Ha hiteled van, akkor a hitel cseréje a kamatstop-nál is jobb döntés

Még a kamatstopban beégetett törlesztőrészletnél is kisebb törlesztőrészlet-ajánlatot kaphatnak a változó kamatozású kölcsönnel rendelkezők annak köszönhetően, hogy az új hitelek kamatfelára töredékére esett a korábbiaknak – hívják fel a figyelmet a money.hu szakértői. A referenciakamatok eltérő mértékű emelkedése miatt több esetben a végig fix hitelek kamatai ma már alacsonyabbak, mint a hosszabb időre fixált hiteleké – de gyorsan lépni kell.

Ha hiteled van, akkor a hitel cseréje a kamatstop-nál is jobb döntés

Hétről-hétre vonzóbb a kamatstop

Miután a decemberi inflációs adatok utána piac újra kamatemelést árazni, ezért a kormányzati kamatstop még kedvezőbb megoldást jelent az arra jogosult ügyfeleknek. A money.hu számításai szerint egy, az általános hiteltörlesztési moratórium után a változó kamatozású hitelekre jellemző, még 7 millió forint körüli tartozással és 10 évre kitolódott törlesztéssel bíró, a forintosításkor jogszabályban rögzített, maximum 4,5 százalékos kamatfelárral bíró korábbi devizahitel esetében, az októberi szinten rögzített törlesztőrészlet nem éri el a 80 000 forintot. Ehhez képest a január 18. 3 havi BUBOR szintjével számolva a törlesztőrészlet már több mint tíz százalékkal magasabb lenne, 87 600 forintos törlesztőrészlettel kellene számolni. A teljes visszafizetendő összeg 9,5 millió forinttól 10,5 millió forintra emelkedne. A kamatstop révén a jelenlegi helyzetben tehát közel 50 ezer forintot spórolhat meg a példánkban szereplő adós. 

Nagyon fáj majd júliustól

Fontos ugyanakkor látni hogy a kamatstop csak átmenetileg védi meg a hiteleseket. Ha az egyes elemzői várakozásoknak megfelelően júniusra akár 5,5 százalékra emelkedne az irányadó kamat, abban az esetben a példánkban említett hitel kamata már nem maradna 10 százalék alatt, a törlesztőrészlet pedig 93 000 forintra ugrana. Egy ilyen kamatemelés lényegében zárójelbe tenné az ügyfél spórolását, hiszen a tőkekövetelés olyan szinten emelkedne meg, amelynek köszönhetően hiába fizet az ügyfél 2021. novemberétől 2022. június végéig közel 700 000 forintnyi törlesztőrészletet, júliusban a teljes visszafizetendő összeg az emelkedő kamatszintnek köszönhetően 10,4 millió forint lesz.

A money.hu szakértői a fentiek miatt egyértelműen azt javasolják, hogy a kamatstopban résztvevő ügyfelek az átmenetileg csökkentett törlesztőrészlet védelmét arra használják ki hogy hitelüket fix kamatozású cserélik.

Letörhető a kamatfelár

A hitelcsere indokoltságát mindennél jobban mutatja, hogy míg a forintosításkor a bankok által alkalmazható – s az ügyfelek jelentős részénél alkalmazott - kamatfelár maximuma 4,5 százalék volt, addig a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelek (MFL) esetében a jegybanki szabályozás már csak 3,5  százalékos maximális kamatfelárat enged. Ráadásul a piacon a mostani kamatemelési ciklus előtt is ennél alacsonyabb, 2-2,5 százalékos felár mellett folyósítottak hitelt a bankok.

Az irányadó kamat hetenkénti folyamatos emelése mára olyan helyzetet hozott, hogy például az 5 és 10 évre fixált hitelek esetében a legjobb banki hitelajánlatok kamatszintje jelenleg a referenciakamatláb alatt van, azaz eltűnt a termékek mögül a kamatfelár. A money.hu lakáshitel kalkulátorában 7 millió forintos kölcsönre és 10 éves futamidőre jelenleg kínált legrosszabb ajánlat 10 éves kamatfixálás esetén – azaz ezen hitel esetében végig fix törlesztést biztosítva – 5,74 százalékos kamatot kínál.  Itt a kamatfelár a referenciakamathoz (10 éves BIRS) képest 1 százalék alatt marad. Aki erre a kölcsönre cseréli hitelét, havonta 76 800 forint alatti törlesztőrészletet fizet majd. Azaz a fizetendő törlesztőrészlet a kamatfelár csökkenésének köszönhetően még a kamatstop idejére beégetett törlesztőrészletnél is alacsonyabb. Ráadásul a teljes visszafizetendő összeg is 9,3 millió forint alá csökken. Az ügyfelet nem fenyegeti majd további drágulás, hiszen a törlesztőrészlet a futamidő végéig azonos marad.

A hitelcsere esetén az ügyfél a futamidő hosszabbítását is választhatja, ezzel pedig tovább csökkenthető a havi törlesztési teher – ellenben a teljes visszafizetendő összeg emelkedik.

Hosszabb fixesítéssel jobban járhatunk

A money.hu szakértőinek tanácsa szerint a jelen piaci környezetben minél hosszabb időre fixáljuk kölcsönünket, annál jobban járhatunk. Miközben a változó kamatozású kölcsönök referenciakamata, a 3 havi BUBOR szintje tavaly október vége – a kamatstop fixálás időpontja -  óta több, mint megduplázódott, 2,02 százalékról 4,19 százalékra emelkedett, addig a 10 évre fixált hitelek irányadó mutatója, a 10 éves BIRS 1 százalék alatti mértékben, 3,8-ról 4,76 százalékra emelkedett. A 20 éves pénzpiaci referencia mutató emelkedése pedig nem érte el a 80 bázispontot: 4,08 százalékról 4,87 százalékra emelkedett 2021. október 27.  és 2022. január 18. között.

A folyamatos jegybanki kamatemelések a rövidebb referenciakmatokban jelennek meg gyorsabban. Így aki – akár új hitelt akar felvenni, akár a korábbi változó kamatozású hitelét szeretné kiváltani – most azt láthatja, hogy eddig nem látott méretékűre zsugorodott az a kamatkülönbözet, amit annak biztonságáért kell fizetni, hogy az ember a hitel teljes futamideje alatt fix törlesztőrészletet fizethessen. Sőt a 15, 20 éves - végig - fix konstrukciók között egyre több esetben találunk olyan banki ajánlatot, amelyek az 5, illetve 10 évre fixált hiteleknél alacsonyabb kamatot kínálnak. 

Azonnal lépni kell

Fontos azonban tudni: a jelenlegi kamatkörnyezetben minél hamarabb lépjük meg a fixesítést, annál jobb kondíciókban bízhatunk. A bankok minden ajánlatukban követni fogják a jegybanki lépések miatt változó referenciakamatok emelkedését, ráadásul a jelenleg minimálisra csökkent kamatfelárak emelése is várható. A kamatstopban lévőknek tehát nem érdemes a védernyő lejártát, de még a bankok kormány által előírt tájékoztatását sem bevárnia a hitelcsere elindítására – kis túlzással minden héten csökken a hitelcsere által elérhető előny.

-------

Ha szükséges, kérjen díjmentes szakértői segítséget az alábbi gomb megnyomásával.


Sertéspestis - Már nyolcvankilenc járványgócot azonosítottak az idén Horvátországban

Nyolcvankilencre nőtt az afrikai sertéspestis idei horvátországi gócainak száma, miután az elmúlt napokban tizennyolc újabb kitörést azonosítottak - közölte David Vlajcic horvát mezőgazdasági miniszter a Jutarnji List című horvát napilap számolt vasárnapi beszámolója szerint.
2026. 07. 19. 11:00
Megosztás:

Pósfai Gábor: a mielőbbi bérrendezés a legfontosabb feladat a belügyi ágazatban

A mielőbbi bérrendezést nevezte a belügyi ágazatban a legfontosabb feladatnak Pósfai Gábor belügyminiszter szombati Facebook-bejegyzésében.
2026. 07. 19. 10:00
Megosztás:

Négy településen tartanak időközi önkormányzati választást

Négy településen tartanak ma időközi önkormányzati választást: Lovasberényben, Csóron, Csóton és Felsőszenterzsébeten egyaránt az új polgármester személyéről szavaznak.
2026. 07. 19. 09:00
Megosztás:

Lezárult a Hunren Innovate 2026 Program pályázatainak értékelése

Lezárult a HunrenTech által meghirdetett Hunren Innovate 2026 Program pályázatainak formai és szakmai értékelése - tájékoztatta a HunrenTech pénteken az MTI-t.
2026. 07. 19. 08:00
Megosztás:

A Tisza-kormány átfogó adóügyi módosító csomagot nyújtott be a parlamentnek

A TISZA-kormány vállalta, hogy véget vet annak a rendszernek, amelyben az állami szabályozások a kormány kegyeit élvező vállalatok érdekeit szolgálták Magyarország és a magyar emberek helyett; ennek érdekében átfogó adóügyi módosító csomagot nyújtott be a parlamentnek - közölte Kármán András pénzügyminiszter szombaton a Facebook- oldalán.
2026. 07. 19. 07:00
Megosztás:

Horvátországban indokolniuk kellene a munkáltatóknak a bérkülönbségeket

Nemcsak a kínált fizetést vagy bérsávot kellene előre közölniük a horvát munkáltatóknak, hanem azt is igazolniuk kellene, hogy az azonos vagy egyenértékű munkát végző dolgozók közötti kereseti különbségek tárgyilagos okokon alapulnak - írta szombaton a Jutarnji List című horvát napilap a munkaügyi minisztérium társadalmi egyeztetésre bocsátott törvényjavaslata alapján.
2026. 07. 19. 06:00
Megosztás:

Augusztus 1-jétől ismét vonattal lehet utazni Dombóvár és Komló között

Augusztus 1-jétől ismét vonattal lehet utazni Dombóvár és Komló között, ezen a vonalon az utasok 400 forintos, kedvezményes, fedélzeten vásárolható jegyet válthatnak - közölte a közlekedési és beruházási miniszter szombaton a Facebook-oldalán.
2026. 07. 19. 05:00
Megosztás:

A Tisza Párt szerint pártpolitikai kötődés nélküli államfőre lenne szükség

A Tisza Párt szerint pártpolitikai kötődés nélküli köztársasági elnökre lenne szükség.
2026. 07. 19. 04:00
Megosztás:

Megjelent a Magyar Közlönyben a 17. alaptörvény-módosítás

Megjelent az alaptörvény 17. módosítása szombat este a Magyar Közlönyben, így hivatalosan is kihirdették a jogszabályt.
2026. 07. 19. 03:00
Megosztás:

Te is 40 fokon mosod a ruhákat? Akkor jó nagy hülyeséget csinálsz!

Sokan gondolkodás nélkül a 40 fokos programot választják minden mosásnál. Úgy vélik, ez az arany középút: elég meleg ahhoz, hogy tiszták legyenek a ruhák, de még nem olyan forró, hogy károsítsa az anyagokat. A valóság ennél jóval árnyaltabb.
2026. 07. 19. 02:00
Megosztás:

Elfogadták a jogszabályt! A nyugdíj korhatár így alakul a jövőben

Nyugdíjkorhatár és szolgálati idő: így határozza meg a törvény, ki mikor vonulhat nyugdíjba.
2026. 07. 19. 01:00
Megosztás:

Íme, megvan ki jön Sulyok Tamás távozása után

Sulyok Tamás pár perce aláírta az alaptörvény 17. módosítását, így július 20-án 0 órától megszűnik a köztársasági elnöki mandátuma. Az Alaptörvény rendelkezései szerint július 20-tól ideiglenesen Forsthoffer Ágnes, az Országgyűlés elnöke látja el a köztársasági elnök jogköreit. Az Országgyűlésnek 30 napon belül új köztársasági elnököt kell választania - ismertette Magyar Péter miniszterelnök szombaton a Facebook-oldalán, miután Sulyok Tamás bejelentette, hogy aláírja az alaptörvény 17. módosítását.
2026. 07. 19. 00:05
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél az ötös lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 29. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 07. 18. 23:00
Megosztás:

Az orosz energiaimport szankciójáról szóló amerikai tervekről is tárgyalt az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke Washingtonban

Az oroszországi energiaimport szankciójáról szóló amerikai kongresszusi törvényjavaslat is szóba került Hajdu Mártonnak, az Országgyűlés külügyi bizottsága elnökének washingtoni megbeszélésein.
2026. 07. 18. 22:00
Megosztás:

A Fidesz-KDNP közel 1,7 milliárd forintot fordított a 2026-os választásra

A Fidesz és a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) közel 1,7 milliárd forintot fordított a 2026-os országgyűlési választásra. Az ezzel kapcsolatos módosított elszámolás a pénteken közzétett Hivatalos Értesítőben jelent meg.
2026. 07. 18. 21:00
Megosztás:

Megjelent az aszálykárt szenvedett gazdák rendkívüli támogatásáról szóló rendelet

Agrárminiszteri rendelet alapján rendkívüli, vissza nem térítendő támogatást igényelhetnek azok a mezőgazdasági termelők, akiknek a 2025-ös aszály miatt, elsősorban a kukoricatermésben jelentkező, 30 százalékot meghaladó hozamcsökkenést állapítottak meg a támogatással érintett területeiken – jelent meg a pénteki Magyar Közlönyben.
2026. 07. 18. 20:00
Megosztás:

Az információ ára a sportpiacon: betmatch és a valós idejű oddsok gazdaságtana

Egy sportesemény alatt az információ értéke gyorsan változik. Egy sérülés, kiállítás vagy taktikai csere néhány másodperc alatt átrendezheti a várakozásokat. Az élő oddsok ezért nem puszta számok, hanem folyamatosan frissülő piaci jelzések.
2026. 07. 18. 19:30
Megosztás:

Nagyon erős UV-B sugárzás várható vasárnap a déli országrészben

A figyelmeztetési kritériumot meghaladó UV-B sugárzás várható vasárnap a déli országrészben - közölte a HungaroMet Zrt. szombaton az MTI-vel.
2026. 07. 18. 19:00
Megosztás:

A szakszervezet egy hét türelmi idő után várja az IKEA válaszát béremelési igényére

Egy hét türelmi időt kap a szakszervezettől az IKEA, hogy érdemben reagáljon a munkavállalók 6 százalékos alapbéremelési igényére; az érdekképviselet vállalta, hogy ez idő alatt, július 20-26. között nem szerveznek és nem hirdetnek újabb sztrájkot - mondta el a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének (KASZ) elnöke pénteken az MTI-nek.
2026. 07. 18. 18:00
Megosztás:

Észak-Macedónia három hónappal meghosszabbítja az energetikai válsághelyzetet

További három hónappal meghosszabbítja az energetikai válsághelyzetet az esetleges kőolaj- és kőolajtermék-ellátási zavarok miatt az észak-macedón kormány - közölte a kabinet szombaton.
2026. 07. 18. 17:00
Megosztás: