30-40%-kal több érdeklődő a Balatonnál: így indul 2025 az ingatlanpiacon

Az előzetes várakozásoknak megfelelően erősen indult az év a magyar tenger ingatlanpiacán, és a jelek szerint 2025-ben sem törik meg az elmúlt években látott áremelkedési trend. Bár a nyár még várat magára, a Balaton környékén már most érzékelhető a vásárlói pezsgés – az OTP Ingatlanpont szakértői szerint az érdeklődések száma helyenként harmadával is magasabb, mint tavaly ilyenkor.
A vevők többsége továbbra is elsősorban nyaralóként használná a megvásárolt ingatlant. A NAV előzetes adatai szerint az országos négyzetméterárakban továbbra is Budapest vezet (1,01 millió forint), ám a nagy ütemű drágulás ellenére Somogy vármegye a harmadik helyre került (718 ezer forint/m2), míg a másik, nagy területén Balaton-parti vármegyében, Veszprémben az átlagos négyzetméterár jelenleg 583 ezer forint.
„Egyértelműen érezhető a pezsgés a piacon, az érdeklődések száma akár 30-40%-os emelkedést is mutathat 2024-hez képest” – foglalta össze a szezon eddigi tapasztalatait Tóth Tibor, az OTP Ingatlanpont Veszprém vármegyei stratégiai partnere. Hozzátette: „Ahogy jöttek az első napos hétvégék, egyre többen kötötték össze a kirándulást ingatlan megtekintéssel. A legtöbb vevő az 50 millió forint alatti, külterületi vagy zártkerti ingatlanokat keresi.”
Katona Tamás, az OTP Ingatlanpont siófoki irodájának vezető értékesítési tanácsadója szerint hasonló a helyzet Somogy vármegye északi részén is: „A Balatonra érkezők gyakran egy tavaszi kirándulással kötik össze az ingatlanlátogatást. Ahogy megjön a jó idő, szinte minden hétvégére jut pár vevőjelölt, akik egyszerre néznének többféle ingatlant, többféle céllal.”
Az érdeklődés növekedése ellenére az ingatlanpiacon továbbra is sok a bizonytalanság. A vevők kivárnak, az eladók viszont nem szívesen engednek az árból – ez a leggyakoribb tapasztalat a balatoni tranzakciók során.
„Sokan meglepődve tapasztalják, hogy az árak nemhogy nem csökkennek, hanem tovább emelkednek, köszönhetően a stabilan növekvő keresletnek” – mondta Katona Tamás. „Az eladók jelentős része annak ellenére sem hajlandó csökkenteni a hirdetési árat, hogy tisztában vannak az alkukészséggel. Sok esetben már az is engedménynek számít, ha egyáltalán hajlandók tárgyalni.”
Tóth Tibor szerint a magas árakban nemcsak az élénk kereslet, hanem az eladók korábbi – gyakran 2022 közepéig történő –, ugyancsak magas áron történő vásárlásai is szerepet játszanak. Az ilyen ingatlanok tulajdonosai nehezen fogadják el, hogy az akkori árnál alacsonyabb ajánlatokra kellene reagálniuk. „A jelenlegi 10-15%-os alku általánosnak mondható, de nem mindig vezet eredményre. A legnagyobb akadályt továbbra is a túlárazás jelenti” – tette hozzá.