Júliustól már hőár-támogatás lehet

A következő két hónapban a szakmai szervezetek bevonásával kidolgozzák annak részleteit, hogy a piaci árnál magasabb kötelező átvételi rendszerben (kát) a hőtermelést, és ne az áramtermelést támogassák - tájékoztatta Bencsik János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium klíma- és energiaügyekért felelős államtitkára az MTI-t pénteken. Reményei szerint júliustól már a rendszer része lehet a hőár-támogatás.

Kompromisszum született Lázár Jánosnak, a Fidesz frakcióvezetőjének javaslatához képest - tette hozzá az államtitkár. Többször konzultáltak a témában, bevonva az Országgyűlés gazdasági bizottságának elnökét is. Bencsik János úgy fogalmazott: "a kát átalakításával kapcsolatban a szaktárca részéről némileg eltérő álláspontot képviseltünk, mert megítélésünk szerint a frakcióvezető úr javaslata, az általa beterjesztett megfogalmazás, illetve megoldási javaslat alapján veszélyeztethette volna a távhő ellátás biztonságát".

 

"Az alapvető célok tekintetében nem volt kibékíthetetlen ellentét, de az elérésükhöz szükséges megoldásokat összhangba kellett hozni a műszaki és gazdasági szempontokkal is. A támogatási rendszer igazságosabbá tétele jogos társadalmi elvárás, amelyet frakcióvezető úr politikai céllá alakított, mi pedig igyekeztünk szakmailag is elfogadható megoldást találni" - mondta. A kompromisszum lényege az, hogy a továbbiakban a földgáz és a biomassza alapon működő energetikai vállalkozások tevékenységében nem a villamos energia előállítását, hanem a távhőtermelést támogatják, a teljesen megújuló alapú energiatermelés átvételi rendszere pedig változatlan feltételekkel megmarad 2011. december 31-ig, és szigorítják az erdei tűzifa biomasszaként történő felhasználását a hő- és villanyáram termelésben.

 

Az ezt tartalmazó javaslatról március 16-án határoznak a képviselők. Akkor döntenek arról is, hogy a földgáz-, valamint a villamos energia szolgáltatás után, állami hatósági árkörbe kerüljön-e a távhő-ellátás is. Bencsik János hozzátette: a Széll Kálmán Tervnek megfelelően a tárca a Belügyminisztériummal együtt vizsgálja a rezsidíjak befagyasztásának lehetőségét. A kát támogatást nyolc éve vezette be az akkori kormányzat a megújuló energiatermelés részarányának növelése céljából, beépítve azt az áram végfelhasználói árába, a piaci árnál magasabb átvételi árat garantálva - emlékeztetett az államtitkár. Rövid időn belül beengedték a rendszerbe a földgáz alapú, a hővel kapcsoltan áramot is termelő vállalkozásokat, amelyek az elmúlt esztendőben "már a támogatás mintegy kétharmadát vitték el" a megújuló energiát előállítók elől.

 

A kapcsolt energiatermelés ugyan kevesebb környezetterheléssel jár, de a kát-rendszer társadalmi hasznosságát jelentős mértékben lerontotta az a tény, hogy a kapcsolt termelés utáni bevételi többletnek csak egy töredéke jutott el a távhő-felhasználókhoz. Az államtitkár magyarázata szerint Lázár János javaslatának az eredeti formában történő elfogadása azért sem lett volna kívánatos, mert az nem tett különbséget a megújuló és a kapcsolt termelés támogatása között. A megújulókat is sújtotta volna, ami ellentétben áll a kormány által elfogadott Nemzeti Megújuló Cselekvési Tervben foglaltakkal. A másik "kényes pont" az erdőből származó biomassza energetikai célú felhasználása. Jogos társadalmi elvárás, hogy az erdőgazdálkodás csak indokolt mértékben termelje le a hozamot, s az ne veszélyeztesse az erdők jóléti funkcióját. Lázár János indítványa ezt a társadalmi érdeket kívánta megjeleníteni, és érvényre juttatni.

 

Az államtitkár szerint viszont mindezt úgy kell megvalósítani, hogy az ne veszélyeztesse rövidtávon a biomassza alapú hőerőművek, s rajtuk keresztül a lakossági hő ellátás biztonságát. A kompromisszumos javaslat szerint szigorúbb feltételeket szabnak az erdei tűzifa biomassza célú felhasználásának, és az ilyen biomasszát tüzelő hőtermelők számára pedig hatékonyabb kazánok üzembe helyezését,illetve a meglévő berendezések hatékonyságának javítását írják elő. A megújuló energia új átvételi rendszerét a szakmai szervezetekkel együtt, őszig szeretnék kidolgozni, hogy a megújított szabályozás 2012. január elsején hatályba is léphessen. A kötelező átvételi rendszer átalakítása összefügg az Új Széchenyi Terv zöldgazdaság-fejlesztési fejezetével is - hangsúlyozta az államtitkár. Ebben ugyanis azokat a fejlesztéseket kívánják pályázati úton támogatni, amelyek mögött biztos hő-piac áll.

 

Korábban olyan erőmű beruházások is kaptak támogatást, amelyeknél a hő nem hasznosult, az áramot viszont a piaci ár kétszereséért tudták értékesíteni. A korábbi gyakorlat a fenntarthatóság próbáját sem állta ki. Az energetikai ügyekért is felelős államtitkár emlékeztetett arra, hogy a parlament előtt lévő energetikai tárgyú törvények módosításának két fontos feladata van: jogharmonizáció az Európai Unió 3. energiacsomagjával, valamint a földgáz-, és az áramszolgáltatás területén szükséges szabályozási korrekciók elvégzése. Az államtitkár szóba hozta azt is, hogy Magyarország ugyan két héttel csúszik az EU 3. energiacsomagjának jogharmonizációra kijelölt 2011. március 3-i határidejéhez képest, de miután két hét múlva végszavazás lesz a törvényjavaslatról, ezzel Magyarország Dánia után másodikként teljesíti az európai uniós kötelezettséget. (MTI)


Soron kívül újból megerősítette negatív kilátással Románia államadós-besorolásait az S&P

Megerősítette változatlan negatív kilátással Románia hosszú és rövid futamidejű, devizában és hazai valutában denominált szuverén adósságának "BBB mínusz/A-3" szintű besorolását az S&P Global Ratings.
2026. 05. 16. 09:00
Megosztás:

MÁV-csoport: sikeresen vizsgázott a két e-busz a komáromi helyi közlekedésben

Sikeresen teljesítette első évét Komárom helyi közlekedésében az a két tisztán elektromos meghajtású Ikarus 120e autóbusz, amelyet a MÁV-csoport 2025 áprilisának végén állított forgalomba a Zöld Busz Program keretében - tájékoztatta a MÁV-csoport pénteken az MTI-t.
2026. 05. 16. 08:00
Megosztás:

Átvette a kétszázadik szupermodern Airbus repülőgépét a WIzz Air

A Wizz Air, Magyarország piacvezető légitársasága örömmel jelenti be, hogy átvette a kétszázadik Airbus A321neo repülőgépét, egy ultrahosszú távot lerepülni képes A321 XLR-t; a repülőgép a 9H-XLE lajstromot kapta. Ez a mérföldkő elérése is bizonyítja a Wizz Air töretlen bővülését, és elkötelezettségét, hogy folyamatosan csökkentse karbonintenzitását.
2026. 05. 16. 07:00
Megosztás:

Nyáron kezdődhet a próbaüzem az ácsi katódanyaggyárban

A tervek szerint augusztusban kezdi meg próbaüzemét az ácsi katódanyaggyár – jelentette be a BAMO Technology Hungary Kft. közkapcsolati igazgatója az ácsi munkabizottság legutóbbi ülésén. Folyamatosan toborozzák helyből a munkatársakat, jövő év végéig a létszám elérheti a 300 főt. A többek között a BMW számára is gyártó üzem szél-és napenergiából származó zöldenergiát is használ majd a működéséhez, ezzel az éves energiafelhasználás akár 20 százalékát is fedezve. A helyi közösség életébe is egyre jobban bekapcsolódik a BAMO, május 19-én, kedden például reggelivel várja a biciklivel közlekedő ácsiakat.
2026. 05. 16. 06:00
Megosztás:

Hárommilliárdos árbevételt ért el a hévízi Le Primore hotel

A múlt év végéig több mint 3 milliárdos árbevételt könyvelhetett el a hévízi Le Primore hotel, amely több szakmai elismerést is kapott működésének első évében - tájékoztatta a szálloda pénteken az MTI-t.
2026. 05. 16. 05:00
Megosztás:

Nemzetközi szinten is nagyot léptek előre a magyar kkv-k – a fenntarthatóság ma már versenyelőny

A hazai kkv-k kifejezetten erős pozícióban vannak a Generali most kiadott nemzetközi White Paperének adatai alapján: 45%-uk már alkalmaz vagy bevezet fenntarthatósági stratégiát, ami meghaladja a 41%-os európai átlagot, és 8 százalékpontos javulást jelent 2020-hoz képest. Ez azt jelzi, hogy Magyarországon a fenntarthatóság a kis- és középvállalkozások jelentős részénél már nem jövőbeni lehetőség, hanem valós stratégiai irány. A nemzetközi mezőnyben Magyarország azon országok közé tartozik, ahol az elmúlt öt évben különösen látványos előrelépés történt.
2026. 05. 16. 04:00
Megosztás:

Milliárdokat bukhatnak el a magyarok az szja-bevallásnál

Bár az szja-bevalláshoz tartozó nyilatkozat kevesebb mint egy perc alatt kitölthető, ezt elmulasztva mégis évente több milliárd forint adóvisszatérítésről mondanak le a nyugdíj-, illetve egészségpénztári tagsággal rendelkező magánszemélyek. Tavaly 5,5 milliárd forinttal több adót kaptak vissza a pénztártagok, mint egy évvel korábban, de ez az összeg magasabb is lehetett volna.
2026. 05. 16. 03:00
Megosztás:

Mi lesz a sok otthon dugdosott készpénzzel, ha államcsőd lesz?

Az államcsőd olyan állapot, amikor egy ország képtelen teljesíteni adósságaival és egyéb pénzügyi kötelezettségeivel kapcsolatos fizetési kötelezettségeit. Ez jelentős gazdasági és pénzügyi krízist idézhet elő, amely súlyos következményekkel járhat az ország gazdaságára és a lakosság életére nézve. Milyen típusú megtakarítások nyújtanak védelmet egy államcsőd esetén?
2026. 05. 16. 02:00
Megosztás:

A rendeletet aláírták! 65-98 éves nyugdíjasok készüljetek!

2024-től módosult a nyugdíjelőleg megállapításának eljárási formája: a korábbi határozatot felváltotta a végzés. Bár ez első látásra pusztán jogi vagy adminisztratív változásnak tűnhet, valójában sok nyugdíj előtt álló vagy már érintett személy számára fontos lehet. Éppen ezért érdemes áttekinteni, mit jelent ez a módosítás a nyugdíjasok szempontjából, és van-e hatása a nyugdíj tényleges összegére. Cikkünkben egyszerűen és érthetően ismertetjük, mikor kerülhet sor nyugdíjelőleg folyósítására, valamint azt is, milyen újdonságokat hozott az új szabályozás.
2026. 05. 16. 01:00
Megosztás:

OTP vezérigazgató-helyettes: stabilan kiemelkedő teljesítményt nyújt a bank

Stabilan kiemelkedő teljesítményt nyújt az OTP-csoport, a számok hosszú évek óta ezt tükrözik; az első negyedév alapján nem változtatnak az idei évre vonatkozó március elején közzétett előrejelzésükön - értékelte Bencsik László vezérigazgató-helyettes sajtótájékoztatón pénteken a csoport 2026. első negyedéves eredményeit.
2026. 05. 16. 00:05
Megosztás:

Kőrösi Levente lesz a természetvédelemért és állatjólétért felelős államtitkár

Kőrösi Levente lesz az Élő Környezetért Felelős Minisztérium természetvédelemért és állatjólétért felelős államtitkára - közölte Gajdos László tárcavezető pénteken Facebook-oldalán.
2026. 05. 15. 23:00
Megosztás:

Elveszítené a választásokat a jelenlegi kormánykoalíció Izraelben

Vesztésre áll Benjámin Netanjahu miniszterelnök jobboldali-vallásos kormánykoalíciója Izraelben néhány hónappal a parlamenti választások előtt a Maárív című újságban pénteken ismertetett közvélemény-kutatás szerint.
2026. 05. 15. 22:00
Megosztás:

Márkás nyerőgépek a casino kínálatában: filmek, zenekarok és tévésorozatok ihlette címek

A márkás nyerőgépek az online kaszinó-világ egyik legfelkapottabb szegmensét alkotják 2026-ban is. Ezek a címek filmekből, rockzenekarokból vagy népszerű tévésorozatokból merítenek, a licenctulajdonosok pedig szoros együttműködést tartanak fenn a fejlesztőstúdiókkal.
2026. 05. 15. 21:30
Megosztás:

A dolgozók 90 százaléka magyar lesz az új orosházi török gyárban

A török befektetéssel létrejövő, főként chipsgyártással foglalkozó orosházi gyárban a 441 munkavállaló 90 százaléka magyar lesz – közölte pénteken közösségi oldalán Orosháza polgármestere.
2026. 05. 15. 21:00
Megosztás:

David Beckham az első brit sportmilliárdos

David Beckham is csatlakozott a brit milliárdosok klubjához, mégpedig az egykori sportsztárok közül elsőként.
2026. 05. 15. 20:00
Megosztás:

Kína és az Egyesült Államok kereskedelmi és befektetési tanácsot hoz létre

Kína és az Egyesült Államok kereskedelmi és befektetési tanács létrehozásáról állapodott meg - közölte Vang Ji kínai külügyminiszter pénteken Pekingben, ismertetve a kínai és az amerikai elnök találkozójának eredményeit.
2026. 05. 15. 19:00
Megosztás:

SoFi stabilcoin érkezhet a Solanára: banki hátterű dollártoken készülhet

A SoFi Technologies állítólag saját, amerikai dollárhoz kötött stabilcoin bevezetésére készül a Solana blokkláncon. Ha a terv megvalósul, a tőzsdén jegyzett fintech vállalatok között a SoFi az elsők között lehet, amely banki leányvállalatán keresztül bocsát ki saját márkás digitális dollárt. A lépés nemcsak a Solana intézményi szerepét erősítheti, hanem új szintre emelheti a banki stablecoinok körüli piaci versenyt is.
2026. 05. 15. 18:30
Megosztás:

Az EUB Zrt. sajtóközleménye a Travel Teachers Kft. utazási szolgáltatóval kapcsolatban

A Travel Teachers Kft. utazási szolgáltató az Európai Utazási Biztosító Zártkörűen Működő Részvénytársaságnál (”Biztosító”) rendelkezik kezesi biztosítással, azonban a Biztosítónak jelenleg nincs szolgáltatási kötelezettsége.
2026. 05. 15. 18:00
Megosztás:

MBH Bank: már júniusban megkezdheti a kamatcsökkentést a jegybank

Az MBH Bank legfrissebb jelentésében úgy véli, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) már júniusra előrehozhatja a kamatcsökkentések megkezdését, de az 5,5 százalékos jegybanki alapkamatszint elérése után lassítani fog a tempón, mivel az infláció várhatóan folyamatosan emelkedik majd idén - közölték az MTI-vel pénteken.
2026. 05. 15. 17:00
Megosztás:

Vir, Crikvenica és Starigrad a magyarok kedvenc horvát úti célja 2026 nyarán

Így nyaral a magyar vendég Horvátországban idén nyáron: jellemzően 5-7 éjszakára foglal, apartmant választ, és leggyakrabban 2-4 fős társaság vakációzik együtt. A foglalások területi megoszlása alapján a legtöbb magyar vendéggel a Kvarner-öböl, a Dalmácia - Zadar és az Isztria régiókban találkozhatunk.
2026. 05. 15. 16:30
Megosztás: