Várnak a vizek erdői

A Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. 34 900 hektár erdőt kezel az ország észak-nyugati területén, gazdálkodik a Duna szigetközi szakaszán, a Kisalföld folyókkal átszőtt vidékén, a hansági erdőkben, valamint a világörökség részét képező pannonhalmi tájon, ahol jól képzett szakembergárdája a biztos záloga a jövő kihívásainak - ismertette az Agrárminisztérium az MTI-nek szombaton eljuttatott közleményében.

Várnak a vizek erdői

Kifejtették: a természeti adottságok itteni meghatározó eleme a víz, ami néhol áll, és túlontúl sok van belőle (Hanság), néhol nagy mennyiségben ömlik, jelentős nagyságú területeket hálózva be (Szigetköz), néhol kisebb patakokban csörgedez, illetve a talajban szivárog (Rábaköz), míg másutt nagyrészt (kisalföldi homokvidék) vagy csaknem teljesen (Sokoró) hiányzik. A víz körülöleli, alakítja és megtartja azt a lenyűgöző élővilágot, amelyet a Szigetköz magáénak tudhat. A számtalan, bővizű Duna-ág nagy területeket hálóz be, eszményi vízellátást biztosítva több ezer hektáros területen.

A kialakult szigetek elég magasak ahhoz, hogy rajtuk tartósan és biztosan megmaradhasson az erdő. Mintegy 6,5 ezer hektár erdőt kezel az állami erdőgazdaság e kedvező feltételek között. A Kisalföld bővelkedik látnivalókban, ezek közöl az egyik legfontosabb a Világörökség részét is képező Pannonhalmi Bencés Főapátság. Ha valaki lenyűgöző kilátásra vágyik, akkor a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. erdészettörténeti tanösvényén folytatva útját, keresse fel az 1991-92-ben épült, majd 2012-ben teljesen felújított Boldog Mór kilátót, valamint közvetlen szomszédságában a felülről nézve - keresztény vallási szimbólumként - halat formázó Lombkorona-tanösvényt - tanácsolta az Agrárminisztérium. Mindkettőről pazar látvány nyílik a Sokorói-dombvidékre, valamint a völgyekben húzódó településekre - fogalmazott a tárca.

Hangsúlyozták: Győr és Pannonhalma közt található Nyúl település, ahonnan egy sétával könnyen elérhető a Lila-hegyi kilátó. Az Agrárminisztérium arra is felhívta a figyelmet, hogy a 2018-ban átadott torony páratlan kilátást nyújt a méltatlanul ismeretlen Sokoróra, sőt, tiszta időben a Gerecsétől egészen az Alpokaljáig pásztázhatjuk a tájat, benne a pannonhalmi apátsággal. A szépen rendezett környék ideális megállója a környéken tett gyalog- és kerékpártúráknak, rövid családi kirándulásnak pedig remek célpont. Kapuvár városától nem messze, Osli és Acsalag térségében olyan erdőket találunk, melyek látványukban egyedülállónak mondhatók. A Hanság egykor kiterjedt lápvidékének emlékét őrzik ezek az erdők.

A területet az '50-es, '60-as években vízelvezető csatornarendszer kiépítésével lecsapolták. A mélyebben fekvő részeken azonban máig találkozhatunk az eredeti vegetáció elemeivel. Az égeres erdők, melyek a magas vízállás ellenére is jó érezték magukat, gyökereikkel nem tudták követni a talaj süllyedését, így a gyökérzetük napjainkban részben kilátszik a föld alól. Ennek köszönhető a jellegzetes látvány, amiért érdemes ellátogatni erre az egyébként fokozottan védett területre. Az Esterházy Madárvártától néhány perces sétával elérhető az úgynevezett Csíkos-éger, melyen átvezet a Hany Istók tanösvény is. A közleményben felhívják a figyelmet, hogy jelenleg is lehet szavazni a Találjuk meg együtt Magyarország legszebb erdejét! versenyben. A tárca arra kér mindenkit, hogy szavazzon az Agrárminisztérium Facebook-oldalán a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. legszebb területére. A szavazók között hetente nyereményeket sorsolnak ki.


Az Opel és a Leapmotor közös elektromos modell gyártását tervezi Európában

Az Opel új, tisztán elektromos SUV modell gyártását tervezi Európában, a kínai Leapmotorral tervezett kiterjesztett együttműködés keretében - tájékoztatott a Stellantis autóipari konszern pénteken a honlapján olvasható közleményben.
2026. 05. 08. 23:00
Megosztás:

Elfogadta a GVH a Szentkirályi kötelezettségvállalásait

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) Versenytanácsa elfogadta a Szentkirályi Magyarország Kft. vállalásait, amelyeket a cég a PET palackokkal kapcsolatos zöld állítások miatt indított versenyfelügyeleti eljárás eredményeképpen tett - közölte a versenyhatóság pénteken az MTI-vel.
2026. 05. 08. 22:00
Megosztás:

Fontos üzenet érkezett Brüsszelből: kitart az EU és az USA a kereskedelmi egyezség mellett

Mindkét fél továbbra is teljes mértékben elkötelezett az Európai Unió és az Egyesült Államok között tervezett kereskedelmi megállapodás végrehajtása mellett - közölte Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azt követően, hogy telefonbeszélgetést folytatott Donald Trump amerikai elnökkel péntek hajnalban.
2026. 05. 08. 21:00
Megosztás:

Aláírták a Lengyelországnak szánt, 43,7 milliárd euróra szóló SAFE hitelprogramról szóló szerződést

Andrius Kubilius védelemért felelős és Piotr Serafin költségvetésért felelős uniós biztos, valamint Donald Tusk lengyel kormányfő jelenlétében aláírták pénteken a varsói kormányfői hivatalban a Lengyelországnak szánt, 43,7 milliárd eurós SAFE hitelprogramról szóló szerződést.
2026. 05. 08. 20:00
Megosztás:

Csökkent a Mol-csoport eredménye az első negyedévben

A Mol-csoport tisztított, kamat-, adófizetés és amortizáció előtti eredménye (EBITDA) 205,1 milliárd forint (626 millió dollár) volt az idei első negyedévben, az előző év azonos időszakában elért 318,8 milliárd forint (833 millió dollár) után - derül ki a társaság Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján pénteken közzétett jelentéséből.
2026. 05. 08. 19:00
Megosztás:

Több mint 89 ezren jelentkeztek középiskolába

Idén több mint 89 ezer tanuló felvételizett középfokú nevelési-oktatási intézménybe; 9. évfolyamra 76 198-an, 6 évfolyamos gimnáziumba 8071-en, 8 évfolyamos gimnáziumba 5272-en - tájékoztatta az Oktatási Hivatal (OH) pénteken az MTI-t.
2026. 05. 08. 18:30
Megosztás:

Aggasztó ütemben nő az államháztartás hiánya

Áprilisban (egy hónap alatt) 429,4 milliárd forint hiányt halmozott fel az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt központi alrendszere, szemben az előző évi azonos havi 376,4 milliárd forintos deficittel. A negyedik hónap végére a központi alrendszer deficitje ezzel 3849,8 milliárd forintra nőtt, ami az éves hiánycél 70,7 százaléka - derül ki a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) pénteken kiadott gyorstájékoztatójából.
2026. 05. 08. 18:00
Megosztás:

Azbesztszennyezés - Sopronban is kimutatta a szennyezés jelenlétét a Greenpeace

Sopronban vett mintákról igazolta a Greenpeace az azbeszt jelenlétét - tájékoztatta a szervezet pénteken az MTI-t.
2026. 05. 08. 17:30
Megosztás:

A DH Group olasz leánycége több mint 450 millió euró hitelt közvetített 2026 első negyedévében

DH Group olasz leányvállalata, a Credipass S.r.l. a piaci folyamatok ellenére bővül: több mint 450 millió euró hitelt közvetített 2026 első negyedévében, és 20 százalékos növekedést ért el az előző év azonos időszakához képest - közölte az ingatlanközvetítő társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján pénteken.
2026. 05. 08. 16:30
Megosztás:

Trump az utolsó pillanatban halasztott – fellélegezhet az európai autóipa

Donald Trump amerikai elnök július 4-ig elhalasztotta az Európai Unióból érkező járművekre kilátásba helyezett vámemelést, miután telefonon beszélt az Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével csütörtökön.
2026. 05. 08. 16:00
Megosztás:

Görög Márta lesz az igazságügyi miniszter

Görög Mártát, a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának dékánját kérte fel az Igazságügyi Minisztérium irányítására Magyar Péter leendő miniszterelnök pénteken.
2026. 05. 08. 15:30
Megosztás:

A nyugdíjbiztosítások utáni adójóváírás nem jár automatikusan

A támogatott nyugdíjbiztosítási szerződésekhez igényelhető adójóváírás nem jár automatikusan: az összeget csak azok számlájára utalja az adóhatóság, akik ezt a május 20-ig benyújtandó szja-bevallásukban külön igénylik - figyelmeztet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ) pénteki, MTI-nek küldött közleményében.
2026. 05. 08. 15:00
Megosztás:

Mínuszban zárta az első negyedévet a romániai turizmus

A vendégek és a vendégéjszakák száma is csökkent Romániában az első negyedévben - derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adataiból.
2026. 05. 08. 14:30
Megosztás:

Újra a toleranciasávban a magyar infláció

A fogyasztói árak áprilisban 2,1%-kal haladták meg az egy évvel korábbi szintet idehaza, ami 0,1 százalékponttal alacsonyabb várakozásunknál és a piaci konszenzusnál. Ezzel ismét a jegybanki toleranciasávba emelkedett vissza az inflációs mutató, január után ismét. Az előző hónaphoz képest 0,4%-kal emelkedtek ismét az árak, az elemzői konszenzus 0,6% volt. Az éves maginfláció 1,9%-ról 2,2%-ra emelkedett.
2026. 05. 08. 14:00
Megosztás:

Block-részvények: 8%-os ugrás a vártnál erősebb Q1 eredmények után

A Block Inc. erős első negyedéves gyorsjelentéssel lepte meg a piacot: a Cash App lendületes növekedése, a javuló profitmutatók és a megemelt éves előrejelzés látványos árfolyamreakciót váltott ki. A háttérben azonban a Bitcoinhoz kötődő veszteségek és a csökkenő BTC-bevételek továbbra is komoly kérdéseket vetnek fel Jack Dorsey fintech vállalatának stratégiájával kapcsolatban.
2026. 05. 08. 13:30
Megosztás:

2,1 százalékra nőtt az infláció

Áprilisban 2,1 százalékosra gyorsult az éves infláció a márciusi 1,8 százalékról - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2026. 05. 08. 13:00
Megosztás:

Olaszország vezet: ezek a legnépszerűbb úti célok 2026 tavaszán

A napsütéses tavaszi időjárás beköszöntével az utasbiztosítások piaca is új lendületet vett, emelkedett a keresések és a szerződéskötések száma is - írja közleményében a Bank360. A portál saját adatai alapján Olaszország a legnépszerűbb desztináció, a legtöbben repülővel utaznak és várost néznek a tavaszi hónapokban.
2026. 05. 08. 12:30
Megosztás:

Csökkent a német ipari termelés márciusban

Gyorsult a német ipari termelés csökkenése márciusban havi és éves összevetésben egyaránt - közölte a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis pénteken.
2026. 05. 08. 12:00
Megosztás:

A fiatalok már a közösségi médiában tájékozódnak a pénzügyekről

A közösségi média a fiatalok számára ma már a pénzügyi tájékozódás egyik természetes terepe: Magyarországon a 16–20 évesek közel 90 százaléka használ TikTokot, miközben a platformot a 18–49 éves lakosság több mint fele is aktívan használja.
2026. 05. 08. 11:30
Megosztás:

A szlovén kormány jóváhagyta a Divaca-Koper vasútvonal kétvágányúsítását

A szlovén kormány csütörtökön jóváhagyta a Divaca és Koper közötti vasútvonal kétvágányúsításának beruházási programját, amelynek költségét 430 millió euróra becsülik. Erről a kabinet adott tájékoztatást.
2026. 05. 08. 11:00
Megosztás: