15 ezer gyermek óránként
2024. 12. 08. 19:00
A becslések szerint pár héten belül már 8,2 milliárdan osztozunk a bolygón. Sok szám létezik, hogy hány főt is tudna egészségesen eltartani az ökoszisztémánk, a legtöbb mérés szerint azonban bőven sokan vagyunk ahhoz, hogy képesek legyünk fenntarthatóan gazdálkodni az erőforrásainkkal.
És ezzel együtt is a világ népességének termékenységi rátája folyamatosan csökken, a ’60-as években még öt fölött volt, ma már a kettőt súrolja.

Az ábrán az látható, hogy az óránkénti nagyjából 15 ezer születés hogyan oszlik meg az egyes országok közt. Az összes új gyermek fele mindössze kilenc államban születik, minden negyedik Indiában vagy Kínában. A kilenc országból öt Ázsiában, további három pedig Afrikában található, a világ többi részéből viszont az Egyesült Államok az egyetlen képviselő.
Persze a pontos születésszámok csak becslések az ENSZ legfrissebb népesedési kutatásából, de a területi eloszlást elég jól lehet monitorozni, szóval azok pontosnak tekinthetők.
Forrás: https://hold.hu/holdblog/
A legértékesebb kortárs magyar festő művét árverezik el a Virág Judit Galéria aukcióján május 19-én
A hazai kortárs festészet legértékesebb nemzetközi sztárjai lesznek a Virág Judit Galéria május 19-i aukciójának főszereplői. Hantaï Simon festménye 50 millió forintos kikiáltási árról indul, ám becsértéke meghaladja a 100 millió forintot. Kalapács alá kerülnek a világszerte keresett Keserü Ilona, Maurer Dóra, Bak Imre, Birkás Ákos, Deim Pál és Fajó János alkotásai is.
Brutális adat: a vállalati generatív AI beruházások mindössze 5%-a hoz mérhető eredményeket
Világszerte a vállalatok közel 90%-a használ valamilyen mesterséges intelligencia-alapú megoldást legalább egy üzleti funkcióban, ugyanakkor az induló projektek csupán mintegy tizede jut túl a kísérleti szakaszon és épül be a napi folyamatokba. Az AI-robbanást övező eufória lecsengésével hazai és nemzetközi szinten is egyre világosabbá válik: nem a technológia jelenti a szűk keresztmetszetet, hanem a működési keretek hiánya – hívja fel a figyelmet Laczkó Gábor, a Stylers Group alapító tulajdonosa, AI stratégiai tanácsadója.
Elképesztő tempóban veszik fel a hiteleket a magyarok, tarol az Otthon Start, de minden mást is visznek
Soha nem látott mértékben vették fel a hiteleket márciusban az igénylők. A lakáshiteleknél és a személyi kölcsönöknél is új rekord született a megkötött szerződések összegében – derül ki a BiztosDöntés.hu által összegyűjtött friss jegybanki adatokból. Az utóbbi hónapokban szerényebb forgalmú munkáshitel és a babaváró kölcsön iránt is megugrott a kereslet, ami részben az Otthon Start hitelnek is köszönhető.
Magyarország visszaadta az ukrán bank lefoglalt pénzét
Magyarország visszaszolgáltatta Ukrajnának azt a pénzt és aranyat, amelyek az Oscsadbank ukrán állami pénzintézet tulajdonát képezték, és amelyeket a magyar titkosszolgálatok márciusban foglaltak le - jelentette be Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdán a Facebookon.
Túl lehetnek a mélyponton a lakásépítések, ötszörösére nőtt az új lakások kínálata
Az idei első negyedévben 2821 új lakóingatlant adtak át, ami 4,3 százalékos növekedést jelent éves szinten. Jelentősen nőtt a lakásépítési kedv: a kiadott engedélyek száma ugyanis 64 százalékkal közel 9300-ra emelkedett. A fővárosban és a megyei jogú 13-13 százalékkal nőtt az új lakások száma, a többi városban viszont alig több mint 1 százalékkal emelkedett. A lakásépítések jelentős részben Budapestre koncentrálódnak: a fővárosban átadott közel ezer új lakás majdnem 90 százalékának három városrész, a X., a XI. és a XIII. kerület ad helyet.
Milyen használt autómárkát éri meg most külföldről behozni?
Áprilisban a DataHouse adatai szerint 12 821 import használt személyautó kapott hazai rendszámot, ami 23,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi, 10 378-as mennyiséget. Ebben a hónapban már egyértelműen a vásárlók számára igen kedvező devizaárfolyam pörgette a forgalmat: az euró jegyzése négy éve nem látott, 360 forint közeli szintre süllyedt ebben az időszakban.
Ön az ALDI-ban vásárol? Akkor mostantól biztosan biztosan ott fog!
Az ALDI Süd csoport átalakítja üzleteit és egyszerűsíti működését a régióban, így Magyarországon is. Az ALDI hazai áruházainak kétharmada újul meg május közepéig, és a hatékonyabb működésből származó költségelőnyöket további árcsökkentésekre fordítja a cég.
Nyugdíj emelés Ausztriában – mennyivel kapnak többet az osztrák nyugdíjasok évente?
Az osztrák nyugdíjemelés lényege első pillantásra egyszerűnek tűnik: a nyugdíjakat minden év január 1-jén hozzáigazítják az előző időszak inflációjához. A valóság azonban ennél árnyaltabb. Ausztriában az éves nyugdíjemelés alapja nem politikai ígéret, hanem törvényben szabályozott pensionsanpassung, vagyis nyugdíjkiigazítás, amelynek célja a nyugdíjak vásárlóerejének megőrzése. A hivatalos osztrák szociális minisztérium megfogalmazása szerint a nyugdíjakat azért szorozzák meg minden év január 1-jén a törvényes kiigazítási tényezővel, hogy a nyugdíjak vásárlóereje megmaradjon.
Közeleg a kiberbiztonsági audit határideje - a sikeres online támadások továbbra is a munkatársak megtévesztésére épülnek
Az Európai Unió NIS2 irányelvéhez igazodó hazai kiberbiztonsági szabályozás értelmében az érintett szervezeteknek legkésőbb 2026. június 30-ig kell teljesíteniük kötelező auditjukat – hívja fel a figyelmet az EY. A határidő közeledtével egyre több vállalat ismeri fel, hogy a megfelelés nemcsak jogszabályi kötelezettség, hanem átfogó szervezeti és működési kihívás is.
Jelentős fagykárok érték a gyümölcsösöket
Jelentős fagykárok érték a gyümölcsösöket Magyarországon, a nemzetközi szintű bizonytalanságok is kedvezőtlenül hatnak a friss termékek piacára Európa-szerte - olvasható a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács honlapján közzétett összefoglalókban.
Közvetlen foglalással elérhetővé váltak a pécsi reptérről a Lufthansa müncheni járatai
A Lufthansa hivatalos codeshare partnerként kapcsolódik a márciusban indított Pécs-München menetrend szerinti járathoz, így a csatlakozással utazók számára egyszerűsödik és meggyorsul az utazás Pécs és a világ más részei között - jelentették be szerdán sajtótájékoztatón a baranyai vármegyeszékhelyen.
Új elnök a Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács élén
Tisztújítást tartott a Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács: 2026 januárjától Belovai Csaba, a Zwack Unicum Nyrt. vezérigazgatója vette át a szervezet irányítását. A több mint harmincéves szakmai tapasztalattal rendelkező vezető Frank Odzuckot váltja az elnöki poszton. Belovai Csaba legfőbb célkitűzése az iparág integritásának védelme, a fenntartható piaci működés biztosítása, valamint a felelős és mértékletes alkoholfogyasztási kultúra további erősítése a Magyarországon.
Erősen kezdett az Erste: 73 százalékos növekedés az új hiteleknél az első negyedévben
Az idei első negyedévben is kitartott a lendület a tavaly felpörgő lakossági- és vállalati hitelezésben. Az Ersténél az újonnan kihelyezett lakossági hitelek volumene a 2026 első három hónapjában 74 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, míg a vállalkozások esetében a növekedés 70 százalékos volt.
Reformételeket kínáló vendéglátóhelyeket ellenőrzött az NKFH a kormányhivatalokkal együtt
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a kormányhivatalok közreműködésével országos célellenőrzést hajtott végre a reformételeket készítő és forgalmazó vendéglátóipari létesítmények körében. Az ellenőrzések azt vizsgálták, hogy az érintett vállalkozások megfelelnek-e a speciális étrendi igényekhez kapcsolódó élelmiszer-biztonsági, higiéniai és fogyasztói tájékoztatási követelményeknek.
Új technológia - Akár 1,5 millió forintból megoldható a teljes gépészet
Ma már nem az a kérdés, hogy fenntartható-e a faalapú építészet, hanem az, hogy mikor válik alapértelmezett technológiává. A rétegragasztott fapanel (CLT) kilépett a „könnyűszerkezetes faházak” sztereotípiájából és a tégla, valamint a vasbeton valódi gazdasági kihívójává vált. A 20 százalékos beépíthetőségi bónusz és a radikálisan alacsonyabb gépészeti igény miatt a prémium szegmensben a CLT ma már nagyobb megtérülést ígér, mint a hagyományos technológiák.