Segítséget ajánlott Németországnak több EU-s tagország

Felajánlotta Németországnak kórházi ápolásra szoruló betegek átvételét több európai uniós tagország, hogy sikerüljön megőrizni a koronavírus-járvány negyedik hulláma miatt vészesen megterhelt német egészségügyi rendszer teljesítőképességét - jelentette szerdán a Der Spiegel a hírportálján.

Segítséget ajánlott Németországnak több EU-s tagország

A német hírmagazin felidézte, hogy a járvány első három hullámában Németország vett át intenzív ellátásra szoruló betegeket több országból, köztük Olaszországból és Franciaországból, Portugáliában pedig német katonaorvosok segítették a helyi kollégákat, amikor az év elején túlterhelődött az ellátórendszer.
    
A negyedik hullámban Németország a támogatás viszonzására számíthat - számolt be Annegret Kramp-Karrenbauer ügyvezető védelmi miniszter a szövetségi kormány és a tartományi kormányok vezetőinek keddi egyeztetésén. Ismertette, hogy Franciaország a határvidéken fekvő tartományokból, Baden-Württembergből, Rajna-vidék-Pfalzból és a Saar-vidékről venne át betegeket, Portugália intenzív terápiás szakorvosokat küldene, és Olaszország is kész segíteni - írta a Der Spiegel.
    
Olaszország már vett is át betegeket, egyelőre kettőt, Bajorországból. Trentino-Alto Adige (Dél-Tirol) régióban helyezték el őket. A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című lap egyik szerdai jelentése szerint egyikük már elhagyhatta a kórházat és hazatért. A bajorországi Erding járás betegek átvétele helyett azt kéri Dél-Tiroltól, hogy egészségügyi személyzettel támogassa a munkájukat. Ezt a kérést azonban az olasz partnerek nem tudják teljesíteni, mert nincs elég emberük - írta a FAZ.
    
Németországban nem egységes a járványhelyzet. Az északi és a nyugati tartományokban még bírja a terhelést az ellátórendszer, keleten és délen viszont egyre több kórházban telnek meg az intenzív osztályok. Ezért már száznál is több beteget helyeztek át az országon belül, például Bajorországból Hamburgba és Schleswig-Holsteinba.
    
Súlyos a helyzet Türingiában is. A tartományi kórházak intenzív osztályai közötti együttműködést irányító orvos, Michael Bauer szerdai nyilatkozatában kiemelte, hogy a sok koronavírusos beteg miatt el kell halasztani műtéteket, például daganatos betegek és szívbetegek tervezett operációit.
    
A várólistára szorulóknak ez adott esetben akár halált vagy a reméltnél sokkal rosszabb prognózist is jelenthet. Daganatos betegek éveket veszíthetnek az életükből, ha nem operálják meg őket időben. Így a koronavírus-járvány miatt "olyan orvoslásra kényszerülünk, amilyent valójában nem szeretnénk végezni" - mondta Michael Bauer a Mitteldeutscher Rundfunk (MDR) regionális közszolgálati médiatársaságnak. Azzal kapcsolatban, hogy az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) okozta betegség (Covid-19) következtében intenzív osztályra kerülő emberek többsége nem rendelkezik a Covid-19-től védő oltással, megjegyezte, hogy a válsághelyzet "a valóságot makacsul tagadó" emberek révén állt elő.
    
Az intenzív és baleseti ellátási terület szakmai szervezetének (DIVI) szerdai adatai szerint 4690 embert ápolnak a vírus okozta betegség (Covid-19) miatt a németországi intenzív osztályokon. Ez ugyan bő ezerrel elmarad a járvány második hullámának legnehezebb szakaszában, tavaly karácsonykor mért 5762-es csúcstól, de 690-nel több az egy héttel korábbi 4070-nél. A kimutatás szerint országszerte 22 219 intenzív ágyat üzemeltetnek, és ezek nagyjából 10 százaléka, 2301 ágy nem foglalt.
    
Ugyanakkor az utóbbi napokban enyhült a járvány. Az adatok arra utalnak, hogy megkezdődhetett a hullám tetőzése. Ezt jelzi, hogy a legfontosabb mutatók között számon tartott hétnapi fertőzésgyakoriság - az egy hét alatt regisztrált új fertőződések százezer lakosra vetített száma - a Robert Koch országos közegészségügyi intézet (RKI) keddi és szerdai kimutatása szerint is csökkent, így 442,9-en áll. A csúcs 452,4 volt, hétfőn regisztrálták.
    
Aggodalmat okoz azonban az omikron nevű vírusváltozat terjedése. Eddig országszerte húsznál kevesebb esetben mutatták ki az új variánst. A fertőzöttek többsége a közelmúltban járt Dél-Afrikában, ahol az új variánst először azonosították.
    
A SARS-CoV-2 összes változatát együttvéve az utóbbi 24 órában 67 186 ember szervezetében mutatták ki a vírust az RKI szerdai jelentése szerint. Ez minimális - 0,4 százalékos - növekedés az egy héttel korábbi 66 884-hez képest. Az utóbbi hetekben rendre jóval nagyobb, legalább tízszázalékos növekedést jegyzett fel az intézet. Az új esetekkel együtt 5 903 999 fertőződést regisztráltak a járvány tavaly tavaszi kezdete óta.
    
A Covid-19-cel összefüggésben egy nap alatt 446 halálesetet regisztráltak, a járvány áldozatainak száma így 101 790-re emelkedett Németországban.

A magyar munkavállalók riasztó állapotára figyelmeztet a szakértő az Egészség Világnapján

Az Országos Mozgásszervi Állapotfelmérés adatai rávilágítanak arra, hogy a mozgásszervi panaszok ma már nem csupán egyéni egészségügyi problémát jelentenek, hanem súlyos teljesítménybeli és gazdasági kockázatot hordoznak a vállalatok számára. A 21. században a mozgásszervi megbetegedés a szív- és érrendszeri betegségek után a leggyakoribb orvoshoz fordulási ok. A jövő gerincbetegei pedig azok, akik a jelenben még a TikTokot pörgetik.
2026. 04. 03. 22:00
Megosztás:

Tűzszünetet sürgetett az orosz és a török elnök

Tűzszünet mielőbbi megteremtése és az összes fél érdekeit figyelembe vevő megállapodások kidolgozása mellett szállt síkra Vlagyimir Putyin orosz és Recep Tayyip Erdogan török elnök a közel-keleti konfliktussal kapcsolatban - közölte a két vezető pénteki telefonbeszélgetéséről a Kreml sajtószolgálata.
2026. 04. 03. 21:00
Megosztás:

A távközlési kkv-k versenyképességét támogató fejlesztés indult

Csaknem 900 millió forint támogatással indított programot a távközlési szektorban működő kis- és középvállalkozások (kkv-k) digitális transzformációjának és versenyképességének növelésre a HTEnet Innovációs Nonprofit Kft. - közölte a Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesület az MTI-vel.
2026. 04. 03. 20:00
Megosztás:

Ukrán cég vásárolta fel az ArcelorMittal utolsó romániai üzemét

Ukrán cég vásárolta fel a csőtermékeket gyártó román ArcelorMittal Tubular Products Romant - írta vállalati közlemény alapján a profit.ro.
2026. 04. 03. 19:00
Megosztás:

Folytatódott a turisták és a vendégéjszakák számának csökkenése Romániában

Februárban is folytatódott a turisták és a vendégéjszakák számának csökkenése Romániában - közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2026. 04. 03. 18:00
Megosztás:

A BMW eladásai 24,5 százalékkal nőttek Magyarországon az első negyedévben

A BMW Group Magyarország 24,5 százalékkal növelte a BMW márka eladásait 2026 első negyedévében a tavalyi év azonos időszakához képest; január és március között 1870 új BMW talált gazdára Magyarországon, amellyel a bajor márka őrzi vezető pozícióját a hazai prémium szegmensben - tájékoztatta a társaság az MTI-t közleményben.
2026. 04. 03. 17:00
Megosztás:

Az MBH Bank igazgatósága részvényenként 124 forint osztalék kifizetését javasolja

Az 1000 forint névértékű törzsrészvényekre bruttó 124 forint osztalék kifizetését javasolja az MBH Bank Nyrt. igazgatósága a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján csütörtökön közzétett, az április 27-i közgyűlésre készült előterjesztés szerint.
2026. 04. 03. 15:00
Megosztás:

Lakásvásárlás okosan: így válasszunk megfelelő méretet és elrendezést!

Lakásvásárlás során a szobaszám és az alapterület meghatározása fontos kérdés, és a szakértői tapasztalatok szerint a döntést gyakran nem a négyzetméterek, hanem az élhetőség és az elrendezés befolyásolja leginkább. De milyen szempontokra kell figyelni a szobaszám és alapterület meghatározásakor?
2026. 04. 03. 14:00
Megosztás:

A szőlőkabóca visszaszorításának egyik kulcsa lehet a helyes metszési gyakorlat

Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) munkatársai egri esettanulmányukban arra mutattak rá, hogy ültetvényekben alkalmazott metszési gyakorlat jelentősen befolyásolhatja az amerikai szőlőkabóca (Scaphoideus titanus) egyedszámát. A kártevő 2006 óta van jelen Magyarországon, mára országszerte elterjedt, és a szőlő aranyszínű sárgaságát okozó fitoplazma terjesztésével komoly veszélyt jelent a szőlőművelésre. Mivel a fitoplazma kórokozó ellen közvetlenül jelenleg nem lehetséges a védekezés, a kabóca állományának csökkentése kulcsfontosságú.
2026. 04. 03. 13:00
Megosztás:

Egyre jobban háttérbe szorítják a személyi kölcsönök a jelzáloghiteleket

Hároméves mélypontra süllyedt februárban a frissen megkötött jelzáloghitel-szerződések száma, és alig haladta meg a háromszázat – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A gyenge keresletben jelentős szerepe lehet annak is, hogy a személyi kölcsönöknél egyre kedvezőbbé – illetve rugalmasabbá – válnak az igénylési feltételek.
2026. 04. 03. 12:00
Megosztás:

A Cardano megelőzte az Ethereumot a Google kvantumbiztonsági rangsorában

Egy friss Google Quantum AI tanulmány alaposan felkavarta a kriptovilágot: a jelentés szerint a Cardano erősebb védelmet kínál a jövő kvantumszámítógépes fenyegetéseivel szemben, mint az Ethereum. A kutatás nemcsak új sorrendet állított fel a blokkláncok között, hanem komoly kockázatokra is rámutatott az ETH ökoszisztémában.
2026. 04. 03. 11:00
Megosztás:

Bitcoin felé fordul a tőke? Az ETF-adatok most kemény üzenetet küldtek az Ethereum piacának

Miközben a Bitcoin stabilan vonzza a befektetői pénzeket, az Ethereumhoz kapcsolódó spot ETF-ekből látványos tőkekiáramlás indult meg. Az április 2-i adatok alapján egyre élesebben látszik, hogy a piac most nem egyformán kezeli a két legnagyobb kriptoeszközt. A Bitcoin tartja magát, a kisebb altcoinok is kapnak némi figyelmet, az ETH viszont rövid távon szemmel láthatóan elvesztette lendületét.
2026. 04. 03. 10:00
Megosztás:

Együttműködési megállapodást kötött a Hungarian Procurement Community (HPC) és a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE)

Együttműködésről állapodott meg a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) és a Hungarian Procurement Community (HPC), azaz a Magyar Beszerzők Közössége. A partnerség célja, hogy a két szakmai szervezet kölcsönösen támogassa egymás tevékenységét, valamint erősítse a logisztikai és beszerzési szakemberek közötti szakmai párbeszédet Magyarországon.
2026. 04. 03. 09:00
Megosztás:

Tényleg az Otthon Start hozta el az albérletárak esését?

Már az Otthon Start hitelprogram indulásakor arra számítottak a szakemberek, hogy a kedvezményes hitellehetőség megfékezheti az albérletárak emelkedését. A viszonylag alacsony önerő és fixen 3%-os hitelkamat ugyanis egyre több potenciális bérlőt terelhet a saját lakás vásárlása felé. Emellett még mindig sokan vásárolnak lakást befektetési céllal a csökkenő megtérülés ellenére is, ez pedig folyamatosan növeli a kínálatot az albérletpiacon.
2026. 04. 03. 08:00
Megosztás:

Személyi változások a magyarországi Bosch-csoportnál

Távozik Szászi István, a Bosch-csoport magyarországi és Adria régió vezetője, aki a Budapesti Fejlesztési Központ irányításáért is felelt, a szakember a vállalatcsoportnál eltöltött 22 éves pályafutását követően szakmai karrierjét 2026. június végétől másutt folytatja - közölte a Bosch csütörtökön az MTI-vel.
2026. 04. 03. 07:00
Megosztás:

K&H: Fordulat a munkaerőpiacon: ez dönt ma a karrieredről, nem a végzettséged

A munkaerőpiac gyorsan átalakul, és ezzel együtt a cégek elvárásai is változnak. Bár a szakmai tudás továbbra sem tűnt el a listáról, ma már egyre több vállalat szerint nem ez a legfontosabb. Sokkal inkább az számít, hogyan kommunikálunk, mennyire tudunk alkalmazkodni, vagy éppen mennyire vagyunk empatikusak. Nemzetközi kutatások is azt mutatják: a siker kulcsa egyre inkább az emberi készségekben rejlik.
2026. 04. 03. 06:00
Megosztás:

Itt a Húsvét: meglepő fordulat látható az alapanyagoknál

A húsvéti időszak közeledtével ismét nagyobb figyelem irányul azokra az alapanyagokra, amelyek jelentős részét adják a bevásárlókosarunknak. A csokoládé, a mandula, a húsvéti sütemények és piskóták mellett ilyenkor különösen felértékelődnek az olyan alapvető hozzávalók, mint a kakaó, a cukor, a vaj, a búza és a tojás. Az alapanyagok piaci teljesítményét és kilátásait a Magyarországon is jelen lévő globális befektetési szolgáltató, az XTB szakértői vizsgálták meg.
2026. 04. 03. 05:00
Megosztás:

Melyik most a legnépszerűbb használt motorkerékpár?

A Használtautó.hu adatai alapján 2026 első negyedévében a hazai használtmotor-piac stabil, jól látható trendeket mutatott: a kereslet egyértelműen néhány jól ismert modellcsalád köré koncentrálódik és a BMW toronymagasan vezet a többi márka előtt. A kínálat jelentős része már nem számít fiatalnak, és a futásteljesítmények is kifejezetten magasak, még motorokhoz képest is.
2026. 04. 03. 04:00
Megosztás:

Rugalmasság és újrapozicionálás: merre tart a magyar ingatlanpiac 2026-ban?

A lakóingatlan-piac lehet 2026 legaktívabb ingatlanpiaci szegmense Magyarországon, miközben a szállodaszektor is fontos befektetési célpont marad. Ezzel szemben az irodapiacot továbbra is óvatosság jellemzi, ahol az egyre szelektívebbé váló bérleti piacon a minőség, a fenntarthatósági szempontok és az üzemeltetési hatékonyság döntő tényezőkké váltak – derül ki a DLA Piper Hungary Hazai Ingatlanpiaci Körkép 2026. évi kiadásából*. A riport fő megállapításait Borbély Gábor, a DLA Piper Hungary partnere, finanszírozási és ingatlanjogi csoportvezetője, valamint Balogh Tamás, a DLA Piper Hungary vezető ügyvédje, Real Estate Service Stream Leader ismertették.
2026. 04. 03. 03:00
Megosztás:

Ez történik a pénzeddel, ha Magyarország bevezeti az eurót

A magyar gazdaság egyik leggyakrabban vitatott kérdése, hogy mi történne a lakosság pénzével, megtakarításaival és fizetésével, ha az ország csatlakozna az euróövezethez. A válasz nem egyszerű: az átállás rövid távon sokkhatásokat, hosszú távon pedig strukturális változásokat hozna. Nézzük meg szakmai szemmel, mire számíthatnál valójában.
2026. 04. 03. 02:00
Megosztás: