Mit bizniszelnek a spanyolok Kínával?
A többek között a bank-és energiaszektorban, a szállításban, a közlekedésben, a távközlésben illetve a mezőgazdaságban tervezett ügyletek értéke megközelíti a hat milliárd eurót. Emellett Li Kö-csiang (Li Keqiang) további támogatásokat helyezett kilátásba a recesszió sújtotta spanyol gazdaságnak, s további befektetésekre buzdította honfitársait is. Európa ötödik legnagyobb gazdasága 2008 második felében került recesszióba elsősorban az ingatlanpiac összeomlása miatt.
A tavalyi év első negyedében mindössze 0,1 százalékkal, a másodikban 0,2 százalékkal gyarapodott a gazdaság, a harmadikban pedig gyakorlatilag leállt a növekedés. Az államháztartás tetemes hiánnyal, az állam nagy adóssággal küszködik, a munkanélküliség minden uniós országénál magasabb szinten, 20 százalék körül van. A kínai miniszterelnök-helyettes hétfőn, a látogatás előestéjén az El Pais napilapban azt fejtette ki, hogy Kína támogatja a spanyol gazdasági reformokat, és továbbra is vásárol spanyol államkötvényeket.
"Bízunk az európai pénzügyi piacban, és különösen a spanyolországiban, ezért a jövőben folytatjuk az államkötvények vásárlását" - írta Li Kö-csiang a legnagyobb spanyol napilap hasábjain. Kína a spanyol államadósság egyik legnagyobb külföldi finanszírozója, az állampapírok 10 százaléka van a birtokában. A kínai vezetés jelentős mennyiségben vásárolt külföldi államkötvényeket, amelyek révén egyre nagyobb befolyásra tesz szert a nyugati világban, és pénzügyi támogatást helyezett kilátásba Görögország és Portugália számára is.
Amint azt elemzők megjegyezték, a kapcsolatépítésen túl az is indokolhatja a kínai előretörést az európai állampapírpiacon, hogy a világon a legnagyobb, 2.600 milliárd dollárra tehető devizatartalékának döntő többsége az utóbbi időben igencsak gyengélkedő dollárban van. Li Spanyolország után Németországot és az Egyesült Királyságot keresi fel, január 6-9., illetve január 9-12. között. (MTI)