Szeptemberben 1,5 millió vendég pihent hazánkban

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adatai alapján 2024 szeptemberében közel 1,5 millióan látogattak hazánkba, illetve vették igénybe a szálláshelyek szolgáltatásait, ami 2 százalékkal haladta meg a tavalyi időszakot - hívta fel a figyelmet a legfrisseb idegenforgalmi adatokra keddi közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

Szeptemberben 1,5 millió vendég pihent hazánkban

A szálláshelyek országosan több mint 3,6 millió vendégéjszakát regisztráltak ebben az időszakban, ami 1,1 százalékos emelkedést jelent az előző évhez viszonyítva.

Az év kilencedik hónapjában a hétvégi napok eltérése, a kedvezőtlenebb időjárás és az árvízhelyzet negatívan hatott a belföldi turizmusra - állapította meg az NGM, hozzáfűzve, hogy Magyarország azonban továbbra is népszerű célpont az utazók körében. Ennek köszönthetően szeptemberben a külföldről hazánkba látogatók száma közel 767 ezerre nőtt, ami 10 százalékkal múlta felül a tavalyi eredményt. A belföldi vendégek 1,6 millió éjszakát töltöttek a szálláshelyeken, míg a külföldi vendégéjszakák száma közel 2 millió volt, ez utóbbi közel 6 százalékos növekedésnek felel meg.

Az ország teljes szálláshely-forgalmának 60 százalékát, azaz közel 2,2 millió éjszakát vidéken regisztráltak. A fővároson kívül eltöltött vendégéjszakák kétharmada a belföldi vendégekhez volt köthető, a legnépszerűbb turisztikai térségnek pedig szeptemberben is a Balaton bizonyult.

A szálláshelyi forgalom közel 40 százaléka célozta Budapestet, a fővárosi vendégéjszakák száma 1,4 milliót ért el, azaz több mint 13,2 százalékkal bővült tavalyhoz képest. A nemzetközi vendégforgalom aránya Budapesten 87 százalékos volt, a külföldi vendégéjszakák száma a fővárosban 1,2 milliót tett ki, ami 15 százalékos növekedést jelent. Budapest iránt tehát kimagasló a nemzetközi utazók érdeklődése - állapította meg az NGM.

Az utazás iránti aktív érdeklődésnek köszönhetően a szálláshelyek bevétele jelentősen, 20 százalékkal bővült, így szeptemberben országszerte összeségében 97 milliárd forint bevételt könyvelhettek el. Ebből több mint 48 milliárd forintot vidéken költöttek el a vendégek, ahol a bevételek 6,5 százalékkal haladták meg a tavaly szeptemberit. A vendéglátóhelyeken összesen 161,3 milliárd forint bevétel keletkezett, ami 3,3 százalékos növekedést jelent az előző év kilencedik hónapjához képest.

Az NGM úgy ítéli meg, hogy 2024-ben a turisztikai ágazat teljesítménye újabb magaslatokba tör, és felülmúlja a rekordot jelentő tavalyi év eredményeit: a rendelkezésre álló adatok szerint 2024 első kilenc hónapjában 14 millió vendég érkezett a hazai szálláshelyekre, ami 10 százalékos növekedésnek felel meg a 2023-as adatokhoz képest, míg a vendégéjszakák száma 5 százalékos növekedést produkálva már elérte a 35 milliót.

Az adatok alapján megállapítható, hogy Magyarország vonzereje szeptemberben is erősödött - fogalmazott az NGM.

Egyre több család tud kikapcsolódni menni, akár egy hétre is. A turizmus folyamatos növekedést mutat, a látogatók érdeklődése Budapest és a vidéki régiók iránt nem csak a turizmusra, de a helyi gazdaságra is kedvező hatással van.

A minisztérium hangsúlyozta: a turizmus stratégiai fontosságú ágazatként Magyarország gazdaságának meghatározó pillére, amely jelentős mértékben járul hozzá a GDP növekedéséhez és biztosít megélhetést az ágazatban dolgozó mintegy 400 ezer embernek. A kormány az ágazat teljesítményének növelése érdekében 15 milliárd forintból indított ágazati programokat a vendéglátóhelyek fejlesztésére, színvonalának és versenyképességének növelése érdekében - emlékeztetett az NGM.

Mi lesz Magyarország kőolajellátásával?

Magyarország kőolajellátása továbbra is biztonságban van, ugyanis hazánk 96 napra elegendő stratégiai tartalékkal rendelkezik, s ha Horvátország eleget tesz az európai szabályoknak, akkor március közepétől elérhetővé válik a tengeri útvonalon érkező orosz kőolaj is - erősítette meg Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a tárca közlése szerint szerdán Budapesten.
2026. 02. 18. 20:30
Megosztás:

2030-ra megújult pályán, új járművekkel utazhatnak a HÉV-utasok

Megújult pályán, új járművekkel utazhatnak a HÉV utasok 2030-ra - közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) szerdán a Facebook-oldalán.
2026. 02. 18. 20:00
Megosztás:

Négymillióval csökkent Románia népessége

Románia állandó népessége több mint négymillió lakossal csökkent a rendszerváltás óta eltelt 35 évben, és a fogyás csaknem kétharmada az elvándorlásnak tulajdonítható - közölte kedden Tudorel Andrei, a statisztikai intézet (INS) elnöke az INS egy átfogó elemzését ismertetve.
2026. 02. 18. 19:30
Megosztás:

A horvát kormány szabályozta a polgári szolgálat feltételeit és díjazását

A horvát kormány rendeletben határozta meg a katonai alapkiképzés alternatívájaként választható polgári szolgálat részletes feltételeit és díjazását.
2026. 02. 18. 19:00
Megosztás:

Közbeszerzési Hatóság: csökkenti az adminisztratív terheket az ajánlattevői jegyzék megújítása

A minősített ajánlattevői jegyzék megújítása a Közbeszerzési Hatóság (KH) törekvéseinek megfelelően csökkenti az eljárások résztvevőinek adminisztratív terheit - közölte a KH szerdán az MTI-vel.
2026. 02. 18. 18:30
Megosztás:

A Richter kutatási együttműködési és opciós megállapodást kötött a FimmCyte-tal

A Richter Gedeon Nyrt. stratégiai kutatási együttműködési és opciós licencmegállapodást írt alá a svájci FimmCyte AG biotechnológiai vállalattal, az együttműködés célja a FimmCyte úttörőnek számító antitestjének közös fejlesztése az endometriózis kezelésére - közölte a gyógyszeripari vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján szerdán.
2026. 02. 18. 18:00
Megosztás:

Az AI hitelválságot robbanthat ki – a Bitcoin már kongatja a likviditási vészharangot

A Bitcoin árfolyamának drámai esése nem pusztán piaci zaj? Arthur Hayes szerint a kriptovaluta egy közelgő hitelválság előjele lehet, amelyet a mesterséges intelligencia (AI) által kiváltott tömeges munkahelyvesztés indíthat el. A volt BitMEX-vezér szerint a piacok alábecsülik a kockázatot – de a végén épp a pénznyomtatás repítheti új csúcsra a BTC-t.
2026. 02. 18. 17:30
Megosztás:

5,50%-ra mérséklődhet a kamatszint év végére

A vártnál jobban csökkenő infláció az MNB számára teret engedhet a kamatcsökkentési ciklus februári indításának, ráadásul a februári 25 bázispontos kamatvágást márciusban újabb lazító lépés is követheti. Bár a februári és márciusi kamatcsökkentés után néhány hónapig kivárás lehet jellemző, ezt követően szeptembertől újraindulhatnak a kamatcsökkentések. Így idén év végére 5,50%-os alapkamatot várunk. Mindezt az alacsonyra csökkenő infláció engedi meg: régiós összehasonlításban nagyon magasnak tűnik most már az alapkamat az inflációhoz képest. A forint eközben a régiós fizetőeszközöknél jóval erősebben viselkedett az elmúlt hetekben, így könnyedén elbírja a kamatok mérséklését.
2026. 02. 18. 17:00
Megosztás:

Változás az Otthon Startnál: újabb projektek kerülhetnek a gyorsítósávba

Kedden jelent meg a kormány honlapján az a rendelettervezet, amely újabb fejlesztéseket nyilvánítana kiemelt beruházássá annak érdekében, hogy elősegítse az Otthon Start Program feltételeinek megfelelő ingatlanok építését. A rendelettervezet a korábbi beruházások mellé 11 új, az Otthon Start szempontjából releváns projektet nyilvánítana kiemelt beruházássá - írja a Bank360.
2026. 02. 18. 16:30
Megosztás:

Az EV.analytica nyerte el az „Év Startupja” díjat a Best of Startups 2025 Gálán

Az EV.analytica elnyerte az Év Startupja díjat a Best of Startups (BoS) 2025 Gálán, ahol a hazai innovációs ökoszisztéma legkiemelkedőbb szereplőit ismerték el. A rangos díjat a Tőkeportál ítélte oda, elismerve a vállalat innovációs teljesítményét, dinamikus növekedését és iparági hatását.
2026. 02. 18. 16:00
Megosztás:

Napelemes lámpák: a fenntartható világítás jövője

Az energiatakarékos napelemes lámpák ma már az egyik legkedveltebb kültéri világítási megoldásnak számítanak. Energiaszükségletüket a nap energiájából merítik, így pénztárcabarát és környezetbarát lehetőséget kínálnak. A napenergia felhasználása nemcsak gazdaságilag, hanem ökológiailag is előnyös. Egyre népszerűbbek, hiszen gazdaságos megoldásokat kínálnak. Ilyen széles választékkal szolgálnak a világítástechnikai webáruházak.
2026. 02. 18. 15:30
Megosztás:

Új fellépők a 35. Művészetek Völgyében - Íme a lista!

Harmincötödik alkalommal rendezik meg az ország legnagyobb összművészeti fesztiválját. Kapolcs, Taliándörögd, Vigántpetend július 24. és augusztus 2. között számtalan programmal várja a látogatókat, a kínálat pedig újabb nevekkel bővült.
2026. 02. 18. 15:00
Megosztás:

A szortírozó játékok hatása a gyermeki fejlődésre

A gyermekkor egyik meghatározó eleme a játék, amely nem csupán szórakozást jelent, hanem a tanulás és fejlődés alapját is képezi. A különféle játékok között egyre nagyobb jelentőséget kapnak a szortírozó játékok. Ezek az eszközök az apró kezeket ügyességre, az elméket pedig logikus gondolkodásra ösztönzik.
2026. 02. 18. 14:30
Megosztás:

A Grayscale Sui ETF indul a NYSE Arca-n – Közvetlen kitettség és staking hozam egyetlen termékben

Újabb mérföldkőhöz érkezett a szabályozott kriptobefektetések piaca: a Grayscale elindította a Sui blokkláncra épülő ETF-jét a NYSE Arca tőzsdén. A GSUI ticker alatt futó alap közvetlen SUI-token kitettséget és staking alapú hozamtermelést kínál – mindezt bevezető, nulla százalékos kezelési díj mellett. Azonban a konstrukció jelentős árfolyamkockázatot és szabályozási sajátosságokat is rejt.
2026. 02. 18. 14:00
Megosztás:

Bitcoin ETF-áradat közben 5 éves mélyponton az altcoin piac

Miközben a spot Bitcoin ETF-ekbe ömlik a tőke, az altcoin piac extrém, ötéves szintű eladói nyomással küzd. A likviditás egyre inkább a legnagyobb kapitalizációjú, intézményi szempontból könnyen elérhető eszközök felé áramlik, miközben a kisebb tokenek piacán tartós nettó eladás rajzolódik ki.
2026. 02. 18. 13:00
Megosztás:

Japánban érdemben estek a hosszú kötvények hozamai

Bár Japánban érdemben estek a korábbi évtizedes csúcsokról a hosszú kötvények hozamai – a tízéves közel 10 bázisponttal került lejjebb –, Európában és az USA-ban végül minimálisan változtak csak a kötvényhozamok.
2026. 02. 18. 12:30
Megosztás:

A BKV-sok a vasutasokkal együtt követelik a korkedvezményes nyugdíj visszaállítását

Évente 13 és fél hónapot dolgoznak, s a kedvezményes nyugdíj 2012-es eltörlése, no meg az öregségi korhatár megemelése miatt a férfi városi járművezetők a korábbinál átlagosan 11, a nők – ha nem lenne a „Nők 40” - 16 évvel később mehetnek nyugdíjba – olvasható az Egységes Közlekedési Szakszervezet közleményében. Az EKSZ Lázár János közlekedési miniszternek megírta: csatlakoznak a Vasutasok Szakszervezete kezdeményezéséhez, s együtt követelik a korkedvezményes nyugdíj mielőbbi visszaállítást. A mostani végtelenül kedvezőtlen foglalkoztatási és nyugdíjazási feltételek miatt ugyanis a városi közösségi közlekedési járművezetők közül sokan meg sem érik a nyugdíjas éveket – érvel az EKSZ elnöke.
2026. 02. 18. 12:00
Megosztás:

27 tonnával növelte arany készleteit a Tether a negyedik negyedévben

A világ legnagyobb stabilcoin-kibocsátója tovább erősíti aranykitettségét. A Tether a 2025-ös év utolsó negyedévében mintegy 27 tonna aranyat vásárolt, miközben az arany árfolyama történelmi csúcsokat dönt. A vállalat lépése nemcsak a nemesfém-piac, hanem a kriptoszektor szempontjából is stratégiai jelentőségű.
2026. 02. 18. 11:30
Megosztás:

Ilyen lakást szeretnének a fiatalok

Az ingatlanvásárlást tervező fiatalok átlagosan 79 négyzetméteres alapterületű otthonban gondolkodnak, amelynek átlagértéke országosan 43 millió forint. A vevőjelöltek 74 százaléka kényszerül hitelfelvételre, a vételárban a banki forrás általuk becsült aránya pedig átlagban 40 százalék. Míg a budapestiek 55 százaléka a fővároson belül maradna, az agglomerációba vágyók aránya 9 százalékra csökkent.
2026. 02. 18. 11:00
Megosztás:

Egyre nagyobb hitelekbe verik magukat a magyarok - mutatjuk a számokat!

A lakáshiteleknél közel 23 százalékkal, a személyi kölcsönöknél pedig több mint 18 százalékkal emelkedett az egy szerződésre jutó, átlagos szerződéses összeg 2025-ben – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Az emelkedő tendencia – különösen a lakáshiteleknél – várhatóan tovább folytatódik majd.
2026. 02. 18. 10:00
Megosztás: