Te is bekapcsolt légkondi mellett alszol éjjel? Akkor nagy hibát követsz el!

A nyári hőségben sokan keresnek enyhülést a légkondicionálók segítségével, és nem ritka, hogy éjszaka is bekapcsolva hagyják a klímát. De vajon valóban jó ötlet bekapcsolt légkondi mellett aludni?

Te is bekapcsolt légkondi mellett alszol éjjel? Akkor nagy hibát követsz el!

A forró nyári hónapokban a rekordhőmérsékletek mellett sokan küszködnek az éjszakai pihenéssel. A melegben valóban nehéz pihenni és pihentetően aludni, a klíma éjjeli használatakor azonban fontos figyelembe venni néhány tényezőt, hogy elkerüljük az esetleges egészségügyi problémákat – hívta fel a figyelmet a Gree légkondicionálók műszaki szakértője, Stuller István. 

Ideális hőmérséklet a lakásban 

Az alváshoz ideális szobahőmérséklet körülbelül 22-26 Celsius fok között mozog, de ez változhat az egyéni komfortérzet függvényében, 26°C felett már túl meleg van ahhoz, hogy az ember kényelmesen tudjon aludni.

Az egyik legfontosabb dolog, amire figyelni kell, hogy a külső hőmérséklethez képest ne legyen túl nagy különbség a beltéri hőmérsékletben, mivel a hirtelen hőmérsékletváltozások megterhelhetik a szervezetet.

A szakértők azt javasolják, hogy a klíma hőmérsékletét úgy állítsuk be, hogy az kényelmes legyen, de ne túlzottan hideg vagy meleg. Nyáron maximum 8-10°C különbség elegendő a külső hőmérséklethez képest, addig télen a 22-25 fok körüli hőmérsékletek az ideálisak napközben, viszont alváshoz ennél akár két-három fokkal hűvösebbet is beállíthatunk. Nem árt azonban a hőmérséklet mellett egyéb szempontokra is odafigyelni lefekvés előtt. 

„Fontos a helyiség megfelelő szellőztetése, mivel a légkondicionáló berendezések használatával szárazabb lehet nyáron a levegő a szobában. A túl száraz levegő pedig irritálhatja a légutakat, és hozzájárulhat a torokszárazsághoz és az orrnyálkahártya kiszáradásához.

Egy párásító készülék használata segíthet fenntartani az optimális páratartalmat, vagy vásárolhatunk bizonyos modell családhoz illeszthető friss levegős modult, amivel megoldhatjuk a szoba friss levegővel történő ellátását, és a páratartalom szabályzását. Ügyeljünk arra is, hogy a légkondicionáló ne közvetlenül ránk fújja a hideg levegőt, mert ez megfázáshoz vagy izomgörcsökhöz vezethet.

A légáramlás irányát állítsuk úgy, hogy a levegő egyenletesen oszoljon el a szobában. Nyugodtan használjuk a légkondicionálóknál már régóta elérhető funkciókat, mint az időzítő vagy az éjszakai üzemmód, melyekkel az energiamegtakarítás mellett, még komfortosabbá tehetjük az éjszakai alvásunkat” - tanácsolja a Gree klímák munkatársa.  

A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy a felhasználóknak a légkondicionálók szűrőit rendszeresen tisztítani kell, hogy elkerüljék a por és az allergének felhalmozódását, amelyek légúti problémákat okozhatnak, a karbantartást pedig érdemes rendszeres időközönként szakemberrel elvégeztetni a fűtési és hűtési időszakok beköszönte előtt. 

Egészségügyi problémákat okozhat a túlhűtött lakás 

A túl hideg szoba több egészségügyi problémát is okozhat, ezért ha nem kellő körültekintéssel használjuk a klímát, könnyen előfordulhat, hogy épp a legnagyobb hőségben kell megküzdenünk a megfázás kellemetlen tüneteivel.

A szervezet számára szokatlanul hideg levegő ugyanis irritálhatja a légutakat, ami megfázáshoz, torokfájáshoz vagy akár tüdőgyulladáshoz is vezethet. A túl hűvös levegő hatására az izmok megmerevedhetnek, ami fájdalmas görcsökhöz vezethet, de a túl hideg környezet megzavarhatja az alvás ciklusát is, és megnehezítheti a mély alvást, amely a szervezet számára különösen fontos a regenerálódáshoz.

A Gree szakértője arra is felhívta a figyelmet, hogy a gyerekeknél és az idős korosztálynál kiemelt figyelmet kell fordítani a kiegyensúlyozott hőmérsékletre, ráadásul a pénztárcánknak sem mindegy, milyen hőfokon működtetjük a berendezést.  

„A gyerekek és az idősebbek különösen érzékenyek a hőmérséklet változásaira, ezért az ő szobájuk hőmérséklete ne legyen túl alacsony. Az ideális hőmérséklet számukra 23-26 Celsius fok között van. Érdemes a helyiségeket fokozatosan lehűteni, és ügyeljünk arra, hogy a gyerekek megfelelően legyenek felöltözve alvás közben, ha megy a klíma.

A gazdaságosság érdekében fordítsunk nagy figyelmet rá, hogy a klimatizálni kívánt épület jól szigetelt legyen, ne dolgozzon feleslegesen a berendezésünk nagy hőveszteség mellett. Az időzítő beállítása jó megoldás lehet, ha nem akarjuk, hogy egész éjjel menjen a klíma, de szeretnénk, hogy a hálóban kellemesen hűvös legyen. Mindemellett a készülék energiahatékonysága kiemelet fontossággal bír. 

Az energiahatékonyságot az energiacímkén találjuk, ezért az azon található kW/óra/szezon értéket szükséges górcső alá venni. Ne sajnáljuk az időt rászánni, hogy kiválasszuk az igényeinknek legmegfelelőbb berendezést. Már rövidtávon is megtérül a befektetett energia – zárta gondolait Stuller István.  

Az Alapszámlánál is megemelik a díjmentesen felvehető készpénz összegét

Február elsejével érdekes anomália állt elő, ugyanis az Alapszámlánál a bankautomatából havonta díjmentesen felvehető készpénz összege továbbra is 150 ezer forint maradt, míg a jogszabályi díjmentes készpénzfelvétel lehetősége 300 ezer forintra nőtt. Persze nyilatkozatot lehet az Alapszámlához is leadni, de aki megfeledkezett róla, az rosszabb helyzetbe került. Ezt a problémát egy éjszaka megjelent jogszabály orvosolja, ugyanis az ATM-ből nyilatkozat nélkül díjmentesen felvehető készpénz összegét 300 ezer forintra emelik az Alapszámlánál is. Azért van emellett egy érdekesség az új rendeletben, ami még magyarázatra szorulhat.
2026. 02. 22. 05:00
Megosztás:

Tovább bővül a klímás otthonok aránya Magyarországon

2026-ra tovább nőtt a légkondicionálók elterjedtsége Magyarországon: míg 2022-ben a 4,6 millió lakásból mintegy 1,2 millióban volt klíma, 2024-re az arány 33 százalékra emelkedett, és a bővülés azóta is tart.
2026. 02. 22. 04:00
Megosztás:

Használjuk az AI-t, de nem vagyunk felkészülve rá – lemaradásban Magyarország és a közép- és kelet-európai régió

"AI in Central and Eastern Europe", azaz Mesterséges intelligencia Közép- és Kelet-Európában címmel jelent meg a KPMG legújabb kutatása. A tanulmány átfogó képet ad a közép- és kelet-európai régió – köztük Magyarország, Csehország, Lengyelország, Románia, Szlovákia és Szlovénia – AI-stratégiájáról, felmérve az országok és vállalatok helyzetét az AI szabályozása, bevezetése, felhasználása és fejlesztése terén. Az adatok azt mutatják, hogy bár a régió lemaradással küszködik, a közép- és kelet- európaiak a világátlagnál kevésbé tartanak attól, hogy az AI meg fogja szüntetni a munkahelyeket.
2026. 02. 22. 03:00
Megosztás:

Ön mennyi pénzt keres? Interaktív térképen a magyarországi fizetések

A friss, decemberi KSH-adatok végre tiszta vizet öntenek a pohárba. Kiderült, hogy pontosan hogyan alakultak a hazai fizetések 2025-ben. Bár az országos átlagkereseti rangsort továbbra is a főváros dominálja – hiszen itt összpontosul a legtöbb magas hozzáadott értékű, döntéshozói pozíció –, a legújabb számok egy kifejezetten biztató trendet is megmutatnak.
2026. 02. 22. 02:00
Megosztás:

A rendeletet aláírták! 66-91 éves nyugdíjasok készüljetek!

Bemutatjuk, hogy kik jogosultak a 13. havi nyugdíjra, illetve a 14. havi nyugdíj első kifizetésére, továbbá azt is áttekintjük, milyen szempontokat érdemes mérlegelni a nyugdíjba vonulás időpontjának megválasztásakor ezen szabályok fényében.
2026. 02. 22. 01:00
Megosztás:

Bitcoin és Ether stabil maradt Trump új vámbejelentése után

A kriptovaluta-piac pénteken meglepő stabilitást mutatott, miután Donald Trump amerikai elnök új, általános 10%-os importvámot jelentett be. A döntés különösen annak fényében figyelemre méltó, hogy közvetlenül egy olyan bírósági határozat után érkezett, amely korlátozta az elnök korábbi rendkívüli gazdasági felhatalmazásainak használatát.
2026. 02. 22. 00:05
Megosztás:

Egységes közúti jelzéseket is hoz az új KRESZ

A közútkezelői feladatokkal foglalkozó szakmai szervezetekkel folytatódott a közlekedési szabályok finomhangolása. Az Építési és Közlekedési Minisztérium széleskörű szakmai egyeztetések keretében tekinti át az új KRESZ tervezetét, valamint az arra beérkező észrevételeket.
2026. 02. 21. 23:00
Megosztás:

Francia elnök: az amerikai vámok érvénytelenítéséről szóló határozat a jogállamiság fontosságát bizonyítja

Az amerikai legfelsőbb bíróságnak a globális vámokat érvénytelenítő határozata a demokráciákban létező, a hatalommal szembeni fékek és ellensúlyok és a jogállamiság fontosságát bizonyítja - jelentette ki szombaton Emmanuel Macron francia elnök.
2026. 02. 21. 22:00
Megosztás:

Kiderült, milyen izgalmas tárgyakat visznek a Kincsvadászok az Art and Antique vásárra

A Kincsvadászok kereskedői is ott lesznek az idei Art and Antique kiállításon és vásáron a Bálnában február 26. és március 1. között. Nem üres kézzel jönnek a TV2 műsorának szereplői: Katona Szandra egy értékes Sisi kerámiát, Molnár Viktor ékszereket és szobrokat, Fertőszögi Péter pedig egy olyan falikárpitot visz magával, amelyet nagy licitharc után szerzett meg műsorban.
2026. 02. 21. 21:00
Megosztás:

A 4iG konszolidálja távközlési infrastruktúráját

A 4iG Nyrt. és az e&PPF Telecom Group B.V. (e& PPF Telecom Group) előzetes megállapodást írt alá, amely hosszú távú stratégiai partnerség létrehozására irányuló közös szándékukat rögzíti. A pénzmozgással nem járó részvénycsere ügylet keretében a 4iG Távközlési Holding legfeljebb 49%-os részesedéssel a CETIN Hungary – Magyarország egyik vezető mobil rádiós infrastruktúra-vállalata – meghatározó stratégiai részvényesévé válhat. Ezzel párhuzamosan az e& PPF Telecom Group legfeljebb 38%-os részesedést szerezhet a 4iG Csoport tulajdonában álló, Magyarország legnagyobb vezetékes hálózati infrastruktúra-társaságában, a 2Connectben. A tranzakciók zárásának feltétele az átvilágítás sikeres lezárása, a végleges tranzakciós dokumentáció aláírása, továbbá a szükséges részvényesi és hatósági jóváhagyások megszerzése.
2026. 02. 21. 20:00
Megosztás:

Veres Tibor, a Wallis Csoport alapítója az EY Az Év Üzletembere Díj győztese

A Wallis Csoport alapítója és elnöke, Veres Tibor nyerte el a fődíjat az EY Az Év Üzletembere program gáláján. A nemzetközi piacokon is sikerrel terjeszkedő befektetési csoport alapító tulajdonosa és vezetője a verseny globális döntőjében is képviselni fogja hazánkat. A független bírálóbizottság hat különdíjat is átadott Magyarország példamutató vállalkozóinak.
2026. 02. 21. 19:00
Megosztás:

Folyamatosan fejlesztik a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőteret

Folyamatosan fejlesztik a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőteret, javítják az infrastruktúra működését, növelik a létesítmény kapacitását, hogy zökkenőmentes legyen az utaskiszolgálás nagyobb forgalom esetén is - hangsúlyozta Lóga Máté, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságfejlesztésért és iparért felelős államtitkára, a Budapest Airport Zrt. igazgatóságának elnöke pénteken, háttérbeszélgetésen Budapesten.
2026. 02. 21. 18:00
Megosztás:

Továbbra is zavartalan lesz a kőolajszállítás Szerbiába Horvátország felől

A Janaf horvát kőolajvezeték-üzemeltető vállalat a horvát kormánnyal együttműködésben 2026. március 20-ig érvényes engedélyt szerzett az amerikai pénzügyminisztérium Külföldi Vagyoneszközöket Ellenőrző Hivatalától (OFAC), amely lehetővé teszi a kőolaj további zavartalan szállítását a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) részére - közölte szombaton a horvát társaság.
2026. 02. 21. 17:00
Megosztás:

Évtizedes mélypontot értek el a lakásépítések, de már látszik a fény az alagút végén

Ahogy arra számítani lehet a korábbi adatokból, ellentmondásos évet zárt a lakásépítési piac. A friss adatok szerint 2025-ben összesen alig több mint 12 ezer új lakás épült, ami 9,3 százalékkal elmarad az egy évvel korábbitól. Ugyanakkor a kiadott lakásépítési engedélyek száma 37 százalékkal 28 ezer fölé nőtt.
2026. 02. 21. 16:00
Megosztás:

5 cég, amely kriptovaluta pénzügyi infrastruktúrát építi

A kriptovalutás fizetés ma már nem futurisztikus kísérlet, hanem egy gyorsan érő infrastruktúra. Ahogy a bankkártyák évtizedek alatt váltak általánossá, úgy a blokklánc-alapú tranzakciók is most lépnek a mainstream felé. A kulcs nem a hype, hanem a háttérrendszerek fejlődése: stabilcoinok, azonnali elszámolás, árfolyamvédelem és szabályozott működés. Bemutatjuk azt az öt vállalatot, amelyek a kriptófizetések „láthatatlan” infrastruktúráját építik.
2026. 02. 21. 15:00
Megosztás:

Egyszeri tételek húzták fel a Grafisoft Park SE nettó eredményét 2025-ben

A Graphisoft Park SE pro forma adózott eredménye tavaly 20,48 millió euró volt az előző évi 7,96 milliárd euró után, az eredményt egyszeri rendkívüli tételek húzták fel - közölte a társaság pénteken a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2026. 02. 21. 14:00
Megosztás:

Trump minden országra vonatkozó egységes vámról szóló rendeletet hozott

Az amerikai elnök új, 10 százalékos globális vámról szóló rendeletet írt alá pénteken, miután a legfelsőbb bíróság megsemmisítette az átfogó úgynevezett viszonossági vámtarifákat.
2026. 02. 21. 13:00
Megosztás:

Olcsóbb beszállók a kriptóban: 95 millió dollárt vontak be startupok a piaci visszaesés közepén

A 2 ezermilliárd dolláros kriptopiaci korrekció nemcsak fájdalmat, hanem lehetőséget is hozott a befektetők számára. A kockázati tőkebefektetők (venture capital, VC) egyre kedvezőbb feltételekkel szállnak be projektekbe, miközben a mesterséges intelligencia (AI) és a predikciós piacok vezetik a friss tőkebevonási hullámot. A héten három startup összesen 95 millió dollárt gyűjtött össze – a háttérben pedig egyre tudatosabb, fundamentumvezérelt befektetői szemlélet rajzolódik ki.
2026. 02. 21. 12:00
Megosztás:

A klíma már nem luxus Magyarországon – a kereslet robbanása új szereplőt hoz a piacra

2026-ra a légkondicionálók jelenléte a magyar otthonokban robbanásszerűen megnövekedett. 2022-ben még 4,6 millió lakásból körülbelül 1,2 millió otthonban volt klíma; 2024-re ez az arány 26 százalékról már 33 százalékra nőtt. A trend azóta is folytatódik: a tartós nyári hőségek, az őszi-téli fűtéskiegészítés iránti igény, a gyerekszobák hűtése, az idősebb, illetve érzékenyebb családtagok kényelme, valamint az otthoni munkavégzés elterjedése mind alapvető igénnyé tették a légkondicionálót.
2026. 02. 21. 11:00
Megosztás:

A bitcoin bányászati költségei jelzik a piaci aljat? Fontos fordulat körvonalazódik

A Bitcoin árfolyama jelenleg az átlagos kitermelési költség alatt mozog, ami történelmileg ritka és figyelemre méltó jelenség. A bányászati profitabilitás szűkülése, a nagy befektetők ismételt felhalmozása és a rekordkereskedési volumenek együtt olyan piaci környezetet teremtenek, amely akár egy ciklikus mélypont előszelét is jelezheti.
2026. 02. 21. 10:00
Megosztás: