Izgalmas nap volt- mi is történt?

Kétnapi emelkedés után a vezető nyugat-európai értéktőzsdék kedden két és fél hónapja nem látott sebességgel siklottak lefelé az euróövezeti adósságválság vezérelte hullámvasúton. (MTI)

A legnagyobb piaci tőkeértékű európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója 0,3 százalékos visszalépéssel kezdett, és előzetes adat szerint 2,64 százalékos napi süllyedéssel 1.073,84 ponton végzett, 2,69 százalékkal erősebben a tavaly év véginél, 66,36 százalékkal magasabban a 2009. március 9-i történelmi mélypontjánál. Április 16-án napközben 1.115,03 pontig emelkedett, ez 2008. szeptember óta a legmagasabb volt. Tavaly 25,7 százalékkal javult, miután 2008-ban, története legrosszabb évében, 44,78 százalékot zuhant.

 

Bizonytalanok a Görögországnak szánt EU-IMF-segítség körülményei, miután a német kormány további görög takarékossághoz kötötte részvételét a mentőakcióban, és azt is fölvetette, hogy a görög államadósság hitelezőinek akár 30 százalékos diszkontot kellene elfogadniuk a náluk lévő kötvényekre.

 

A Standard and Poor's kedden rövid időn belül másodszor is rontotta Görögország adósosztályzatát, spekulatív kategóriájú "BB plusz"-ra "BBB plusz"-ról. Portugáliát is leminősítette "A mínusz"-ra "A plusz"-ról. Ez és a dél-európai államkötvények hozamfelárának keddi emelkedése "járványveszélyt" jelez.

 

A Goldman Sachs ellen kedden kezdett szenátusi vizsgálat is ártott a bankrészvényeknek általában, habár éppen a Goldmané drágult kissé kora estig. Mindez kioltotta a jó vállalati beszámolók hatását.

 

A nyugat-európai tőzsdezárás után a New York-i részvénypiacok fő mutatói közül a Dow Jones ipari átlag (DJIA) 1,11 százalékkal, az S and P-500-as 1,44 százalékkal, a Nasdaq piac összetett mutatója 1,35 százalékkal volt a keddi záró alatt.

 

A londoni értéktőzsde irányadó mutatója, az FTSE-100 150,33 pontos, 2,61 százalékos romlással 5.603,52 ponton zárt kedden, 3,52 százalékkal magasabban a tavaly év végi értékénél. Tavaly 22,07 százalékot erősödött, tavalyelőtt 31,33 százalékot esett.

A frankfurti értéktőzsde fő mutatója, a DAX-30 172,59 ponttal, 2,73 százalékkal 6.159,51 pontra csökkent, 3,39 százalékkal az év végi értéke fölött végzett. Tavaly 23,85 százalékot javult, tavalyelőtt 40,37 százalékot vesztett az értékéből.

Párizsban a CAC-40 152,79 ponttal, 3,82 százalékkal 3.844,60 pontra fogyatkozott, ez 2,33 százalékkal rosszabb az év véginél. Tavaly 22,32 százalékkal emelkedett, tavalyelőtt 42,68 százalékot esett.

Varsóban a WIG20 1,61 százalékkal 2.535,67 pontra esett. A tavalyi évet 33,47 százalékkal erősebben zárta, mint 2008-at. 2008-ban 48,22 százalékkal gyengült. A Mol kedden 0,5 százalékkal 294,00 zlotyra gyengült.

 

Az északi-tengeri Brent könnyűolaj kedd reggel 33 centtel, estefelé 96 centtel volt olcsóbb a hétfői zárónál, hordónként (159 liter) 85,87 dollárnál tartott. Hétfő hajnalban még 18 havi csúcsot ért el 87,65 dolláron. Tavaly 78 százalékkal drágult. 2008 végén 51 százalékkal volt olcsóbb, mint az év elején, bár közben, 2008. július 11-én 147,50 dolláron elérte történelmi csúcsát. A nyugati féltekén irányadó amerikai West Texas Intermediate (WTI) referenciafajta hordója 1,34 dollárt vesztett, 82,86 dollár volt New Yorkban. Április 6-án új 18 havi csúcsot ért el 87,09 dolláron.

Az európai párlatkereskedelem számára irányadó gázolajjegyzés tonnánként 717,50 dollár volt Londonban, 2,00 dollárral olcsóbb a hétfői zárónál. A kőolajpiacot is nyomja az általánosan rosszabbodott piaci hangulat és az erősebb dollár. Az euróövezetben bontakozó államadósság-válság miatt vesztettek vonzerejükből a gazdasági növekedéstől függő eszközök. Az amerikai árupiaci tőzsdefelügyelet (CFTC) ráadásul éppen kedden vizsgálatot kezdett arról, miként lehetne korlátozni a pénzügyi befektetők részvételét a kőolajpiaci kereskedésben, amelyet eredetileg a termelőknek és a fogyasztóknak szántak.

 

 

Az értéktőzsdék nyitásakor az euró 1,3360 dollár volt vételi oldalon a londoni bankközi devizapiacon, az értéktőzsdék zárása után 1,3253 dollárnál tartott, 0,0128 dollárral olcsóbban a hétfői későinél, 7,43 százalékkal alacsonyabban a múlt év végi értékénél. A tízéves görög államkötvény piaci hozamfelára a német állampapírhoz (Bund) képest kedden megint rekordot döntött, 7,18 százalékpontig emelkedvén, miközben a Bund hozama 0,058 százalékponttal 2,994 százalékra csökkent. Soha nem látott rekordot ért el a portugál hozamfelár is a Bundhoz képest, 2,78 százalékponton. Az olasz felár 1,025 százalékponton tavaly július óta először volt 1,0 százalékpont fölött, a spanyol felár, 1,06 százalékponton, idén február óta a legmagasabb volt, szintén a vonatkozó Bund fölött. Az euró tavaly november 25-én, 1,5145 dolláron, tizenöt havi csúcsra hágott a dollárral szemben. Pénteken egyéves mélypontot ért el, 1,3202 dolláron. Az euró eddigi abszolút rekordja az 1999-es bevezetése óta 1,6038 dollár volt, ezt 2008. július 15-én érte el. Az euró tavaly 2,39 százalékkal drágult a dollárhoz képest, miután 2008-ban 4,27 százalékkal romlott.

 

 

Az arany unciánként (31,1 gramm) 1.160,95 dollár volt kedden késő délután Londonban azonnali szállításra, drágább a hétfő esti 1.153,38 dollárnál. A Görögország körüli bizonytalanság magasan tartja az arany árát, ezért - ellentétben a kőolajjal - nem reagál a dollár erősödésére. Április 12-én új négyhavi csúcsot ért el az arany ára, 1.168,70 dolláron. Március 24-én még hatheti mélypontra esett az arany ára, 1.084,85 dollárra. Az arany londoni azonnali ára tavaly 24,83 százalékkal, előzőleg, 2008-ban 5,40 százalékkal emelkedett. Az arany ára utoljára tavaly, december 3-án döntött történelmi rekordot, unciánként 1.226,10 dollárral.

Donald Trump: Az Egyesült Államok tulajdonként akarja megszerezni Grönlandot

Donald Trump amerikai elnök szerint az Egyesült Államok tulajdonként akarja megszerezni Grönlandot és nem csupán szerződés formájában akar jogokkal rendelkezni.
2026. 01. 09. 12:00
Megosztás:

BKK: több mint kétmillióra büntették a tavalyi rekorder bliccelőt

Több mint 2,3 millió forintot fizetett az elmúlt év "pótdíjrekordere", egy 36 éves nő, aki kilenc év halogatás után törlesztette a tartozását. Mögötte egy több mint 2 millió forintos tartozás szerepel, amit szintén kilenc év után rendezett egy 53 éves nő - közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) pénteken az MTI-vel.
2026. 01. 09. 11:30
Megosztás:

Célzott támogatásokkal segíti a kormány a szőlő- borágazatot

A magyar bor a nemzeti identitásunk része, hozzátartozik a kultúránkhoz, ezért az ágazat támogatása, a termékek piaci pozícióinak erősítése kiemelt feladata az agrártárcának - mondta a mezőgazdaságért felelős államtitkár Marcaliban, a Somogy vármegyei gazdáknak rendezett fórumon az Agrárminisztérium (AM) pénteki közleménye szerint.
2026. 01. 09. 11:00
Megosztás:

A kiskereskedelmi forgalom novemberi adatait közli a KSH

A kiskereskedelmi forgalom novemberi adatait közli ma a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2026. 01. 09. 10:30
Megosztás:

Alig indult el az Otthon Start Program, máris a használt lakásoké a hitelpiac

Októberre és novemberre rekordszintre, kilencven százalék közelébe emelkedett a használt lakások vásárlására felvett lakáshitelek összeg szerinti részesedése az új szerződéseknél, ami egyértelműen az Otthon Start hitelek dominanciájával magyarázható – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója. Közben látványosan megugrott az egy szerződésre jutó, átlagos összeg is.
2026. 01. 09. 10:00
Megosztás:

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben péntek reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 09. 09:30
Megosztás:

Folytatódhat még az áremelkedés? Mire számíthatunk a lakáspiacon 2026-ban?

A 2026-os év is komoly változásokkal indul a lakáspiacon, melyek célja egyszerre a kereslet élénkítése és a kínálat bővítése. A legnagyobb támogatás talán a közszolgálati dolgozókat érinti, akik idén januártól évi nettó egymillió forintos vissza nem térítendő otthontámogatásra jogosultak. Ezt az összeget önerőként használhatják fel lakásvásárláshoz, illetve meglévő lakáshitelük törlesztésére is fordíthatják, ugyanakkor nem használható fel előtörlesztésre vagy végtörlesztésre, csak a rendszeres törlesztőrészletekre. Az intézkedés minden közszolgálatban dolgozót érint, így az orvosok, tanárok, rendvédelmi dolgozók és köztisztviselők is igénybe vehetik. Becslések szerint az intézkedés 100 ezer embert érinthet, vagyis éves szinten 100 milliárd forintos kiadást jelenthet a költségvetés számára.
2026. 01. 09. 09:00
Megosztás:

Az ENSZ főtitkára szerint az Egyesült Államokat jogi kötelezettség terheli, hogy folytassa a befizetéseket

Az ENSZ főtitkára szerint az Egyesült Államokat jogi kötelezettség terheli, hogy folytassa a világszervezet működéséhez való anyagi hozzájárulások folyósítását.
2026. 01. 09. 08:30
Megosztás:

Lassuló lakásdrágulás: Budapesten már 0,7 százalékos árcsökkenést hozott a december

A keresleti adatok alapján megfogalmazott várakozásokat a lakásárak is visszaigazolták, ugyanis 2025 decemberében tovább lassult lakásáremelkedés Magyarországon. Az országos átlagban az év utolsó hónapjában mindössze 0,4 százalékkal nőttek az árak. Budapesten pedig még a novemberinél is erősebb, havi 0,7 százalékos lakásárcsökkenést hozott a december – derül ki az ingatlan.com legfrissebb lakásárindexéből, amely a decemberre és a múlt év egészére vonatkozó lakásár változásokat mutatja be.
2026. 01. 09. 08:00
Megosztás:

Kemény fagyokkal zárul a hét

Akár mínusz 12 Celsius-foknál is hidegebb éjszakai fagyok várhatók a hétvégén, és nappal is országos fagyra kell készülni. Pénteken a délnyugati országrészben nagyobb területen lehet intenzív ónos eső, majd szombatra megszűnik a csapadék. A szél szombaton és vasárnap is erős, néhol viharos lesz, ami a Dunántúlon és a Bodrogközben hófúvásokat okozhat - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez.
2026. 01. 09. 07:30
Megosztás:

Sertésállományban igazolta az Aujeszky-betegség vírusát a Nébih

Aujeszky-betegség vírusának jelenlétét igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma egy somogyszobi tenyészsertés-állomány állatainál. A fertőzés jelenlétét a sertéstartó vállalkozás további kettő, szintén Somogy vármegyében működő telepén is azonosította a hatóság. Az érintett állományok esetében a hatósági intézkedések folyamatban vannak, a telepeken járványügyi zárlat került elrendelésre.
2026. 01. 09. 07:00
Megosztás:

Nőtt a francia múzeumok és turistalátványosságok látogatottsága

Nőtt tavaly a jelentősebb francia múzeumok, műemlékek és turistalátványosságok látogatottsága, köztük a párizsi Louvre-é is, amely októberben egy látványos műkincsrablás áldozata volt.
2026. 01. 09. 06:00
Megosztás:

Január 14-én folytatódnak a tárgyalások az ÉKM és a fuvarozók között

A NiT Hungary (Magánvállalkozók Nemzeti Fuvarozó Ipartestülete) folytatja az Építési és Közlekedési Minisztériummal (ÉKM) 2025. decemberben megkezdett stratégiai tárgyalássorozatát. Szervezetünk 35 éves tapasztalata és 4800 aktív tagvállalkozása a garancia arra, hogy a magyar fuvarozók érdekeit szolgáló javaslatok szakmailag megalapozottan, valódi adatokkal alátámasztva jelenjenek meg a döntéshozók asztalán.
2026. 01. 09. 05:30
Megosztás:

Extrém időjárás Zalában, bezárnak az iskolák

Felhívást adott ki a Zala Vármegyei Területi Védelmi Bizottság a péntek délelőtt várható jelentős mennyiségű ónos eső miatt; a zalai bíróságok korlátozzák a működésüket, Nagykanizsán a szakképző iskolák online oktatásra állnak át.
2026. 01. 09. 05:00
Megosztás:

Így egyensúlyoznak a 15–24 évesek a munkaerőpiacon Magyarországon és Európában

A magyar foglalkoztatási adatok 2010 után európai és világviszonylatban is nagyon jelentős javulást mutatnak. A foglalkoztatási rátánk az unióban a tagállamok között a második legnagyobb mértékben javult, összességében már Németországgal versenyzünk a 6–7. helyen, de a munkaerőpiacunk struktúrája több ponton eltér a némettől, osztráktól is. A magyar mutató minden szegmensben az unió és az OECD országok átlaga feletti, egyetlen csoportot lehet azonosítani, ahol jelentős növekedés volt ugyan, de még nem értük el az átlagot, ők a fiatalok. Ezt a témát vizsgáltuk meg szerzőtársammal, Varga Mátyás Zsolttal a legutóbbi Polgári Szemlében megjelent cikkünkben.
2026. 01. 09. 04:00
Megosztás:

Mezőgazdasági szempontból kedvező a hó és a hideg

Az elmúlt napokban megérkezett a hó és a hideg, ami kedvező mezőgazdasági szempontból; a legtöbb csapadék is az Alföldön, a jelenleg leginkább csapadékhiányos területeken hullott - írta a HungaroMet csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2026. 01. 09. 03:30
Megosztás:

A turizmus novemberben is dinamikusan bővült

Tavaly novemberben a szálláshelyeken közel 1,4 millió vendég 3 millió vendégéjszakát töltött el. A vendégek száma 7,9, a vendégéjszakáké 5,8%-kal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. 2025. január és november között a turisztikai szálláshelyekre érkezett belföldi vendégek száma 2,8, a külföldieké 11%-kal meghaladta az előző év azonos időszakit. Ez a dinamika a költésekben is megmutatkozik: a Magyarországra érkező külföldi turisták az első 3 negyedévben 11%-kal többet költöttek nálunk, mint 2024 azonos időszakában. Az ágazat bruttó hozzáadott értéke folyamatosan erősödik, ami a szektor gazdasági teljesítményének dinamikus javulását jelzi.
2026. 01. 09. 03:00
Megosztás:

Tanúsítványt hoz létre fogyasztóbarát webáruházaknak a FEOSZ

Tanúsítványt hoz létre fogyasztóbarát webáruházaknak a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége (FEOSZ) a fogyasztók segítségére - közölte a szövetség csütörtökön az MTI-vel.
2026. 01. 09. 02:30
Megosztás:

Rekordszámú turista kereste fel tavaly a Prágai Várat

Rekordszámú, több mint 2,7 millió turista kereste fel tavaly a Prágai Várat, a Hradzsint, Csehország leglátogatottabb turisztikai célpontját - közölte Natálie Máchová, várat kezelő központ képviselője.
2026. 01. 09. 02:00
Megosztás:

Az Otthon Starttal új, megfizethető lakások tízezrei érkeznek, ez pedig megtörte a lakásárakat is

Az Otthon Starttal új, megfizethető lakások tízezrei érkeznek, ez pedig megtörte a lakásárakat is; Budapesten megindult a lakásárak csökkenése - közölte Panyi Miklós, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára csütörtöki Facebook-bejegyzésében.
2026. 01. 09. 01:30
Megosztás: