Májusban mérséklődtek a mezőgazdasági árak

Az agrártermékek termelőiár-szintje 2011 májusában éves szinten 37,6¸százalékkal emelkedett az áprilisban mért 45,2 százalékos emelkedés után. Ezen belül a növényi termékek árszínvonala 48,9, az élő állatok és állati termékeké 16,6 százalékkal emelkedett - olvasható a KSH jelentésében.

Az év első öt hónapjában az agrártermékek termelőiár-szintje 43,4 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit; a növényi termékek ára 59,7, az élő állatok és állati termékeké 15,7 százalékkal nőtt. A változások havi adatai alapján a mezőgazdasági termelői árnövekedések kis ütemű mérséklődése figyelhető meg.

 

2011 májusában a gabonafélék termelői ára a 2010. azonos időszakihoz viszonyítva 76,8%-kal emelkedett. A búza és az árpa ára a márciusi maximum ár után (74 300 és 61 900 Ft/tonna) jelentősen csökkent. Májusban a búza 45 600, az árpa pedig 50 000 forintba került tonnánként. Eközben a kukorica ára kis mértékben növekedett, márciusban 54 700 volt, májusban pedig 56 400 forintot adtak tonnánként. Az ipari növények termelői ára 21,4, ezen belül az olajnövényeké 32,7%-kal nőtt 2010 ötödik hónapjához mérten.

 

A burgonya termelői ára 34,1%-kal emelkedett. A tárolt burgonya magas ára miatt idén májusban nem okozott olyan jelentős áremelést az újburgonya megjelenése, mint amilyet szokott. A zöldségfélék ára a márciusi 17,5%-os növekedés után májusban 10,6%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Ebben az időszakban még elhanyagolható az ipari vásárlás, a termékek feldolgozás nélkül kerülnek a fogyasztókhoz. A gyümölcsök termelői ára májusban 70,6%-kal haladta meg az egy évvel korábbit, elsősorban az alma magasabb ára miatt.


A vágóállatok termelői ára 2011 ötödik hónapjában 15,4%-kal volt magasabb a 2010. azonos időszakinál. A vágómarha ára 49,6%-kal nőtt, ennél jóval kisebb mértékben a vágóbaromfié (12,5%) és a vágósertésé (12,1%). A vágósertés felvásárlási ára ebben a hónapban 320 forint volt kilogrammonként, ami 28 forinttal haladta meg a januárit.


2011 májusában az állati termékek árai 19,1%-kal voltak magasabbak az előző év azonos időszakihoz viszonyítva, ezen belül a tyúktojás ára 3,1%-kal csökkent, a tejé 23,3%-kal nőtt. A tehéntej felvásárlási ára 85,8 forint literenként, a tavaly júniusi mélypontnál megközelítőleg 18 forinttal több.


2011. január–májusban a gabonafélék ára 90,1%-kal haladta meg a 2010. azonos időszakit. Ugyanebben az időszakban a zöldségfélék ára 1,7%-kal nőtt. Az év első négy hónapjában még 10% feletti volt a növekedés mértéke, ami azonban igen kis értékesítési szint mellett alakult ki.

 

Az ötödik hónapban – a fóliás termelés beindulásának hatásaként – 50%-kal nőtt az értékesítés volumene az egy évvel korábbi, alacsony szinthez képest. A növekedés ütemére ugyanakkor mérséklően hatott, hogy a németországi megbetegedések miatt értékesítési problémák adódtak, ami az árak csökkenésével járt együtt. A gyümölcsök árában 63,3%-os növekedés történt az előző év január–májusához képest. A vágóállatok termelői ára 14,6, az állati termékeké 18,4%-kal emelkedett.

Budapest, Eger és Pécs az őszi utazók kedvenc városai

Az őszi belföldi utazások legnépszerűbb úti célja Budapest, Eger és Pécs a Szallas.hu foglalási adatai szerint, a vendégek többsége pedig 2 éjszakás pihenést tervez.
2025. 09. 24. 15:30
Megosztás:

Az ESG és az üzleti növekedés kéz a kézben jár

A Grant Thornton legfrissebb nemzetközi kutatása szerint a középvállalatok világszerte a fenntarthatóságot egyre inkább stratégiai növekedési tényezőként kezelik, nem csupán szabályozási kötelezettségként. A felmérés alapján a cégek közel 90%-a a következő 12 hónapban fenntartja vagy növeli fenntarthatósági beruházásait, miközben a vezetők több mint fele már közvetlen üzleti előnyt társít az ESG-hez.
2025. 09. 24. 15:00
Megosztás:

Kódolt jövő – Vállalkozás a Z generáció nyelvén

A Z és Alfa generáció számára a munka egyre inkább önkifejezés, nem pusztán megélhetés. Egyre többen nem a klasszikus irodai munkakörökben gondolkodnak, hanem saját vállalkozásban képzelik el a jövőjüket. Az ambíció megvan, de az induláshoz tudásra, példaképekre és biztonságra is szükség van – legyen szó a pénzügyekről vagy a vállalkozói út kihívásairól. Az OTP Bank célja, hogy a fiatalokat digitális eszközökkel, edukációval és valós példákkal támogassa abban, hogy tudatosabban kezeljék pénzügyeiket, és bátrabban lépjenek a vállalkozói útra. A bank nemcsak pénzügyi szolgáltatóként, hanem partnerként van jelen a fiatalok életében – segítve őket abban, hogy a jövőjüket biztonságosan és magabiztosan építhessék.
2025. 09. 24. 14:30
Megosztás:

Plume Network fogalma, jelentése és értelmezése: Egy új generációs blokklánchálózat a valós eszközök tokenizálására

Egy hálózat, amely összehozza a kriptót és a való világot: a kriptovaluták és blokklánc-technológiák világában a 2020-as évek második felére világossá vált: a jövő nem csak a digitális eszközöké, hanem azoké a rendszereké, amelyek képesek a való világ pénzügyi eszközeit is digitálisan kezelhető formába önteni.
2025. 09. 24. 14:00
Megosztás:

Tovább emelkedtek az árak a használtautó-piacon

Idén augusztusban tovább emelkedtek az árak a magyar használtautó-piacon: az eladó hirdetések kínálati átlagára 5,5 millió forint volt, szemben a 2024 augusztusában regisztrált 5,3 millió forinttal - ez derült ki a Használtautó.hu és a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) augusztusi jelentéséből.
2025. 09. 24. 13:30
Megosztás:

Circle áttörése a valós eszközök piacán – megérkezett a natív USDC a Plume hálózatra

A Circle újabb lépést tett a valós pénzügyi eszközök tokenizálásának térnyerése felé: a világ legismertebb szabályozott stabilcoinja, az USDC mostantól natívan is elérhető a Plume blokkláncon. Ez nem csupán technológiai újítás – a DeFi és az intézményi pénzügyek összefonódásának új korszakát jelenti. Nézzük, mit hoz a jövő a tokenizált valós eszközök (RWA) piacán!
2025. 09. 24. 13:00
Megosztás:

Jön a magyar fejlesztésű prebiotikus ital

A hazai funkcionális italok piacán új korszak kezdődik: az R-Water Kft., a magyar sportital és vitaminital gyártás egyik leginnovatívabb szereplője bejelentette, hogy hamarosan piacra dobja az első saját fejlesztésű prebiotikus italát. Az újdonság célja, hogy támogassa a bélflóra egyensúlyát, erősítse az immunrendszert, és egészséges alternatívát kínáljon a tudatos fogyasztóknak.
2025. 09. 24. 12:30
Megosztás:

100 éves használt lakásra felvehető az Otthon Start, de akad olyan új építésű, amire nem

Nem minden új építésű lakásra vehető fel az Otthon Start hitel, mivel a jogszabály kizárja azokat az ingatlanokat, amelyek építési engedélyét 2022. január 1. előtt adták ki – hívta fel a figyelmet Vincze Krisztián, a GV Hitelközpont ügyvezető-tulajdonosa. Bár ezek a lakások a program keretében is megvásárolhatók, a hiteligénylés elindítása csak a használatbavételi engedély megszerzése után lehetséges, ami akár 12–18 hónapot is igénybe vehet.
2025. 09. 24. 12:00
Megosztás:

A PAXMINING a SOL és XRP piaci volatilitását stabil jövedelemmé alakítja, ami 9800 dollár nyereséget eredményez

A vezető kvantitatív kriptovaluta-kezelő platform, a PAXMINING bejelentette, hogy egyedi, piacsemleges stratégiája kiválóan teljesített a volatilis piaci környezetben.
2025. 09. 24. 11:53
Megosztás:

Miért döntött így a Magyar Nemzeti Bank?

A Monetáris Tanács a szeptemberi kamatdöntő ülésén sem változtatott az irányadó kamatokon. A jegybanki alapkamat most már egy éve 6,50 százalékon áll. A kamatfolyosó két széle szintén változatlan maradt – 5,50, illetve 7,50 százalékon. A döntés nem okozott meglepetést, megfelelt a széles körű elemzői konszenzusnak.
2025. 09. 24. 11:30
Megosztás:

Mire számíthatnak szerdán a befektetők?

Vegyes képet mutattak ma reggel az ázsiai-csendes-óceáni térség tőzsdéi, amelyeket inkább lefelé mozdítottak Powell elnök tegnapi szavai. A védelmi szektor jól teljesített, miután Donald Trump támogatásáról biztosította Ukrajnát és a NATO-t.
2025. 09. 24. 11:00
Megosztás:

Jerome Powell szavai a kötvénypiacon is nyomot hagytak

Jerome Powell szavai a kötvénypiacon mérsékelt elmozdulást hoztak, az eszközárakkal és a munkaerőpiaccal, valamint inflációval kapcsolatos kommentek nyomán a 10 éves amerikai hozam 3 bázisponttal 4,114%-ra mérséklődött.
2025. 09. 24. 10:30
Megosztás:

Pirosba fordultak a mértékadó tengerentúli indexek

Az amerikai részvénypiacok Jerome Powell szavaira figyeltek, aki a Rhode Island-i Providence-ben magasan értékelt eszközárakról beszélt és megismételte a múlt heti kamatdöntő ülésen elhangzott érveket, miszerint a kamatvágást az indokolta, hogy a munkaerőpiac gyengesége ellensúlyozza a makacs inflációval kapcsolatos aggodalmakat.
2025. 09. 24. 10:00
Megosztás:

Visszafogott emelkedés a mértékadó európai tőzsdék többségén

A hétfői gyengélkedés után tegnap a leheletnyi mínuszba csúszó FTSE100 kivételével emelkedni tudtak a mértékadó európai indexek, meglovagolva az amerikai tőzsdék hétfői jó teljesítménye vetette hullámokat.
2025. 09. 24. 09:30
Megosztás:

Digitális szabadidő: hogyan változtatja meg életünket az online világ?

Az internet alapvetően átalakította a szabadidő eltöltésének módját. Tíz évvel ezelőtt még könyvtárakban kerestek információt az emberek, ma minden tudás a zsebben van. A filmek újrajátszására hónapokat vártak, most percek alatt elérik bármilyen tartalmat. Ez a gyorsaság teljesen megváltoztatta a szórakozáshoz való viszonyulást.
2025. 09. 24. 09:00
Megosztás:

Nők a Web3 élvonalában – Bitget elindítja a Lady Forward irányt

A Bitget, a világ legnagyobb Universal Exchange (UEX), ma bejelentette zászlóshajó női blockchain-kezdeményezésének, a Blockchain4Her következő fejezetét, a „Lady First Lady Forward” mottóval.
2025. 09. 24. 08:30
Megosztás:

Pszichológia a pénz mögött: szerencsejátékosok és befektetők döntései

A pénzügyi döntéseink mögött gyakran nem a racionális megfontolások, hanem mélyen gyökerező pszichológiai mechanizmusok állnak.
2025. 09. 24. 07:49
Megosztás:

Sikeres évet zárt a Heureka Group, az Árukereső cseh anyacége

Nőtt a bevétel, az EBITDA és az operatív cash flow, miközben az adósságállomány a felére csökkent.
2025. 09. 24. 07:30
Megosztás:

Aranyat ért a szeptemberi hőség a bulizóknak és a vendéglátósoknak

Tavalyhoz képest jobb évet zártak azok a szórakozó és kikapcsolódásra alkalmas helyek, amelyek valamilyen extra szolgáltatást nyújtottak: például rekordszámú telt házas koncertet, ahogy a Budapest Park, vagy zárt körű bulikat, csúszdás strandokat – derült ki a RevoUnion és partnerei nyári szezonzárásról szóló sajtótájékoztatóján.
2025. 09. 24. 07:00
Megosztás:

Nemzeti parkok rangsora: a Balaton-felvidéki lett a magyarok kedvence

Hazánk tíz nemzeti parkja közül a Balaton-felvidékit tartják a legszebbnek a magyarok –– derül ki a Csodásmagyarország.huonline felméréséből. A második helyre az Aggteleki Nemzeti Park került, míg a dobogó harmadik fokán a Bükki Nemzeti Park végzett. A rangsorban negyedik az Őrségi, ötödik a Hortobágyi Nemzeti Park, őket követi a Fertő–Hanság, a Duna–Dráva, a Duna–Ipoly, a Körös–Maros és a Kiskunsági Nemzeti Park.
2025. 09. 24. 06:30
Megosztás: