VV ECMO – Új távlatok a légútsebészetben

Nagy érdeklődés övezte az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetben (OKPI) 2024. október 24-25. között megrendezett két napos nemzetközi szimpóziumot, amely többek között a VV ECMO légútsebészetben alkalmazott legújabb eredményeit mutatta be. A szakmai rendezvényen a hazai és külföldi szakértők tapasztalatait osztották meg, különös figyelmet fordítva az ECMO technológia klinikai alkalmazásának új távlataira.

VV ECMO – Új távlatok a légútsebészetben

Az ECMO (extracorporális membrán oxigenizáció) technológia, különösen a vénás-vénás ECMO (VV ECMO), életmentő eljárás a súlyos tüdőkárosodással küzdő betegek számára. A módszer lehetővé teszi, hogy a vér oxigénnel telítődjön és megszabaduljon a szén-dioxidtól anélkül, hogy a tüdőnek dolgoznia kellene. Ez a testen kívüli folyamat időt biztosít a tüdő gyógyulására, amely sok esetben megmenti a beteg életét, különösen, ha a hagyományos lélegeztetés már nem elegendő. A COVID-19 járvány alatt kiemelt szerepet kapott ez a technika, hiszen sok esetben csak így lehetett biztosítani a betegek túlélését.

„Az ECMO alkalmazásával a kritikus állapotú betegek számára esélyt adunk a felépülésre. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján a technológia rendkívül hatékonynak bizonyult, és ma már a tüdőgyógyászatban is alapvető eszközként tekintünk rá.” nyilatkozta Dr. Bogos Krisztina, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet főigazgatója.

„A VV ECMO alkalmazása a mellkassebészetben leginkább olyan centrumokban eredményes, ahol nagy betegszám mellett jelentős tapasztalatot és rutint szerezhetnek az orvosok. A jól szervezett, összehangolt csapatmunka központi szerepet játszik, így biztosítható a beavatkozások hatékonysága és biztonsága a legmagasabb szinten. Az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetben ezt a centralizált megközelítést alkalmazzuk, biztosítva a kiemelkedő szakmai színvonalat és a páciensek legjobb ellátását.” – emelte ki Dr. Kocsis Ákos, az OKPI mellkassebészet osztályvezető főorvosa.

„Az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet egyedisége a VV ECMO-kezeléseknél abban rejlik, hogy mi kifejezetten légzőszervi megbetegedésekkel foglalkozunk. Így nemcsak a kezelés ideje alatt, hanem az azt követő hosszabb rehabilitáció során is nagyobb kapacitással rendelkezünk, így komplex ellátást tudunk biztosítani a betegek számára.” – mondta Dr. Sziget Szabolcs, az OKPI Központi Anaestheziológiai és Intenzív Terápiás Osztály vezető főorvosa.

Az OKPI a COVID-járvány óta vezető szerepet tölt be a légzőszervi ECMO kezelések terén, amellett, hogy Magyarországon több más jelentős intézmény is aktívan alkalmazza ezt a technológiát. Az Országos Onkológiai Intézet, a Szegedi Tudományegyetem, a Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézet, és a Semmelweis Egyetem egyaránt saját ECMO központot működtet, így mindegyikük értékes tapasztalattal és szaktudással gazdagítja a hazai ellátást. Dr. Bogos Krisztina hangsúlyozta:

„Intézetünk kiemelt szereplő az ECMO technológia alkalmazásában, amely a COVID-járvány alatt és után életmentő beavatkozássá vált. Célunk, hogy tovább bővítsük a hazai tapasztalatokat, és nemzetközi partnereink segítségével új technológiai megoldásokat integráljunk a betegellátásba.”

A szimpózium közvetlenül kapcsolódik a 2023-ban lezárult EFOP-5.2.6-20 számú uniós projekthez, amit az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet nemzetközi együttműködésben valósított meg német és cseh partnerekkel. A projekt célja az volt, hogy az OKPI hazai ellátási színvonalát növelje, és fejlett gyógyító eljárásokat vezessen be az ECMO és a mikrohullámú tumorabláció (MWA) technológiai területein. Az OKPI szakemberei 2023-ban összesen 11 tanulmányúton vettek részt olyan kiemelt külföldi intézményeknél, mint a Thoraxklinik Heidelberg, Universitätsklinikum Leipzig, Kliniken Köln, valamint a University Hospital Ostrava. Ezek a tanulmányutak is segítettek abban, hogy az OKPI innovatív infrastruktúrát építsen ki és új protokollokat integráljon a légzőszervi betegellátás területén, amelyek az ECMO és az MWA alkalmazását foglalják magukban.

Az együttműködés azóta is töretlen: a projektben résztvevő szakemberek között szoros szakmai kapcsolat alakult ki, melyet a most lezajlott szimpózium tovább mélyített.

A rendezvényen szó esett a VV ECMO múltjáról, jelenéről és jövőbeli lehetőségeiről is. A VV ECMO technológia 2014 óta kezdett elterjedni Magyarországon, először mellkassebészeti műtétek, majd tüdőtranszplantációk során használták. A COVID-19 világjárvány idején vált szélesebb körben ismertté és alkalmazottá, különösen a súlyos tüdőgyulladással küzdő betegek kezelésében.

A szimpózium keretében a nemzetközi előadók is szerepet kaptak. A német és szerb szakértők bemutatták az ECMO technológia különböző alkalmazási módjait, valamint az új kezelési protokollokat, amelyek még hatékonyabbá teszik a beavatkozást. Az OKPI VV ECMO központ szerepe nemcsak a technológiai fejlődésről szól, hanem a betegek életminőségének javításáról is. „A legnagyobb eredményünk az, hogy VV ECMO kezeléssel több betegünket sikerült megmentenünk, és több esetben elkerülhető volt a tüdőtranszplantáció” – tette hozzá Dr. Bogos Krisztina.

A két napos program a szakmai előadások széles palettáját vonultatta fel. Az első napon az ECMO alkalmazásának magyarországi helyzete került a középpontba, míg a második nap az intenzív terápiás ECMO kihívásaival foglalkozott. A szakdolgozói szekció is nagy figyelmet kapott, ahol intenzív szakápolók, gyógytornászok és pszichológus szerepe a VV ECMO kezelésben hangsúlyosan jelen volt.

Az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet továbbra is elkötelezett az innováció és a szakmai fejlődés mellett, és folytatja a nemzetközi együttműködések kiépítését a VV ECMO technológia fejlesztésére és a hazai ellátás színvonalának további növelésére.

Itt a hajrá, december 1-ig válthatnak az autósok

Pár nap van csak hátra az idei kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási kampányból, amelynek keretében azok köthetnek új biztosítást, akik 2010 előtt vették meg a mostani autójukat, és azóta is ők a tulajdonosok. Az idei kampányban éves szinten 2,3 százalékkal 30 ezer forint alá csökkent az átlagdíj - közölte saját adatai alapján a netrisk.hu. A jelentős megtakarítási lehetőség ellenére a váltásra jogosult autósoknak mindössze 22 százaléka váltott tavaly, vagyis öt érintettből négy többet fizet a kelleténél. Az alkuszcég egyúttal ismertette a kötelező biztosítási piac idei mérlegét, amely szerint 2025-ben mostanáig, azaz november közepéig az autósok összesen több mint 650 ezer új kgfb-szerződést kötöttek, ami közel 14 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest.
2025. 11. 28. 10:00
Megosztás:

G20-csúcstalálkozó az USA nélkül

A világ legnagyobb gazdaságait tömörítő fórum zárónyilatkozata az USA, Kína és Oroszország elnökeinek távolmaradása miatt veszít jelentőségéből.
2025. 11. 28. 09:30
Megosztás:

Alig mozdultak a kötvénypiaci hozamok az euróövezetben

Nem sok minden történt tegnap a fejlett gazdaságok kötvény- és devizapiacain, miután az USA-ban ünnepnap miatt a kötvénypiac is zárva volt.
2025. 11. 28. 08:30
Megosztás:

További mérsékelt emelkedés a nyugat-európai tőzsdéken

Többnyire emelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék, a főbb indexek közül a Stoxx600 és a DAX kisebb pluszt könyvelhetett el, miközben a FTSE stagnált azt követően, hogy egy nappal korábban bemutatták az új költségvetést.
2025. 11. 28. 08:00
Megosztás:

Gyengült a forint péntek reggelre

Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 11. 28. 07:35
Megosztás:

Mekkora területen termesztenek napraforgót Magyarországon?

Magyarország élen jár a napraforgó termesztésében: az elmúlt két évben már több mint 700 ezer hektáron termesztették a harmadik legfontosabb szántóföldi kultúrát. Az idei 1,7 millió tonna learatott mennyiség azt jelenti, hogy 2,38 tonnás hektáronkénti átlagot értek el a magyar gazdák. A napraforgó-vetőmag piacvezetője, a Syngenta szerint további tartalékok rejlenek a növényben: a vállalat partnerprogramjában résztvevő gazdálkodók rendszeresen érnek el 5 tonna és ennél magasabb hektáronkénti eredményt, kísérleti körülmények között pedig már 8 tonnát is arattak.
2025. 11. 28. 07:00
Megosztás:

Az összes bevizsgált állatfelszerelési eszköz megbukott az NKFH laboratóriumi vizsgálatán

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) akkreditált laboratóriuma termékbiztonsági szempontból ellenőrzött népszerű állatfelszereléseket, így többek között LED-es nyakörveket és pórázokat, valamint akváriumlámpákat. A bevizsgált 20 termék egyike sem felelt meg a biztonsági szabályoknak, így a nem biztonságos termékeket kivonják a forgalomból.
2025. 11. 28. 06:30
Megosztás:

Óriási söripari beruházás Budapesten - Középkori tárnákat kellett megerősítenii

A Dreher történelmi gyára alatt húzódó, 13. századi mészkőbánya föld alatti járatait megerősítették, hogy megkezdhessék az új üzemegységek építését. A vállalat 100 milliárd forintos beruházásának első szakaszában teljesen megújul az erjesztés folyamata, amelyhez a Dunán már le is úsztattak Németországból 35, gigászi méretű tartályt.
2025. 11. 28. 06:00
Megosztás:

700% ugrás történt egyes túrakellékek iránti keresletben az elmúlt 10 évben Magyarországon

Radikálisan átalakultak a hazai sportolási szokások: berobbant az outdoor, egyre többen keresik tudatosan az online világtól távoli, természethez közeli, közösségi mozgásélményeket – derül ki az idén 35 éves Mountex, az első és legnagyobb hazai alapítású, outdoor áruházlánc adataiból. Az utóbbi évtizedek feltörekvő sztárja egyértelműen a mászás lett, és a túrázás is megerősödött a legkedveltebb szabadtéri mozgásformák között, miközben továbbra is sokan futnak, kerékpároznak az egészségesebb mindennapokért.
2025. 11. 28. 05:30
Megosztás:

17,7%-os növekedés: a SUV-ok letarolták a használtautó-piacot

A 2025-ös év első tíz hónapjában tovább erősödött a kereslet a használt városi terepjárók iránt: a SUV-ok után 17,7%-kal többen érdeklődtek, mint egy évvel korábban, miközben minden más kivitel legfeljebb stagnált. A Használtautó.hu több mint 3,3 millió érdeklődés alapján készített elemzése szerint a ferdehátú autók továbbra is a legnépszerűbb választásnak számítanak, ám a vásárlói preferenciák látványos elmozdulást mutatnak a magasabb árú, fiatalabb átlagéletkorú SUV-ok felé.
2025. 11. 28. 05:00
Megosztás:

Meleg időben több a baleset – ezek a legveszélyesebb hónapok a magyar utakon

A járműtörténet-ellenőrző szolgáltatások terjedésével ma már egyre több autós számára magától értetődő, hogy vásárlás előtt megvizsgálja a kiválasztott jármű előéletét. A tudatos vásárlás célja nem más, mint elkerülni az olyan autókat, amelyeknek a múltja kockázatokat hordoz. Akár elhanyagolt állapotról, akár korábbi balesetről vagy rejtett hibákról van szó, a biztonságos közlekedés szempontjából ezek a járművek aggályosak lehetnek, és gyakrabban hibásodhatnak meg.
2025. 11. 28. 04:30
Megosztás:

Lassul a bérleti díjak emelkedése, de az ingatlan így is vonzó befektetés maradhat

A bérleti díjak lassuló emelkedése ellenére is vonzó befektetés maradhat a lakásvásárlás – derül ki az MBH Jelzálogbank legfrissebb ingatlanpiaci elemzéséből. Az MBH Index szerint a lakásbérleti díjak Magyarországon idén augusztusban átlagosan 7,5 százalékkal voltak magasabbak az előző év azonos időszakához képest, a legnagyobb drágulás a Dél-Alföldön, míg Budapesten belül a belvárosban és a külső pesti kerületekben ment végbe.
2025. 11. 28. 04:00
Megosztás:

A kormány idén 573 milliárd forinttal segíti a kkv-kat

A kormány idén 573 milliárd forinttal segíti a költségvetésből a magyar tulajdonú kkv-kat, ami mintegy 400 ezer vállalkozást érint. A támogatás a Demján Sándor Program egyes elemein, a Széchenyi Kártya Program hiteleinek kamattámogatásán, valamint a nemrég bejelentett, 11 pontból álló adó- és adminisztrációcsökkentő csomagon keresztül valósul meg - mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter éves meghallgatásán a parlamenti vállalkozásfejlesztési bizottság csütörtöki budapesti ülésén.
2025. 11. 28. 03:30
Megosztás:

A turizmus az utószezonban is dinamikusan bővült – ágazati kitekintő

Idén január és október között a turisztikai szálláshelyeken regisztrált vendégek száma jelentősen emelkedett: a belföldi turistáké 3%-kal, míg a külföldieké 11%-kal haladta meg az előző év azonos időszakának értékeit. Így tehát továbbra is jól látható, hogy a külföldi turisták jelentik a növekedés fő hajtóerejét. Októberben mind a külföldi, mind a belföldi vendégforgalom, valamint a vendégéjszakák száma is növekedést mutatott havi és éves szinten is. A bruttó árbevétel is kiemelkedően bővült, a 104,2 milliárd forintos októberi adat folyó áron 14%-kal haladta meg az egy évvel korábbit.
2025. 11. 28. 03:00
Megosztás:

Európai uniós oltalomban részesült az Etyeki Pezsgő és a Füred elnevezés

Tovább színesedik és pontosabbá válik Magyarország bortérképe azzal, hogy az Európai Bizottság döntése értelmében európai uniós oltalomban részesültek az Etyeki Pezsgő és a Füred elnevezések - jelentette ki az Agrárminisztérium (AM) csütörtöki közleménye szerint Etyeken a mezőgazdaságért felelős államtitkár abból az alkalomból, hogy Christophe Hansen mezőgazdaságért és élelmiszerért felelős uniós biztossal ünnepélyesen átadta a döntésről szóló díszokleveleket.
2025. 11. 28. 02:30
Megosztás:

10 éves ciklusok határozzák meg a német ingatlanpiacot

A német ingatlanpiacot jellemzően 10 éves ciklusok mozgatják – erre építi stratégiáját az Available Zrt., amely a közelmúltban 114 új lakással bővítette németországi portfólióját. Az ingatlanállomány így meghaladja a 10.000 négyzetmétert. A kizárólag német bérlakáspiacon aktív magyar vállalat célja, hogy állományát tíz év alatt tízszeresére, mintegy 2000 lakásra növelje. A bővülést a 2026 első negyedévére tervezett tőzsdei bevezetésből finanszíroznák. Vida Imre vezérigazgató szerint a német piac hosszú távon kiszámítható, a jogi környezet átlátható, a kereslet stabil, így a lakások értéknövekedése és a hitelállomány csökkenése együtt biztosíthatja a hozamot.
2025. 11. 28. 02:00
Megosztás:

Közös nyilatkozatot fogadtak el a V4-ek parlamenti bizottságai a mesterséges intelligenciáról

Közös nyilatkozatot fogadtak el a visegrádi államok (V4) parlamenti kamaráinak illetékes bizottságai a mesterséges intelligenciáról (MI) mint gazdaságfejlesztési eszközről - közölte az MTI-vel csütörtökön az Országgyűlés Hivatala.
2025. 11. 28. 01:30
Megosztás:

Egyre több fogyasztónak segít a tudatos választásban a Kiváló Minőségű Élelmiszer védjegy

A Kiváló Minőségű Élelmiszer (KMÉ) védjegy azzal a céllal jött létre, hogy segítse a vásárlókat a mindennapi döntésekben, és egyértelmű eligazodási pontot adjon az élelmiszerek sokszínű kínálatában - mondta az Agrárminisztérium (AM) csütörtöki közleménye szerint az élelmiszerláncért felelős helyettes államtitkár a KMÉ nemzeti minőségrendszer ötéves fennállása alkalmából rendezett eseményen, Budapesten.
2025. 11. 28. 01:00
Megosztás:

A Magyar Közútban egyesül az útüzemeltetés és útdíjszedés

A hatékonyabb működés érdekében a szerdán megjelent kormányhatározat értelmében, 2026. január elsejével a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. (NÚSZ) használatidíj-rendszerben és útdíjrendszerben ellátott közfeladatait a Magyar Közút Nonprofit Zrt. végzi - közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium csütörtökön az MTI-vel.
2025. 11. 28. 00:30
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 48. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2025. 11. 27. 23:30
Megosztás: