Új Gazdaságpolitikai Akcióterv a magyar vállalkozások erősítéséért

A kormány célja, hogy Magyarország gazdasági semlegességére épülve a gazdasági növekedés 2025-re meghaladja a 3%-ot, miközben a fellendülés bevonó jellegéből adódóan a társadalom széles körei számára, különösen a családok, illetve a kis-, és középvállalkozások számára is érezhető legyen.

Új Gazdaságpolitikai Akcióterv a magyar vállalkozások erősítéséért

A kormány ennek érdekében dolgozta ki a 21 pontból álló Új Gazdaságpolitikai Akciótervet, amely három fő pillérre épül: (I) a jövedelmek vásárlóerejének növelésére, (II) a megfizethető lakhatás biztosítására, valamint (III) a Demján Sándor Programra, amely a hazai KKV-k méretének megduplázását hivatott támogatni.

A Demján Sándor Program 2025-ben összesen 1.400 milliárd forintot mozgat meg a hazai kis- , és középvállalkozások versenyképességének és termelékenységének növelése, exporttevékenységük ösztönzése és méretugrásuk elősegítése érdekében. A Demján Sándor Program 8+1 intézkedést tartalmaz, amelyek elérhetőek a program hivatalos oldalán:

(1) A KKV-k Beruházásait és versenyképességét támogató tőkeprogram: Bejelentésre került, hogy a hazai KKV-k kapacitásbővítésének, digitalizációs fejlesztéseinek, energiahatékonysági, valamint vállalkozásfejlesztéshez kapcsolódó beruházásainak támogatása érdekében a Demján Sándor Tőkeprogram keretében a gyors növekedést tervező vállalkozások mindössze évi 5 százalékos kamaton juthatnak 6 éves időtartamra 100-200 millió forintos fejlesztési forráshoz. A kormány 100 milliárd forintos keretösszeget biztosít a program megvalósítására. A programra az előregisztráció december 4-én elindult az MKIK oldalán és 2025. február közepétől indul a hivatalos jelentkezés is a forrásokra.

(2) „1+1” KKV Beruházás-élénkítő Támogatási Program: A kormány bejelentette, hogy a hazai KKV-k beruházási aktivitásának növelése, termelési kapacitásuk fejlesztése érdekében 50 milliárd forintos keretösszeggel elindítja az 1+1 KKV Beruházás-élénkítő Támogatási Programot. A támogatás legfeljebb 50%-os intenzitású, a cégek 5-200 millió forintos vissza nem térítendő támogatást kaphatnak a fejlesztéseikhez és eszközbeszerzéseikhez. Az átlagos támogatási összeg 100 millió forintra becsülhető, összességében kb.500-600 vállalkozás fog támogatásban részesülni, ezáltal a kormány legalább 100 milliárd forintnyi beruházás megvalósulásához járulhat hozzá. A programra az előzetes regisztráció december 6-tól már elindult.

(3) „Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja” program: Bejelentésre került, hogy a hazai mikro- és kisvállalkozások digitális átállásának segítése, online jelenlétük erősítése, valamint e-kereskedelmi aktivitásuk növelése érdekében 2 éves időtartamban 400 ezer, vagy 1,5 millió forintos összegben kaphatnak támogatást. A vállalkozások a támogatást többek között weboldal kialakítására, a tárhelyének biztosítására, tartalomfejlesztésre, webshop létrehozására vagy kibervédelemre fordíthatják. A kormány a program megvalósítására 10 milliárd forintos keretösszeget biztosít. A pályázatra előregisztrálni 2024. december 11-től lehet, míg az utalványok kibocsátása 2025. február 3-tól kezdődik.

(4) Széchenyi Kártya Program beruházási hitelek: A kormány döntése értelmében a Széchenyi Kártya Program beruházási típusú hiteltermékeinek ügyfélkamata nettó 5%-ról 3,5%-ra csökkent. A kedvezőbb hitelkamat 2024 novemberétől már elérhető a hazai KKV-k számára. Az intézkedés hatására akár 150 milliárd forintnyi új beruházási hitel is kihelyezésre kerülhet. A kedvezményes kamatozás révén egy 100 milliós 10 évre felvett hitel esetében a vállalkozások finanszírozási terhei több mint negyedével csökkenhetnek.

(5) Exportösztönző hitelprogram: A kormány bejelentette, hogy folytatja az exportösztönző és élénkítő programokat, amelyek révén a hazai vállalkozások nemzetközi szinten is versenyképesebbé válhatnak. Az EXIM Magyarország exportáló vállalkozásoknak és beszállítóiknak kínált hiteltermékei forintalapon vagy devizában kedvező kamatozás mellett segítik a hazai vállalkozások exportjának felfutását. A kormány összesen 350 milliárd forintnyi kedvezményes hitelt biztosít a program megvalósítására. A hitelprogram január 6-tól elérhető.

(6) Kifektetést támogató hitel- és tőkeprogram: Bejelentésre került, hogy a kormány által az EXIM Bank és a Nemzeti Tőkeholding Zrt. közreműködésével indított Kifektetési hitel- és tőkeprogram kedvezményes kamatozású hiteleket, hitelfedezeti garanciákat és tőkefinanszírozást biztosít, amelyek lehetővé teszik a külföldi üzleti lehetőségek, (cégfelvásárlás, új piacra lépés) gyors kiaknázását. A kormány összesen 50 milliárd forintnyi forrást biztosít a program finanszírozására, az ügyfeleket január 6-tól várják.

(7) Vállalkozásfejlesztési uniós programok felgyorsítása: A kormány bejelentette, hogy a vállalkozásfejlesztési uniós programok felgyorsítása érdekében 0%-os kamatozású hitelt biztosít. A már futó és a jövőben elindításra kerülő hazai KKV-szektort érintő EU-s programok 2025-ben összesen 650 milliárd forintnyi forrást juttathatnak a magyar gazdaságba.

(8) KKV szektor adminisztrációjának csökkentése: A kormány a vállalkozói érdekképviseleti szervekkel országszerte és folyamatosan konzultálva felméri és összegyűjti a KKV-k javaslatait és igényeit az adminisztrációs terhek csökkentésére és működési környezetük egyszerűsítésére. Az első lépés már megvalósult: 2025. január 1-jétől a könyvvizsgálati kötelezettség nettó árbevételi értékhatára 300 millió forintról 600 millió forintra emelkedik. Ez a változás 16.025 vállalkozást érint, a társas vállalkozások 4,4%-át.

(+1) Mikrovállalkozások villamosenergia árainak csökkentése: Az Energiaügyi Minisztérium bejelentette, hogy 2025. január 1-től a piaci szerződéssel rendelkező mikrovállalkozások is beléphetnek az Egyetemes Szolgáltatásba korábbi szerződésük lejárta után. Így 4,6 MWh/év fogyasztásig a kormány által meghatározott, kedvezményes áron vehetik az áramot, ha kisfeszültségen vételeznek és összes felhasználási helyük tekintetében együttesen 3x63 Ampernál nem nagyobb csatlakozási teljesítménnyel rendelkeznek.

Az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv keretében összesen 4.000 milliárd forintot mozgósít a kormány a fiatalok, a családok, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása érdekében. Ebből 2.632 milliárd forint áll rendelkezésre a családok számára, míg az Akcióterv részeként megvalósuló Demján Sándor Program mintegy 1.400 milliárd forinttal támogatja a hazai kis- és középvállalkozások fejlődését. A kormány a vállalkozások erősítésével a gazdaság növekedését és a családok biztonságát támogatja, ugyanis a magyar gazdaság gerincét képező hazai KKV-szektor a foglalkoztatottak több mint kétharmadának biztosít munkát. 


A Balaton egyik legkomplexebb strandkínálata lesz elérhető Keszthelyen

A két fizetős, a kutyás és a szabadstrand jóvoltából idén négy eltérő karakterű strand várja a látogatókat Keszthelyen, az üzemeltetők szerint a Balaton egyik legsokszínűbb strandélményét kínálják ezzel a helyieknek és a turistáknak.
2026. 05. 21. 00:05
Megosztás:

A Wizz Air a járatok menetrendjét is befolyásoló intézkedéseket vezetett be

A Bajnokok Ligája budapesti döntője miatt a Wizz Air több intézkedést hozott, ezek kihatással vannak a menetrendre is - közölte a légitársaság szerdán az MTI-vel.
2026. 05. 20. 23:30
Megosztás:

Több parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte a Tisza-frakció

A rendszerváltozás újabb mérföldkövének nevezte az országgyűlési Tisza-frakció vezetője szerdán azt, hogy a képviselőcsoport benyújtotta első javaslatcsomagját, benne vizsgálóbizottság felállításáról szóló indítványokkal.
2026. 05. 20. 23:00
Megosztás:

Ripple RLUSD áttörés: 1,65 milliárd dollár fölé nőtt a stabilcoin piaci értéke

A Ripple dollárhoz kötött stabilcoinja, az RLUSD újabb fontos mérföldkőhöz érkezett: piaci kapitalizációja átlépte az 1,65 milliárd dollárt. A növekedés jól mutatja, hogy az intézményi fizetési infrastruktúrákban egyre nagyobb szerepet kapnak a stabilcoinok, miközben a Ripple egyre határozottabban építi globális elszámolási és likviditási hálózatát.
2026. 05. 20. 22:30
Megosztás:

Szlovén alapkezelővel bővült az OTP Csoport

Lezárta az OTP Csoport a szlovén Primorski skladi d.o.o., Koper alapkezelő 100 százalékos tulajdonrészének megvásárlását - közölte az OTP a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján szerdán.
2026. 05. 20. 22:00
Megosztás:

Az ukrán mezőgazdasági termékek importtilalmát sürgeti az agrárkamara

Az ukrán mezőgazdasági termékek importtilalmát sürgette a Nemzeti Agrárgazdasági kamara (NAK) szerdai közleményében.
2026. 05. 20. 21:30
Megosztás:

A stabilcoinok csendben a globális pénzügyi rendszer alapjaivá válnak

Richard Teng, a Binance vezérigazgatója szerint a stabilcoinok szerepe látványosan átalakul: már nem csupán kriptotőzsdei kereskedési eszközök, hanem egyre inkább a globális értéktranszfer alapvető pénzügyi infrastruktúrájává válnak. A folyamat élén Ázsia áll, ahol a szabályozási környezet, a digitális fizetési igények és a határokon átnyúló tranzakciók növekedése együtt gyorsítja a stabilcoinok terjedését.
2026. 05. 20. 21:00
Megosztás:

A turizmus továbbra is felülteljesítő ágazata a magyar gazdaságnak

A turizmus továbbra is felülteljesítő ágazata a magyar gazdaságnak, ezt mutatják a turizmus konjunktúra-index (tki) számai is - hangsúlyozta Udvardi Attila, a GKI vezető kutatója szerdán Budapesten, a Konjunktúra, gazdaság, kilátások, adatok, jövő – A turizmus aktuális helyzete 2026-ban" címmel rendezett szakmai tanácskozáson, amelyen ismertették a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetségének (VIMOSZ) a GKI Gazdaságkutató közreműködésével végzett legfrissebb, májusi felmérése eredményeit.
2026. 05. 20. 20:30
Megosztás:

Erősödött a forint szerda estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 05. 20. 20:00
Megosztás:

Vitalik Buterin három lépésben vinné be a natív adatvédelmet az Ethereumba

Az Ethereum következő nagy versenyelőnye nem feltétlenül a gyorsabb tranzakció vagy az olcsóbb gas fee lehet, hanem a beépített adatvédelem. Vitalik Buterin szerint már több olyan technikai fejlesztés is folyamatban van, amely a privát tranzakciókat az Ethereum alaprétegének természetes részévé teheti, miközben a hálózat a kvantumbiztos kriptográfiára is készül.
2026. 05. 20. 19:30
Megosztás:

Magyar Péter Lengyelországban: hogyan reagálhat a lengyel és a régiós tőkepiac?

A Tisza Párt programjában hangsúlyos pont a magyar–lengyel kapcsolatok helyreállítása és új alapokra helyezése. Ennek mentén a választási győzelmet követően Magyar Péter első hivatalos külföldi útja Lengyelországba vezetett, ahol jelenleg is egyeztetések folynak. Milyen hatással lehet a látogatás, illetve a külpolitikai irányváltás a régió legnagyobb kapitalizációjú tőkepiacára, a lengyelre? Ezt járták körbe a globális, Magyarországon is elérhető befektetési szolgáltató, az XTB szakértői.
2026. 05. 20. 19:00
Megosztás:

Közüzemi szolgáltatások ellenőrzése: több mint 2500 beadványt kezelt a fogyasztóvédelmi hatóság

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalok közreműködésével kiemelten kezeli a villamosenergia-, földgáz-, víziközmű- és hulladékgazdálkodási szolgáltatásokat, mivel ezek a lakosság szinte egészét érintik, és a mindennapi élet elengedhetetlen részét képezik. A tavalyi évben a közüzemi szolgáltatásokkal kapcsolatos bejelentések túlnyomó többsége a számlázással és elszámolással kapcsolatos problémákra irányult.
2026. 05. 20. 18:30
Megosztás:

Jön a brit stabilcoin-szabályozás: új korszak előtt a tokenizált pénzügyek

A Bank of England már a következő hónapban bemutathatja azokat az új szabálytervezeteket, amelyek a rendszerszinten fontos stablecoinok felügyeletét rendezik az Egyesült Királyságban. Sarah Breeden, a brit jegybank pénzügyi stabilitásért felelős alelnöke szerint a cél nem a pénzügyi rendszer radikális felforgatása, hanem a meglévő alapokra épülő, biztonságos és innovatív digitális pénzügyi infrastruktúra kialakítása.
2026. 05. 20. 18:00
Megosztás:

Erős negyedévet zárt a Waberer’s – továbbra is vételre ajánlja a részvényt az MBH

Növekvő bevételekkel és stabil jövedelmezőséggel indította a 2026-os évet a Waberer’s International Nyrt. – derül ki az MBH Befektetési Bank legfrissebb részvényelemzéséből. A társaság teljesítménye összhangban van az elemzői várakozásokkal, így a bank továbbra is „VÉTEL” ajánlást és 7093 forintos egyéves célárat határoz meg a részvényre.
2026. 05. 20. 17:00
Megosztás:

Kvantumkockázat a Bitcoin-hálózaton: 6,04 millió BTC lehet hosszú távon sebezhető

Egy friss on-chain elemzés szerint a Bitcoin-kínálat jelentős része olyan címeken található, ahol a nyilvános kulcs már láthatóvá vált a blokkláncon. Ez önmagában nem jelent azonnali veszélyt, de a kvantumszámítógépek fejlődésével hosszabb távon fontos biztonsági kérdéssé válhat a BTC-tulajdonosok, tőzsdék és intézményi szereplők számára.
2026. 05. 20. 16:30
Megosztás:

Az Intrum megkötötte első társbefektetési ügyletét Kelet-Európában

Az Intrum AB, Európa vezető hitelkezelési szolgáltatója, lezárta első társbefektetési tranzakcióját Magyarországon. Az ügyletet egy új partnerrel, Európa egyik vezető NPL- (nemteljesítő hitel-) befektetőjével közösen valósította meg, továbbmozdítva ezzel a vállalat tőkekímélő stratégiáját és társbefektetési modelljét.
2026. 05. 20. 16:00
Megosztás:

Ki jár rosszul az erős forint árfolyam miatt?

Kisebb ingadozásokkal, de kitart a forint hónapok óta tartó látványos erősödése, a 10 éves futamidejű állampapírkötvények referenciahozama csökken. Évek óta nem volt ilyen alacsony az állam finanszírozási költsége. Biztató hírek érkeztek a Magyarországnak járó befagyasztott uniós források felszabadításának esélyeiről, a külföldre készülő turisták örülhetnek, hogy évek óta nem volt ilyen olcsó az euró. Az öröm azonban nem teljes, mert nem mindenki osztozhat benne. Az erős forint ugyanis negatívan befolyásolja az exportra termelő, de költségeiket forintban elszámoló hazai cégeket. A nemzetközi fizetések és devizapiaci megoldások szakértője, az AKCENTA CZ friss elemzése erre is mutat példákat és megoldásokat.
2026. 05. 20. 15:30
Megosztás:

A stabilcoin-szabályozás a DeFi-t és a kriptotárcákat is elérheti – figyelmeztet a Consensys

A Consensys szerint az FDIC stablecoinokra vonatkozó javaslata túl szélesre nyithatja a szabályozói kaput, és akár olyan szereplőket is érinthet, amelyek nem bocsátanak ki stablecoint, nem kezelnek ügyfélpénzt, és csupán szoftveres hozzáférést biztosítanak a blokklánc-alapú szolgáltatásokhoz. A vita középpontjában a GENIUS Act végrehajtása, a DeFi-alkalmazások, a self-custody tárcák és az amerikai kriptopiaci szabályozás jövője áll.
2026. 05. 20. 15:00
Megosztás:

Jönnek a magyar Revolutos számlaszámok, mi a teendő?

Elkezdte kiküldeni a Revolut a magyarországi ügyfeleinek azokat a leveleket, amelyben arról tájékoztatja őket, hogy a számláikat áthelyezik az itteni érdekeltségükhöz. Ez ugyan új lehetőséget és magyar bankszámlaszámot is ad a revolutosoknak, de olyan díjakat i, aminek nem fognak örülni - hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu. A magyar bankok nem ölbe tett kézzel várják a konkurensük letelepedését: van amelyik teljesen megújította a számlacsomagjait, más pedig pont azokat a szolgáltatásait tette végleg ingyenessé, amit a revolutosok is szeretnek. Közben pedig szinte minden banktól hullik a pénzeső a számlát váltó ügyfelekre.
2026. 05. 20. 14:30
Megosztás:

Környezetkárosítás gyanúja miatt indult nyomozás a szegedi BYD-beruházás ügyében

Környezetkárosítás gyanúja miatt indult nyomozás a szegedi BYD-beruházás ügyében - közölte a Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtószolgálata szerdán az MTI érdeklődésére.
2026. 05. 20. 14:00
Megosztás: