5 éves kortól is lehet programozni tanulni egy új módszerrel

A programozásba ültetett készségfejlesztés erős hátszelet ad már egész fiatal kortól. Apa-fia páros indította el az óvodás korban elkezdhető képzéseket, melynek alapja az algoritmikus gondolkodás elsajátítása.

5 éves kortól is lehet programozni tanulni egy új módszerrel

Az iskolai oktatáshoz képest itt a kreatív próbálkozáson, a megoldási utak keresésén, a képességek fejlesztésén és a gyakorlaton van a hangsúly. Ahogy a Maker’s Lab név is sugallja, a kiscsoportok mindig alkotnak valamit, és csak az ehhez szükséges elméletet tanulják meg. A kicsiket – már 5 éves kortól – a vizuális, blokkalapú programozással ismertetik meg tabletek használatával, amihez nem szükséges semmilyen előzetes tudás.

Ha a gyermek a későbbiekben nem is az IT területén találja meg élete hivatását, akkor is olyan élethosszig kamatozó képességekre tehet szert, mint az analitikus, logikai gondolkodás, a problémamegoldó szemlélet, az önállóság, a csapatmunka és a hatékony kommunikáció. Mindezt az életkorának megfelelő szinten, élménydús, játékos keretek között.

„A gyerekek a közoktatásban többnyire azzal találkoznak, hogy miután leadta a tanár a tananyagot, írásbeli vagy szóbeli számonkérés következik, amelynek során a kérdésekre sok esetben egyetlen helyes választ fogadnak el. Ez rövid idő alatt a kedvüket szegi, félnek a kudarctól, nem motiváltak arra, hogy önállóan gondolkozzanak.

Mi a programozás segítségével megmutatjuk nekik, hogyan kell valamit elkészíteni, majd ezt követően rájuk bízzuk, hogy ők is tegyék meg. Az, hogy ehhez milyen utat választanak és abból milyen végeredmény születik, csak rajtuk áll. Ezáltal rengeteg jó megoldás létezhet, amiből azt érzékelik, hogy kísérletezni, új utakon gondolkodni jó és érdemes”, avatott be Géczi Márton, a Maker’s Lab alapítója, aki édesapjával, Géczi Attilával közösen vezeti az újító programozóiskolát.

Hard skill vagy soft skill?

Az iskolarendszerben a hard skillekre helyeződik a hangsúly, a tárgyi tudás bővítése zajlik gőzerővel, számos olyan információval, metódussal ismertetnek meg bennünket, amelyekre talán soha többet nem lesz szükségünk. Ezzel szemben a soft skillek azok, amelyeknek meghatározó szerepük van életünk minden területén. Ezek a faktorok ugyanis magukban foglalják egyebek mellett a csapatban való együttműködést, a kommunikációs készséget, a szervezőképességet, a rugalmas alkalmazkodást, a mobilitást, az érzelmi intelligenciát, a motiválhatóságot és a kreativitást.

„A Maker’s Lab egy programozóiskola gyerekeknek, ahol igazi tudást adunk és a 21. század képességeit fejlesztjük. Korcsoportok szerint több részre osztottuk a tanfolyamainkat. A legkisebbeket, 5 éves kortól a blokkalapú programozás alapjaival ismertetjük meg, amelyhez a könnyebb eszközhasználat érdekében tableteket alkalmazunk. Az ezt követő szinteken elsajátíthatják a digitális írástudást, betekintést nyerhetnek a játéktervezés, a grafikai dizájn, a legnépszerűbb programnyelvek, illetve a webfejlesztés világába is”, fejtette ki a szakember, aki azt is elárulta, hogy akármerre is sodorja a későbbiekben az élet ezeket a gyerekeket, az itt megszerzett készségekkel bármilyen területen meg fogják állni a helyüket.

Fogalmunk sincs, milyen munkakörök lesznek 20 év múlva

A technológiák elképesztő mértékű fejlődésének köszönhetően megjósolhatatlan, hogy milyen hivatások közül választhatnak majd gyermekeink 20-30 év múlva. Valószínűleg számos olyan szakma is színesíti majd a palettát, amiről ma még elképzelésünk sincs.

Ami viszont biztosra mondható, hogy az informatika területei, mint például a programozás, adatelemzés, szoftver- és alkalmazásfejlesztés, e-kereskedelem és a közösségi média nemhogy veszíteni nem fog fényéből, de újabb és újabb perspektívákat nyit majd meg az előttünk álló évtizedekben. Ezzel együtt jelentősen meg fog nőni a kereslet az ezen a területen járatos szakemberek iránt.

„Hatalmas szükség van arra, hogy elkezdjünk befektetni a gyermekek algoritmikus és programozási készségeibe. Jobb, ha felkészülünk rá, hogy az algoritmikus gondolkodás és programozás hatással lesz a mindennapi tevékenységeinkre. Azáltal, hogy erre már fiatal korban felkészülnek a gyerekek, mérhetetlen előnyre tesznek szert azon kortársaikkal szemben, akik erre nem fordítanak figyelmet”, emelte ki a Maker’s Lab szakmai vezetője.

Azt is elmondta, hogy bár az algoritmikus gondolkodás kifejezés elsőre ijesztően hathat, nem kell bonyolult dolgokra gondolni, hiszen ezt a képességet a lehető legáltalánosabb módokon, például társasjátékokkal is be lehet vezetni. 

„Az tapasztaljuk, hogy a gyerekek számára ez nem kényszerű tanulás, hanem egy olyan játék, amit nagyon élveznek, és a korán megkezdett befektetés mindenképpen megtérül. Ahogy egy Amerikában végzett kutatás is mutatja, az algoritmikusan gondolkodó gyerekek 16%-kal magasabb kognitív képességekkel rendelkeznek, és 75%-kal magasabb logikai és absztrakt eredményeket érnek el, mint társaik”, mutatott rá a Maker’s Lab alapítója, aki csapatával online és budapesti, valamint Pest megyei helyszíneken személyes formában is az általuk továbbképzett informatika tanárokkal és programozókkal fejlesztett játékos feladatokkal várja a módszer iránt érdeklődőket.


Medúzák az Adrián: duplán fájhat a csípés, ha nincs biztosítás

A klímaváltozás hatására egyre több, emberekre is veszélyes faj jelenik meg a környező országokban - a magyarok kedvenc nyári úti célján, Horvátországban idén is okozhat nehéz perceket az iránytű medúza jelenléte. Az Insura szakértője arra figyelmeztet, hogy Horvátországban egészségbiztosítási kártyával sem ingyenes az egészségügyi ellátás, így az utasbiztosítási védelem már a közeli úti célok esetén is egyre fontosabb.
2026. 06. 16. 17:30
Megosztás:

MBH Bank: csökkent a logisztikai ágazat teljesítménye az első negyedévben

Az év elején az enyhén erősödő gazdaság sem tudta pozitív irányba fordítani a logisztikát, az első negyedévben csökkent az ágazat teljesítménye, ez sorozatban a hetedik negyedév, ami éves szinten csökkenést mutat, de a második és harmadik negyedév fordíthat ezen az MBH Bank elemzése szerint.
2026. 06. 16. 17:00
Megosztás:

Hosszú távra szóló stratégiát hirdettek meg a Magosz ifjú gazdái

Hosszú távra szóló, kihívásokat azonosító és javaslatokat tartalmazó stratégiát hirdettek meg a Magyar Gazdakörök és Gazdaszervezetek Szövetségének (Magosz) ifjú gazdái - jelentették be az érdekképviselet vezetői sajtótájékoztatón kedden, Budapesten.
2026. 06. 16. 16:30
Megosztás:

Mikor indul a hazai dinnyeszezon?

A hazai termelők várhatóan június 24-én kezdik meg a görögdinnye szállítását a Lidl Magyarország logisztikai központjaiba, ezután a magyar dinnye fokozatosan átveszi a külföldi termékek helyét és hazai áruval fedezik majd a keresletet - mondta Szlavikovics Zita, a vállalat igazgatóságának elnöke az Agrár- és Élelmiszergazdaságért Felelős Minisztérium és az áruházlánc keddi budapesti sajtótájékoztatóján.
2026. 06. 16. 16:00
Megosztás:

Mészáros Lőrinc a leggazdagabb magyar az idei százas listán is

A leggazdagabb magyarok százas listájának élén az idén is Mészáros Lőrinc vállalkozó szerepel, a második Csányi Sándor, az OTP elnöke, a harmadik helyen pedig az idén is a gépgyártásban érdekelt Felcsuti Zsolt áll - derült ki a kiadvány honlapján közzétett közleményből.
2026. 06. 16. 15:00
Megosztás:

Aranyopciók érkeztek a Bybitre: új piac nyílt a Tether Gold előtt

A tokenizált arany újabb lépést tett a professzionális kriptokereskedés felé. A Bybit elindította a Tether Goldra épülő opciós kereskedést, amely USDT-ben elszámolt derivatívákkal ad lehetőséget kockázatkezelésre, aranyár-spekulációra és összetettebb intézményi stratégiák kialakítására.
2026. 06. 16. 14:30
Megosztás:

Ez lett a megduplázott ingyenes keretből: ennyivel több pénzt veszünk ki a szaporodó ATM-ekből

Kiderült, mit ér a sokkal több bankjegykiadó automata és a duplájára emelt ingyenes készpénzfelvételi limit: új csúcsra, 124 ezer forint fölé ugrott az első negyedévben az egy kártyás készpénzfelvételre jutó átlagos összeg. A BiztosDöntés.hu elemzése szerint viszont hiába telepítettek több száz új ATM-et a bankok, mégis kevesebbszer használták ezeket.
2026. 06. 16. 13:30
Megosztás:

Sepsiszentgyörgyi üzemet vásárolt fel a Reed Capital magántőkelap

Sepsiszentgyörgyi üzemet vásárolt fel a Reed Capital magántőkelap - írja a profit.ro a vállalat közleménye alapján.
2026. 06. 16. 13:00
Megosztás:

A BlackRock újabb 66 millió dollárt tett Bitcoin ETF-be, miközben a piac még mindig fél

A Bitcoin árfolyama továbbra is a 66 000 dolláros zóna közelében mozog, de a hangulat korántsem egyértelműen optimista. Miközben a BlackRock spot Bitcoin ETF-je friss tőkebeáramlást könyvelt el, a teljes amerikai ETF-piac nettó kiáramlással zárta a napot. A befektetők most egyszerre figyelik a 60 000 dolláros támaszt, a Grayscale-kiáramlásokat és a Federal Reserve következő jelzéseit.
2026. 06. 16. 12:30
Megosztás:

MEKH: felmérés készül a tervezett szélerőmű kapacitásokról

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) a következő hetekben felméri az új szélerőmű-kapacitások létesítésére vagy a meglévő kapacitások bővítésére irányuló piaci elképzeléseket - hívta fel a figyelmet keddi közleményében a hivatal.
2026. 06. 16. 12:00
Megosztás:

A Mol-csoport termelésmegosztási megállapodást írt alá líbiai tengeri kutatásról

A Mol-csoport termelésmegosztási megállapodást írt alá líbiai tengeri kutatásról, amely szeizmikus adatgyűjtést és egy kutatófúrást is magában foglal - közölte a vállalat kedden a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2026. 06. 16. 11:30
Megosztás:

Bybit RWA vaultok: hozamtermelő pályára állítaná a parkoló stabilcoinokat

A Bybit újabb lépést tett a valós eszközökre épülő kriptotermékek felé. A tőzsde a Plume fix hozamú RWA vaultjait integrálta Earn platformjába, így a felhasználók a tétlenül álló stabilcoinjaikat intézményi szintű hitelpiaci eszközökön keresztül fordíthatják hozamtermelésre.
2026. 06. 16. 11:00
Megosztás:

Szlovéniában drágul a dízel és a fűtőolaj, a benzin ára változatlan marad

Szlovéniában kedden emelkedett a dízel és a fűtőolaj ára, a 95-ös benziné pedig változatlan maradt az autópályákon és gyorsforgalmi utakon kívüli töltőállomásokon.
2026. 06. 16. 10:30
Megosztás:

Mire számíthatnak a befektetők kedden?

Vegyes elmozdulásokat láttunk ma reggel az ázsiai-csendes-óceáni tőzsdéken; a vezető indexek közül a japán Nikkei225 napközben új csúcson is járt. A várakozásoknak megfelelően 1995 óta nem látott szintre, 1,00%-ra emelte az alapkamatot mai ülésén Bank of Japan Monetáris Tanácsa, ezt megelőzően tavaly decemberben emelték a kamatot. A ma reggel publikált kínai konjunktúra adatok vegyes képet mutatnak a gazdaságról; a kiskereskedelmi forgalom több mint három év után először esett, a beruházások is zsugorodtak, miközben az ipari termelés bővült. A nyersolaj jegyzése tovább esett a ma reggeli kereskedés alatt.
2026. 06. 16. 10:00
Megosztás:

Kevéssel estek a fejlett piaci kötvényhozamok

A közel-keleti konfliktussal kapcsolatos kedvező hírek ellenére a fejlett gazdaságok kötvény és devizapiacain a kezdeti optimizmusból alig maradt valami.
2026. 06. 16. 09:30
Megosztás:

Emelkedéssel zárták a hétfői kereskedést a vezető Wall Street-i indexek; esett a nyersolaj jegyzése

Emelkedéssel zárták a hét első kereskedési napját a Wall Street-i indexek, ahol Európához hasonlóan az Egyesült Államok és Irán között körvonalazódni látszó megállapodás fűtötte a befektetői kedvet.
2026. 06. 16. 09:00
Megosztás:

A hétvége kedvező hírei nyomán optimista hangulatban zajlott a hétfői kereskedés a vezető európai részvénypiacokon

A közel-keleti konfliktus lezárásának első lépéseként pénteken megkötendő megállapodás ígéretére többségében emelkedtek a vezető európai indexek.
2026. 06. 16. 08:30
Megosztás:

A Polygon az afrikai stabilcoin-fizetések élére tör: olcsóbb és gyorsabb pénzküldést hozhat a kontinensre

A Polygon újabb jelentős lépést tett a globális fizetési infrastruktúra kiépítése felé. A blokklánc-hálózat stratégiai együttműködésre lépett a DPTPay-jel annak érdekében, hogy gyors és rendkívül alacsony költségű stabilcoin-alapú fizetési rendszert vezessen be Afrikában.
2026. 06. 16. 08:00
Megosztás:

Az euróövezet hiánnyal zárta külkereskedelmét áprilisban

Áprilisban deficittel zárta külkereskedelmét az euróövezet az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn közzétett első becslése alapján.
2026. 06. 16. 07:30
Megosztás:

Évek óta nem láttunk ilyet a lakáspiacon: egy megye kivételével mindenhol visszaestek az árak

Évek óta nem történt olyan a lakáspiacon, mint idén májusban, amikor a hirdetési átlagárak nominálisan is csökkenni kezdtek. A zenga.hu adatai szerint országosan 2,3 százalékkal alacsonyabb volt a meghirdetett ingatlanok átlagára májusban, mint áprilisban, ami az éves drágulási ütemet is jelentősen lassította. A folyamat szinte az egész országot érintette, egyetlen megye kivételével mindenhol csökkentek az árak havi összevetésben – derül ki a Zenga Ingatlan Radar legfrissebb, júniusi számából.
2026. 06. 16. 07:00
Megosztás: