Vámok háborúja

Mint köztudott, egy bő hete hatályba lépett Donald Trump azon rendelete, amely importvámok bevezetésével kívánja orvosolni „a nemzetközi kereskedelmi gyakorlatok által okozott tartós és jelentős árukereskedelmi mérleghiányt”. A Jalsovszky Ügyvédi iroda körbejárta, hogy mindez miként érintheti Európát és benne a magyar vállalkozásokat.

Vámok háborúja

Kiemelt célországok, célzott kedvezmények

A „büntetővámokkal” érintett országok az amerikai kormányzat szerint egyoldalú vagy diszkriminatív kereskedelmi gyakorlatot folytatnak, és ez indokolja velük szemben az általános vámtételt meghaladó vámszint bevezetését. Első lépésként 2025. április 5-én 10%-os általános vámtételt vezettek be minden USA-ba importált árura, kivéve a vas, acél és alumínium termékek, illetve az autók, melyeket 25%-os vámmal sújtottak. Második lépcsőben 11-50% közötti, differenciált vámtételeket határoztak meg 57 ország vonatkozásában.

A vámok mellett a Trump-kormányzat további intézkedésként 2025. május 2-től megszüntet egy sor olyan kedvezményt is, mint például a Kínából és Hongkongból származó, 800 USD alatti árukra vonatkozó mentesség.

„Mivel mindez az Európai Uniót is érinti, ezért abból Magyarország – mint az EU vámuniójának tagja – sem vonhatja ki magát. Így hazánkra is igaz, hogy az új rendelkezéseknek megfelelően az általános 10 vagy 25%-os vámon felül, további 20%-os differenciált vámtétel vonatkozna minden EU-ból származó, USA-ba exportált árura” – mondja Bereznai Henrik, a Jalsovszky ügyvédje (képünkön).

A differenciált vámtételeket 2025. április 9-től alkalmazták volna, de az amerikaiak az utolsó pillanatban 90 napra felfüggesztették ezek végrehajtását – egyetlen ország kivételével: Kína a korábbi és új vámok (34%) összegeként már most összesen 145%-os vámtétellel kénytelen szembesülni.

A felfüggesztést követően a Trump-adminisztráció 2025. április 11-én még tovább hígította az intézkedéseket: bizonyos elektronikai cikkek – így például okostelefonok, számítógépek, félvezetők, napelemek és memóriakártyák – szintén ideiglenes mentességet kaptak a vámok alól. (A részletes lista az alábbi linken található: LINK.)

A felfüggesztés miatt most tehát egyelőre nem alkalmazandók a differenciált vámtételek – ugyanakkor a 10%-os, vagy pl. az autóipart sújtó 25%-os vámok továbbra is érvényesek.

Adminisztratív kihívások

Az USA-ba exportáló cégeknek mindenesetre addig sem árt a fokozott körültekintés. Az amerikai intézkedések alkalmazása során ugyanis komoly kihívást jelent a származási ország helyes meghatározása, mivel az USA nem-preferenciális származási szabályai jelentősen eltérnek az EU-s gyakorlattól. Jelenleg például bizonytalanság övezi az amerikai vámszolgálat által elfogadott származási igazolások elismerésének módját is.

Emiatt mindenképpen javasolt amerikai tanácsadóval történő konzultáció akkor, ha az USA-ba exportált termék több különféle országot is „érint” és így további elemzést igényel a származási ország meghatározása.

Az uniós válasz is lecsaphat

Az Európai Unió 2018-ban és 2020-ban már reagált az első Trump-kormányzat hasonló intézkedéseire: ekkor 10, illetve 25%-os vámokat vezetett be egyes EU-ba importált amerikai termékekre. Ám miután a Joe Biden vezette adminisztráció felfüggesztette az európai termékekre kivetett vámokat, az EU is azonosan válaszolt, és 2025. március 31-ig felfüggesztette az egyensúly helyreállítását célzó intézkedések alkalmazását. A felfüggesztést az Unió előbb 2025. április 14-ig, majd egy friss rendelettel 2025. július 14-ig meghosszabbította, hogy teret adjon az USA-val történő további egyeztetésekre.

A korábbi vámintézkedéseken túlmenően az Európai Bizottság a Trump-adminisztráció legújabb kereskedelempolitikai intézkedéseire válaszul egy új, kiterjesztett ellenintézkedés-csomagot is előkészített. A megközelítőleg 18 milliárd euró értékűre becsült intézkedéscsomag az USA-ból származó ipari és mezőgazdasági termékek sokkal szélesebb körét érintené. Az alapvetően két szakaszban (2025. május 16-tól, és december 1-től) bevezetni tervezett intézkedéscsomag alkalmazását a Bizottság – a vámháború legújabb fejleményeire tekintettel – 2025. július 14-ig szintén elhalasztotta.

A fentiek értelmében tehát az EU 2025. július 14-ig egyelőre nem vezet be további kiegészítő vámokat az USA-ból származó termékekre. Mivel azonban a vámháború jelenlegi alakulása nem teljesen kiszámítható, azoknak a cégeknek is ajánlott a fokozott körültekintés és óvatosság, akik az USA-ból importálnak.

„Az óvatosság nem csupán a vámszabályok szorosabb nyomon követésében nyilvánulhat meg, de a meglévő szerződéses pozíciók áttekintésében, és ha kell, bizonyos szerződések módosításában is. Különösen azoknak nem árt résen lenniük, akik hosszabb távú szerződéseket kötöttek, ugyanis a tapasztalat az, hogy a legtöbb szerződés nincs felkészülve a vámtételek drasztikus megváltozásából fakadó kereskedelmi zavarokra” – véli Bereznai Henrik.

A cikk elkészítésében közreműködött Skrám Katalin, vámszakmai tanácsadó.


Az inflációs kockázatok erősödésével az amerikai és a német tízéves hozam is emelkedett

A közel-keleti konfliktus ismételt eszkalációja globálisan erősítette a felfelé mutató inflációs kockázatokat, amire válaszul emelkedtek a fejlett piaci kötvényhozamok.
2026. 07. 09. 11:30
Megosztás:

A Bitcoin árfolyam 62 ezer dollár alatt: Irán és az olajpiaci sokk rángatja a BTC-t

A Bitcoin árfolyama ismét nyomás alá került, miután az Egyesült Államok és Irán közötti feszültség új szintre emelkedett, az olajár pedig hirtelen megugrott. A geopolitikai kockázatok, a Federal Reserve kamatpályájával kapcsolatos aggodalmak és a technikai elemzők figyelmeztetései együtt okoztak érezhető eladói nyomást a kriptovaluta-piacon. Érdekesség ugyanakkor, hogy a spot Bitcoin ETF-ekbe továbbra is érkezik a tőke, ami azt jelzi: az intézményi befektetők egy része a gyengülés ellenére sem fordított hátat a BTC-nek.
2026. 07. 09. 11:00
Megosztás:

Javultak a kilátások az ingatlanfejlesztési piacon, de a külföldi befektetők egyelőre kivárnak

Javultak az ingatlanfejlesztési piac kilátásai az új kormány megalakulásával, de a külföldi befektetők egyelőre a konkrét kormányzati intézkedésekre várnak, hogy azok miként alakítják az ingatlanpiac működési feltételeit - nyilatkozta az MTI-nek Székely Ádám az Ingatlan Fejlesztési Kerekasztal (IFK) elnöke.
2026. 07. 09. 10:30
Megosztás:

Vegyesen zártak a vezető amerikai indexek, ezzel felülteljesítve Európát

Szerdán az S&P 500 0,3%-kal, a Dow Jones 1,1%-kal esett, míg a Nasdaq Composite 0,2%-kal emelkedni tudott. A Microsoft és az Alphabet egyaránt több mint 1%-ot veszített értékéből, míg a Meta Platforms 2%-kal gyengült.
2026. 07. 09. 10:00
Megosztás:

Tovább estek szerdán a vezető európai részvényindexek

Elsősorban a kedvezőtlen közel-keleti hírek hatására meredeken estek szerdán a nyugat-európai tőzsdék. A STOXX600 1,6%-kal, a DAX 2,2%-kal, a CAC 40 2,2%-kal, az FTSE100 pedig 1,7%-kal került lejjebb.
2026. 07. 09. 09:30
Megosztás:

Ismét éleződött az amerikai-iráni konfliktus

Kedd óta – amikor több teherhajót is iráni támadás érhetett – ismét éleződött a helyzet az USA és Irán között.
2026. 07. 09. 09:00
Megosztás:

Donald Trump szerint Irán képviselői megállapodási szándékkal keresték meg

Donald Trump amerikai elnök szerint Irán képviselői megállapodási szándékkal keresték meg szerdán.
2026. 07. 09. 08:30
Megosztás:

Erősödött a forint árfolyama csütörtök reggelre

Erősödött a forint csütörtökön reggel a főbb devizákkal szemben a szerda esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 07. 09. 08:00
Megosztás:

Az átlagosnál gyengébbek az aratási kilátások

A kedvezőtlen időjárás miatt az átlagosnál gyengébbek az aratási kilátások, a munkálatok jövő héten véget érhetnek - mondta az Aratási Koordinációs Bizottság ülését követő szerdai sajtótájékoztatón Budapesten az Agrár- és Élelmiszergazdaságért Felelős Minisztérium agrárgazdaságért felelős államtitkára.
2026. 07. 09. 07:30
Megosztás:

Uniós szóvivő: Grönland jövőjéről a grönlandiaknak és a dánoknak kell dönteniük

Grönland jövőjéről a grönlandiaknak és a dánoknak kell dönteniük- szögezte le Olof Gill, az Európai Bizottság szóvivője szerdán.
2026. 07. 09. 06:30
Megosztás:

Kármán András: az idei új költségvetési hiánycélt augusztus végére határozzák meg

Elkészült az idei költségvetési leltár, az ütemterv szerint az új hiánycélt augusztus végén határozzák meg, és átfogó törvénymódosítást nyújtanak be a 2026-os évről; október végéig pedig benyújtják a 2027-es költségvetést és elkészítik a középtávú költségvetési tervet - mondta a pénzügyminiszter háttérbeszélgetésen szerdán Budapesten.
2026. 07. 09. 06:00
Megosztás:

ÁHT gyorsjelentés 2026. június

Június végéig (hat hónap alatt) az államháztartás központi alrendszere 3382,2 milliárd forintos hiánnyal zárt, ez a költségvetési törvényben szereplő éves hiánycél 80,2%-a. A központi alrendszeren belül a központi költségvetés 3271,0 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 103,4 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 214,6 milliárd forintos hiányt mutattak.
2026. 07. 09. 05:30
Megosztás:

Karácsony Gergely: idén 25 társasház újíthatja meg az udvarát az Égig érő fű program révén

Idén 25 társasház kezdheti meg udvarának megújítását, további 10 ház pedig tervezési támogatást kap az Égig érő fű udvarzöldítési program keretében - közölte Karácsony Gergely főpolgármester szerdán a Facebook-oldalán.
2026. 07. 09. 05:00
Megosztás:

Minden idők legnagyobb romániai kereskedelmi ingatlantranzakcióját kötötte meg a MAS és az AFI

Az AFI Europe megvásárolta a MAS hat romániai bevásárlóparkját - írta a profit.ro.
2026. 07. 09. 04:30
Megosztás:

Derűs jövőkép, bizonytalan jelen – így gondolkodnak a pénzről a magyar egyetemisták

Az egyetemisták és főiskolások közül most még csak kevesen elégedettek az anyagi helyzetükkel, a többségük mégis optimista. Az Erste és a HÖOK közös kutatása szerint pénzügyi kérdésekkel kapcsolatban sok bennük a bizonytalanság, amihez az is hozzájárulhat, hogy keveset beszélgetnek ezekről a témákról. Az Erste x Körvonal beszélgetésindító kártyacsomag segít, hogy a fiatalok könnyebben beszéljenek a jövő izgalmas, sokszor szorongató kérdéseiről.
2026. 07. 09. 04:00
Megosztás:

Karácsony Gergely: idén 25 társasház újíthatja meg az udvarát az Égig érő fű program révén

Idén 25 társasház kezdheti meg udvarának megújítását, további 10 ház pedig tervezési támogatást kap az Égig érő fű udvarzöldítési program keretében - közölte Karácsony Gergely főpolgármester szerdán a Facebook-oldalán.
2026. 07. 09. 03:30
Megosztás:

Rekordév után is pörög a piac: megteltek a fóti raktárak

Idén sem tört meg a lendület a magyar ipari és logisztikai ingatlanpiacon a HelloParks első féléves bérbeadási adatai szerint. A társaság közel 60 ezer négyzetméternyi új bérleti megállapodással kezdte az évet a Budapest környéki megaparkjaiban. Az eredmények azt jelzik, hogy a szektorban egyre inkább felértékelődnek azok a korszerű fejlesztések, amelyek jó lokáció mellett rugalmasságot és gyors alkalmazkodóképességet is kínálnak a bérlők számára.
2026. 07. 09. 03:00
Megosztás:

Visszatér a brutális hőség Magyarországra

A hét közepén néhány napra mérséklődig a hőség, a jelenlegi előrejelzések szerint azonban már a jövő hét elejétől ismét 33–35 Celsius-fok közelébe emelkedhet a nappali csúcshőmérséklet.
2026. 07. 09. 02:00
Megosztás:

1988 a nyugdíjszámítás nagy határvonala: ezért számítanak innen a keresetek

A magyar nyugdíjszámítás egyik legfontosabb szabálya, hogy az öregségi nyugdíj alapját főszabály szerint az 1988. január 1-jétől a nyugdíj megállapításának kezdő napjáig elért keresetek és jövedelmek adják. Ez az első hallásra technikai részletnek tűnő szabály valójában kulcskérdés: meghatározza, hogy mely évek kereseti adatai kerülnek be a nyugdíj alapját képező havi átlagkereset kiszámításába, és melyek azok az időszakok, amelyek csak kivételes esetben játszhatnak szerepet.
2026. 07. 09. 01:00
Megosztás:

Az Egyesült Államok visszavonja az Irán számára adott átmeneti olajszankció-mentességet

Az Egyesült Államok visszavonja az Irán számára a kőolajra vonatkozóan adott átmeneti szankciómentességet a két ország közötti megállapodás megsértése miatt - közölték amerikai tisztségviselők kedden.
2026. 07. 09. 00:05
Megosztás: