkavégzési formák lehetőségei az utóbbi években egyértelműen bővültek, sok helyen a munkarend is szignifikánsan átalakult. Ezzel együtt ugyanakkor sokan továbbra is a jelenlétben és a közös terek előnyeiben hisznek.
2026. 01. 29. 18:30
Megosztás:

Zuhan az USDC stabilcoin piaci kapitalizációja – vészjelzés a kriptopiacon?

2026 januárja meglepő fordulatot hozott a kriptovaluták világában: a legnagyobb stabilcoinok, különösen az USDC, jelentős visszaesést szenvedtek el. A 6,5 milliárd dolláros piaci kapitalizáció-csökkenés nemcsak az USDC-t, hanem az egész kriptós ökoszisztémát megrázta – a Bitcoin likviditása csökken, a DeFi-platformok visszaesnek, és egyre több befektető fiatba menekül. Vajon csak átmeneti zavarról van szó, vagy egy mélyebb trend körvonalazódik?
2026. 01. 29. 18:00
Megosztás:

Európa Tanács: Grönland jövőjéről csak Grönland és Dánia dönthet

A Grönland jövőbeli státuszával, illetve a Dániával ápolt kapcsolataival összefüggő döntéseket csak Grönland és Dánia népe hozhat - foglalt állást az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése (PACE) csütörtökön.
2026. 01. 29. 17:30
Megosztás:

Túl hangos reklámok miatt bírságolt a Médiatanács

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa több médiaszolgáltatóra is bírságot szabott ki a reklámok hangereje miatt. A testület ezenkívül szerződéses kötelezettségek megsértése miatt is szankcionált egy médiaszolgáltatót.
2026. 01. 29. 17:00
Megosztás:

8 millió dolláros tőkebeáramlás az amerikai spot Ethereum ETF-ekbe

2026. január 28-án megdöbbentő fordulat következett be az amerikai spot Ethereum ETF-piacon: nettó 28 millió dollár áramlott be a termékekbe egyetlen nap alatt. A korábbi nap kiáramlásai után ez az inflow fordulópontként értelmezhető, melyet szinte teljes mértékben a BlackRock zászlóshajója, az iShares Ethereum Trust (ETHA) vezérelt. A tőkebeáramlás újraéledő intézményi bizalmat jelez, és megerősíti, hogy a spot kriptoalapú ETF-ek fontos szereplőivé válnak a pénzügyi ökoszisztémának.
2026. 01. 29. 16:30
Megosztás:

Megtérül a továbbtanulás? A legtöbb esetben igen, de nem mindegy, hogy mennyi idő alatt

Sokan kérdezhették azt maguktól a főiskolán ülve, hogy tényleg megéri-e a továbbtanulás? A Bankmonitor szakértői megvizsgálták ezt a kérdést, cikkükből kiderül, hogy mennyi idő alatt térülhet meg a tanulásra „elvesztegetett” idő a diploma után elnyerhető jobb állások és fizetések miatt.
2026. 01. 29. 15:30
Megosztás:

Magasabb béremelés lesz a Magyar Postánál

A Magyar Posta és a Postás Szakszervezet között korábban megkötött kétéves megállapodás módosításával az eredetileg tervezett 7 százalék helyett összesen 10 százalékkal emelkednek a bérek a vállalatnál: január 1-jétől 7 százalék, július 1-jétől további 3 százalék béremelés valósul meg - jelentette be csütörtöki Facebook-bejegyzésében Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter.
2026. 01. 29. 15:00
Megosztás:

Beindult a kereslet a vállalati hitelpiacon a fix 3 százalékos kkv-hitelek hatására

Beindult a kereslet a vállalati hitelpiacon a fix 3 százalékos kkv-hitelek hatására - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kis- és középvállalkozások fejlesztéséért, technológiáért és védelmi iparért felelős államtitkára csütörtökön a TV2 Mokka című műsorában.
2026. 01. 29. 14:30
Megosztás:

Kriptó vagy bukás? 3 éven belül sorsdöntő fordulat jöhet a Bitcoin és az altcoinok piacán

A kriptopiac válaszúthoz érkezett – legalábbis Noelle Acheson kriptostratéga szerint, aki szerint a következő három év kritikus lesz a teljes szektor jövője szempontjából. Miközben az intézményi érdeklődés fokozódik, a szabályozási bizonytalanság továbbra is fékezi az előrelépést. Vajon képes lesz a piac önállóan megerősödni, vagy elmarad a tömeges elfogadás, és eljelentéktelenedik a kriptovilág?
2026. 01. 29. 14:00
Megosztás:

Február 2-ig várja a NAV a lakhatási támogatások adatait

2025. január 1-től kedvező adózással támogathatják a munkáltatók a 35 év alatti munkavállalóik lakhatását. Az erről szóló adatszolgáltatást 2026. február 2-ig küldhetik be a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak (NAV) kizárólag elektronikusan, a KLAKTAM jelű nyomtatványon, amely az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban (ONYA) és idén még az Általános Nyomtatványkitöltő Keretprogramban (ÁNYK) is elérhető. Az egyébként rövid, néhány rovatos űrlapon az ingatlan azonosító adatairól, valamint a támogatás céljáról kell nyilatkozni, a kitöltést a NAV útmutatóval is segíti.
2026. 01. 29. 13:30
Megosztás:

Kiemelkedő évet zárt az idegenforgalom – MBH gyorselemzés

Erős éve volt tavaly a turizmusnak: a turisztikai szálláshelyeken 7,3%-kal több, összesen közel 19,5 millió vendéget regisztráltak, emellett az összes árbevételük is 12%-kal volt magasabb mint 2024-ben. A turizmus év végén, decemberben is kiemelkedően tudott bővülni: a szálláshelyeken közel 1,4 millió vendég 3,2 millió vendégéjszakát töltött el. A vendégek száma 12 a vendégéjszakáké 9,2 %-kal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. Az idegenforgalom bővülésének folytatódására számítunk 2026-ban is, összhangban a nemzetközi trendekkel. A hazai növekedést támogatja a reálbérek emelkedése, valamint a kormányzati transzferek.
2026. 01. 29. 13:00
Megosztás:

USDD 2.0 egy év után: Mit üzen az 1 milliárd dolláros mérföldkő a stabilcoin piacnak?

Egy év telt el azóta, hogy a decentralizált, dollárhoz kötött stablecoin, az USDD új korszakba lépett a 2.0-ás átalakulásával. A stabilcoin szinte észrevétlen infrastruktúrának indult, de ma már átláthatóságot, hozamtermelést és multichain funkcionalitást kínál a DeFi világában. A rendszer mostanra átlépte az 1,4 milliárd dolláros TVL-t – de a történet csak most kezdődik igazán.
2026. 01. 29. 12:30
Megosztás: