Rossz minőségű földgázt sóznak ránk? Ezért ég más színnel a gázláng!

A földgáz alapvetően kék lánggal ég, ebben az esetben sem füst, sem korom, sem más káros égéstermék nem keletkezik. (Ezért is tartják a legtisztább energiahordozók egyikének környezetvédelmi szempontból.) De miért ég időnként más színnel? És miért forr fel időnként lassabban a víz?

Rossz minőségű földgázt sóznak ránk? Ezért ég más színnel a gázláng!

A gáz égéséhez oxigénre van szükség, amelyet a levegő biztosít. Ha a gázégő megfelelően van beállítva, és elegendő oxigén áll rendelkezésre, a láng színe kék marad. Ha azonban eltérő színt vesz fel, először a gázégő beállítását kell ellenőrizni, nem pedig a gáz minőségét gyanítani.

Ha a láng túl világoskék vagy szinte színtelen, az a túlzott légmennyiségre utal. Ezzel szemben, ha vöröses vagy narancssárgás, akkor nem áll rendelkezésre elegendő oxigén az égéshez. Fontos tudni, hogy a láng színváltozása az égés hatékonyságát is befolyásolja: ha az optimális gáz-levegő arány nem biztosított, az égés nem lesz tökéletes, így nem szabadul fel a gáz teljes hőmennyisége. Emellett kormozó és oxidáló hatás is kialakulhat.

A megfelelő működés érdekében a gázégők ellenőrzését, tisztítását és beállítását szakemberre kell bízni! Ha a láng színe eltér a megszokottól, az nem a szolgáltató hibája, hanem helyi beállítási probléma. Az azonban igaz, hogy az eltérő lángszín miatt hosszabb ideig tart a víz felforralása, hiszen a hatásfok csökken. Ha ezt a jelenséget folyamatosan tapasztaljuk, érdemes egy szakemberrel átvizsgáltatni a készüléket.

Drágán kapunk gyenge minőségű gázt?

lakossági földgáz minőség, gázláng színe

Még azok is, akik nem hisznek a gáz hígításában, gyakran bedőlnek annak a tévhitnek, hogy a gázszolgáltatók silány minőségű gázt adnak el változatlan áron. Gyakran felmerül a panasz, hogy egyes időszakokban rosszabb a gáz minősége. De vajon valóban így van? Csökkentett fűtőérték miatt nőne a gázszámla?

A tévhit elterjedtsége arra utal, hogy sok fogyasztó nincs tisztában azzal, hogyan számolják a gázdíjat. A gázszámlát ugyanis nem a felhasznált köbméter alapján állítják ki, mint például a vízdíjat, hanem a felhasznált energia (MegaJoule) mennyisége szerint kell fizetni.

Mit jelent ez? Ha egy adott időszakban a gáz fűtőértéke alacsonyabb, akkor az elérni kívánt energia előállításához valóban nagyobb mennyiségű gázt kell elégetni. Ez azonban nem növeli a számlát, hiszen a fizetendő összeg a felhasznált energia mennyiségén alapul. Tehát ha egy adott mennyiségű vizet egyik esetben 10 perc, máskor 20 perc alatt melegítünk fel, akkor ugyan több köbmétert használunk el, de a fizetendő energiaérték ugyanannyi marad.

Az energiaigény adott, függetlenül attól, hogy azt milyen mennyiségű gázzal lehet előállítani. Mivel a számlát a felhasznált energia alapján állítják ki, a rosszabb fűtőérték nem eredményez magasabb költségeket – legfeljebb hosszabb ideig tart a víz felmelegítése.

Miért forr fel lassabban a víz?

Sokak szerint egyes időszakokban a víz lassabban forr fel, függetlenül attól, melyik gázszolgáltatótól vásárolnak. Az ilyen panaszok főként télen fordulnak elő, és sokan hajlamosak összeesküvés-elméleteket gyártani a jelenség mögé, pedig a magyarázat egyszerűbb, mint gondolnánk.

Télen a csapvíz hőmérséklete alacsonyabb: míg nyáron akár 15°C is lehet, addig télen 5°C körüli. Természetesen az égés hatékonyságát is befolyásolhatja a gáz-levegő arány – ha a láng elszíneződött, az hibás beállításra utalhat, ami rontja a hatásfokot. Emellett a hőátadó felület állapota is szerepet játszik: ha például az edény vízköves, az rontja a hőátadást.

A legnagyobb tényező azonban maga a víz hőmérséklete. Egy 15°C-os víz gyorsabban eléri a forráspontot, mint ugyanaz a mennyiségű víz, ha 5°C-ról kell felmelegíteni. Ez a természetes hőfizikai különbség az oka annak, hogy télen több időbe telik a víz felforralása – és nem a gáz minősége.

Földgáz ára 2025 - mennyibe kerül 1 köbméter gáz most valójában?


Csökkenti energiafogyasztását a Vajda-Papír Csoport

A Vajda-Papír Csoport a biztonságos termelés és a folyamatos lakossági ellátás fenntartása mellett a kritikus időszakban visszafogja energiafelhasználását - tájékoztatta az MTI-t Vajda Attila, a társaság alapító ügyvezetője.
2026. 08. 01. 17:00
Megosztás:

Megalakult az Országos Közlekedésszervező és a Magyar Vonatflotta Zrt.

Megalakult az Országos Közlekedésszervező és a Magyar Vonatflotta Zrt., így még az idén kiírhatják a HÉV-járművek cseréjét és új InterCity-kocsik beszerzését célzó közbeszerzéseket - közölte a közlekedési és beruházási miniszter a Facebook-oldalán.
2026. 08. 01. 16:00
Megosztás:

A Mol megkapta az újabb amerikai jóváhagyást a NIS-tárgyalások folytatására

A Mol megkapta az újabb amerikai jóváhagyást a NIS-tárgyalások folytatására - tájékoztatott az olajtársaság a Budapesti Értéktőzsde honlapján pénteken este.
2026. 08. 01. 15:00
Megosztás:

A bizalmi vagyonkezelési struktúrák új szabályozása és adóellenőrzése

A bizalmi vagyonkezelés (BVK) és a vagyonkezelő alapítvány (VKA) az elmúlt években a magyar családi vagyontervezés egyik meghatározó eszközévé vált generációváltási, vagyonvédelmi vagy hosszú távú vagyonkezelési céllal. A 2026. július 17-én benyújtott és a köztársasági elnök feladat- és hatásköreit gyakorlóházelnök által 2026 július 29-én már aláírt törvénymódosítási javaslat ugyanakkor jelentős változásokat hoz a BVK és VKA személyi jövedelemadózási szabályaiban. „Megnyugtató azonban, hogy nem kell újragondolni minden bizalmi vagyonkezelést, de a dokumentáltság és a vagyonkövetés szerepe jelentősen felértékelődik.” – hangsúlyozta Elek Diána, a LeitnerLeitner tanácsadója.
2026. 08. 01. 14:00
Megosztás:

Egy hét kötelező otthoni munkavégzésről döntött a Yettel Magyarország

Hétfőtől egy hétig, vagyis 2026. augusztus 3-tól 10-ig kötelező otthoni munkavégzést rendelt el a Yettel valamennyi olyan munkavállalójának, akinek a munkaköre ezt lehetővé teszi; az energiatakarékossági intézkedés érinti a teljes ügyfélszolgálatot is.
2026. 08. 01. 13:00
Megosztás:

100 millió eurót meghaladó lengyel ingatlanpiaci tranzakciót zárt az Appeninn

Az Appeninn Nyrt. bejelentette, hogy a mai napon lezárta a lengyel Dekada S.A. 11 városban működő, összesen mintegy 53 ezer négyzetméter bérbeadható területtel rendelkező kiskereskedelmi portfóliójának megvásárlását. A hét retail parkot és négy bevásárlóközpontot magában foglaló, lengyel ingatlanpiaci léptékben is jelentős, 100 millió euró feletti tranzakció az Appeninn 2022-ben meghirdetett stratégiájának újabb mérföldköve.
2026. 08. 01. 12:00
Megosztás:

Az E.ON megerősített készenléttel biztosítja az energiaellátást a rendkívüli hőség okozta hálózati terhelés idején

Az E.ON a Dunántúl, Pest vármegye és Budapest villamosenergia-hálózatának üzemeltetőjeként csaknem 3,5 millió ügyfél ellátásáért felel. A vállalat elsődleges célja a kialakult helyzetben is változatlan: ügyfelei számára a lehető legstabilabb és legbiztonságosabb energiaellátás biztosítása. A tartós hőség idejére a cég megerősített készenlétet rendelt el, hogy a villamosenergia-rendszert érő kihívásokra a lehető leggyorsabban és leghatékonyabban tudjon reagálni.
2026. 08. 01. 11:00
Megosztás:

A Samsung SDI gödi gyára 50 százalékkal csökkentette az ivóvíz és 10 százalékkal az elektromos áram felhasználását

A rendkívüli helyzetre való tekintettel a Samsung SDI gödi gyára 50 százalékkal csökkenti az ivóvíz és 10 százalékkal az elektromos áram felhasználását.
2026. 08. 01. 10:00
Megosztás:

Paks - Akár egy hétig is eltarthat a leállított atomerőmű újraindítása

Bár egy-egy blokk leállítása viszonylag gyorsan elvégezhető a paksi atomerőműben, amennyiben hetekre egyszerre áll le mindegyik, nem működő reaktor híján egy hétig is eltarthat az atomerőmű újraindítási folyamata - közölte az erőmű műszaki vezérigazgató-helyettese az MTI érdeklődésére.
2026. 08. 01. 08:00
Megosztás:

Így nőtt a Lidl árbevétele és adózott eredménye

A Lidl Magyarország nettó árbevétele 1485,8 milliárd forintra, adózott eredménye pedig 34,6 milliárd forintra nőtt a 2025. március 1. és 2026. február 28. közötti üzleti évben a vállalat pénteken megjelent pénzügyi mérlege alapján.
2026. 08. 01. 07:00
Megosztás:

A Magyar Közút is takarékossági intézkedéseket vezetett be

Energiatakarékossági intézkedéseket vezetett be a Magyar Közút Nonprofit Zrt., ügyelve arra, hogy a közlekedés biztonsága ne sérüljön - közölte a közlekedési és beruházási miniszter pénteken közösségi oldalán.
2026. 08. 01. 06:00
Megosztás:

Új negyed születhet a Hungária körútnál: a WING lezárta az Olympia projekt felvásárlását

Lezárta az Olympia projekt megvásárlását a WING: az Atenortól megvett, mintegy 74 ezer négyzetméteres területen egy működő irodaházból, egy szerkezetkész épületből és további fejlesztési telkekből álló, kiemelt közlekedési adottságú ingatlanegyüttes került a portfóliójába. A megváltozott piaci igényekhez igazodva a WING a terület vegyes funkciójú újrapozícionálását készíti elő: a jelenlegi koncepció szerint a meglévő iroda mellett több mint 500 lakás, valamint kiskereskedelmi és szolgáltató funkciók is helyet kaphatnak a fejlesztésben.
2026. 08. 01. 05:00
Megosztás:

Minden rekord megdőlt júniusban, soha ennyi hitelt nem vették még fel a magyarok

A lakáshiteleknél és a személyi kölcsönöknél is rekordot hozott a június, a magyarok annyi hitelt vettek fel, amennyit még soha. Az első féléves adatok is messze túlszárnyalják egy évvel korábbit – derül ki a BiztosDöntés.hu elemzéséből. A lakosság hiteleinek összege pedig már 14 000 milliárd forint közelébe ért.
2026. 08. 01. 04:00
Megosztás:

Beindult az újlakás-piac az idei második negyedévben

Az új építésű lakások piaca az idei év első felében az előzetes várakozásoknak megfelelően fordulóponthoz érkezett - derül ki az ingatlan.com elemzéséből, amely bemutatja a friss lakásépítési adatok mellett a kereslet és a kínálat alakulását, valamint az árakat is.
2026. 08. 01. 03:00
Megosztás:

Törvényt fogadtak el! A nyugdíjat csökkenti az alacsony járulékalap

Sokan csak közvetlenül a nyugdíjba vonulás előtt szembesülnek azzal, hogy a több évtizedes munkaviszonyuk ellenére a vártnál rövidebb szolgálati idő alapján számítják ki az ellátásukat. Ennek oka az úgynevezett arányos szolgálati idő, amely a minimálbérnél alacsonyabb járulékalap esetén csökkentheti az induló nyugdíj összegét.
2026. 08. 01. 02:00
Megosztás:

Ennyi lesz a tej, az ecet és a rizs ára augusztustól

Három hétköznapi élelmiszer, három eltérő árfolyamat: miközben a tej és a rizs ára 2026 első felében érzékelhetően csökkent, az ecet piacán inkább stabilitás és az egyes termékek közötti jelentős árkülönbség figyelhető meg.
2026. 08. 01. 01:00
Megosztás:

Nőtt a fontosabb nyári gyümölcsök termésmennyisége

Nőtt a meggy, a kajszi és az őszibarack termésmennyisége és termésátlaga az idei szezonban tavalyhoz képest - olvasható az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) honlapján pénteken közzétett összesítésben.
2026. 08. 01. 00:05
Megosztás:

Szép lassan elindult a lakásárak csökkenése Magyarországon – Meddig eshetnek az árak?

Az első negyedévben még kitartott az áremelkedés a magyar lakáspiacon, hiszen éves összevetésben 17,8%-kal, egy negyedév alatt pedig 3 százalékkal emelkedtek az árak. A második negyedévben viszont megtorpant a piac, 1,1 százalékkal csökkentek az árak az előző három hónaphoz képest, ami éves alapon még mindig 12,3 százalékos drágulást jelentett – derül ki az MNB friss adataiból.
2026. 07. 31. 23:00
Megosztás:

Megújuló stratégiájához illeszkedően két ingatlanügyletet jelentett be az AKKO Invest

Megújuló stratégiájához illeszkedően alakítja ingatlanportfólióját a Budapesti Értéktőzsde Prémium kategóriájában jegyzett AKKO Invest. Ennek részeként egyik leányvállalata előszerződést kötött egy budapesti lakóingatlanhoz kapcsolódó tulajdoni hányad értékesítésére, francia leányvállalata pedig értékesítette az Antibes városában található egykori szállodaingatlanát. A két ügylet az integrált ingatlanszolgáltatási cégcsoport felépítését célzó növekedési stratégia megvalósítását támogatja.
2026. 07. 31. 22:00
Megosztás:

Rekordot döntött a romániai napelemparkok termelése

Rekordot döntött a romániai napelemparkok termelése pénteken - írja az economedia.ro gazdasági hírportál az országos áramelosztó-hálózatot működtető Transelectrica adatai alapján.
2026. 07. 31. 21:00
Megosztás: