Új szabályozás érinti a bortermelőket

Új szabályokhoz kell alkalmazkodniuk a bortermelőknek.

Új szabályozás érinti a bortermelőket

A kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer (EPR) keretében bevezetésre került a borágazat számára egy egyszerűsített adminisztrációjú és alacsonyabb mértékű díjátalány, megjelent a kötelező csomagolóanyag-visszaváltási rendszer (DRS) új szabályozása és egyes borászati termékek 2023. november 15-től mentesülnek a reprezentációs adó megfizetése alól abban az esetben, ha a terméket közvetlenül az azt megtermelő borászattól vásárolják meg - sorolta pénteki közleményében az Agrárminisztérium (AM).

Az európai uniós előírásoknak megfelelően ezen előírások teljesítése érdekében létrehozott kiterjesztett gyártói felelőségi rendszert 2023. július elsejével vezetik be a magyar hulladékgazdálkodásban. A kormányzat a Hegyközségek Nemzeti Tanácsával (HNT) folytatott konzultáció eredményeképpen arról döntött, hogy az EPR rendszer keretében az ágazat által a hulladék kezeléséért fizetendő díj mértéke a borászati termékek vonatkozásában nem lehet magasabb az eddig is alkalmazott termékdíj mértékénél. A borászoknál a termelési sajátosságok okán jelentős adminisztrációs terhek csökkentése érdekében díjátalányt vezetnek be, amely a borászati termék palackja mellett minden, a palackhoz kapcsolódó csomagolási anyagot magába foglal.

Az EPR rendszerre vonatkozó szabályozás mostani módosításával meghatározták a konkrét díjátalány mértékeket, amelyek 2023. július elsejével visszamenőleg alkalmazandók. A döntés a borászokon túl arra a mintegy 25 ezer szőlőtermelő gazdálkodóra is hatással van, akiknek bevétele erősen függ a magyar borászok hazai és exportpiacokon történő eredményességétől, piaci pozíciójának alakulásától. Az első negyedéves EPR adatszolgáltatást 2023. október 20-ig kell teljesítenie az érintetteknek - figyelmeztetett az AM.

2024. január elsejével indul el hazánkban a kötelező csomagolóanyag-visszaváltási rendszer. A most megjelent részletszabályok alapján a kötelezően visszaváltási díjas termékek körébe tartozik majd a tej- és tejalapú italtermékek kivételével minden üveg-, fém- és műanyag palackos és dobozos, egy deciliter és három liter közötti űrtartalmú italtermék, így az ebbe a kategóriába tartozó borászati termékek csomagolása is. Az új szabályozás alól mentességet kapnak azok a borászatok, ahol az így kiszerelt termékek mennyisége nem haladja meg éves szinten az 5000 darabot. A szabályozás alá eső termékeket a jogszabályban rögzített módon kell nyilvántartásba venni, illetve forgalmazni.

A szabályozás lehetőséget biztosít arra, hogy a már korábban, e jogszabály alkalmazása nélkül legyártott termékeket 2024. június 30. napjáig a kereskedők a polcra tehessék és a készlet kimerüléséig forgalmazhassák - hívta fel a figyelmet a minisztérium.

Az egész európai borpiacot érintő értékesítési nehézségek hazai piaci szereplők általi leküzdése, valamint a minőségi borok értékesítésének növelése érdekében a kormány döntése alapján 2023. november 16-tól az üzleti célú reprezentációra és üzleti ajándéknak megvásárolt oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel, vagy az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borászati termékek mentesülnek a reprezentációs adó megfizetése alól abban az esetben, ha a terméket közvetlenül az azt megtermelő borászattól vásárolják meg.

Az agrárminisztérium megemlítette azt is, hogy Rókusfalvy Pál, nemzeti bormarketingért felelős kormánybiztos irányítása mellett a Magyar Bormarketing Ügynökség hamarosan indítja vásárlásösztönző kampányát, élve a rendelet biztosította könnyebbséggel.


Emelkedtek a nyugat-európai piacok, estek az olajárak egy közelgő USA-Irán békemegállapodás újabb hírére

Nagyot emelkedtek pénteken a nyugat-európai részvények, a főbb indexek több mint 1%-kal ugrottak, mivel egy közelgő USA-Irán békemegállapodással kapcsolatos megújult remények lenyomták az olajárakat és friss optimizmust hoztak a piacokra. A Brent nyersolaj határidős ára 3,7%-kal esett, tovább növelve az előző napi veszteségeket, miután Donald Trump amerikai elnök lemondta az Irán elleni tervezett csapást, és azt állította, hogy akár már ezen a hétvégén megállapodás születhet. A páneurópai STOXX 600 index 1,9%-kal emelkedett, így végül heti szinten 1,7%-os nyereséget könyvelhetett el. A spanyol IBEX 35 index felülteljesítette a régiós társakat: több mint 2,6%-kal nőtt, és történelmi csúcsot ért el, hasonlóan az olasz tőzsde is új csúcson zárt, 2%-os emelkedéssel.
2026. 06. 15. 09:00
Megosztás:

Egy év után is ugyanazokat a könnyítéseket várják a KKV-k

A Niveus egy évvel a közel 600 vállalkozás bevonásával készült országos KKV-felmérés után megvizsgálta, mi valósult meg a vállalkozások által megfogalmazott javaslatokból. Az eredmények szerint a könnyítési igények többsége ma is aktuális, miközben csak korlátozott előrelépés történt az adminisztratív és finanszírozási terhek csökkentésében.
2026. 06. 15. 08:30
Megosztás:

Elfogadhatja az alaptörvény tizenhatodik módosítását a parlament

Elfogadhatja az alaptörvény tizenhatodik módosítását az Országgyűlés hétfőn.
2026. 06. 15. 08:00
Megosztás:

Erősödött hétfő reggelre a forint

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben hétfő reggelre a péntek délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 06. 15. 07:30
Megosztás:

Kreatív céges ajándékok: egyedi megoldások a szabadidő és sport területén

Az üzleti ajándékok kiválasztása során fontos olyan megoldásokra fókuszálni, amik az adott márkát emlékezetes és vonzó módon tudják megjeleníteni. Ez különösen igaz a szabadidős és sportos ajándékokra, amik szépsége abban rejlik, hogy a mindennapi élet aktív pillanataiban használatosak. Ezek az ajándékok a szabadban, sportpályán vagy fesztiválokon való részvétel során további láthatósági lehetőségeket kínálnak.
2026. 06. 15. 07:00
Megosztás:

Ezek az innovációk formálják a prémium pénzügyi szolgáltatások jövőjét Magyarországon

Június 9-én, a Klasszis Investment and Wealth Management Summit 2026 konferencia keretein belül adta át a Privátbankár.hu, az Mfor és a Piac&Profit online újságokat magában foglaló Klasszis Média a privátbanki, vagyonkezelői és nyugdíjpénztári díjakat. A konferencia a vagyontervezés, a privát vagyonok jövője és a szabályozási környezet várható változásai köré szerveződött, a díjátadó pedig a szektor legjobb teljesítményeit emelte ki.
2026. 06. 15. 06:00
Megosztás:

Nem ugyanoda térnek vissza: a GYES után sok nő új karriert választ

Egyre több kisgyermekes édesanya használja ki a GYES időszakát arra, hogy új készségeket sajátítson el, szakmát váltson vagy akár saját vállalkozást indítson. A munkaerőpiac folyamatos változása miatt a gyermekneveléssel töltött évek nem feltétlenül jelentenek lemaradást – megfelelő képzésekkel akár új lehetőségek kapuját is megnyithatják.
2026. 06. 15. 05:00
Megosztás:

Hogyan szabaduljunk meg a papírmunkától?

A vállalkozások többsége, főként hazánkban, szembesül az irodai papírhegyek problémájával. Ezek az akadályok nemcsak extra helyet foglalnak, hanem komoly adminisztratív terheket is rónak a dolgozókra. Az irodai dokumentumok növekvő mennyiségének kezelése sokszor a kis létszámú cégeknél különösen nehéz feladat. De vajon miért tart ott a helyzet, hogy az irodákban minden sarokban papírok halmozódnak fel?
2026. 06. 15. 04:00
Megosztás:

Miért kerülhet többe a saját festés, mint gondolná?

Sokan azt gondolják, hogy a saját kezű festés az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy megújítsák otthonukat, miközben meg is takaríthatnak némi pénzt. Az igazság azonban nem mindig ilyen egyértelmű.
2026. 06. 15. 03:00
Megosztás:

350 ezer magyar nyugdíjas juthat pluszpénzhez 2026-ban: íme a részletek

Sokan pontosan ismerik azt a szorító érzést, amikor a hónap végén már minden forintnak helye van, és a bolti árakat is egyre óvatosabban kell figyelni.
2026. 06. 15. 02:00
Megosztás:

Rekordméretű SpaceX-tőzsdei debütálás: Árt vagy használ a Bitcoinnak?

Elon Musk űripari vállalata, a SpaceX pénteki tőzsdei bevezetése nemcsak a részvénypiacok, hanem a kriptovilág számára is fontos esemény lehet. A vállalat 75 milliárd dolláros tőkebevonása minden idők legnagyobb amerikai IPO-ja lesz, miközben a befektetők azon találgatnak, hogy ez elszívja-e a pénzt a kriptovalutáktól, vagy éppen új lendületet adhat nekik.
2026. 06. 15. 01:00
Megosztás:

Az élményalapú vendéglátás térnyerése Magyarországon

Az elmúlt években jelentős változások zajlanak a vendéglátóiparban. Ma már nem csupán az ízek miatt választanak éttermet az emberek, hanem az is fontos, hogy milyen különleges élményt nyújt a hely. A vendégek ma már a minőség és a hangulat kombinációját keresik, nem csupán az ételt. Ez a trend Magyarországra is elérkezett, ahol a tematikus éttermek száma folyamatosan növekszik.
2026. 06. 14. 23:59
Megosztás:

Tíz év alatt több mint 30-szorosára nőtt a magyar podcastpiac

A magyar podcastpiac tíz év alatt több mint 30-szorosára nőtt — derül ki a Podiverzum.hu első átfogó piaci elemzéséből. Naponta átlagosan 73 új epizód jelenik meg, idén pedig várhatóan több mint 34 ezer új adás készül. A legnépszerűbb témák: politika, mesterséges intelligencia és mentális wellness. A pártok podcastos jelenléte meglepően kiegyensúlyozott: a Fidesz és a Tisza Párt szinte azonos számú epizódban szerepelt az elmúlt évben.
2026. 06. 14. 23:00
Megosztás:

Hagyománnyá vált a lángos és fagyi árával való riogatás?

Évről évre eljön a negatív hírek szezonja, a balatoni lángos és a fagylalt áraival való riogatás szinte hagyománnyá vált – állítja a Balatoni Turizmus Szövetség elnöke. Fekete Tamás sérelmezi, hogy az elmúlt napokban több megyei lap is arról írt, a Balatonnál már 1200–1500 forintba kerül egyetlen gombóc fagylalt. „Ez a fajta általánosítás már a turisztikai rémhírterjesztés kategóriáját súrolja, hiszen azt a benyomást kelti, mintha ezek az árak lennének a jellemzőek a teljes Balaton-parton” – fogalmazott.
2026. 06. 14. 22:00
Megosztás:

Széchenyi Egyetem: oktatási célokat szolgál jelenleg a vitnyéd-csermajori ingatlan

A vitnyéd-csermajori ingatlan oktatási célokat szolgál jelenleg, a kapuvári Páli Szent Vince Katolikus Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda rendelkezésére bocsátották saját intézményük felújításának idejére - tájékoztatta az ingatlan vagyonkezelője, a győri Széchenyi IstvánEgyetem szombaton közleményben az MTI-t.
2026. 06. 14. 21:00
Megosztás:

Új rangsor mutatja meg, mely magyar cégeket ajánlja a ChatGPT

Elindult az AI Top Brands Hungary egy új online rangsor, amely azt mutatja meg, hogy a mesterséges intelligencia mely magyar vállalkozásokat ajánlja leggyakrabban különböző iparágakban. Az adatbázist a hrenko.ai hozta létre, és jelenleg 50 magyarországi szektor cégeit vizsgálja.
2026. 06. 14. 20:00
Megosztás:

Németország Európa legerősebb hagyományos hadseregét építi

Németország Európa legerősebb hagyományos hadseregét építi, és "jóval" a 2035-ös határidő előtt teljesíti a GDP 5 százalékát kitevő védelmi kiadásokra vonatkozó NATO-elvárást – jelentette ki Jens Hanefeld, Németország washingtoni nagykövete egy vasárnap megjelent interjúban.
2026. 06. 14. 19:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 24. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 06. 14. 18:00
Megosztás:

Megérkezik a nyár első hőhulláma a jövő héten

A jövő héten a túlnyomóan napos, derült időben fokozatosan emelkedik a nappali csúcshőmérséklet és beköszönt az év első hőhulláma: vasárnap délután már 32 és 37 Celsius-fok között alakulnak a maximumok. A napos időben néhol záporok, zivatarok kialakulhatnak - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 06. 14. 17:00
Megosztás:

Az alkohol és a drog okozza a legsúlyosabb balesetek jelentős részét Szlovéniában

Szlovéniában továbbra is a legsúlyosabb közúti balesetek jelentős részét okozzák az ittasan vagy kábítószer hatása alatt vezető sofőrök - közölte a szlovén közlekedésbiztonsági ügynökség.
2026. 06. 14. 15:00
Megosztás: