70 milliós lakáshitelre is elég egy kétkeresős magyar család átlagfizetése

Egy átlagosan kereső magyar házaspár elméletben akár a 70 millió forintot meghaladó összegű piaci lakáshitelt is felvehet, derül ki a money.hu friss kalkulációjából, amely a KSH által ma közzétett átlagkereseti adatok alapján készült. A jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató (JTM) szabályai szerint 600 ezer forintos nettó családi jövedelem felett, annak 60%-a fordítható hiteltörlesztésre, ami akár egy 90 milliós ingatlan megvásárlását is lehetővé teszi, ha megvan a vételhez szükséges 20% önerő. A money.hu szakértője ugyanakkor óvatosságra int, és hangsúlyozza a hitelfedezeti biztosítás fontosságát is.

70 milliós lakáshitelre is elég egy kétkeresős magyar család átlagfizetése

A money.hu a KSH márciusi kereseti adatai alapján megvizsgálta, mekkora lakáshitelre elegendő a magyarok átlagfizetése. A legfrissebb adatok szerint a nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 437.800 forint volt. Az MNB adósságfék szabályai szerint, ha egy 10 éves vagy annál hosszabb kamatperiódusú hitelt veszünk figyelembe, akkor 600 ezer nettó alatt a jövedelem legfeljebb 50%-a, azaz a márciusi átlagbérből 218.900 forint fordítható hiteltörlesztésre. Mindez akkor igaz, ha egy keresetből vállalunk hitelt.

„Egy hitelügyletben ugyanakkor rendszerint két kereső szerepel, vagyis az átlagos nettó családi összjövedelem ebben az esetben 875.600 forint. Ennek már 60%-a, vagyis 525.360 forint fordítható hiteltörlesztésre a szabályok értelmében. Ezen adatok alapján egy átlagosan kereső magyar házaspár akár több mint 70 millió forint lakáshitelt is felvehet 20 éves futamidőre, 10 éves kamatperiódussal” – mondta a friss kalkuláció kapcsán Korponai Levente, a money.hu vezetője.

A szakértő azonban arra figyelmeztet, hogy a jövedelem ennél jóval kisebb részét érdemes csak hiteltörlesztésre fordítani.

Az ingatlan.com Hitelintéző szolgáltatása alapján, amelyhez a money.hu biztosítja a pénzügyi kalkulációt, a magyar lakáskeresők ma átlagosan 15 millió forint önerővel rendelkeznek. Ha ezt az összeget 20% minimum önerőként vesszük figyelembe, akkor egy 75 millió forintos ingatlan megvásárlására elegendő, amelyhez 60 millió forint lakáshitel szükséges. Ennek havi törlesztőrészlete a legkedvezőbb hitelek esetében hozzávetőleg 418 ezer forint 20 éves futamidőre, ami egy átlagkeresetű házaspár nettó jövedelmének kevesebb, mint felét teszi ki.

„A lakásdrágulás márciusban éves összevetésben 4,1%-os volt az ingatlan.com lakásárindexe alapján, ami messze elmarad a nettó bérek az előző év azonos időszakához viszonyított 14,2%-os növekedési ütemétől. Ez kedvező lehetőséget teremt azoknak is, akik lakáshitelből szeretnének ingatlant vásárolni, mivel most akár egy nagyobb alapterületű vagy jobb állapotú lakást tudnak megvásárolni, mint tavaly ilyenkor. Ráadásul a lakáshitelkamatok is lényegesen kedvezőbbek most, vagyis olcsóbban lehet hitelhez jutni” – tette hozzá Korponai Levente.

Több mint 20 ország vezetője vesz részt a Béketanács első ülésén

Több mint 20 ország vezetője vesz részt a Béketanács első ülésén Washingtonban csütörtökön - közölte a Fehér Ház szóvivője szerdán.
2026. 02. 19. 01:30
Megosztás:

Igazságosabb útdíjrendszer, kevesebb áthaladó kamionforgalom

Az elmúlt időszakban több egyeztetést folytattunk a szakmai és logisztikai érdekképviseleti szervezetekkel az útdíjrendszer átalakításáról. Megdöbbentő és elfogadhatatlan, hogy egy zártkörű tárgyalásról illetéktelen hangfelvétel készült. Ez aláássa a bizalmat és a korrekt együttműködés alapját. Az egyeztetéseket ilyen körülmények között nem folytatjuk tovább - közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) szerdán az MTI-vel.
2026. 02. 19. 00:30
Megosztás:

Piaci részesedése megtartásában bízik a Peugeot 2026-ban Magyarországon

A Peugeot, a Stellantis csoport legtöbbet értékesített márkája 546 ezer autó eladásával 2025-ben még mindig a 8. helyet foglalta el az európai újautó-piacon, miközben egymás után érkeznek a kínai szereplők; a piaci részesedés megtartása az idén sokrétű kihívások elé állítja a francia eredetű márkát - erről beszélt Rémi Gábor, a Peugeot márkaigazgatója szerdán Budapesten sajtótájékoztatón.
2026. 02. 19. 00:05
Megosztás:

A Biggeorge Property vásárolja meg az egykori Árpád Kórház ingatlanát

A Biggeorge cégcsoporthoz tartozó egyik ingatlanalap nyerte meg a múlt hónapban lezajlott nyílt elektronikus árverést, melynek eredményeként a fejlesztő tulajdonába kerül a 4. kerületi Árpád Kórház emblematikus épülete a hozzá tartozó telekkel együtt.
2026. 02. 18. 23:30
Megosztás:

Miskolc többségi tulajdonába került a Diósgyőri Acélművek területe

Tóth-Szántai József (Pont Mi Egyesület - Fidesz-KDNP) polgármester aláírta azokat a szerződéseket, amelyek eredményeként Miskolc többségi tulajdonába került a Diósgyőri Acélművek (DAM) egykori területe - tájékoztatta a város önkormányzatának sajtóosztálya szerdán az MTI-t.
2026. 02. 18. 23:00
Megosztás:

Az EU több mint 81 millió eurós humanitárius támogatást nyújt a Kongói Demokratikus Köztársaságnak

Az Európai Bizottság több mint 81 millió euró humanitárius támogatást mozgósít a kelet-kongói fegyveres konfliktus súlyosbodása miatt, amely az afrikai Nagy Tavak térségében újabb humanitárius válsághullámot indított el - közölte szerdán a brüsszeli testület.
2026. 02. 18. 22:30
Megosztás:

Az agrárszakképzés is nagy hangsúlyt fektet az öntözésfejlesztésre

Az élelmezésbiztonság megőrzésére és a klímaváltozás következményeire is fel kell készíteni a fiatalokat, éppen ezért valósítanak meg öntözésfejlesztési beruházásokat az agrárszakképzési intézmények - jelentette ki Hubai Imre, az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért felelős államtitkára Kenderesen, az Alföldi Agrárszakképzési Centrum projektnyitó rendezvényén, szerdán a szaktárca közleménye szerint.
2026. 02. 18. 22:00
Megosztás:

A KKV kapacitásbővítő támogatás 3.0 program hatására csaknem 2000 új munkahely jöhet létre

Csaknem 2000 új munkahely jöhet létre a következő időszakban a KKV kapacitásbővítő támogatás 3.0 programnak köszönhetően - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára szerdán az M1 aktuális csatornán.
2026. 02. 18. 21:30
Megosztás:

GVH-elnök: „Lecsapunk a kartellezőkre!

2025-ben 18 kartell eljárás volt folyamatban, amelyekben 1800 tendert vizsgál a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) – emelte ki Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke a Hajdú-Bihar Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (HBKIK) évnyitó szakmai konferenciáján, Debrecenben. A GVH elnöke leszögezte, hogy a nemzeti versenyhatóság könyörtelenül fellép a versenykorlátozó megállapodásokkal szemben. Felhívta a figyelmet arra is, hogy az ajánlatkérők szerepe kiemelt jelentőségű a közbeszerzési kartellek feltárásában, illetve hatásosak az egyajánlatos közbeszerzések visszaszorítását célzó intézkedések.
2026. 02. 18. 21:00
Megosztás:

Mi lesz Magyarország kőolajellátásával?

Magyarország kőolajellátása továbbra is biztonságban van, ugyanis hazánk 96 napra elegendő stratégiai tartalékkal rendelkezik, s ha Horvátország eleget tesz az európai szabályoknak, akkor március közepétől elérhetővé válik a tengeri útvonalon érkező orosz kőolaj is - erősítette meg Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a tárca közlése szerint szerdán Budapesten.
2026. 02. 18. 20:30
Megosztás:

2030-ra megújult pályán, új járművekkel utazhatnak a HÉV-utasok

Megújult pályán, új járművekkel utazhatnak a HÉV utasok 2030-ra - közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) szerdán a Facebook-oldalán.
2026. 02. 18. 20:00
Megosztás:

Négymillióval csökkent Románia népessége

Románia állandó népessége több mint négymillió lakossal csökkent a rendszerváltás óta eltelt 35 évben, és a fogyás csaknem kétharmada az elvándorlásnak tulajdonítható - közölte kedden Tudorel Andrei, a statisztikai intézet (INS) elnöke az INS egy átfogó elemzését ismertetve.
2026. 02. 18. 19:30
Megosztás:

A horvát kormány szabályozta a polgári szolgálat feltételeit és díjazását

A horvát kormány rendeletben határozta meg a katonai alapkiképzés alternatívájaként választható polgári szolgálat részletes feltételeit és díjazását.
2026. 02. 18. 19:00
Megosztás:

Közbeszerzési Hatóság: csökkenti az adminisztratív terheket az ajánlattevői jegyzék megújítása

A minősített ajánlattevői jegyzék megújítása a Közbeszerzési Hatóság (KH) törekvéseinek megfelelően csökkenti az eljárások résztvevőinek adminisztratív terheit - közölte a KH szerdán az MTI-vel.
2026. 02. 18. 18:30
Megosztás:

A Richter kutatási együttműködési és opciós megállapodást kötött a FimmCyte-tal

A Richter Gedeon Nyrt. stratégiai kutatási együttműködési és opciós licencmegállapodást írt alá a svájci FimmCyte AG biotechnológiai vállalattal, az együttműködés célja a FimmCyte úttörőnek számító antitestjének közös fejlesztése az endometriózis kezelésére - közölte a gyógyszeripari vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján szerdán.
2026. 02. 18. 18:00
Megosztás:

Az AI hitelválságot robbanthat ki – a Bitcoin már kongatja a likviditási vészharangot

A Bitcoin árfolyamának drámai esése nem pusztán piaci zaj? Arthur Hayes szerint a kriptovaluta egy közelgő hitelválság előjele lehet, amelyet a mesterséges intelligencia (AI) által kiváltott tömeges munkahelyvesztés indíthat el. A volt BitMEX-vezér szerint a piacok alábecsülik a kockázatot – de a végén épp a pénznyomtatás repítheti új csúcsra a BTC-t.
2026. 02. 18. 17:30
Megosztás:

5,50%-ra mérséklődhet a kamatszint év végére

A vártnál jobban csökkenő infláció az MNB számára teret engedhet a kamatcsökkentési ciklus februári indításának, ráadásul a februári 25 bázispontos kamatvágást márciusban újabb lazító lépés is követheti. Bár a februári és márciusi kamatcsökkentés után néhány hónapig kivárás lehet jellemző, ezt követően szeptembertől újraindulhatnak a kamatcsökkentések. Így idén év végére 5,50%-os alapkamatot várunk. Mindezt az alacsonyra csökkenő infláció engedi meg: régiós összehasonlításban nagyon magasnak tűnik most már az alapkamat az inflációhoz képest. A forint eközben a régiós fizetőeszközöknél jóval erősebben viselkedett az elmúlt hetekben, így könnyedén elbírja a kamatok mérséklését.
2026. 02. 18. 17:00
Megosztás:

Változás az Otthon Startnál: újabb projektek kerülhetnek a gyorsítósávba

Kedden jelent meg a kormány honlapján az a rendelettervezet, amely újabb fejlesztéseket nyilvánítana kiemelt beruházássá annak érdekében, hogy elősegítse az Otthon Start Program feltételeinek megfelelő ingatlanok építését. A rendelettervezet a korábbi beruházások mellé 11 új, az Otthon Start szempontjából releváns projektet nyilvánítana kiemelt beruházássá - írja a Bank360.
2026. 02. 18. 16:30
Megosztás:

Az EV.analytica nyerte el az „Év Startupja” díjat a Best of Startups 2025 Gálán

Az EV.analytica elnyerte az Év Startupja díjat a Best of Startups (BoS) 2025 Gálán, ahol a hazai innovációs ökoszisztéma legkiemelkedőbb szereplőit ismerték el. A rangos díjat a Tőkeportál ítélte oda, elismerve a vállalat innovációs teljesítményét, dinamikus növekedését és iparági hatását.
2026. 02. 18. 16:00
Megosztás:

Napelemes lámpák: a fenntartható világítás jövője

Az energiatakarékos napelemes lámpák ma már az egyik legkedveltebb kültéri világítási megoldásnak számítanak. Energiaszükségletüket a nap energiájából merítik, így pénztárcabarát és környezetbarát lehetőséget kínálnak. A napenergia felhasználása nemcsak gazdaságilag, hanem ökológiailag is előnyös. Egyre népszerűbbek, hiszen gazdaságos megoldásokat kínálnak. Ilyen széles választékkal szolgálnak a világítástechnikai webáruházak.
2026. 02. 18. 15:30
Megosztás: