Átlátható paksi tendereket ígérnek

Az orosz atomtechnológiára fontos szerep hárul a globális klímacélok megvalósításában. A Világgazdaságnak Alekszej Lihacsov, a Roszatom orosz állami atomenergetikai konszern vezérigazgatója nyilatkozott.

Átlátható paksi tendereket ígérnek

Melyek a nukleáris energiatermelés fő nemzetközi trendjei, és ebben milyen szerep jut a Roszatomnak?

– Az egyik fő kihívás a Föld környezeti állapotának javítása és a légköri szén-dioxid-kibocsátás csökkentése. E téren fontos esemény volt az ENSZ párizsi konferenciáján elfogadott egyezmény. Először ezen a szinten nyilvánították ki, hogy a megújulók mellett az atomenergia is fontos része a jövő zöldenergetikai rendszerének. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint a klímavédelmi célok érdekében  globálisan a jelenlegi 2,5-szeresére kell növelni az atomenergia felhasználását 2040-re, vagyis évi 6101 TWh-ra.

Az Oroszországi Föderáció elkötelezett a fentiek megvalósítását illetően. Tíz atomerőművében 35 blokk üzemel, ezek évi 250 millió tonna szén-dioxid-kibocsátás elkerülését teszik lehetővé. Ez összevethető az oroszországi gépjárműpark kétéves kibocsátásával. Orosz nyomottvizes technológiájú atomerőművekkel 2030-ig évi 2,4 milliárd tonna szén-dioxid kibocsátása kerülhető el. Ennyit a világ összes járművének a 80 százaléka bocsát ki évente. Képletesen az atomenergetika a Föld tüdeje lehet.

Jelenleg hány beruházáson dolgozik a Roszatom?

– Világelsők vagyunk a külföldön épített atomerőművek száma alapján: 34 blokkot épít a világ 12 országában Európában, a Közel-Keleten, Észak-Afrikában valamint az ázsiai csendes-óceáni térségben.

 

Elégedett-e a Roszatom elmúlt évi eredményeivel?

– A tíz évre szóló külföldi rendelésállományunk 2015 végén 110 milliárd dollár volt, 2016 végén bő 133 milliárd dollár. A Roszatom tavaly is világelső volt az urándúsításban, és az első három egyike az uránbányászatban, illetve -exportban. A nukleáris fűtőanyag világpiacának 17 százalékát adja. A múlt évben elindítottuk az indiai Kudankulam atomerőmű 2-es blokkját, és hozzáláttunk az iráni Buserben a második blokk építéséhez.

Bangladesben életbe lépett a ruppuri atomerőmű építésére vonatkozó szerződésünk. A svédországi Ringhals atomerőmű a Roszatomtól rendelt új típusú, TSZV-Kvadrat fűtőanyagot, ilyet korábban csak saját tervezésű reaktoroknak gyártottunk. Ma már nyugatiaknak is, ez új piaci lehetőség számunkra.

Milyen fő műszaki eredményt ért el tavaly a társaság?

– Megkezdte kereskedelmi üzemét az uráli belojarszki atomerőmű területén a BN-800-as gyorsneutronos blokk, amelyet a tekintélyes Power szaklap a közelmúltban az év erőművének választott. E reaktorokra és üzemanyag-újrahasznosítási technológiájára alapozva a Roszatom tökéletesítheti a nukleáris üzemanyagciklus zárását, vagyis a minimálisra szoríthatja a keletkező radioaktív hulladék mennyiségét.

Készek vagyunk a gyorsneutronos reaktorok fejlesztése és üzemeltetése terén elért eredményeinket megosztani külföldi partnereinkkel. Tavaly lépett üzembe a legkorszerűbb, a világ első 3+ generációs reaktorblokkja Novovoronyezsben.

A Roszatom két 3+ blokkot készül felépíteni Magyarországon. Melyek a modell műszaki előnyei?

– A zászlóshajónknak számító VVER–1200-as 3+ generációs blokkok egyedileg kombinálják az aktív és passzív biztonsági rendszereket, így számottevően csökkenti az emberi tényező hatását; a biztonsági rendszerek képesek kiküszöbölni a legsúlyosabb, tervezési alapon túli, feltételezett balesetek hatásait is, és megakadályozzák, hogy sugárzó anyag kerüljön a környezetbe.

A projekt megfelel az összes, a fukusimai baleset után támasztott korszerű biztonsági követelménynek, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség, illetve az európai atomerőműveket üzemeltetők (EUR) legszigorúbb követelményeinek is. Ilyeneket építünk a leningrádi atomerőmű 2-es területén,  Fehéroroszországban, Bangladesben és máshol. Finnországban is zajlik egy ilyen engedélyezése.

Ott társfinanszírozók is vagyunk, mivel 34 százalékunk van az építésért és a későbbi üzemeltetésért felelős Fennovoima projekttársaságban. Ez azért is fontos, mert egy új trend szerint a megrendelő a technológia mellé olyan partnert keres, amely komplex megoldást ajánl, beleértve a finanszírozást, az atomerőmű teljes életciklusa alatti szervizt és a szakemberképzést is. Mivel már integráltuk az oroszországi atomenergetikai ágazat egészét, ma már az összes megrendelőnknek kínálhatunk komplex megoldásokat.

 

Mennyivel lesznek biztonságosabbak az új paksi blokkok a már működőknél?

– Számos passzív biztonsági rendszerük működik, akár teljes áramkiesés esetén, az üzemeltető személyzet beavatkozása nélkül is. Ilyen a reaktor passzív hűtése, a hidrogénrekombinátorok, illetve a zónaolvadék-csapda. Az új biztonsági szabványnak megfelelően a reaktor kettős falú vasbeton burkolatban, konténmentben van elhelyezve.

A blokk ellenáll a földrengésnek, tornádónak, szökőárnak, a konténment kibírja egy repülőgép rázuhanását is. Ezek a műszaki fejlesztések a VVER–1200-as blokk biztonságát minőségileg új szintre emelik. A paksi atomerőmű mai, VVER típusú blokkjai több mint 30 éve sikeresen működnek, több mint harmadát biztosítva a Magyarországon felhasznált elektromos energiának. Az első három paksi blokk megkapta már a magyar nukleáris hatóság húszéves üzemidő-hosszabbítási engedélyét, és 2017-ben megkaphatja ezt ez engedélyt a 4-es blokk is.

 

Magyarországon abban bíznak, hogy 2018-ban megkezdődik az új paksi blokkok építése. Ön szerint reális ez a határidő?

– Igen, valóban, az építés a tervek szerint 2018-ban indul. A projekt megkapta az elsőfokú környezetvédelmi engedélyt, illetve partnereink telephelyengedély-kérelemmel fordultak a magyar nukleáris hatósághoz. Bízunk benne, hogy az Európai Bizottság rövidesen megadja az utolsó jóváhagyást is, és indulhat a megvalósítás.

 

Mikorra várható a tender kiírása a nem nukleáris nagyberendezésekre, így a turbinasziget berendezéseire?

– Még korai lenne konkrét határidőkről beszélni. A berendezésekre és a szolgáltatásokra tenderek nyíltak, és átláthatóak lesznek, teljes összhangban az Európai Unió előírásaival. Ezeken az összes érdekelt, köztük az EU országok vállalatai részt vehetnek. Természetesen számítunk a magyar vállalatok jelentős részvételére is. A magyarországi beszállítói részarány elérheti a 40 százalékot.

 

A Roszatomnak már van egy magyar leányvállalata, a Ganz EEG Kft. Tervezik-e újabb gyártókapacitások megvételét Magyarországon?

– Aktívan bevonjuk a Ganz EEG Kft.-t szivattyúk gyártásába a Roszatom oroszországi és külföldi projektjeiben, de más üzleti területeken is. Miután százszázalékos tulajdonosok vagyunk, mód van a vállalat berendezéseinek korszerűsítésére, új technológia bevezetésére is. További magyar vállalatok megvásárlása jelenleg nem szerepel a terveinkben.

A paksi atomerőművön kívül mely magyar szakmai intézményekkel működnek együtt?

– A 60 éves magyar-orosz atomenergetikai együttműködés során már számos együttműködési terület alakult ki. Aktívan együttműködünk az MVM-mel, a kezdetektől rendben ellátjuk a paksi atomerőművet üzemanyaggal, és együttműködünk az erőmű karbantartásában. Szoros kapcsolatot alakítottunk ki az oktatási intézmények, a tudományos kutatóintézetek, az akadémiai intézetek, illetve más szakmai szervezetek között.

A paksi kapacitásfenntartó projekt így logikus folytatása a magyar és az orosz atomenergetikai szakemberek sokéves együttműködésének. Nagyra értékeljük a magyar kollégákkal ápolt partneri kapcsolatokat. Meggyőződésem, hogy együtműködésünk tovább fog fejlődni, új területekre és más projektekre is kiterjed majd.

 

Forrás: Világgazdaság

 

Kapcsolódó kalkulátorok:

Mennyibe kerül 2017-ben 1 köbméter gáz?

Mennyibe kerül 1 kwh villamos energia 2017-ben?

Víz- és csatorna díjak 2017 - kalkulátor

Az E.ON Hungária Csoport marad a férfi és a női vízilabda ob I névadó főszponzora

A 2021/22-es szezonban is az E.ON Hungária Csoport lesz a női és a férfi vízilabda ob I névadó főszponzora.
2021. 08. 26. 23:00
Megosztás:

Hitelt vesz föl az Opus a Titász megvásárlásához

Az Opus Energy Kft. 50 milliárd forint hitelt vesz föl az E.ON Tiszántúli Áramhálózati Zrt. (Titász) megvásárlásához - olvasható a tulajdonos Opus Global Nyrt. közleményében, amelyet szombaton tettek közzé a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2021. 08. 21. 19:00
Megosztás:

Az Északi Áramlat-2 már idén szállíthat gázt

A még épülő Északi Áramlat-2 gázvezeték a várakozások szerint már az idén 5,6 millió köbméter gázt szállíthat Németországba - közölte csütörtökön a Gazprom orosz gázipari vállalat.
2021. 08. 20. 01:00
Megosztás:

A válság előtti szint felett a német villamosipari export

Az év első felében maga mögött hagyta a koronavírus-válságot a német villamosipari és elektrotechnikai ágazat, amelynek exportja elérte a válság előtti szintet.
2021. 08. 19. 12:00
Megosztás:

Így változott a benzin és gázolaj ára pár év alatt - ábrán mutatjuk

95-ös oktánszámú, ólommentes autóbenzin és a gázolaj, havi, országos fogyasztói átlagára, forint/liter
2021. 08. 15. 14:00
Megosztás:

Idén is túljelentkezés volt a megújuló energiaforrásból termelt áram támogatására kiírt pályázaton

Az idei METÁR-tenderen is jelentős, mintegy három és félszeres volt a túljelentkezés, a pályázók 1009 gigawattórára (GWh) igényeltek támogatást a kiosztható 300 GWh-val szemben - tájékoztatta a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) hétfőn az MTI-t.
2021. 08. 10. 18:00
Megosztás:

Gyorsított ütemben haladt a hazai földgázbetárolás

A magyar piacon gyorsított ütemben halad a földgázbetárolás, a tavaly júniusi mennyiség kétszerese került idén a tárolókba, miközben szinte egész Európa le van maradva - tájékoztatott csütörtökön a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH).
2021. 08. 05. 17:00
Megosztás:

Nem csak nálunk drágul az áram

A növekvő kereslet, az emelkedő költségek és az alacsony szélerőművi termelés miatt júniusban folytatódott a villamos energia árának emelkedése mind az európai, mind a belföldi piacokon - derül ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) júniusi piacmonitoring riportjából
2021. 08. 04. 16:00
Megosztás:

Újabb szélerőművet vesz a MET Csoport Bulgáriában

A svájci központú energiavállalat, a MET Csoport 100 százalékos részesedést szerez egy 60 megawattos szélerőműben Bulgáriában, miután részvény-adásvételi megállapodást írt alá a Grupo Enhol spanyol cégcsoporttal. A tranzakció fontos lépés a MET megújuló stratégiájának megvalósításában, amelynek célja 2023-ig 500 MW-os megújuló energiaportfóliót létrehozni Kelet-Közép-Európában – a mostani felvásárlással a MET bulgáriai szélparkkapacitása 102 MW-ra bővül.
2021. 08. 02. 18:00
Megosztás:

Energetikai beruházással csökkenti áramköltségét a békéscsabai Dolcetta Kft.

Csaknem 17 millió forintos energetikai beruházással áramköltségének több mint 20 százalékát takarítja meg a jövőben a békéscsabai székhelyű édességipari cég, a Dolcetta Kft., amely több mint 700 millió forintból épít új gyártó- és raktárcsarnokot.
2021. 08. 01. 00:05
Megosztás:

Spanyolországi erőművekkel bővül a MET Csoport eszközportfóliója

A svájci központú MET Csoport megvásárolta az Arendals Fossekompani norvég részvénytársaságtól annak 100 százalékos részesedését a COGEN Energia España nevű spanyolországi – a kombinált hő- és villamosenergia-piacon (CHP) integrált szolgáltatásokat végző – vállalatban.
2021. 07. 29. 11:00
Megosztás:

A Roszatom kutatóreaktort épít Bolíviában

Luis Alberto Arce Catacora, a Bolíviai Többnemzetiségű Állam elnöke és Kirill Komarov, a Roszatom orosz állami atomenergetikai konszern vezérigazgatójának nemzetközi üzletfejlesztésért felelős első helyettesének részvételével tartották meg a bolíviai El Alto városában a Kutatóreaktor Komplexum alapkőletételi ünnepségét, és ezzel megkezdődött a Nukleáris Technológiai Kutató-Fejlesztő Központ kulcslétesítményének építése.
2021. 07. 28. 00:05
Megosztás:

2050-ig 100%-ban megújuló energiaforrásokra áll át az LG

Az LG Electronics (LG) a mai napon bejelentette, hogy fenntarthatósági stratégiájának részeként 2050-ig teljesen átáll a megújuló energiaforrások használatára. Az LG friss fenntarthatósági riportjában megjelent célkitűzés a vállalat Zero Carbon 2030 nevű korábbi kezdeményezését egészíti ki, amelyben az LG ígéretet tett arra, hogy 2030-ig a 2017-es mennyiség felére csökkenti a gyártásból fakadó szén-dioxid-kibocsátást, a további kibocsátással egyenértékű ellentételezési kvótákkal pedig eléri a teljes karbonsemlegességet.
2021. 07. 22. 18:00
Megosztás:

Nagy összegből fejleszt az E.ON Zalaegerszegen

Több mint hárommilliárd forintos beruházást hajtott végre 2015 óta Zalaegerszegen az E.ON Hungária Csoport, ebből idén mintegy 750 millió forintot fordítanak az áram- és a gázhálózat bővítésére és rekonstrukciójára - közölte szerdán sajtótájékoztatón az E.ON Közép-dunántúli Gázhálózati Zrt. vezérigazgatója, egyben az Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt. vezérigazgató-helyettese.
2021. 07. 21. 21:00
Megosztás:

MegaWatt Kft.: világszínvonalú gyártóüzem Nyergesújfalun

2021-ben 336 millió forintos beruházással 750 négyzetméter gyártóterülettel bővült a nyergesújfalui vállalat gyártóegysége.A magyar családi vállalkozás három évtized alatt a hazai villamosipar egyik vezető szereplőjévé vált; tavalyi árbevétele elérte a 6,5 milliárd forintot.
2021. 07. 15. 23:00
Megosztás:

A tengerben lebeg Szingapúr legújabb, 5 MW teljesítményű napelemparkja

Tengeren úszó naperőművel tett hatalmas lépést egy zöldebb jövő felé Szingapúr. A helyi napenergia szolgáltató Sunseap Group kivitelezésében elkészült, és a Huawei okos napelemes megoldásaival működtetett öt futballpálya méretű, 30 ezer úszó szigetből álló erőműben 13 ezer napelem és 40 inverter található. Évente 6 millió kWh energiát is megtermelhet, ami elegendő 1250 négyszobás lakás ellátásához és mintegy 4258 tonna szén-dioxidot váltanak ki vele.
2021. 07. 14. 22:00
Megosztás:

Az európai fővárosok között Budapesten a legolcsóbb a földgáz

Az európai fővárosok közül Budapesten a legalacsonyabb a földgáz lakossági ára, miközben a villamos energia végfelhasználói ára a második legolcsóbb ugyanitt - tájékoztatta a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) legújabb elemzéséről hétfőn az MTI-t.
2021. 07. 13. 01:30
Megosztás:

Újabb lendületet kaphat a robbanásszerűen növekvő napelemes piac

Továbbra is választható a szaldó elszámolás az otthonfelújítási támogatás mellett.
2021. 07. 12. 20:00
Megosztás:

Mennyi energiát termel Magyarország? Ábrán mutatjuk!

össztermelés 2019-ben 457 983 terajoule, ebből: szén, kőolaj és kőolajtermékek, földgáz, éghető megújulók és hulladékok, nukleáris, víz, szél, egyéb nem éghető megújulók
2021. 07. 12. 07:00
Megosztás:

Magyarország is beszállna a szivattyús energiatároló megépítésébe

Magyarország is részt venne a Bajorországba tervezett szivattyús energiatároló megépítésében; a magyar állami részvétel lehetőségéről tárgyalt Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a Max Aicher csoport tulajdonosával 2021. július 10-én - tájékoztatta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) az MTI-t vasárnap közleményben.
2021. 07. 11. 14:00
Megosztás: