Több mint 100 éve nem volt ilyen meleg szeptemberünk

Az idei szeptember a legmelegebb volt 1901 óta; a hónap jelentős részében anticiklonok határozták meg az időjárást, amik a száraz és napos idő mellett segítették a tartósan magas, nyári hőmérsékletek fennmaradását, ami végül egy átlagos júniussal felérő hőmérsékletű szeptembert eredményezett - írta az Országos Meteorológiai Szolgálat kedden a honlapján.

Több mint 100 éve nem volt ilyen meleg szeptemberünk

A meteorológiai szolgálat a mérései alapján azt írta, szeptemberben a középhőmérséklet országosan 19,6 Celsius-fok volt, ami 3,6 fokkal haladta meg az 1909-2020 közötti évek átlagát. A 19,6 fokos szeptemberi középhőmérséklet 0,4 fokkal haladja meg az eddigi rekordert, 1942 szeptemberét, és az idei volt az első, 19 fokot meghaladó szeptember 1942 óta. Ez a magas érték az átlagos júniusi középhőmérséklet közelében van, ami 19,8 Celsius-fok - írták.

Hozzátették: a három nyári hónap mellett tehát 2023-ban a szeptemberi középhőmérséklet is 19 fok felett alakult, hasonlóra 1901 óta csak egyszer, 2018-ban volt példa, akkor a májusi középhőmérséklet haladta meg a 19 fokot a három nyári hónap mellett.

A havi középhőmérséklet térbeli eloszlásáról azt írták, az Alföld jelentős részén 20 fok felett alakult az idei szeptember, kisebb körzetekben 21 fokot meghaladó értékek is előfordultak. A Dunántúlon nagyrészt 18 és 20 fok között volt a középhőmérséklet, 18 fok alatti értékek csak a hegyvidéki területeken, elsősorban az Északi-középhegység területén voltak, de még a Kékesen is meghaladta a 15 fokot a középhőmérséklet az év kilencedik hónapjában.

Országos átlagban a középhőmérséklet az idei szeptember minden napján meghaladta az 1991-2020 közötti átlagot, 12 napon pedig az átlagnál 4 fokkal is melegebb volt. Szeptember 13-án és 22-én a napi középértékek az adott napra vonatkozóan a legmagasabbak voltak 1901 óta. Országosan a legmagasabb napi középhőmérséklet szeptember 13-án volt a hónapban, akkor 22,3 fokot mértek.

Hozzátették: nemcsak a középhőmérséklet, hanem az átlagos napi minimumhőmérsékletek alapján is a legmelegebb volt az idei szeptember.

A napi minimumhőmérsékletek országos átlaga a teljes hónapra 13,3 foknak adódott, ami 0,1 fokkal haladja meg az eddigi legmagasabb, 1994. szeptemberi értéket és 2,6 fokkal az 1991-2020-as átlagot. Több napon az éjszakák a szokásosnál jóval melegebbek voltak, és szeptember 12-én, 22-én és 23-án is megdőlt a napi legmagasabb minimumhőmérséklet országos rekordja - írták.

A maximumhőmérsékletek is nagyon magasan alakultak: a hónap túlnyomó részét 25 fok feletti csúcsértékek jellemezték. A teljes hónapra a napi maximumhőmérsékletek országos átlaga 26,9 Celsius-fok volt, aminél magasabb értékek 1901 óta csak két évben, 1932-ben (27,0 fok) és 1947-ben (27,4 fok) fordultak elő. Szintén az idei szeptember extrémitását mutatja, hogy a hónap áltagos maximumhőmérséklete közel egy fokkal meghaladta a 2023. júniusi értéket.

A közép- és minimumhőmérsékletekkel ellentétben az átlagos maximumhőmérséklet nem volt a legmagasabb 2023-ban, fél fokkal elmaradt az 1947. szeptemberitől. Hozzátették: 1947-ben a hónap első hete még inkább átlag alatti hőmérsékleteket hozott, majd szeptember harmadik hetében volt tartós a hőség, valamint a hónap végén is 28 fok körüli értékeket rögzítettek. Idén egy rövid lehűlést kivéve az 1947-es hőségtől ugyan elmaradva, de sokkal kiegyenlítettebben alakultak a maximumok, jellemzően 25 és 30 fok között.

Ez a tartósan 25 fok feletti hőmérséklet a nyári napok számában - amikor a 25 fokot eléri a maximumhőmérséklet - is meglátszik, mivel szeptemberben országos átlagban 23 nyári nap fordult elő, ami legmagasabb érték a 20. század eleje óta, és egy nappal haladja meg az 1932-es és kettővel az 1947-es szeptember nyári napjainak számát, emellett 5 nappal több, mint ami 2023 júniusában volt.

Több napon is előfordult 30 fokot meghaladó hőmérséklet, de jellemzően inkább 30 fok alatt maradtak a csúcsértékek. Hőségnapból - amikor legalább 30 fokig melegszik a levegő - országos átlagban idén négy volt, ami magas érték, de nem tekinthető kiugrónak. A legtöbb hőségnap 1901 óta szeptemberben 1947-ben volt, amikor a 2023-as érték több, mint kétszerese fordult elő.

A 2023 szeptemberében mért legmagasabb hőmérséklet Magyarországon 35,0 fok volt, ezt szeptember 13-án, Kiskunfélegyházán regisztrálta a meteorológiai szolgálat.

Kevesebb vegyszer került a földekre - meglepő adatokat közölt az AK

Mérséklődött a növényvédőszerek értékesített volumene 2025-ben az előző évhez képest, a biológiai szerek nélkül számítva 5,3 százalékkal zsugorodott, az összérték pedig elérte a 126,2 milliárd forintot - olvasható az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) honlapján közzétett összesítésben.
2026. 05. 02. 10:00
Megosztás:

Magyar Péter húga felfüggeszti bírói tevékenységét

Felfüggeszti bírói tevékenységét Magyar Péter leendő miniszterelnök húga testvére és férje kormányzati megbízatásának idejére. Ezt a Tisza Párt elnöke jelentette be a Facebook-oldalán közzétett pénteki ünnepi köszöntőjében.
2026. 05. 02. 09:00
Megosztás:

Magyar vállalat fejleszthet Hold körüli pályára szánt műholdat

A REMRED Technológia Fejlesztő Zrt.-t kérte fel az Európai Űrügynökség (ESA) arra, hogy egy konzorcium vezetőjeként irányítsa a MoonRAD nevű kutatási projektet az ügynökség holdprogramjában – közölte a társaság pénteken az MTI-vel.
2026. 05. 02. 08:00
Megosztás:

Energiatároló beruházás valósult meg Baracskán

Lezárult a RackaLit Kft. baracskai energiatároló projektje (RRF-6.5.1-23-2024-00072), amely a Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Terv keretében valósult meg. Az elkészült rendszer a napenergia-termelés időbeli kiegyensúlyozását szolgálja: a megtermelt, de azonnal fel nem használt villamos energiát tárolja, és későbbi felhasználásra teszi elérhetővé.
2026. 05. 02. 07:00
Megosztás:

Választás 2026 - Jogerős az országgyűlési választás eredménye

Jogerőssé vált az április 12-ei országgyűlési választás eredménye, miután a Kúria a választás országos listás eredményét megállapító határozat ellen benyújtott két jogorvoslati kérelmet elutasította pénteken.
2026. 05. 02. 06:00
Megosztás:

Rekordárbevétel után osztalékfizetésről döntöttek a Pensum Group közgyűlésén

Megtartotta éves rendes közgyűlését a munkaerő-kölcsönzői piacon meghatározó szerepet betöltő Pensum Group Nyrt., melyen a tulajdonosok részvényenként 8 forintos osztalék kifizetéséről döntöttek a 2025-ös év eredménye alapján. A Budapesti Értéktőzsde Standard kategóriájában jegyzett társaság tavaly 8,9 milliárd forintra növelte árbevételét, adózott eredménye 68 millió forint volt.
2026. 05. 02. 05:00
Megosztás:

Drágulhat a nyaralás idén, de nincs ok pánikra: így alakul a nyári szezon a kerozinválság miatt

Az elmúlt hetekben látványosan nőtt a bizonytalanság az utazók körében, miután a kerozinválság hírei elárasztották a médiát és a közösségi felületeket. Sokan attól tartanak, hogy idén ellehetetlenül a nyaralás, vagy akár tömeges járattörlések jöhetnek. A valóság azonban jóval árnyaltabb: a helyzet komoly, de korántsem indokolja a pánikot. Aki jó áron, jó minőségű nyaralást szeretne, annak idén különösen fontos az előre foglalás, mert a last minute egyre inkább csak a maradék lehetőségekről szól.
2026. 05. 02. 04:00
Megosztás:

390 milliós osztalék jön az Amixa Holdingnál

Nagyvonalú osztalékkal kedvez részvényeseinek az Amixa Holding: a BÉT Standard kategóriájában jegyzett társaság közgyűlése közel 390,2 millió forint osztalék kifizetéséről döntött. A részvényenkénti 30 forintos osztalék önmagáért beszél: a Foodnet-akvizíció rövid idő alatt termőre fordult, az Amixa pedig ennek eredményét most közvetlenül is megosztja a részvényeseivel.
2026. 05. 02. 03:00
Megosztás:

NAV közlemény: a bútor adóköteles ha eladjuk a lakást!

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) legutóbbi tájékoztatójában egy olyan lakásértékesítési szabályra irányította rá a figyelmet, amelyről sokan megfeledkeznek. Ingatlan eladásakor ugyanis nem kizárólag a lakás értékesítéséből keletkezhet adófizetési kötelezettség, hanem akkor is, ha az eladó külön megállapodás alapján értékesíti a bútorokat, háztartási gépeket vagy egyéb berendezési tárgyakat. A NAV szerint ez a szabály sokak számára nem ismert, ezért az adóbevallás elkészítésekor könnyen előfordulhatnak hibák.
2026. 05. 02. 02:00
Megosztás:

Megszűnik a Messenger üzenetküldő - a Facebook döntése végleges

A különálló Messenger asztali alkalmazás Windowsra és macOS-re már nem elérhető. A Meta saját súgóoldala jelenleg is azt írja, hogy a Messenger desktop app Macre és Windowsra „no longer available”, számítógépen pedig a Facebook üzenetek oldalát kell használni.
2026. 05. 02. 01:00
Megosztás:

A szakszervezetek dolgozóbarát törvényeket fognak követelni az új kormánytól

Dolgozóbarát törvényeket fognak követelni a szakszervezetek az új kormánytól - mondta a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) elnöke a munkásmozgalom budapesti emlékkövénél tartott rendezvényen pénteken.
2026. 05. 02. 00:05
Megosztás:

Csökkenti az olajárakat az Egyesült Arab Emírségek kilépése az OPEC-ből

Londoni iparági elemzők szerint középtávon csökkenti a világpiaci olajárakat az Egyesült Arab Emírségek kilépése a Kőolajexportáló Országok Szervezetéből (OPEC) és a bővebb OPEC+ szerveződésből.
2026. 05. 01. 23:00
Megosztás:

A lengyel elnök új alkotmány kidolgozását kezdeményezi

Új lengyel alkotmány kidolgozását kezdeményezi Karol Nawrocki lengyel elnök, az erre hivatott tanács első tagjait a május 3-i állami ünnepen, az alkotmány napján nevezik ki - jelentette be pénteken Rafal Leskiewicz lengyel államfői szóvivő.
2026. 05. 01. 22:00
Megosztás:

Nem fizet osztalékot a 4iG Nyrt. 2025-ös eredménye után

Nem fizet osztalékot a 4iG Nyrt. 2025-ös eredménye után, a közgyűlés csütörtökön úgy határozott, hogy a vállalat adózott eredményének egésze kerüljön az eredménytartalékba - közölte a társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2026. 05. 01. 21:00
Megosztás:

Erősödött a forint pénteken

Erősödött a forint pénteken délután a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
2026. 05. 01. 20:00
Megosztás:

Erős Bitcoin-lendület hajtotta az amerikai ETF-beáramlásokat áprilisban

Április újabb fontos fordulópontot hozott az amerikai kripto ETF-piacon: a Bitcoin árfolyamának látványos erősödése mellett a befektetői érdeklődés is érezhetően megugrott. A spot Bitcoin ETF-ekbe érkező friss tőke idén eddig nem látott szintre emelkedett, miközben az Ether, az XRP, a Solana és a Dogecoin alapok is jelezték, hogy a kriptovaluta ETF-ek iránti kereslet nem kizárólag a Bitcoinra korlátozódik.
2026. 05. 01. 19:00
Megosztás:

Csapadékos májust remélnek a gabonatermesztők

Nem kedvez az időjárás a szántóföldi növényeknek, de a következő hetekben egy nagyobb csapadék még sokat segítene - mondta az MTI-nek a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke.
2026. 05. 01. 18:00
Megosztás:

Várakozásokon felül nőtt a magyar és a német gazdaság is

2026 I. negyedévében a magyar gazdaság teljesítménye a KSH első becslése szerint az előző év azonos időszakához képest 1,7%-kal bővült a nyers adatok és a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint egyaránt, ami érdemi gyorsulást jelent a 2025 második felében látott, stagnálás közeli növekedési ütemhez képest.
2026. 05. 01. 17:00
Megosztás:

Visszafogottabb munkáshitelesek, felfelé menetelő személyi kölcsönösök

A munkáshitelek iránti érdeklődés az idei év elején mérséklődött a tavalyi, bevezetési év kiugró szintjéhez képest, miközben a személyi kölcsönök piaca tovább bővült – derül ki a K&H a munka ünnepe alkalmából készített összeállításából, amelyben a legnépszerűbb szabad felhasználású hitelek szegmensét mutatja be. A pénzintézetnél a folyósított munkáshitelek összege a felére csökkent, a személyi kölcsönök összege ugyanakkor közel 49 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.
2026. 05. 01. 16:00
Megosztás:

Az olasz kormány meghosszabbította az üzemanyagok jövedéki adója csökkentését

További huszonegy nappal meghosszabbították az üzemanyagokra literenként kivetett jövedéki adó csökkentését - jelentette be az olasz miniszterelnöki hivatal a csütörtök esti kormányülésre hivatkozva.
2026. 05. 01. 15:00
Megosztás: