Nincs mese! A FIDESZ sem engedheti el a gyeplőt...

A piac a Fideszt is rászorítaná a feszes költségvetés fenntartására, ha az ellenzéki párt jövőre kormányra kerül - áll londoni elemzők friss előrejelzésében, amely szerint a korábbi Fidesz-kormány felelős költségvetési politikájáról volt ismert.

A Goldman Sachs bankcsoport londoni befektetési és elemző részlege új felzárkózó piaci helyzetértékelésében azt írta: a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val egyetértésben kialakított, 3,9 százalékos GDP-arányos idei államháztartási hiánycélban lehetséges kisebb csúszás, de Magyarország nemzetközi hitelezői a ház várakozása szerint "elnézőek lesznek".

 

A jövő évi, 3,8 százalékos deficitcél tarthatóságával kapcsolatos aggodalmak "jóval nagyobbak", bár bizonyos mértékű túllépés finanszírozható lenne a tartalékból. Mindazonáltal a tavaszi parlamenti, valamint az októberi önkormányzati választások miatt újabb komoly költségvetési takarékossági lépés valószínűtlen 2010-ben - áll az elemzésben.

 

A GS felidézi: az ellenzék már jelezte, hogy esetleg megpróbál új egyezségre jutni a valutaalappal, azon az alapon, hogy alacsonyabb adóterhelést tartalmazó, növekedéspárti költségvetést szeretne. A Goldman Sachs londoni elemzői szerint az IMF "kelletlenül ugyan, de elfogadná" a 2010-es költségvetés csúszását, különösen abban az esetben, ha az új Fidesz-kormány ezt "meggyőző módon" a távozó kormány hibájaként tudná bemutatni.

 

A nemzetközi hitelezők, és különösen a piac részéről megnyilvánuló nyomás azonban jó eséllyel megakadályozná, hogy az új kormány visszalépjen a 2006 óta elért jelentős költségvetési kiigazítástól - áll a GS londoni elemzésében. A ház hangsúlyozza emellett, hogy az előző Fidesz-kormánynak "meglehetősen jó híre volt" az általa tanúsított költségvetési felelősség szempontjából. A Goldman Sachs londoni elemzői mindezt összevetve azzal számolnak, hogy a párt a közszféra égetően szükséges reformjainak keresztülvitelére fogja kihasználni erőteljes választói támogatottságát. A cég szerint ugyanakkor 2010 első felében idegességet okozhat a piacokon a jövőbeni gazdaságpolitikával kapcsolatos megnövekedett bizonytalanság, valamint "a politikai zajongás".

 

A GS elemzése szerint a valószínűtlen, hogy a jelenlegi költségvetési politikával az államháztartási hiány a GDP-érték 3 százaléka alá kerülhet 2011-ben. Jóllehet a Fidesz kilátásba helyezte, hogy kormányra kerülése után kijelöli az euróövezeti csatlakozási céldátumot, mivel azonban az államadósság-ráta a hazai össztermék 80 százaléka felett fog tetőzni 2010-ben, a Goldman Sachs 2015-nél korábban nem várja Magyarország valutauniós tagságát - áll a GS londoni elemzésében. Más nagy citybeli házak ennél derűlátóbb csatlakozási előrejelzéseket tartanak érvényben.

 

Edward Parker, a Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő felzárkózó európai szuverén minősítésekért felelős igazgatója - a cég Kelet-Európáról szóló negyedéves helyzetértékelését kommentálva - nemrégiben az MTI-nek Londonban azt mondta: a Fitch "sok-sok éve" azzal számol, hogy Magyarország 2014-ben csatlakozhat az euróövezethez, és továbbra is ez a véleménye. Parker szerint inkább Lengyelország "a jó példa" az eurócsatlakozási menetrend elcsúszására. A Fitch térségi igazgatója szerint még az idei év korábbi szakaszában is elképzelhető volt Lengyelország 2012-2013-as euróövezeti csatlakozása, de most már 2014 tűnik reálisabb időpontnak, a költségvetési hiány növekedése miatt.

 

A JP Morgan bankcsoport nemrégiben kiadott londoni elemzésében azt írta: a magyar kormány által elkezdett szerkezeti reformok a ház szakértői szerint lehetővé tehetik, hogy Magyarország előbb vezesse be az eurót, mint Lengyelország és Csehország. A Bank of America-Merrill Lynch befektetési bankcsoport londoni részlege az utóbbi időben több elemzésében is megerősítette azt a véleményét, hogy Magyarország költségvetési teljesítmény szempontjából az egész világ élvonalában lehet jövőre.


A CATL vizsgálja a dolgozóknál kimutatott fokozott nikkelterhelés forrását

A CATL Debrecen vizsgálja a több dolgozójánál kimutatott fokozott nikkelterhelés forrását és szigorítja a munkavédelmi szabályokat debreceni gyárában - tájékoztatta a vállalat szerdán az MTI-t.
2026. 08. 26. 21:00
Megosztás:

Donald Trump megerősítette a CIA-igazgató moszkvai látogatását

Donald Trump amerikai elnök megerősítette szerdán a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatójának moszkvai látogatását.
2026. 08. 26. 20:00
Megosztás:

Belga sörgyártók ellenzik az alkohol káros hatásait jelző felirat kötelező bevezetését

A Belga Sörfőzők nevű érdekvédelmi ernyőszervezet szerdán nyílt levélben fordult a belga szövetségi kormányhoz, hogy vonja vissza az alkoholreklámokra vonatkozó szabályozás tervezett szigorítását, amely szerint a reklámfelületeken és kampányok során kötelezően szerepeltetni kell az alkohol egészségkárosító hatását jelző feliratot.
2026. 08. 26. 19:00
Megosztás:

A stabilcoin hozamtermelő vault fogalma, jelentése és értelmezése: hogyan működik a kriptopiaci hozamtermelés?

A stabilcoin hozamtermelő vault a decentralizált pénzügyek, vagyis a DeFi egyik olyan eszköze, amely lehetővé teszi, hogy a felhasználók stabilcoinjaikat egy automatizált rendszerben helyezzék el, miközben azok különböző pénzügyi stratégiákon keresztül hozamot termelnek. Egyszerűbben fogalmazva: ahelyett, hogy a digitális dollárként működő stabilcoinok tétlenül állnának egy kriptotárcában, egy vault megpróbálja ezeket az eszközöket úgy használni, hogy közben kamathoz vagy más típusú hozamhoz jusson a tulajdonos.
2026. 08. 26. 18:00
Megosztás:

A Standard Chartered első bankként kezdi forgalmazni a hongkongi HKD stabilcoint

A Standard Chartered Bank hongkongi egysége lett az első engedélyezett bank, amely forgalmazni kezdi az Anchorpoint Financial által kibocsátott, hongkongi dollárral fedezett HKDAP stabilcoint. A fokozatos bevezetés első körben intézményi ügyfelekre és üzleti partnerekre koncentrál, miközben a bank már tokenizált alapok elszámolását, treasury-műveleteket, vállalatcsoporton belüli tranzakciókat és határokon átnyúló fizetéseket is tervez az új digitális eszközzel.
2026. 08. 26. 17:00
Megosztás:

200 millió dollár után vált modellt a Mantle: decentralizálja stabilcoin-hozamtermelő rendszerét

A Mantle jelentős átalakítást hajtott végre stabilcoin-alapú hozamtermelő rendszerében, miután a kapcsolódó vaultban elhelyezett eszközök értéke elérte a 200 millió dollárt. Az Ethereum layer-2 hálózat a korábbi központosított, letétkezelőre épülő CeFi-modellt egy nem letétkezelő, decentralizált pénzügyi struktúrára cseréli, ami csökkentheti a közvetítői kockázatokat, ugyanakkor nagyobb szerepet ad az okosszerződések biztonságának.
2026. 08. 26. 16:00
Megosztás:

Rekordméretű rendelésállománnyal gyorsít a Stadler, 40 százalékkal nőtt a bevétele

Látványosan javultak a Stadler gazdasági mutatói 2026 első felében: a vasúti járműgyártó árbevétele 40 százalékkal emelkedett, üzemi eredménye pedig több mint kétszeresére nőtt. A társaság rendelésállománya történelmi csúcsra, 33,3 milliárd svájci frankra ért, ezért a vállalat vezetése megerősítette az egész évre vonatkozó előrejelzését.
2026. 08. 26. 15:00
Megosztás:

A 30 alatti magyar befektetők fele már a hazai részvényekre nyit - új Lightyear-kutatás

A Lightyear páneurópai befektetési platform megbízásából készült új kutatás1 szerint a magyarországi fiatalabb befektetők újra érdeklődnek a hazai piac iránt. Arra a kérdésre, hogy hogyan változott a hozzáállásuk az idei kormányváltást követően, a 18–29 éves befektetők közel fele (47%) azt válaszolta, hogy most nyitottabbak a magyar vállalati részvényekbe történő befektetésre, mint korábban – ez a részarány jelentősen magasabb, mint az összes befektető körében.
2026. 08. 26. 14:00
Megosztás:

Kínában 5,5 százalékkal csökkentek a mobiltelefon-eladások

Kínában 133 millió mobiltelefont értékesítettek az idei első fél évben, 5,5 százalékkal kevesebbet az egy évvel korábbinál - áll az Ipari és Információs Technológiai Minisztérium tudományos központja, az Információs és Kommunikációs Technológiai kutatóintézet (CAICT) jelentésében.
2026. 08. 26. 13:00
Megosztás:

Oktatóvideót készített a NAV a webes nyugtaadat-szolgáltatásról

Újabb videóval segíti az adóhivatal a vállalkozások felkészülését a szeptember 1-jén induló nyugtaadat-szolgáltatásra - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az MTI-vel szerdán.
2026. 08. 26. 12:00
Megosztás:

Kismértékben csökkentek a fejlett piaci hozamok, a forint erősödött az euróval szemben a kamatdöntést követően

Az amerikai állampapírpiacon tegnap tovább folytatódott a hozamok csökkenése. A 10 éves államkötvény hozama több mint 6 bázisponttal 4,64%-ra, míg a kamatvárakozásokra érzékeny 2 éves kötvény hozama 4,2%-ra mérséklődött.
2026. 08. 26. 11:00
Megosztás:

A Brent ára 86 dollár alá csökkent szerda reggel

Folytatódott a kőolaj áresése a nemzetköz piacokon, a Brent ára 86 dollár alá csökkent szerda reggel a Közel-Keletről érkezett kedvező hírek hatására.
2026. 08. 26. 10:00
Megosztás:

Erősödött a forint szerda reggelre

Erősödött a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerda reggel a kedd esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 08. 26. 09:00
Megosztás:

Korszakforduló a lakáspiacon is - a 300 ezres és 3 milliós négyzetméterárak csapnak össze

Tovább mérséklődött a lakásárak éves emelkedésének üteme, miközben havi összevetésben az egyes országrészek között jelentős eltérések alakultak ki az ingatlan.com júliusi lakásárindexe szerint. Országosan júniusban még 0,6 százalékkal, júliusban már csak 0,1 százalékkal nőttek az árak, az éves drágulás üteme pedig 12,2-ről 11,9 százalékra lassult. Budapesten a júniusi 0,1 százalékos mínuszt júliusban 0,9 százalékos korrekció követte, az éves áremelkedés tempója ugyanakkor 8,3 százalékra mérséklődött.
2026. 08. 26. 08:05
Megosztás:

Kanada válaszol az Egyesült Államok intézkedéseire

A kanadai kormány bejelentette kedden, hogy az Egyesült Államok hasonló intézkedéseire adott válaszlépésként szeptember 8-ától 15, 25, illetve 50 százalékos vámot vet ki 700 amerikai importárucikkre, 27,6 milliárd kanadai dollár (6169 milliárd forint) értékben.
2026. 08. 26. 07:00
Megosztás:

Megjelent a Pénzügyminisztérium és az adóhatóság közös tájékoztatója az áfamentes gyógyszerekről

Közös tájékoztatóban foglalta össze a Pénzügyminisztérium és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a legfontosabb tudnivalókat a szeptember 1-jétől áfamentessé váló gyógyszerekről és gyógyászati célú készítményekről.
2026. 08. 26. 06:00
Megosztás:

Mavir: normalizálódott a magyarországi villamosenergia-rendszer erőművi teljesítménye

Normalizálódott a magyarországi villamosenergia-rendszer erőművi teljesítménye, ezért a Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. visszavonta a krízishelyzet besorolást - tájékoztatta a rendszerirányító kedden az MTI-t.
2026. 08. 26. 05:00
Megosztás:

Hamarosan szigorodhat az inflációs cél

A jegybanki alapkamatot 25 bázisponttal 5,50%-ra csökkentették, a konszenzusnak megfelelően. A kamatfolyosó is ugyanennyivel változott, az egynapos (O/N) betéti kamatláb 4,50%, az egynapos hitelkamat pedig 6,50% lesz holnaptól.
2026. 08. 26. 04:00
Megosztás:

Már a panellakások sem fogynak úgy, mint korábban

Az elmúlt években a panellakás volt az ingatlanpiac egyik legkeresettebb kategóriája, idén azonban már itt is érezhető a fordulat. A magasra emelkedő négyzetméterárak miatt csökkent a kereslet, miközben több budapesti kerületben az alku is egyre nagyobbá vált.
2026. 08. 26. 03:00
Megosztás:

Kihívásokkal teli autópiaci környezetben is nyereséggel zárta az AutoWallis az első félévet

Kihívásokkal teli autópiaci környezet, a hagyományos márkák visszafogott teljesítménye, a kínai márkák piaci bevezetéséhez kapcsolódó egyszeri költségek, valamint hatékonyságnövelő intézkedések határozták meg az AutoWallis első féléves teljesítményét. A vállalat árbevétele többek között ezen tényezők hatására 7 százalékkal, míg EBITDA-ja 31 százalékkal csökkent. Az AutoWallis azzal számol, hogy a portfólióba bekerült új kínai márkák középtávon ellensúlyozzák más márkák visszaesését, rövid távon ugyanakkor terhelik az eredményszámokat, miközben az egyéb fejlesztések és a diverzifikált portfólió továbbra is a stabil növekedés irányába mutat.
2026. 08. 26. 02:00
Megosztás: