Virtuális csapdák a játékok világában: a GVH óva inti a játékosokat és a szülőket

Számos kutatás bizonyítja, hogy a fiatalok egyre több időt töltenek a videó- és számítógépes-, illetve az okoseszközökre letölthető játékokkal. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) ezért egyre nagyobb figyelmet fordít a sokak által nagyon kedvelt mobil- és videójátékok vizsgálatára, illetve az ezekkel kapcsolatos ismeretterjesztésre. A GVH most a játékkonzolokon és számítógépeken elérhető játékokkal kapcsolatos tapasztalatait osztja meg.

Virtuális csapdák a játékok világában: a GVH óva inti a játékosokat és a szülőket

A Gazdasági Versenyhivatal 2024-ben egy edukációs kampány keretében már figyelmeztette a szülőket és a gyerekeket a mobiltelefonra letölthető ingyenes játékokkal kapcsolatos veszélyekre. A GVH korábban egy átfogó gyorselemzésben 30 népszerű, különböző korosztályok számára ajánlott játékot vizsgált meg. Az elemzés tapasztalatai alapján pedig hasznos tanácsokat osztott meg a GVH a szülőkkel és a forgalmazó vállalkozásokkal.

A mobiltelefonos játékok viszonylagos egyszerűségéhez képest, a videójátékok világa sokkal összetettebb, eltérő veszélyekre kell a játékosoknak figyelniük. Jellemző, hogy a videójátékok aktív kedvelői között már minden korosztály képviselteti magát, a gyermekektől az idősebbekig. Számos trend, divat, aktuálisan népszerű játékstílus váltja egymást szédítő sebességgel ezen a piacon, magában hordozva az egyes üzleti modellek, esetleges problémás gyakorlatok vagy a dark patternek, azaz a sötét mintázatok megjelenését és változását is. Ezekre a játékosoknak érdemes odafigyelniük, hogy elkerüljék a felesleges kiadásokat.

A GVH egy gyorselemzés keretében a nagy videójátékos platformok világát is megvizsgálta, amely során a versenyhatóság szakértői 13 játékkonzolokon (Playstation és Xbox), illetve számítógépen elérhető, népszerű játékot vettek górcső alá.

A GVH vizsgálata számos problémát tárt fel:

kiemelt problémát jelent a kettős virtuális valuták használata, amelyek egy része játékmenettel szerezhető, másik része viszont kizárólag valódi pénzért vásárolható meg. Ez utóbbi gyakran csak az ún. „kozmetikai kiegészítők” (skinek) vásárlására szolgál, de bizonyos játékokban, jelentős hatással lehet magára a játékmenetre is. Ez torzíthatja a játékélményt, és akár tisztességtelen előnyhöz is juttathatja a fizető játékosokat. Problémát jelent továbbá a pénzért megvásárolható valuták esetében az átválthatóság követhetetlensége, hogy forintban pontosan milyen értéket képviselnek a virtuális fizetőeszközökben meghatározott árak.

kockázatot jelent a „loot-box” rendszer, amely zsákbamacska-szerű mechanizmusa révén kínál véletlenszerű tartalmakat. A GVH felhívja a figyelmet a költések nyomon követésére és annak mérlegelésére, hogy az elérhető előnyök megérik-e a befektetett pénzt.

egyre gyakoribb a játékosok szokásainak manipulálása is: a napi, heti vagy szezonális jutalmak rendszere ösztönözheti a játékosokat a rendszeres bejelentkezésre, ami frusztrációt és kényszerérzetet okozhat. Ezek a látszólag ártalmatlan mechanizmusok hosszú távon károsan hathatnak a játékosok mentális jólétére is.

Összességében megállapítható, hogy az online videójátékok világában az elmúlt években a sikeres hatósági és fogyasztói fellépésnek köszönhetően számos káros tendencia mára kikopott, és a játékosok védelme sokkal nagyobb hangsúlyt kap. A GVH ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy a tudatos döntések és a rejtett üzleti gyakorlatok ismerete segíthet a játékosoknak elkerülni a pénzügyi és mentális csapdákat. A versenyhatóság arra ösztönzi a játékosokat, hogy ismerjék meg a játékok üzleti modelljeit, következetesen figyeljék költéseiket, és csak megfontolt döntéseket hozzanak a játékon belüli vásárlások során.

A GVH fontosnak tartja azt is, hogy a digitális világban rejlő veszélyekről minél több helyen, így az iskolákban is szó essen, ezért a 2024-ben elindított Digitális Tudatosság Programjában is kiemelten foglalkozik a témával. A programra a GVH folyamatosan várja az osztályok, iskolák jelentkezését.

A GVH a játékosok figyelmét az alábbiakra hívja fel:

Mindig kísérd figyelemmel a játékon belüli költéseid: mielőtt valódi pénzért vásárolt virtuális valutával vásárolnál, váltsd át a virtuális valutában megadott összeget forintra, hogy felmérhesd a termék valódi értékét!

Legyél figyelemmel arra, hogy amennyiben egy játékon belüli termékért kétféle virtuális valutával lehet fizetni, a forgalmazók az árakat sokszor úgy határozzák meg, hogy a valódi pénz költésére ösztönözzenek.

Mielőtt loot-boxot vásárolnál, nézd meg, hogy a játék ad-e információt a loot-boxban előforduló nyereményekről, illetve nyerési esélyekről és ezeket figyelembevéve fontold meg, hogy megéri-e megvásárolni azt!

Határozd meg, hogy egy nap mennyi időt szeretnél a játékkal tölteni és próbáld játék közben is figyelni az eltelt időt!

A GVH a szülők számára a következőket ajánlja:

Igyekezzenek figyelemmel kísérni a gyermekük által használt játékokat, ha lehet, legalább nézőként vegyenek részt a tevékenységben.

Beszélgessenek, tudatosítsák gyermekükben, hogy milyen trükkökkel ‒ sötét mintázatokkal ‒ próbálják befolyásolni a játékkészítők őket.

Egyezzenek meg előre arról, hogy a gyermek legfeljebb milyen összegben, illetve milyen gyakorisággal vásárolhat a játékon belül, megtanítva ezzel a gyermeknek a pénz digitális használatát.

Használjanak valamilyen szülői felügyelet szolgáltatást, amely segíthet a napi képernyőidő meghatározásában, illetve a biztonságos számítógép-használatban.

A GVH honlapjának Gondolja Végig Higgadtan menüpontja alatt további hasznos információkat olvashatnak a videó- és mobiljátékokkal kapcsolatban.

KSH: szeptemberben 589 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet

Szeptemberben a termék-külkereskedelmi aktívum 589 millió euró volt, az egyenleg 297 millió euróval romlott az egy évvel korábbihoz mérten. A kivitel volumene 0,5 százalékkal, a behozatalé 8,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest - jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2025. 10. 29. 14:30
Megosztás:

Ismét tüntettek a budapesti taxisok

Szerdán ismét tüntettek a budapesti taxisok, több tucat autóval tartottak tiltakozó demonstrációt a Fővárosi Közgyűlés ülésezése alatt a Városháza előtt.
2025. 10. 29. 14:00
Megosztás:

Előrehozott parlamenti választások kezdődtek Hollandiában

Előrehozott parlamenti választások kezdődtek szerdán Hollandiában, miután június elején felbomlott a kevesebb mint egy éven át kormányzó négypárti kormánykoalíció.
2025. 10. 29. 13:00
Megosztás:

Nyugat-Magyarországon a legnagyobb a kereslet felújítandó lakásokra

Nyugat-Magyarországon a legnagyobb a kereslet felújítandó lakásokra - közölte a Duna House szerdán az MTI-vel.
2025. 10. 29. 12:30
Megosztás:

Csak 1 000 dollár: XRP-be vagy Hedera-be (HBAR) érdemes fektetni?

Ha van 1 000 dollárod befektetésre, és valódi potenciált keresel, érdemes túllépni a mémcoinokon, és olyan projektekre fókuszálni, amelyek stabil alapokon nyugszanak — valódi technológiával, tényleges felhasználással és hosszú távú értékkel rendelkeznek.
2025. 10. 29. 12:00
Megosztás:

Hegyi Zsolt: 54 új HÉV-járműből 18 szerelvénynek meg kell érkeznie 2029 végéig

Szerdán elindult 54 darab, egyenként 600 utas szállítására képes, modern, alacsonypadlós HÉV-szerelvény beszerzése - jelentette be legfrissebb bejegyzésében a MÁV csoport hivatalos Facebook-oldalán Hegyi Zsolt vezérigazgató, hozzátéve, hogy az első 18 járműnek 2029 végéig meg kell érkeznie.
2025. 10. 29. 11:30
Megosztás:

Folyamatos rekordokat dönt meg a Liszt Ferenc-repülőtér forgalma

Folyamatos rekordokat dönt meg a Liszt Ferenc nemzetközi repülőtér forgalma - hangsúlyozta Lóga Máté a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságfejlesztésért és iparért felelős államtitkára, a Budapest Airport igazgatóságának elnöke szerdán a TV2 Mokka című műsorában az idei nyári időszak tapasztalatairól a légi forgalomban.
2025. 10. 29. 11:00
Megosztás:

A tegnapi, kisebb jelentőségű makrogazdasági adatok nem mozgatták meg a fejlett gazdaságok kötvénypiacait

A ma induló fontos adatdömping előtti, kisebb jelentőségű makrogazdasági adatok nem mozgatták meg a fejlett gazdaságok kötvénypiacait.
2025. 10. 29. 10:00
Megosztás:

Mindhárom vezető amerikai részvényindex új csúcsot ért el

Mindhárom vezető amerikai részvényindex újabb rekordmagas záróértéket ért el kedden. Az S&P 500 0,2%-kal, a Dow Jones 0,3%-kal, a Nasdaq Composite 0,8%-kal emelkedett.
2025. 10. 29. 09:30
Megosztás:

Kedden többnyire lefelé mozdultak a nyugat-európai tőzsdeindexek

Kedden többnyire lefelé mozdultak a nyugat-európai tőzsdeindexek. A DAX 0,1%-ot, a CAC 40 0,3%-ot, a páneurópai Stoxx600 0,2%-ot veszített értékéből, míg az FTSE 100 0,4%-ot erősödött.
2025. 10. 29. 09:00
Megosztás:

A GVH a karácsonyi időszakban is a körültekintő vásárlásra hívja fel a fogyasztók figyelmét

A körültekintő vásárlásra hívja fel a fogyasztók figyelmét a karácsonyi időszakban a a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), amely az MTI-nek kedden eljuttatott közleményében azt javasolja, hogy ne dőljenek be a szezonális akcióknak és lehetőség szerint kerüljék az impulzusvásárlást.
2025. 10. 29. 08:30
Megosztás:

Lengyelország tavaly rekord értékben adott el hadianyagot

Az ukrajnai háború kitörése óta növekszik a hadianyagok kivitele Lengyelországból, tavaly rekordösszegű, 3,2 milliárd euró értékű felszerelést adtak el - írja a Dziennik Gazeta Prawna (DGP) lengyel gazdasági napilap.
2025. 10. 29. 08:05
Megosztás:

A szlovén kormányfő átfogó intézkedéseket jelentett be a romló közbiztonság kezelése érdekében

Biztonsági, büntetőpolitikai és szociálpolitikai intézkedéscsomagot jelentett be kedden a délkelet-szlovéniai romló közbiztonság kezelése érdekében Robert Golob miniszterelnök, miután a hétvégén egy halálos kimenetelű támadás során meggyilkoltak egy férfit.
2025. 10. 29. 07:00
Megosztás:

A magyarok harmada él állandó anyagi szorongásban

Minden második magyar rendszeresen él át negatív stresszt, melynek legfőbb okozója a túlhajszolt életmódunk, a munkahelyi, családi vagy párkapcsolati konfliktusaink, miközben minden harmadik ember szorong állandó jelleggel az anyagiak miatt. Az NN Biztosító kutatása azt is feltárta, hogy az egyes generációk mi miatt aggódnak a leginkább és melyik a stressznek leginkább kitett korosztály. A stressz ma Magyarországon a mindennapok része, de ha közelebbről nézzük, kiderül: nem minden esetben ellenségünk. A mindennapok során éppúgy tapasztaljuk pozitív és negatív oldalát, így a fő kérdés, hogyan éljük meg a stresszes helyzeteket és mennyire készülünk fel a váratlanra, milyen erőforrásaink vannak ennek kezelésére.
2025. 10. 29. 06:00
Megosztás:

A dízelek futottak a legtöbbet, hibridek voltak a legdrágábbak szeptemberben – frissült a Használtautó.hu és a KSH közös statisztikája

Továbbra is dinamikus kereslet tapasztalható a használtautó-piacon, különösen az elektromos és hibrid meghajtású járművek iránt. A Használtautó.hu és a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szeptemberi jelentése szerint a kínálat 10 millió forint alatti kategóriákban továbbra is meghatározó, de egyre nő a drágább modellek aránya. A közös havi statisztikai sorozat célja, hogy pontos képet adjon a hazai használtautó-kínálat összetételéről és az árak alakulásáról.
2025. 10. 29. 05:00
Megosztás:

Romlott a GfK novemberi német fogyasztói hangulatindexe

Az elemzők által várt erősödés helyett gyengült a GfK novemberre vonatkozó német fogyasztói hangulatindexe, elsősorban a rosszabb jövedelmi kilátások hatására.
2025. 10. 29. 04:30
Megosztás:

Mennyi ingyen hitelre elég a közszolgálati otthontámogatás?

Jövő évtől igényelhető a közszolgálati otthontámogatás, amiből akár egy meglévő lakáshitel havi törlesztőrészletei is kifizethetők. Ezt azt jelenti, hogy évi 1 millió forintot gyakorlatilag az állam fizet helyetted a banknak. De mire elég az évi 1 millió forint, ha úgy vennél fel hitelt, hogy az neked egy filléredbe se kerüljön?
2025. 10. 29. 04:00
Megosztás:

A georgiai versenyhatósággal kötött együttműködési megállapodást a GVH

Magas szintű georgiai delegációt fogadott a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), Budapesten. A kaukázusi ország versenyhatóságának elnöki szintű látogatásának célja a két szervezet közötti szakmai együttműködés elmélyítése és a versenypolitikai tapasztalatcsere szélesítése. A hétfői eseményen szakmai együttműködési megállapodást írt alá Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke és Irakli Lekvinadze a georgiai Verseny- és Fogyasztóvédelmi Ügynökség elnöke. A GVH elnöke hangsúlyozta: „Az együttműködések segítik, míg a blokkosodás megöli a versenyképességet.”
2025. 10. 29. 03:30
Megosztás:

Ne dőljön be a Black Friday csapdáknak!

Közeledik a Black Friday időszaka, amikor a vásárlókat egymás után érik a hatalmas kedvezményeket ígérő hirdetések. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) az elmúlt évekhez hasonlóan tájékoztató videókkal, jó tanácsokkal segíti a fogyasztókat abban, hogy körültekintően vásároljanak, és ne dőljenek be a szezonális akcióknak.
2025. 10. 29. 03:00
Megosztás:

Moszkvában tárgyal a szíriai védelmi miniszter

Távlatosnak nevezte Andrej Belouszov orosz védelmi miniszter kedden Moszkvában az orosz-szíriai politikai és katonai kapcsolatokat a szíriai hivatali partnerével, Mahraf Abu Kaszra tábornokkal tartott tárgyalásokon.
2025. 10. 29. 02:30
Megosztás: